Czasem spotkać możemy się z opiniami, aby wraz z rozpoczęciem przygody z treningiem siłowym posłużyć się bogato rozwiniętą suplementacją, która uwzględnia również najsilniejsze, legalnie dostępne produkty, takie jak np. kreatyna. Czy strategia, wykorzystania wraz z początkiem treningów tego typu suplementacji ma sens? Czy może jednak warto poczekać?

  1. Dlaczego więc poczekać?
  2. Dieta
  3. Trening i technika
  4. Regeneracja
  5. Znajomość ciała
  6. Podsumowanie

Pierwszy cykl kreatynowy - dlaczego jest tak ważny?

Wiele osób porównuje pierwsze efekty cyklu kreatynowego z siłą działania SAA. Nie ma nic w tym nadzwyczajnego, gdyż faktycznie osoby, które doświadczyły pierwszego kontaktu z kreatyną, podczas gdy ich diety i treningi były na dobrym poziomie dopasowania do organizmu, faktycznie doświadczyły znacznych efektów masowych, jak i w przyroście siły mięśniowej.

Mechanizmy działania kreatyny, który polega na zwiększeniu fosforanu kreatyny w tkance mięśniowej, jak i znacznemu mobilizowaniu gromadzenia wody i glikogenu, stymulując hipertrofię sarkoplazmatyczną, doskonale stymulują organizm do budowy muskulatury, dbając o dostateczną podaż energii, a także możliwości intensywnego treningu.

kreatyną

Dlaczego więc poczekać?

W forumowych tematach utarło się przeświadczenie, aby odczekać minimum pół roku, zanim sięgniemy po suplementację kreatyną, co ma na celu podniesienie naszych kompetencji z kilku dziedzin, które warunkują efekty budowy sylwetki.

Do grupy zagadnień zazwyczaj zaliczamy dietę, trening, suplementację, regenerację i znajomość naszego ciała. Czym powinniśmy zainteresować się w toku treningów, przez symboliczny okres 6 miesięcy, aby być gotowym do pierwszego cyklu?

Dieta

Przez okres 6 miesięcy powinniśmy wypracować nawyki żywieniowe, które będą sprzyjały nie tylko utrzymaniu zdrowia, ale i odpowiadały zapotrzebowaniu organizmu na składniki pokarmowe osoby trenującej.

Zabierając się za cykl kreatynowy, nie mając dopracowanego tematu odżywiania, tak naprawdę nie jesteśmy w stanie przewidzieć skutków suplementacji. Osoba trenująca ze stażem pół roku nie powinna już jeść wszystkiego, co podejdzie jej pod rękę, a powinna kierować się pewnymi wytycznymi, które zostały wyliczone i zbilansowane w codziennym menu.

Trening i technika

Kolejne zagadnienie, które jest istotne z punktu widzenia przyrostu masy mięśniowej, odnosi się do samego treningu. O ile wybór schematu, jakim będziemy trenować, zazwyczaj nie ma znaczenia, o tyle objętość treningowa czy dobór ćwiczeń - już tak.

Osoba początkująca powinna poznać wszystkie podstawowe ćwiczenia, które bazują na wolnych ciężarach, aby wyrobić podstawy techniczne, dające możliwości do urozmaicenia treningu.

trening, technika wykonywania ćwiczeń

Oznacza to, że przez pół roku szlifujemy technikę pod kątem podstawowych bojów siłowych, takich jak przysiad, martwy ciąg, wyciskania leżąc i siedząc. Maszyny powinny posłużyć jako element rozgrzewki i ewentualnego uzupełnienia.

Pół roku regularnych treningów pozwoli nam na wypracowanie odpowiedniej techniki, która będzie warunkowała zaangażowanie odpowiednich grup mięśniowych, co z kolei jest powiązane z czuciem mięśniowym. Bez wypracowania połączenia “muscle-mind” nie jesteśmy w stanie trenować efektywnie.

Regeneracja

Kolejny ważny aspekt to wyrobienie nawyku regeneracji. Gdy w naszym życiu postanowimy regularnie trenować, szybko zorientujemy się, że odpowiednia ilość snu na dobę będzie znacznie wpływała na wynik sportowy. Nie tylko sen jest ważny. Uzupełnienie treningu siłowego o element schładzania w formie tzw. cool down po wysiłku czy włączenie technik mobilizacyjnych, będzie wpływało na możliwości kompensacyjne i gotowość do podjęcia aktywności.

