Trening siłowy, jego wykonywanie, wiąże się z pewnymi działaniami, które mogą wpływać na przeciążenia aparatu ruchu. Działania te są czasem powiązane z brakami dietetycznymi, gdzie dieta jest niedoborowa w pewne składniki mineralne czy odżywcze. Przyczyną może być również trening, który jest zbyt intensywny lub przekracza możliwości regeneracyjne organizmu. Osoby trenujące korzystają z różnych form wsparcia stawów, które powiązane są m.in. z wykorzystaniem suplementacji, mającej wpływ na to, jak stawy funkcjonują.

Substancja czynna

MSM, czyli metylosulfonylometan, jest to substancja, która należy do związków organicznych siarki. W naturalnej postaci występuje m.in. w owocach, świeżym mleku krowim czy też warzywach i produktach zbożowych.

Działanie i rola biologiczna

Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na fakt, że MSM traci swoje właściwości, jeżeli poddawane jest obróbce termicznej, bez względu na to, czy będziemy siarkę zamrażać czy też podgrzewać. Siarka, podobnie jak fosfor i wapń, jest ważnym związkiem, który występuje obficie w naszym organizmie.

Główną rolą siarki jest jej udział w syntezie aminokwasów, enzymów, jak i wpływ na układ odpornościowy m.in. poprzez działania wpływające na produkcję przeciwciał, czy też silnego antyoksydantu glutationu. Z tego tytułu MSM wykorzystywane jest jako suplement, mający działanie regeneracyjne, wspomagające odnowę biologiczną.

Siarka zapewnia elastyczność błon komórkowych. Jej niedobory prowadzą do tego, że błony komórkowe stają się mniej odporne na uszkodzenia, bardziej sztywne i nie przepuszczają m.in. składników odżywczych czy związków mineralnych. MSM uczestniczy również w syntezie kolagenu, co jest ważne z punktu widzenia wsparcia w ochronie stawów. Właściwość ta działa prewencyjnie nie tylko z punktu widzenia wsparcia budowy aparatu ruchu, ale również wpływa na to, w jakiej kondycji będzie nasza skóra, włosy i paznokcie.

Działanie siarki organicznej można więc przedstawić w poszczególnych punktach:

 • zapobiega stanom zapalnym
 • łagodzi bóle stawów, które zazwyczaj są powiązane są z działaniem stanu zapalnego,
 • wspomaga gojenie ran, jak i kształtowanie blizn,
 • wspomaga budowę włosów, skóry i paznokci,
 • zwiększa przepływ krwi,
 • poprawia funkcję jelit,
 • wzmacnia tkankę łączną.

Opis suplementu

MSM zazwyczaj występuje w formie białego proszku lub kapsułek. Ze względu na smak, który jest dość specyficzny, wiele osób wybiera formę kapsułkową, aby uniknąć przykrego doznania podczas spożycia suplementu.

Jak dawkować i z czym łączyć?

Zazwyczaj dawki wykorzystywane, aby leczyć stany zapalne, sięgają 3g na dobę. W celach prewencyjnych wykorzystuje się od 1g do 2g suplementu, podzielonego na 3-4 dawki w ciągu dnia.

MSM z powodzeniem łączyć możemy z witaminą C, kurkumą, imbirem, kolagenem, glukozaminą i z wieloma innymi preparatami, które mają na celu wspierać pracę stawów.

Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Przede wszystkim MSM wykazuje działanie chroniące stawy przed ich nadmiernym wyeksploatowaniem. Odczuć możemy:

 • zmniejszenie obrzęków,
 • zmniejszenie bólu,
 • wyciszenie stanu zapalnego,
 • zwiększenie możliwości ruchowych,
 • poprawę regeneracji po wysiłku fizycznym.
Komentarze (0)