W obecnych czasach suplementacja sportowa jest dość mocno rozbudowaną gałęzią rynku sportowego. Oznacza to, że szukając produktu, bez względu na cel mający za zadanie wspierać organizm osoby trenującej, bez problemu znajdziemy to, na czym nam zależy. Preparaty odżywcze, specjalne, anaboliczne, wspomagające układ nerwowy, regenerację czy kondycję zdrowotną - rynek oferuje nam dosłownie wszystko. Jednak zazwyczaj największą popularnością cieszą się suplementy, których celem jest wsparcie budowy masy mięśniowej poprzez stymulowanie środowiska anabolicznego ciała sportowca.

  1. Czym jest HMB?
  2. Dla kogo przeznaczone jest HMB?
  3. Jakie właściwości posiada?
  4. HMB a budowa masy mięśniowej
  5. HMB a utrata tłuszczu i ochrona mięśni
  6. Jak efektywnie dawkować?
  7. Z czym łączyć, aby potęgować działanie?
  8. Czy HMB jest bezpieczne?
  9. Jakie opinie posiada suplementacja HMB?

Przyglądając się dostępności preparatów na rynku zazwyczaj w grupie anabolików wymieniane są: kreatyna, hmb, beta-alanina, bcaa. W niniejszym artykule zajmiemy się jednym z popularniejszych suplementów diety, który wykazuje działanie wszechstronne, a jest nim HMB.

Czym jest HMB?

HMB znane jest w suplementacji pod nazwą beta-hydroksy-beta-metylomaślan i jest on metabolitem jednego z ważniejszych aminokwasów dla organizmu osoby trenującej - leucyny. Leucyna jest tym aminokwasem, który pod kątem ważności dla naszych mięśni jest aminokwasem numer jeden. Wchodzi ona w skład grupy aminokwasów rozgałęzionych BCAA, które znane są ze swoich szczególnych właściwości biochemicznych.

HMB z kolei pod kątem chemicznym należy do grupy hydroksykwasów, co sprawia, że wykazuje specyficzny wpływ na organizm człowieka.

Podsumowując powyższą informację możemy napisać, że HMB jest produktem, który powstaje w wyniku rozpadu białek. Wiele źródeł naukowych przypisuje szczególne właściwości HMB. Jednak agresywne działania marketingowe sprawiły, że HMB nie do końca jest docenianym suplementem, co oczywiście powinno ulec sprostowaniu, a wnioski co do zasadności suplementacji tym związkiem każdy wyciągnie sam.

Dla kogo przeznaczone jest HMB?

Analizując badania naukowe, HMB jest idealnym suplementem diety dla osób początkujących. Oznacza to, że osoby rozpoczynające przygodę z treningami siłowymi odniosą największe korzyści z suplementacji beta-hydroksy-beta-metylomaślanem. Nie bez powodu utarło się, że podczas pierwszego cyklu zaleca się wykorzystać HMB, co znajduje potwierdzenie w badaniach naukowych. Jednak nie tylko osoby początkujące wyciągną szereg korzyści ze suplementacji HMB. W badaniach naukowych, dodatkową grupą odbiorców, którym zaleca się zastosowanie HMB są osoby wracające po długiej przerwie do aktywności siłowej. Suplement wykazuje wtedy działanie podobne do tego, jakie notują osoby początkujące.

Co więcej, dzięki temu, że HMB wykazuje silne właściwości antykataboliczne, kulturyści w okresie redukcji tkanki tłuszczowej również mogą wyciągnąć wiele dobrego, jeżeli zależy im na maksymalnym zabezpieczeniu mięśni przed rozpadem. Osoby trenujące sporty walki cenią sobie suplementację HMB ze względu na działanie nie tylko podtrzymujące masę mięśniową, ale i działanie, które nie będzie powodowało skoków masy ciała zabezpieczając ich przed ewentualną wpadką podczas ważenia.

