Przysiady bez ciężaru - Air Squat

Przysiad jest jednym z najważniejszych ćwiczeń w trójboju siłowym, podnoszeniu ciężarów i strongman. W wielu dyscyplinach bazujących na sile i mocy (rzut młotem, pchnięcie kulą, rzut oszczepem, bieg na dystansie sprinterskim itd.) zawodnicy wykonują przysiady z niemałymi ciężarami. 

Jeśli chodzi o kulturystykę, to nie da się powiedzieć, czy przysiad jest niezbędny w planie, czy może da się go jakoś zastąpić. Moim zdaniem jakiś wariant przysiadu powinien być uwzględniony w planie treningowym, niekoniecznie musi być to klasyczny przysiad ze sztangą na górnej części grzbietu, mogą być to przysiady wykroczne, hack-przysiady, przysiady Karlsena (na suwnicy), przysiady bułgarskie, przysiady z nogą na ławce lub przysiady przednie.

Przysiady bez ciężaru nadają się głównie dla osób początkujących, bardzo szybko można wyczerpać progres w tym ćwiczeniu. Wtedy będzie się ono sprawdzało jako ćwiczenie wytrzymałościowo-siłowe lub stricte wytrzymałościowe.

Przysiady bez ciężaru - zaangażowane mięśnie

  • Mięsień czworogłowy uda
  • Mięsień pośladkowy wielki
  • Mięsień przywodziciel wielki
  • Mięśnie dwugłowe
  • Mięśnie półścięgnisty i półbłoniasty
  • Mięśnie łydek (mięsień brzuchaty łydki, mięsień płaszczkowaty)
  • Mięśnie brzucha (mięsień prosty oraz mięsień skośny)
  • Mięśnie prostowniki grzbietu i szereg innych mięśni grzbietu

Przysiady bez ciężaru - prawidłowe wykonanie

przysiad bez ciężaru

Ustawiasz stopy nieco szerzej niż na szerokość barków. Palce stóp skierowane lekko na zewnątrz. Nabierasz powietrza, usztywniasz brzuch i grzbiet (aktywujesz tłocznię brzuszną).

Najpierw cofasz biodro, wtórnie do tego ruchu następuje zgięcie w stawie kolanowym. Ruch przypomina siadanie na skrzyni, dlatego box squat może być dobrym wprowadzeniem do tematu przysiadu w wersji air squat. Kolana zawsze idą w kierunku palców stóp.

Po osiągnięciu właściwej głębokości pchasz biodro w górę i następnie do przodu, prostując staw biodrowy. Ćwiczenie kończy się w momencie, gdy biodra i stawy kolanowe są wyprostowane.

Uwagi i sugestie

Należy pamiętać, iż stopy mają kontakt z podłożem, nie odrywamy palców ani pięt. Jeśli masz z tym problem, kup buty do podnoszenia ciężarów. Buty przeznaczone do biegania i chodzenia nie nadają się do treningu siłowego. Są stworzone do ochrony stopy podczas przetaczania, a tego rodzaju ruchu nie wykonujesz w treningu siłowym (może podczas spaceru farmera albo gdy odpoczywasz po serii, w ruchu). Plecy są ustawione neutralnie, nie garbimy się.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Spalanie

Warto przeczytać

Komentarze (0)