SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czego nie można robić w zapasach????

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5251

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 131 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2268
Czyli mam rozumieć że bjj to są zapasy + dżwignie i duszenia i troszke jeszcze szarpania z judo za ciuszki??????
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 131 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2268
Czyli mam rozumieć że bjj to są zapasy w stylu wolnym + dżwignie i duszenia
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 387 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6551
No mniej więcej bo w bjj jest też troche jj i judo oraz inych technik
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 220 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4506
wprawdzie nie wiem dokładnie jakie są w zapasasch przepisy ale napewno nie wolno leżeć na plecach bo wtedy przeciwnik zdobywa punkty a w bjj obrona to przede wszystkim leżenie na plecach

jeśli chodzi o porównania to bjj to judo bez części ograniczeń a zapasy chyba do niczego nie są podobne
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 568 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 5284
Zamiast gdybac "nie czytalem regulaminu" niech zainteresowani udadza sie na strone Polskiego Zwiazko Zapsniczego:
http://www.zapasy.org.pl/
I spedza pare minut na czytaniu regulaminu a nastepnie pare godzin na wyciaganie wnioskow.
Milego dnia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 568 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 5284
Zasady walki zapaśniczej

Celem walki zapaśniczej jest położenie przeciwnika na łopatki. Jest to najbardziej cenne zwycięstwo w zapasach przez tzw. "tusz". Wystarczy przez 1 sek. przetrzymać przeciwnika, aby dwoma łopatkami dotykał maty zapaśniczej. Aby osiągnąć ten cel stosuje się różnego rodzaju "chwyty" (techniki zapaśnicze), za wykonanie których przyznają sędziowie 1, 2, 3 lub 5 pkt. technicznych. Kto zdobędzie więcej punktów odnosi zwycięstwo na punkty. Jeżeli będzie to wysoka przewaga punktowa (różnica co najmniej 10 pkt. technicznych) wtedy następuje zwycięstwo na skutek wysokiej przewagi punktowej tzw. "tusz techniczny".

Żeby zwyciężyć w walce zapaśniczej trzeba zdobyć minimum 3 punkty techniczne. W innym przypadku zarządzana jest dogrywka.

Walka w zapasach trwa dwie fazy po 3 min. z przerwą 30 sek. (seniorzy). Gdy w czasie walki zawodnicy do osiągnięcia zwycięstwa nie posiadają zgromadzonych wymaganych 3 pkt. wtedy jest dogrywka, która trwa maksymalnie 3 min. Dogrywka może zakńczyć się wcześniej, gdy któremuś z zawodnikowów udałoby się zdobyć w czasie dogrywki wspomniane min 3 punkty.

W zapasach zabronione są "chwyty" bolesne jak: uderzenia, dzwignie, wyłamywania palców, kopnięcia czy łapanie za włosy. Za stosowanie niedozwolonych "chwytów" można otrzymać ostrzeżenie.

Punkty techniczne zdobywa się za wykonanie techniki a ich wysokość jest uzależniona od stopnia zagrożenia w jakiej znalazł się przeciwnik po zaatakowaniu



I tak 1 pkt. techniczny zdobywa się za działania które powodują doprowadzenie przeciwnika ze stójki do parteru. Parter jest wtedy kiedy zawodnik znajduje się w leżeniu lub w klęku podpartym (dotyka kolanami, rękoma lub głową maty - minimum trzy punkty podparcia) oraz będzie zdominowany w tej pozycji przez zawodnika atakowanego.

1 pkt. techniczny można uzyskać również za inne działania techniczne w walce jak przypuśćmy choćby:

· ucieczkę w stójce poza pole walki,

· za stosowanie fauli w walce,

· za wstanie z parteru,

· za wyjścia z pozycji parterowej,

· za rzuty i przerzuty z pozycji stojącej nie doprowadzające do pozycji "zagrożonej" (to taka pozycja kiedy zawodnik atakowany jest obrócony plecami do maty).

2 pkt. techniczne uzyskuje się za takie działania które doprowadzaj zawodnika atakowanego do pozycji "zagrożonej". Taką ocenę można również otrzymać za faul przeciwnika, który uniemożliwia poprawne wykonanie akcji technicznej oraz za ucieczkę poza pole walki w pozycji mostowej (pozycja opisana w rozdziale poświęconym technice walki) lub w stójce kiedy zawodnicy znajdują się w klamrze (uchwycie).