Jak więc widzimy, nie tylko osoby początkujące mogą czerpać korzyści z dodatkowej podaży beta-hydroksy-beta-metylomaślan-u. Osoby doświadczone, umiejętnie wplatając suplementację związkiem, również będą czerpać z niej korzyści.

Jakie właściwości posiada?

Przyglądając się działaniom, jakie spełnia suplementacja HMB, podzielić możemy ją na kilka różnych płaszczyzn:

a) wzrost masy mięśniowej - jako, że HMB stanowi metabolit leucyny, wykazuje podobne działanie ukierunkowane na stymulowanie anabolizmu. Doskonale wpisuje się w cykle typowo masowe, gdzie działanie suplementu będzie miało za zadanie utrzymać wysoki wskaźnik regeneracji powysiłkowej, jak i stymulowania syntezy nowych białek,

b) ochrona muskulatury - HMB przede wszystkim jest silnym antykatabolikiem, jego działanie głównie ukierunkowane jest na zabezpieczenie masy mięśniowej przed jej rozpadem podczas braku energii. HMB powinno być niezbędnym dodatkiem podczas odchudzania, gdzie pozwoli nam zachować jak najwięcej masy mięśniowej,

c) działanie wspomagające utrzymanie masy mięśniowej (ważne dla fighterów) - jest to właściwość, która nie powoduje (jak kreatyna) wahań np. poziomu wody czy glikogenu w tkance mięśniowej, co nie będzie wiązało się z ryzykiem nie zmieszczenia się w limicie wagowym. Poza tym HMB nada się również, jako element wspomagający budowę wytrzymałości mięśniowej,

d) działanie wspomagające redukcję tłuszczu - wykorzystanie beta-hydroksy-beta-metylomaślan-u sprawdza się nie tylko, jako element antykataboliczny. Jego działanie również wykazuje wpływ na poziom otłuszczenia sylwetki, co stanowi dobry dodatek podczas cyklu redukcyjnego,

e) stymulowanie siły mięśniowej - wykorzystanie HMB sprawdza się również podczas okresów budowania siły mięśniowej. W badaniach naukowych wykorzystanie suplementacji związkiem również przyczyniło się do wzrostu siły mięśniowej.

HMB a budowa masy mięśniowej

Wykorzystanie suplementacji opartej na HMB w celu budowania masy mięśniowej jest możliwe, jednak zaleca się tutaj połączenie suplementu z innymi anabolicznymi środkami. Zazwyczaj w celu budowania czystej masy mięśniowej wykorzystuje się kreatynę, która jest wsparta beta-alaniną, HMB, jak i aminokwasami BCAA. Tego typu połączenie będzie ukierunkowane na wszechstronne wsparcie organizmu, pozwalając na budowę masy mięśniowej i siły, jak i podtrzymaniu wysokiego poziomu regeneracji jednocześnie mocno ograniczając katabolizm mięśniowy.

HMB a utrata tłuszczu i ochrona mięśni

Wykorzystanie beta-hydroksy-beta-metylomaślanu we wsparciu odchudzania jest dość częstą opcją stosowaną podczas redukcji tkanki tłuszczowej. HMB nie tylko będzie przyczyniało się do ochrony tkanki mięśniowej, ale i pozwoli na wykorzystanie większych zapasów tłuszczu na potrzeby energetyczne. Można z pełną odpowiedzialnością rzec, że HMB jest dedykowane wszystkim sportowcom, którym zależy na maksymalnym obniżeniu poziomu tłuszczu, przy zachowaniu jak największej ilości masy mięśniowej. Co więcej, dawki HMB są niewielkie i wygodne, co sprawia, że jest produktem dość ekonomicznym.

Jak efektywnie dawkować?

