Z zastosowaniem preparatów przedtreningowych sportowcy sztuk walki mogą doświadczyć mobilizacji sportowego ducha i zwiększenia gotowości do walki o najwyższe trofea. Wyższa siła oraz wytrzymałość i opóźnienie poczucia zmęczenia wpływają bowiem na precyzję i celność uderzeń, oraz zaważyć mogą o zwycięstwie. Istnieją też związki hamujące ból oraz regulujące pobudliwość układu nerwowego, co jest kluczowe dla skutecznych uników. 

  1. Wyjście na ring
  2. Środek walki
  3. Ostatnie rundy
  4. Etapy walki - plan "gry"

Wyjście na ring

Moment wchodzenia na ring jest krytyczny dla ustawienia tempa i dynamiki starcia, a odpowiednia kombinacja składników może zapewnić sportowcom niezbędny zastrzyk energii i skupienia.

W składzie dobrego suplementu dla fighterów znajdzie się na pewno L-tyrozyna, znana ze swojego wpływu na produkcję neuroprzekaźników związanych z motywacją i wzbudzeniem wszystkich sił, czyli dopaminy i adrenaliny. Może to przełamać lęk czy zmęczenie przygotowaniami do walki.

Co więcej, w produkcie takim musi się znaleźć kofeina bezwodna i ekstrakt z guarany, które działają jako stymulanty. Ich zadaniem jest podniesienie poziomu energii i koncentracji, co jest niezbędne dla utrzymania wysokiego tempa od samego początku. Blokują one mechanizmy wyczerpania neurologicznego. Kofeina podnosi też próg bólu.

Warto też wspomnieć o taurynie, która działając na układ nerwowy może mieć udział w kontroli, a dokładniej hamowaniu, reakcji na niektóre bodźce. Pozwala z substancji stymulujących wyciągnąć więcej korzyści poprzez uniknięcie przestymulowania.

Podobnie do tauryny zadziałać może ekstrakt z żeń-szenia koreańskiego, który dodatkowo wspiera odporność na stres, co jest korzystne w okresie zwiększonej presji emocjonalnej i fizycznej. Jako adaptogen niweluje negatywny wpływ stresu na hormony.

Środek walki

W środkowej fazie walki zaczyna się krytyczny etap, gdzie utrzymanie tempa i wytrzymałości staje się coraz większym wyzwaniem.

W tym kontekście jabłczan cytruliny i AAKG (arginina) zyskują na znaczeniu. Aminokwasy te poprawiają krążenie i zwiększają dostępność tlenu oraz substancji odżywczych dla mięśni, co ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania siły i szybkości w długotrwałym wysiłku. Wynika to z nasilania produkcji tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne. Oprócz tego cytrulina z argininą uskuteczniają wydalanie mocznika, który potęguje zmęczenie i blokuje efektywne działanie mięśni.

Beta-alanina (formuła CarnoSyn) to kolejny związek o sprawdzonym wpływie na wydolność. Jego działanie hamuje zmęczenie mięśni, do którego dochodzi na skutek zakwaszenia metabolicznego. Działa poprzez stymulację produkcji karnozyny, która ma silne właściwości antyoksydacyjne i chroni komórki.

Ostatnie rundy

W końcowych etapach walki niezależnie czy trwa ona 3, czy 12 rund, sportowcy doświadczają drastycznego spadku zasobów energetycznych.

W tym etapie różne formy kreatyny odgrywają znaczącą rolę. Jest to związek odpowiedzialny za pulę dostępnej dla mięśni i układu nerwowego energii pod postacią ATP. Działanie to jest kluczowe dla podtrzymania intensywności i możliwości wykonania eksplozywnych ruchów nawet pod koniec walki. Kreatyna należy do najlepiej przebadanych suplementów pod kątem redukcji zmęczenia.

Kolejne związki aminokwasowe, l-karnityna i acetylo-l-karnityna, wspierają metabolizm tłuszczów, służąc jako dodatkowe źródło energii w krytycznych momentach wysiłku. Co więcej, wpływa ona na pracę mózgu, dzięki czemu w końcowych etapach walki zapewnia nie tylko kalorie z tkanki tłuszczowej, ale również utrzymanie koncentracji.

Ważną funkcję spełnić mogą też witaminy, takie jak niacyna (witamina B3) i pirydoksyna (B6). Wspierają bowiem metabolizm energetyczny oraz prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Warto też zwrócić uwagę na związek pochodzenia węglowodanowego, izomaltulozę (w formule Palatinose). Jest to wolno rozkładany węglowodan, który dostarcza nie tylko kalorie, ale może również pobudzić układ nerwowy w ostatnich fazach walki dzięki utrzymującemu się wpływowi na słodkie kubki smakowe, które poprawiają funkcje kognitywne.

Etapy walki - plan "gry"

Etap walki Substancje czynne
Wejście na ring

kofeina i guarana

żeń szeń

tauryna

l-tyrozyna

Środek

cytrulina i AAKG

beta-alanina

Ostatnie rundy

kreatyna

l-karnityna i acetylo-l-karnityna

izomaltuloza

wit. B3 i B6

 
Tabela: Skład kompleksowej przedtreningówki w sportach walki
 
Literatura:
  • Martinez, Nic et al. “The effect of acute pre-workout supplementation on power and strength performance.” Journal of the International Society of Sports Nutrition vol. 13 29. 16 Jul. 2016, doi:10.1186/s12970-016-0138-7
  • Spradley, Brandon D et al. “Ingesting a pre-workout supplement containing caffeine, B-vitamins, amino acids, creatine, and beta-alanine before exercise delays fatigue while improving reaction time and muscular endurance.” Nutrition & metabolism vol. 9 28. 30 Mar. 2012, doi:10.1186/1743-7075-9-28
Komentarze (1)
lodzianin1

Będzie trzeba spróbować akurat mam 3 razy w tyg sw to jak znalazl

0