Spośród suplementów diety jedną z grup produktów cieszących się dużą popularnością niezależnie od pory roku jest grupa spalaczy tłuszczu. Mogą one stanowić użyteczne wspomaganie procesu utraty masy tkanki tłuszczowej, gdyż zawierają kompleks substancji o wielokierunkowym działaniu w organizmie.

Spalacz bez kofeiny i pobudzenia?

Niektóre z tych substancji wykazują działanie pobudzające układ nerwowy, natomiast inne mają większe znaczenie z punktu widzenia przemian metabolicznych na poziomie komórkowym, czy regulacji termogenezy oraz gospodarki wodno-elektrolitowej. Nie wszyscy użytkownicy spalaczy tłuszczu mogą jednak sięgać po substancje stymulujące i niekiedy korzystnym rozwiązaniem może być spalacz bezkofeinowy.

Alternatywa dla wrażliwych

spalanie tłuszczu bez stymulatnów

Kofeina prowadzi do stymulacji układu nerwowego w bardzo charakterystyczny sposób. Mechanizm ten często sprzyja utracie masy ciała, gdyż m.in. pomaga wykonywać bardziej intensywne treningi. Niektóre osoby mogą być jednak wyjątkowo wrażliwe na to działanie, co przejawiać się może nadmiernym pobudzeniem i pewnego rodzaju dezorientacją, bólem głowy, czy bezsennością. Ponadto spalaczy opartych o kofeinę nie powinno stosować się późnym popołudniem i wieczorem, gdyż zaburzyć mogą cykl okołodobowy wydzielania neuroprzekaźników.

Co zamiast kofeiny?

Rozwiązaniem na te komplikacje przypisane stosowaniu preparatów „odchudzających” jest pobudzenie za pośrednictwem innych mechanizmów. Pomocna może być m.in. cholina, która wpływa na przewodzenie sygnałów nerwowych. Jest składnikiem jednego z najważniejszych neuroprzekaźników pobudzających w organizmie, acetylocholiny, dzięki czemu niezbędna jest m.in. w procesach związanych z aktywnością motoryczną, czy pamięcią. Obniżenie poziomu acetylocholiny w organizmie wiąże się z szybszym pojawianiem się zmęczenia podczas podejmowanych aktywności, co z pewnością utrudniać może „odchudzanie”. Ponadto z choliny w wątrobie wytwarzana jest fosfatydylocholina, która uczestniczy w metabolizmie cholesterolu.

Związkiem potencjalnie pobudzającym pewne funkcje neurologiczne jest również l-karnityna, która jest powszechnym elementem spalaczy tłuszczu. Jej właściwości badane były m.in. w kontekście depresji, czy bólu, które mogą mieć znaczenie w kontroli apetytu i podjadania. Ponadto znana jest z udziału w oksydacji kwasów tłuszczowych, co niezbędne jest w procesie utraty tkanki tłuszczowej.

Rola ekstraktów roślinnych

W spalaczach tłuszczu powszechnie występują substancje naturalnie produkowane przez wiele roślin. Jednym z najpopularniejszych jest galusan epigallokatechiny (EGCG) charakterystyczny dla zielonej herbaty. Jest to silny antyoksydant, który wykazuje potencjał w kierunku nasilania oksydacji kwasów tłuszczowych. Zarówno zielona herbata, jak i EGCG należą do najbardziej intensywnie badanych roślin oraz związków aktywnych w świecie nauki. Do dodatkowych korzyści, które można osiągnąć je stosując zalicza się m.in. działania przeciwnowotorowe oraz kardioprotekcyjne, które są bardzo ważne z punktu widzenia otyłości.

Do ekstraktów, które poprzez działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne wspierać mogą organizm w utracie nadmiaru masy zalicza się również m.in. ekstrakty z pokrzywy zwyczajnej, opuncji figowej, czarnego pieprzu, czy mniszka zwyczajnego. Według przesłanek ze niektórych badań wynika, że ekstrakty te pomocne mogą być w regulacji gospodarki glukozowo-insulinowej i lipidowej oraz wodno-elektrolitowej, a także w łagodzeniu stanów zapalnych. Działania te pośrednio mogą usprawnić „spalanie tłuszczu”, gdyż wykazują prozdrowotny i ochronny potencjał w kierunkach bezpośrednio związanych z nadwagą i otyłością.

spalacz tłuszczu bez stymulatnów

CUTS4ALL - NIE ZAWIERA STYMULANTÓW I KOFEINY

Inne związki sprzyjające odchudzaniu 

Istnieje szereg innych związków chemicznych, które w niestymulujący sposób wykorzystać można podczas „zrzucania” masy. Wśród witamin warto zwrócić uwagę na witaminę B6. Sprzyja utrzymaniu masy mięśniowej podczas restrykcji kalorycznych, zwłaszcza przedłużających się. Ponadto reguluje ponad 100 reakcji enzymatycznych, w tym związanych z węglowodanami, czy hemoglobiną.

Do składników mineralnych, które mogą pomóc podczas redukcji masy ciała zalicza się m.in. chrom. Główny jego potencjał w spalaczach tłuszczu uzasadniony jest wpływem na metabolizm glukozy oraz wrażliwość insulinową, co przynosi korzyści z punktu widzenia kontroli łaknienia, czy poziomu energii w ciągu dnia.

Aminokwasem, który przyczynia się do poprawy metabolizmu omawianej wcześniej l-karnityny jest l-metionina. Sprzyja ona również syntezie jednego z najsilniejszych antyutleniaczy organizmu – glutationu. Działania te mogą usprawnić oksydację kwasów tłuszczowych oraz ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym.

Nieco mniej znanym związkiem, który wykazuje potencjał w kierunku redukcji masy ciała jest inozytol. Jest to związek nieco przypominający witaminy z grupy B i odgrywa rolę w metabolizmie glukozy oraz lipidów. Ponadto wykazuje potencjał w redukowaniu lęku i depresji, co również ma znaczenie w emocjonalnym podjadaniu.

Stosowanie spalaczy bez stymulantów

Spalacze tłuszczu bez kofeiny i innych substancji stymulujących mogą być korzystnym rozwiązaniem dla wielu osób, które nie mogą sobie pozwolić na silne pobudzenie. Związki, które pobudzają słabiej, lub nie pobudzają wcale również mogą przynieść pomoc w „odchudzaniu”. Substancje wykazujące właściwości metaboliczne z pewnością korzystnie zadziałają w kontekście łagodzenia napadów apetytu, czy pewnych zaburzeń fizjologicznych zwłaszcza przy dłuższej redukcji i dłuższym stosowaniu tego typu preparatów.

Komentarze (2)
lodzianin1

fajne,na pewno beda zwolennicy
pamietam lata wstecz jak cutting robił karierę
dobra opcja dla nadciśnieniowców

0
Bull

Cutting nadal jest mega popularny a tu masz nową i tanią alternatywę. Nie każdy szuka spalacza, co działa jak amfetamina i nie wszyscy mają rezerwy zdrowotne na takie praktyki. Bardzo dobry ruch!

1