Znajomość ciała

Ostatni aspekt to nauka czytania własnego ciała. Wiąże się to z oceną objętości treningowej, możliwości regeneracyjnych czy sygnałów, które świadczą o tym, że dane ćwiczenie czy płaszczyzna wykonywania ruchu nie tylko nam nie służy, ale powinna być skorygowana, aby nie nabawić się kontuzji, co manifestowane jest np. bólem stawów.

Poniekąd zagadnienie to powiązane jest z czuciem mięśniowym, jednak warto rozszerzyć informacje na notowanie odczuć np. powiązanych z poziomem energii na danym bilansie kalorycznym czy też reakcji organizmu na podaż białek.

Aby skutecznie wyłapywać tego typu informacje warto wszelkie zmiany w diecie i treningu notować i zapisywać odczucia własne co do wprowadzonych zmian. Zarówno następstwa negatywne, jak i pozytywne, co w przyszłości ułatwi nam na dużo celniejsze modyfikacje diety czy też treningu, pozwalają nam działać efektywnie.

Podsumowanie

Wykorzystanie działania kreatyny bez wątpienia jest jednym z najlepszych sposobów na to, aby skutecznie podnieść możliwości anaboliczne organizmu. Jednak, aby kreatyna zadziałała, jak należy, trzeba spełnić pewne warunki, których poznanie i wypracowanie wymaga po prostu czasu. Warto więc chwile wstrzymać się z wykorzystaniem najsilniejszego suplementu na rynku, co pozwoli nam wyciągnąć maksymalne efekty z jego stosowania.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (5)
Banan

niestety w dzisiejszych czasach co raz częściej w porównaniu do lat poprzednich widać podstawowy błąd u początkujących - sięganie po suplementy tego typu jak kreatyna zdecydowanie za szybko, ludzie potrenują czasami kilka tygodni i już widzą 'zastój' , jest to niestety z jednej strony śmieszne, z drugiej problematyczne - bardzo fajnie, że powstają tego typu artykuły, które dość jasno tłumaczą dlaczego warto poczekać
Pamiętam jak lata temu na forum jako okres zupełnie minimalny do rozpoczęcia suplementacji kreatyną był czas np. 2 lat ciągłego treningu,potem ten minimum rok, wszytko się zmienia ale niektórych kwestii nie przeskoczymy.
Skoro ktoś nie potrafi nawet umiejętnie trenować, ma blade pojęcie po kilku miesiącach chodzenia na siłownie o odpowiednim odżywianiu to na pewno nie jest czas by brać się za suplementy i rozmawiać na temat jakiegokolwiek zastoju i braku progresu na siłowni. Trzeba zająć się podstawami ,a dopiero sięgać po dodatkowe wspomaganie, bo jak w końcu kiedyś przyjdzie czas aby takowe włączyć - okaże się , że nie wiele ono już nam pomoże, bo od początku treningu siłowego wziął się jeden, z drugim za cykle na kreatynie ;)

0
TomQ-MAG

dokladnie:) pamietam pierwszy cykl, jak efekty byly widoczne z dnia na dzien:)
to byl progres zycia:) faktycznie jak wszystko jest dograne to mozna wyciagnac wtedy bardzo wiele

0
flex1976

Kreatyna jest powszechnie stosowanym suplementem, którego skuteczność i bezpieczeństwo potwierdza wiele badań. Osobiście jest to mój podstawowy suplement . Kazdy cykl czuje tak jak pierwszy , tylko jestem zwolennikiem odpowiednich przerw pomiędzy cyklami . Stała suplementacja to opcja nie dla mnie .

0
majk30

Wszędzie piszą że na pierwszy cykl to tylko mono, a można wybrać jabłczan lub inną formę, trochę się boje zalania wodą na monowodzianie ?

0
Banan

zjawisko 'zalewania' jest uzależnione od diety, jeżeli będzie ona nieodpowiednio zbilansowana to nie ma znaczenia jaki rodzaj kreatyny wybierzesz, na kazdym istnieje szansa potencjalnego 'zalania sie'

0