Wykorzystanie odpowiednich proporcji kwasów tłuszczowych w diecie osoby trenującej jest sposobem na to, aby funkcje zdrowotne, jak i energetyczne były optymalne. Dieta powinna być bogata nie tylko w poszczególne frakcje kwasów omega, ale również w tłuszcze nasycone. Często nie wykorzystujemy całego potencjału jaki posiadają niektóre tłuszcze. Mowa tutaj o oleju MCT, czyli tłuszczu, który jest zbudowany ze średniej długości łańcuchów.

Obecnie MCT znajdziemy w popularnym oleju kokosowym, który zawiera około 50-60% średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Jednak wykorzystanie samego oleju z kokosa nie zawsze przekłada się na działanie jakie przynosi wykorzystanie MCT w formie wyekstrahowanej, co zauważyli sami sportowcy. Powiązane jest to głównie z tym, że w oleju z kokosa przeważa kwas laurynowy (MCT C12). Nie wykazuje on podobnych działań do MCT, który składa się z frakcji kwasów: kaprylowego, kaprynowego i kapronowego. Jakie są powody, dla których warto suplementować MCT w formie wyekstrahowanej?

1. Olej MCT pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała

Działanie to związane jest z wpływem MCT na uczucie sytości. Dodatkowo, tłuszcz ten wspomaga funkcje metaboliczne, przyspieszając je. Na uwagę zasługuje fakt, że MCT nie jest magazynowane w naszym ciele w formie tkanki tłuszczowej. To sprawia, że organizm chętnie wykorzystuje je na potrzeby energetyczne, stymulując procesy lipolizy w organizmie człowieka. Oznacza to, że spożycie MCT będzie niosło za sobą wykorzystanie większej puli kwasów tłuszczowych, zawartych w naszym ciele. Co więcej, MCT stabilizuje poziom cukru w organizmie, a co za tym idzie zapobiega wahaniom glukozy we krwi i tłumi apetyt.

2. Lepsze wsparcie energetyczne

MCT nie jest magazynowany w organizmie. Jego zastosowanie w diecie jest podobne do działania węglowodanów. Dość często olej MCT wykorzystywany jest jako element kawy kuloodpornej, która dodaje energii przed porannym treningiem na czczo. Dzięki temu możesz stworzyć własną odżywczą przedtreningówkę, która nie będzie oparta na stymulantach aktywujących układ nerwowy. Zadziała jak odżywka, która doskonale pobudzi twoje mięśnie do pracy.

3. MCT wspomaga funkcje poznawcze i procesy myślowe

Działanie oleju MCT to nie tylko pożywka dla mięśni. Dzięki wsparciu w produkcji ketonów, produkt ten staje się również znakomitą odżywką dla mózgu. Dobrze odżywiona tkanka mózgowa to dużo lepsze, sprawniejsze myślenie, jak i brak odczuć zmęczenia. Takie działanie zawdzięczamy głównie frakcji MCT C8, czyli kwasu kaprylowemu.

4. Wsparcie dla układu pokarmowego

MCT, a głównie kwas kaprylowy, znany jest z tego, że wspiera funkcje układu pokarmowego, w tym jelit. Olej działa silnie bakteriobójczo, przeciwwirusowo oraz wspomaga walkę z drobnoustrojami. Działanie to podnosi zatem odporność naszego organizmu. Co więcej, kwas kaprylowy wykazuje działanie wspomagające walkę ze stanami zapalnymi jelit, jak i pomaga w usuwaniu drożdży.

5. Działanie profilaktyczne

Badania naukowe wykazują, że regularne stosowanie oleju MCT przeciwdziała:

  • nadciśnieniu tętniczemu krwi
  • cukrzycy
  • chorobom zapalnym tarczycy
  • chorobom neurodegeneracyjnym
  • mukowiscydozie
Komentarze (0)