Żyjemy w erze nowoczesnych technologii i przepływu informacji. Komputery, smartfony, telewizory, radia czy tablety towarzyszą nam właściwie w każdej godzinie naszego dnia, dostarczając nam coraz to nowych wiadomości, treści oraz innych informacji, które są odbierane przez nasz mózg, obciążony ciągłą pracą. Coraz więcej osób pracuje już nie tyle ciężko fizycznie a umysłowo, co mogą odczuć chociażby urzędnicy, pracownicy biurowi czy korporacji, wracający po całym dniu wytężonej pracy umysłowej do domu. Często nie mamy już siły żeby myśleć, a na następny dzień czeka nas kolejna dawka nowych informacji do przetworzenia przez nasz mózg. Co robić w sytuacji, gdy nasza głowa nie ma nawet chwili wytchnienia, a stale jest obciążona masą informacji?

Do regeneracji potrzebny jest nie tylko odpoczynek w formie nic nie robienia czy przyjemnych aktywności, pozwalających nam odetchnąć, ale również odpowiednia baza odżywcza - czyli dieta. Dieta, która w dzisiejszych czasach jest bardzo słabą pożywką zarówno dla naszego mózgu, jak i centralnego układu nerwowego. W jakie składniki urozmaicić dietę, aby usprawnić procesy myślowe?

Omega 3

Omega 3 są to nienasycone kwasy tłuszczowe, których ostatnie wiązanie podwójne w łańcuchu węglowym znajduje się przy trzecim od końca atomie węgla. W skład Omega 3 wchodzą:

  • kwas dokozaheksaenowy (DHA)
  • kwas eikozapentaenowy (EPA)
  • kwas α-linolenowy (ALA)

Zarówno kwasy DHA i EPA, jak również ALA pełnią masę funkcji w organizmie i mają na niego niepodważalnie korzystny wpływ.

W pracy mózgu szczególnie ważną rolę odgrywa kwas DHA, będący ogromnym wsparciem dla komórek nerwowych, substancji szarej, czyli naszej kory mózgowej. W licznych badaniach stwierdzono, że osoby, u których wykryto niskie stężenie DHA posiadają mniejszą objętość oraz obniżoną sprawność mózgu. Co więcej, uczestnicy badań, u których stężenie oraz przyjmowanie omega-3 w diecie było niższe, znacznie słabiej wypadały w testach mierzących pamięć wzrokową i funkcje wykonawcze, takich jak abstrakcyjne myślenie, wielozadaniowe ćwiczenia oraz rozwiązywanie problemów.

Uzupełnienie diety w kwasy Omega 3 jest korzystne również w prewencji chorób, takich jak demencja starcza czy choroba Alzheimera.

Szczególnie bogatym źródłem kwasów Omega 3 są tłuste ryby, olej lniany oraz tran, warto jednak wspomóc się również codzienną suplementacją Omega 3.

L-tyrozyna

L-tyrozyna jest jednym z 20 podstawowych aminokwasów białkowych. Do biologicznych zadań tyrozyny należą między innymi:

  • pełnienie funkcji przekaźnika ważnych hormonów,
  • syntezowania neuroprzekaźników takich jak adrenalina, noradrenalina czy dopamina.

Działanie L-tyrozyny związane z syntezą neuroprzekaźników jest szczególnie ważne w celu poprawienia wydajności i szybkości myślenia, wzmocnienia pamięci długotrwałej oraz poprawienia funkcjonowania zmysłów, takich jak poczucie równowagi i przytomność umysłu. Tyrozyna jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy i przysadki mózgowej.

Niedobór L-tyrozyny może prowadzić m.in do niedoczynności tarczycy, co jeżeli chodzi o funkcjonowanie mózgu, objawia się w postaci zmęczenia i wyczerpania. Zmniejszenie ilości tyrozyny w organizmie powoduje również niedobór norepinefryny i dopaminy, co może prowadzić do jednostek chorobowych takich jak depresja.

L-tyrozyna pomaga nam nie tylko walczyć zarówno z fizycznym, jak i psychicznym zmęczeniem, ale również:

  • wspomaga funkcjonowanie mózgu oraz centralnego układu nerwowego,
  • zwiększa odporność na stres,
  • poprawia zdolność koncentracji,
  • ogranicza apetyt,
  • wpływa pozytywnie na skórę.

Magnez

Magnez wchodzi w skład chlorofilu, jest jednym z podstawowych elementów koniecznych do naszego codziennego funkcjonowania oraz zachodzenia licznych procesów w naszym organizmie. Odpowiednia podaż magnezu odgrywa ogromną rolę m.in. w utrzymywaniu odpowiedniego ciśnienia osmotycznego krwi, utrzymywaniu właściwej struktury rybosomów oraz uczestnicząc w przekazywaniu sygnałów w układzie nerwowym.

Właśnie ze względu na tę ostatnią funkcję jest szczególnie ważny w poprawnym funkcjonowaniu zarówno naszego układu nerwowego, jak również pracy mózgu. Wzbogacając naszą dietę w odpowiednią ilość magnezu lub dodatkowo go suplementując wspomagamy regenerację oraz przyczyniamy się do ukojenia naszego układu nerwowego.

