Przedstawiamy artykuł, który ukazał się w serwisie Fit'n'Flexed. Biznes, polityka i zapewne treści sponsorowane, wszystkie z dodatkiem "odpowiednich" badań. Mimo wszystko, w Polsce nie manipuluje się społeczeństwem aż tak bezczelnie. Nikt nam nie wmawia, że cukier jest zdrowy. Natomiast sam pomysł na podatek od cukru jest ciekawy.

cukier

Czy wiecie, że w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych płaci się podatek cukrowy? Biorąc pod uwagę stopień otyłości amerykanów, to nie ma w tym nic dziwnego. Niestety, nie tylko cukier winny jest problemem związanym z nadwagą i sam podatek nie rozwiąże wszystkich problemów.

Nie tylko cukier...

Cukier sam w sobie nie sprawia, że jest się grubym. Z czego wynika nadwaga? Pierwsze co przychodzi do głowy to nadwyżka kaloryczna, która bierze się po pierwsze z za małej aktywności ruchowej, a po drugie z nadmiaru spożywanych kalorii. Mówiąc krótko: aby przytyć trzeba jeść i pić więcej niż się spala. Sam cukier zatem nie jest winowajcą i wprowadzenie od niego podatku nie rozwiąże wszystkich problemów otyłości.

Można powiedzieć, że cukier prowadzi do wzrostu insuliny, ale przecież białko i jego nadmiar da podobny efekt. Skoki insuliny nie prowadzą do zwiększenia tkanki tłuszczowej. Co ciekawe, można spożywać ok. 43% dziennego zapotrzebowania w postaci cukru i utrzymywać taką samą ilość tkanki tłuszczowej, jak osoby, które spożywają go ledwo 4%. Oczywiście, cukier nie jest zalecany jako pełnowartościowy produkt. Przeprowadzono takie badania aby udowodnić, że to nie cukier prowadzi do nadwagi czy otyłości, ale nadwyżka kaloryczna. Dla przykładu - w puszce coli mamy 164 kalorie, czyli 41 gram cukru, a w dwóch kromkach chleba pszenno-żytniego 172 kalorie i 37 gram węglowodanów. Podobne wartości, prawda? Oczywiście, że można tutaj rozpatrzyć wiele różnych czynników - wartości odżywcze, jakość produktów itp. Jednak biorąc pod uwagę samą ich kaloryczność, to większej różnicy nie ma.

podatek cukrowy

A co jeśli spojrzymy na słodycze? Na przykład czekoladowe batony? Mają 260 kalorii, czyli o 100 kalorii więcej niż puszka coli. Dlaczego? Ponieważ zawierają również tłuszcz, który tą wartość podnosi. Mówi się, że do nadwagi przyczyniają się m.in. słodycze i słodkie napoje, równolegle z tym, że winowajcą jest cukier. Zwróćcie jednak uwagę, że większość słodyczy zawiera bardzo dużo tłuszczy i raczej związek tłuszczu i cukrów jest gorszy niż sam cukier.

Jaki z tego wniosek? Jeśli zachowamy umiar we wszystkim, to nie musimy żyć w cukrowym "celibacie" w obawie przed nadwagą. Liczy się bilans kaloryczny.

Opodatkowanie cukru może spowodować niewłaściwe reakcje naszego społeczeństwa. Można dojść do wniosku, że dla zachowania szczupłej sylwetki wystarczy przestać jeść cukier i wcale nie trzeba się ruszać, ćwiczyć oraz dbać o naszą sprawność. Nie można dopuścić do tego, że zaprzestaniemy aktywności ruchowej. Sport daje nam nie tylko sylwetkę, ale również zdrowie - warto o tym pamiętać.

Kolejnym negatywnym skutkiem wprowadzenia podatku od cukru jest tzw. polityka strachu i tworzenie niezdrowego podejścia do żywności - "wszystkiemu winien jest cukier!". W skrajnych przypadkach doprowadzić to może do zaburzeń odżywiania. A przecież cukier nie jest ani dobry, ani zły.

Ciekawostką jest, że osoby, które za "czystą miskę" uważają dietę bezcukrową stwierdzają, że ciężej jest utrzymać stałą wagę. Co więcej, osoby mające luźniejsze podejście do diety, spożywające cukier z umiarem rzadziej mają problemy z sylwetką i rzadziej zgłaszają pogorszenie się samopoczucia czy nawet stany depresyjne, lęki.

Czy zatem podatek cukrowy to tylko kolejny sposób na wyłudzenie naszych pieniędzy?