SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

judo czy zapasy, z cyklu "co lepsze"

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 12250

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
zgadzam sie natolin bilem sie kiedys z zapasnikiem i powiem jedno sase tsuri komi ashi i gosc nie wie co sie dzieje oni wogole nie maja wycinek. a poza tym jesli gosc jest choc troche kumaty to w walce nie potrzebuje judogi mozna zrobic osoto gari z lokciem na twarz morote gari lub cos podobnego dobrze moim zdaniem wychodzi takze wysokie tani otoshi przez kolano.seoi nage tez nie wymaga judogi jest o gohsi.etc. panowie uwierzcie jest tego troche. a wparterze to chyba nic nie musze wspominac o dzwigniach i duszeniach.pozdrawiam

trzeba byc twardy nie mientki:)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Gochan ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 143 Napisanych postów 4627 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 30336
Zapasy - walka w judo jest wg. mnie zbyt często przerywana, poza tym "wpadki" są zbyt łagodnie traktowane, co sprawia że zawodnicy zbyt czesto atakują, a nieudane ataki sprowadzają ich do beznadziejnych pozycji które niestety nie kończą się konkretnymi konsekwencjami. Zapasy mniej pobłażliwie traktują nieudane ataki, i nie są tak często przerywane.

Co do siły to... zapasy nie są bardziej siłowe niż judo, jednak na zapasy uczęszcza mniej kompletnych amatorów, dlatego siłowo należałoby porównywać czołówkę tych sportów, której siła jest z tego co się orientuję zbliżona w obu dyscyplinach, jednak jest pewna duża różnica - strój. W judo łapie się za gi w zapasach za ciało, dlatego zapasy są bardziej wszechstronne.

Dla mnie NAJWIĘKSZĄ wadą judo jest częste przerywanie walki i dużo częstsze kończenie jej przed czasem co sprawia, że zawodnicy są mniej przystosowani do długotrwałej walki niż zapaśnicy i brakuje im charakterystycznego dla zapaśników nawyku kontynuowania walki po nieudanym rzucie - zwykle kiedy zaatakują a rzut im nie wyjdzie to robią "żółwia" i czekają aż sędzia ich postawi.

Sprecyzujmy różnice.

1. Judo w gi - zapasy bez gi
2. W judo atak opiera się na dobrym uchwycie i na szybko wykonanej, dopracowanej technice - w zapasach atak opiera się na czuciu przeciwnika, które w judo jest mocno upośledzone w stosunku do zapasów, oraz znów na technice, jednak do rzutów dochodzi się zwykle pracą a nie samym uchwytem.
3. Inna mata - tatami jest mniej przyczepne, zawodnicy walczą boso - mata zapaśnicza jest bardziej przyczepna a zawodnicy walczą w butach, co w dużej mierze ogranicza podcięcia i w połączeniu z brakiem stroju czyni je mało spotykanymi w zapasach.
4.Regulamin judo to jedna pięciominutowa runda + ewentualna dogrywka, częstsze przerwy w walce, atakowanie nóg jeśli nieudane jest traktowane jako pasywność co ogranicza ataki nóg w judo, walka w parterze jest faktycznie bliższa realnej ale za to zbyt mały nacisk się na nią kładzie aby judoka był naprawdę groźny w parterze, ponadto w stójce w judo POJEDYŃCZY RZUT MOŻE SKOŃCZYĆ WALKĘ! po prostu dobry, wysoki rzut w którym zawodnik spada na plecy to ippon i koniec walki - jak dla mnie duża słabość judo. - Zapasy to 2 rundy po 3 minuty + ewentualnie dogrywka, regulamin narzuca mniej ograniczeń, walka jest znacznie dłużej kontynuowana w sytułacjach w których w judo się ją przerywa, chociażby po rzucie po którym walka jest normalnie kontynuowana, chyba że zawodnicy w trakcie walki przekroczyli zonę (wyszli za matę)a wtedy walke wznawia się na środku od stójki lub parteru.
5. Ponieważ w judo walczy się w kimonach, odległość między chwytającymi się zawodnikami ogranicza faule - zapasy w których dystansem będzie zwykle albo brak kontaktu (krótko) albo bliski kontakt jest więcej fauli, walka jest twardsza, uderzenia głową w bliskim kontakcie trudne do wychwycenia przez sędziów przez co bardziej niż w judo tolerowane.

Ogólnie rzecz biorąc ja stawiam zdecydowanie na zapasy.

Pozdrawiam
Darth Gochan
Kuba rozpruwacz działu doping
Cichy i dyskretny seryjny zabójca działu MMA

