SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

chleb żytni razowy na zakwasie

temat działu:

Kuchnia SFD

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 32021

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 58 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 374
smak pewnie super ale dla mnie zbyt czasochlonne
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1969 Wiek 48 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 21875


Po zakwas zawsze można podejść do piekarni, dzielą się bez problemu tylko słoiczek należy ze sobą wziąć
Wklejam fotkę mojego chlebka - jest pyszny.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 677 Wiek 38 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 3157
naprawdę dają w piekarni???? o ja...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1969 Wiek 48 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 21875
Bulinko, jak ja zaczęłam swoją przygodę z chlebem, a było to jeszcze przed sfd to w piekarni kupowałam mąkę na chleb.... w trakcie rozmowy z panią sprzedawczynią wyszło, że po co mam robić zakwas skoro mogę dostać gotowy. Powiedziałam, że jak mi mój zakwas nie wyjdzie to się do niej zgłoszę. Na szczęście mój wyszedł, jest już mocny, trzymam go w lodówce i dokarmiam przed pieczeniem.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 28 Wiek 43 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 407
adas1200




zakwas robimy w jakimś słoiku itd... pamiętajmy aby po wymieszaniu zawsze przykryć lnianą ściereczką albo jakąś inną, ale lniana najlepsza
I dzień
25g mąki żytniej 2000
25 ml wody ciepłej

II dzień
25g mąki żytniej 2000
25 ml wody ciepłej

III dzień
25 g mąki żytniej 2000
25 ml wody ciepłej

IV dzień
25 g mąki żytniej 2000
25ml wody ciepłej




mam pytanie a propos robienia zakwasu (mąkę już kupiłam, a nie chcę czegoś spaskudzić) - ilości na II, III i IV dzień dosypujemy i dolewamy do tego, co zalaliśmy już dnia pierwszego? czy każdego kolejnego dnia "nastawiamy" kolejną porcję w oddzielnym słoiku i dopiero piątego dnia wszystko ze sobą łączymy?? Z góry dzięki!

never underestimate what you can accomplish, everything is possible :)

http://www.sfd.pl/lenka/mięśniom_mówię_zdecydowane_TAK,_tłuszczowi_zdecydowane_-t863631.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 81 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1404
Ja zawszę robię zakwas z samych otrębów :) mieszanki żytnio-pszennej.

Kiedy chce przyśpieszyć proces zakwaszania dodaję odrobinę świeżych drożdży (powiedzmy sześcian 5x5x5mm). Ich smak jest potem nie wyczówalny a chleb nadal ma charakterystyczny, kwaśny smak.

200ml ciepłej wody i 200g otrębów. Moczymy je około 12-24h.
A potem dalej jak w przepisie :) dodajemy mąki razowej i lepimy chlebek :)

200g otrębów i 200g mąki daje ok 600-700g bochenek.




...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 118 Wiek 36 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1407
lenka_d , oczywiście wszystko idzie do tego samego słoika co dzień pierwszy, zakwas odbywa się w tym słoiku :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 118 Wiek 36 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1407
Sara, niezły chlebek :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 81 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1404
adas1200 dzięki ;D dzisiaj piekę kolejny... taki bohenek starcza mi tylko na tydzień :( ps. mozna go mrozić; w zamrażarce wytrzyma z 3-4 tygodnie :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 118 Wiek 36 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1407
jak to z chlebem :D nawet pół roku wytrzyma :D
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

surówka pięknośći :D

Następny temat

Pieczony szczupak

WHEY premium