HMB

Źródła naukowe sugerują, aby wykorzystać około 3-6 g HMB na dobę. Przyglądając się źródłom naukowym, ilość około 3 g HMB w ciągu dnia jest opcją optimum, aby wykorzystać w pełni aktywność biologiczną związku tego typu. Porcję zaleca się podzielić na 3 dawki w ciągu dnia zjadając kolejno 1 g rano, 1 g po południu i 1 g w okolicach wieczora. Osoby nieco większego kalibru, mamy tutaj na myśli ważące 90 kg i więcej, spróbować mogą wykorzystać większe dawki HMB podwajając jego ilość do 6 g w ciągu dnia. Tego typu ilości zalecane są przez doświadczonych zawodników, gdzie wskazują oni na wysoką skuteczność tego typu dawek.

Z czym łączyć, aby potęgować działanie?

Jak zostało wspomniane wcześniej w tekście, wykorzystanie HMB w celu budowy masy mięśniowej dobrze jest wesprzeć dodatkowymi suplementami. Mamy tutaj na myśli to, aby połączyć HMB z kreatyną, beta-alaniną, jak i dodatkami typu aminokwasy rozgałęzione BCAA, ale i nie tylko. HMB wykazuje silne działanie synergistyczne z aminokwasem leucyną, gdzie zastosowanie obu środków może przyczynić się do znacznego podniesienia możliwości naszego organizmu. Jeżeli zależy nam na podniesieniu maksymalnie anabolizmu mięśniowego to kreatyna, HMB i leucyna powinny stanowić naszą bazę suplementacyjną.

Jeżeli zależy nam na maksymalnej ochronie tkanki mięśniowej przed katabolizmem, to połączenie HMB wraz z aminokwasami BCAA będzie dostatecznym wyborem. Oba suplementy wykazują bardzo silne działanie hamujące rozpad białek mięśniowych, co przyczyniać się będzie do znacznej poprawy jakości umięśnienia, ale i nie tylko. Zarówno BCAA, jak i HMB wykazują również wsparcie dla utraty tkanki tłuszczowej, dzięki czemu suplementacja również wspierać będzie sam proces redukcji.

Czy HMB jest bezpieczne?

Wszelkie badania naukowe, które za przedmiot swojej pracy brały HMB badając wpływ beta-hydroksy-beta-metylomaślanu na organizm człowieka, potwierdzają nie tylko jego skuteczność. Suplementacja HMB nie wykazała żadnego działania negatywnego, a więc wsparcie suplementacją bazującą na HMB czy dostarczającej tylko i wyłącznie substancji tego typu jest całkowicie bezpieczne. Jako, że HMB stanowi metabolit leucyny, która należy do aminokwasów EAA, suplementacja HMB jest wysoce pożądana i całkowicie pozbawiona skutków negatywnych. HMB jest więc suplementem w pełni bezpiecznym.

Jakie opinie posiada suplementacja HMB?

W Internecie spotkać się możemy z dość różnymi opiniami na temat stosowania HMB. Osoby wykorzystujące suplement wskazują, że nie jest to środek, którego działanie czuć w sposób bezpośredni. Oznacza to, że nie będzie tutaj czuć wyraźnego działania, jak w przypadku suplementacji kreatyną czy też beta-alaniną. HMB podobnie, jak BCAA bardziej wykazuje funkcję odżywczą dla mięśnia, niż działanie specjalistyczne, doraźne. Napisać więc można, że HMB działa na poziomie komórkowym.

Osoby stosujące HMB podczas cykli redukcyjnych mocno zwracają uwagę na fakt, że pomimo niedoboru kalorycznego, wykorzystanie suplementacji pozwala na pełną regenerację mięśniową. Jest to niezwykle istotne zagadnienie z punktu widzenia redukcji, gdyż tylko dobrze zregenerowany mięsień nie będzie podatny na działanie katabolizmu. Co więcej, mięsień w pełni silny, wypoczęty, wykorzysta większą ilość kalorii na potrzeby energetyczne, co przełoży się na wynik redukcji.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)