"Czyń Swoją Wolę niech będzie całym prawem"
Aleister Crowley

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
a może jest coś co was pogodzi? co prawda zaledwie od roku ale za to dość intensywnie zabarałem się za LL, czytając o zasadach i technikach stosowanych w zapasach czy judo mam wrażenie, że ćwiczę jedno i drugie... nie ćwiczymy w gi ale część ludzi ćwiczy w dresach (mozna chwytać za spodnie)...
wiele technik wziętych jest z zapasów: przeprowadzki, wyniesienia, mostowanie a z drugiej strony ukon w stronę judo: wycięcia ze stójki, balacha, rzut poświęcenia.. najistotniejszą jednak sprawą jest to że walki mają różną długość, 5-10 min i przez nikogo nie są przerywane (nie mówię oczywiście o zawodach) trwają po prostu do odklepania... liczy się siła, kondycja i technika, nie ma punktów albo ktoś się podda albo walka toczy się dalej... i to własnie nie odpowiada mi ani w zapasach ani w judo - zasady, podziwiam zapaśników za ich sprawność i siłe ale bronić się w parterze lezac na brzuchu to dla mnie niezrozumiałe... wiele walk ogólnie mówiąc "bez zasad" kończy się przez mataleo - oddajesz plecy i koniec z tobą...
ale żeby oddać głos na pytanie judo czy zapasy powiem dyplomatycznie, ze gdybym miał coś ćwiczyć to pomimo sentymentu dla judo wybrałbym zapasy, bo wielokrotnie przekonałem się jak istotna jest siła i to własna sila a nie ta przejęta od przeciwnika (judo) :)
dla mnie istotna jest skuteczność a jak sądzę wiąze się z tym wszechstronność (ale mądra wszechstronność), dlatego jestem zwolennikiem mieszanych sztuk walki a nie lekko skostniałych przez krępujace je zasady judo czy zapasów.. nie zapominajmy że oprócz chytania mozna jeszce kopnąć albo uderzyć, a również takie rzeczy zajdują się w arsenale LL, pozdrawiam i judoków i zapaśników i myslę że oprócz tego co się cwiczy wazne jest to kto ćwiczy i jak to robi... słyszałem o gościu który dziurawił kciukiem kanki od mleka :)

nie ważne co tylko jak
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 497 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4713
trenowalem bjj u bylego ligowca judo. rzuty extra ale troche trudne do wykonania.on opowiadal ze kiedys wyszedl z pieskiem i ktos go zaczepil. jeden rzut i KO.teraz na Lutalivre mamy duzo elementow zapasow jak napisal N. Ckyba prosciej jest wykonac wjazd w nogi, niz wkrecic sie na rzut, nie udana proba konczy sie duszeniem mataleo.Dlatego ja uwazam ze lepsze sa zapasy.

SILA MIESNIA A NIE MIESA!

SILA MIESNIA A NIE MIESA!
Luta Livre Poznan Team

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
paabloo ZASŁUŻONY
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 3237 Wiek 43 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 34974
Jeden woli walczyć w gi drugi bez... Ja uważam , ze nie można oceniać zapasy lepsze judo gorsze lub na odwrót. Zapasy są bardziej siłowe i mają bardzo dobre obalenia są bardziej praktyczne ze względu na brak gi, natomiast judo jest bardziej techniczne według mnie i ma większy arsenał technik z których większość ma zastosowanie np w bjj...


Pozdrawiam

Grappling

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 967 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 9601
Ja stawiam na Judo ( cwicze to musze )
Musze jednak przyznac ze zapasnicy są mocni (walczylem z kilkoma ale na zasadach Judo )

Ktos napisal ze zapasy są bardziej praktyczne bo walczy sie bez judogi.
Przeciez ludzie po ulicy chodzą w ubraniu za ktore mozna zlapac ( jak za judogi)

Co do dlogosci walk.
Judo jest sportem . Dawniej walki trwały dlozej ale czas zostal ograniczony ze wzgledu na zawody sportowe.
Jezeli na olimpiadzie ma sie odbyc caly turniej to jedna walka nie moze trwac pol godziny bo by sie nigdy ta olimpiada nie skonczyla.

Ktos napisal ze w zapasach walka opiera sie na czuciu przeciwnika.
W Judo bez tego tez nikogo nie zucisz . Szybkosc i sila swoją drogą ale wyczucie musi być .(np. podciecia )

Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 11068 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 54985
zapasy styl wolny a co wy sztuke walki przed zaczeciem jej trenowania przekladacie na ulice i tym sie kierujecie ze ludzie chodza w lachach po ulicy to judo lepsze zastanowcie sie


..:: EKWADOR::..
....:::JAZDAA:::....

...Brak Podpisu...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 11068 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 54985
aha pabloo z tymi technikami o judo i w zapasach szczrgolnie styl wolny mozna dlugo dlugo..... dyskutowac ktora sztuka ma wiecej technik


..:: EKWADOR::..
....:::JAZDAA:::....

...Brak Podpisu...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1335 Wiek 35 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 8969
Do mentosa: Ty chłopie chyba nigdy prawdziwego judoki nie widziałeś, jak mówisz że nie są silni. Widziałeś może ręce jakiegoś judoki, który trenuje dość długo??
Jak dla mnie to judo jest bardziej sztuką walki i sposobem na życie niż zapasy. Zapasy to bardziej tylko sport walki. Tam nie ma żadnej gracji. W judo jest. Wydaje mi sie ze wygrywanie przed czasem to jest super sprawa. Patrz np. na zawodach przegrywasz juz na koke, yuko, waza-ari i tu nagle piękny rzut i ippon . Wszyscy wielkie gały, gratulacje, trener szczęśliwy. A w parterze to jak ktoś jest dobry judoka to nie robi żółwia tylko od razu między nogi bierze przeciwnika, albo atakuje go spod spodu.
Mentos ja nie wime w jakiej kategori wiekowej ten twoj kolega mistrza polski zrobił ale napewno nie w seniorach.

JUDO IS THE BEST!!!!!! Jak dla mnie oczywiście.

Judo to moje życie!
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 11068 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 54985
isia troche nie madrych zeczy napisalas a widzialas jaka lape ma zapasnik ktory dlugo trenuje szczegolnie jakie ma przedramie


..:: EKWADOR::..
....:::JAZDAA:::....

...Brak Podpisu...

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

postawa --prosze o rade

Następny temat

Norbert R. (kocur) fighter

WHEY premium