Chlorek magnezu pełni również ważną funkcję w zapobieganiu chorobom związanym z przeciążeniem naszego mózgu oraz stresującym trybem życia, takim jak depresja. Według licznych badań, istnieją uzasadnione podejrzenia, iż niedobór magnezu w diecie może prowadzić do depresji. W większości przeprowadzonych badań, poziom tego pierwiastka u osób cierpiących na depresję był znacząco mniejszy w płynie mózgowo-rdzeniowym. Co więcej, z niektórych badań wynika nawet, że suplementacja magnezem u osób z niedoborem była tak skuteczna w leczeniu depresji, jak stosowanie silnego leku przeciwdepresyjnego - imipraminy.

Bardzo pozytywnym i prawdopodobnie najbardziej popularnym aspektem stosowania magnezu jest również ograniczenie lub pozbycie się dopadających nas skurczy.

Do produktów, w których możemy znaleźć należy zaliczyć m.in. kakao, kaszę gryczaną, fasolę, orzechy laskowe czy odpowiednią wodę źródlaną. Warto również wzbogacić dietę o chociażby kompleks witamin i minerałów.

Ashwagandha

Ashwagandha, czyli witania ospała lub żeń-szeń indyjski, znana jest od setek lat w medycynie starohinduskiej. W dzisiejszych czasach zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród osób uprawiających sport, jak i tych ciężko pracujących umysłowo.

Ashwagandha likwiduje negatywne skutki stresu, poprawia koncentrację, wspiera procesy uczenia, zapamiętywania oraz utrzymuje naszą sprawność umysłową na wysokim poziomie.

Oferuje niezliczone korzyści, co potwierdza ogromna ilość badań, których część jest wciąż w trakcie. Jedno z badań wykazało, iż wyciąg z ashwagandhy wspomaga retencję pamięci u myszy oraz chroni mózg przed udarem, w przypadku eksperymentalnie wywołanej amnezji czy udaru.

Ashwagandha jest bardzo silnym adaptogenem, w swoim składzie posiada glikowitanolidy oraz liczne składniki wpływające na układ nerwowy, jak również ma pozytywny wpływ na nasz układ hormonalny m.in. na hormon stresu - kortyzol.

Witaminy z grupy B

Witaminy B to grupa witamin rozpuszczalnych w wodzie. Są odpowiedzialne za funkcje takie jak:

  • prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a co za tym idzie - za stan zdrowia psychicznego,
  • kojenie napięcia nerwowego oraz pozytywny wpływ na nastrój,
  • poprawa sprawności intelektualnej,
  • uczestniczenie w procesach metabolicznych, m.in. w procesie wchłaniania węglowodanów czy produkcji energii z glukozy.

To, na co warto zwrócić uwagę to właśnie ten ostatni podpunkt, czyli produkcja energii i procesy przyswajania węglowodanów, w szczególności glukozy, która jest "paliwem" dla mózgu. Warto również wspomnieć, że witaminy z grupy B nie są magazynowane w naszym organizmie, z tego powodu należy zadbać o ich stałą podaż zarówno z pożywieniem, jak i w postaci kompleksów witamin.

Witamina B4 (cholina)

Witamina B4 jest odpowiedzialna za tworzenie i utrzymanie prawidłowej struktury komórek, a także za kontrolowanie funkcji mięśni, układu oddechowego, czynności serca i pracy mózgu związanej z pamięcią, biorąc udział w produkcji lecytny, oraz za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego - pełniąc funkcję neuroprzekaźnika. Ponadto cholina zmniejsza uczucie zmęczenia umysłowego oraz bierze udział w regulacji gospodarki lipidowej.

Witamina B9 (kwas foliowy)

Kwas foliowy jest niezbędny do syntezy DNA (warunkuje prawidłowy podział komórek), ma pozytywny wpływ na rozwój płodu, jak również zapobiega wrodzonym, jak i neurologicznym chorobom oraz chroni nasz organizm przed nowotworami.

Patrząc na witaminę B9 pod aspektem układu nerwowego i mózgu, jej niedobór w naszej diecie może prowadzić od ogólnego przemęczenia, bezsenności, problemów z pamięcią oraz pogorszenia samopoczucia, poprzez stany lękowe i problemy z koncentracją aż do chorób, takich jak depresja, kołatanie serca, dystymia czy schizofrenia.

Witamina B12 (kobalamina)

Witamina B12 uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek (erytrocytów), metabolizmie białek, tłuszczy i węglowodanów oraz syntezie neuroprzekaźnika serotoniny. Bardzo ważną funkcją kobalaminy jest również to, że uczestniczy w tworzeniu otoczki mielinowej ochraniającej komórki nerwowe i neuroprzekaźników nerwowych.

Podsumowanie

Urozmaicenie diety oraz wzbogacenie jej odpowiednią suplementacją na pewno przełoży się nie tylko na korzyści takie jak lepsza regeneracja naszego układu nerwowego i mózgu, lecz również usprawni procesy w nich zachodzące. Ma to szczególne znaczenie w pracy osób takich jak sportowcy czy pracownicy umysłowi, ale również dla każdego z nas jak najbardziej wskazane jest usprawnienie tych procesów. Pomaga to w lepszym odbiorze i zrozumieniu informacji, poprawie pamięci oraz regeneracji, ochronie i odżywieniu mózgu i centralnego układu nerwowego.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
Arthass

Alpha GPC :)

0