3 pkt. techniczne otrzymuje się za takie działania które z pozycji stojącej doprowadzają zawodnika atakowanego bezpośrednio do pozycji "zagrożonej".

5 pkt. technicznych otrzymuje się wtedy, kiedy akcja techniczna wykonana jest z dużą amplitudą, tzn., technika wykonana z pełnym oderwaniem przeciwnika od maty i w czasie wykonania jej zawodnik wykonuje duży lot. Rzut jest bardzo efektowny i widowiskowy dla publiczności.

Walkę zapaśniczą ocenia trzech sędziów. Sędzia arbiter, który prowadzi walkę bezpośrednio na macie, sędzia punktowy ocenia walkę siedząc blisko obok maty oraz sędzia kierownik maty, który koordynuje pracę w/w sędziów.

Ocena wszystkich sytuacji w walce następuje bezpośrednio po każdorazowym wykonaniu akcji przez zawodników. Za pomocą palców sędziowie pokazują ilość przyznanych punktów dla zawodnika walczącego w czerwonym bądź w niebieskim trykocie (rękawy sędziego są zaznaczone opaskami w odpowiednich kolorach a sędziowie z boku maty posiadają odpowiednie tabliczki).

Sędziowie ubrani są w garnitury natomiast zawodnicy walczą w trykotach (kostiumach) w kolorach jeden w czerwonym drugi w niebieskim. Na nogach posiadają miękkie obuwie zapaśnicze z zabezpieczonymi sznurowadłami tak aby nie mogły się odwiązać w walce.

Sama walka odbywa się na miękkiej elastycznej macie zapaśniczej. Pole walki stanowi koło o średnicy 9 m. Dookoła maty znajduje się 1 metrowa stref pasywności oznaczona kolorem czerwonym. Jeżeli w przebiegu walki zawodnicy znajdą się stopami w tej strefie na sygnał słowny sędziego muszą się przemieścić do środka maty.

Zawodnik stawiający się do walki musi być suchy (nie może być spocony ani natarty substancjami oleistymi) oraz posiadać chusteczkę dla celów higienicznych.

Zawodnicy walczą w odpowiednio dostosowanych kategoriach wagowych w zależności od płci (kobiety, mężczyźni) oraz wieku zawodników (grupy wiekowe seniorzy powyżej 18 lat, juniorzy w wieku 18-20 lat, kadeci w wieku 16-17 lat oraz młodzicy od 13 do 15 lat).

W seniorach jest 7 kategorii wagowych: do 55, 60, 66, 74, 84, 96 i 120 kg. W juniorach jest 8 kategorii. W stosunku do kategorii wagowych seniorów dochodzi tutaj jeszcze kategoria do 50 kg, w kadetach jest 10 kategorii w młodzikach również 10.

Kobiety seniorki walczą w 7 kategoriach: do 48, 51, 55, 59, 63, 67 i 72 kg, juniorki w 8, kadetki w 10 a młodziczki w 10.

System rozgrywania zawodów jest uzależniony od ilości zawodników startujących w danej kategorii wagowej. Generalne występuje zasada podziału zważonych zawodników na pule 3 lub 4 osobowe (grupy) w których zawodnicy walczą systemem każdy z każdym. Zwycięzcy przechodzą do dalszych walk rozgrywanych systemem pucharowym.

Na zakończenie należy zaznaczyć, że przepisy w zapasach są trudne i skomplikowane. Jednak dotyczą one tylko specjalistów dla publiczności są one w generalnych zasadach stałe i aktualne od lat.

http://www.zapasy.org.pl/Charakterystyka_walki_zapasniczej/ 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 131 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2268
Sorry, ale czy mogłby mi teraz ktoś wymienić dokładniutko wszyściuteńkie różnice między zapasami w stylu wolnym od bjj.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
O ****a
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 568 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 5284
Kamil,
A co te sporty maja ze soba wspolnego ?
Obydwa to sporty chwytane. W obu punktuje sie przewrocenie przeciwnika i wykonanie konkretnych technik (roznych dla bjj i zapasow) na ziemi.
To wszystkie cechy wspolne. Reszta to roznice.

Zachecam do czytania, myslenia i wyciagania w nioskow, nawet w wieku 12 lat.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 131 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2268
Tzn. źle mnie zrozumieliście. Mi chodziło o konkretne chwyty, ale już mniejsza z tym.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kryminalisytka?? - pomocy pilne

Następny temat

Jak to w koncu jest z kategoriami wagowymi w kb???

WHEY premium