Wiele osób ma dość ciężki "związek" z wagą. Jedni nie chcą się ważyć ze strachu, że zobaczą coś, co im się nie spodoba - inni z kolei robią to, zbyt często. Jak często należy się ważyć? Jakie są korzyści z regularnego ważenia się?

 1. Zacznijmy od korzyści
 2. Jak często się ważyć?
 3. Kto nie powinien się ważyć?
 4. Czy częste ważenie się jest groźne?
 5. Kiedy należy się ważyć?
 6. Wahania wagi
 7. Podsumowanie

Zacznijmy od korzyści

Co zyskujemy:

 • większą świadomość tego, ile ważymy - jest to jeden ze wskaźników ogólnego stanu zdrowia (ale nie jedyny)
 • umiejętność rozpoznawania naturalnych wahań wagi
 • wspomaganie postępów w odchudzaniu
 • możliwość dostrzeżenia wahań wagi, które mogą sygnalizować poważny problem zdrowotny.

Regularne ważenie się ma zalety, ale należy pamiętać, że zbyt częste lub wręcz obsesyjne może mieć bardzo negatywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i poczucie własnej wartości.

Jak często się ważyć?

mężczyzna z wagą

Jeżeli zdecydowałeś/łaś się podjąć wyzwanie w postaci zadbania o swoją sylwetkę, zacząłeś stosować dietę i plan treningowy, to regularne ważenie się może Ci pomóc określić, czy Twoje działania zmierzają w dobrą stronę.

Codziennie

Niektóre badania sugerują, że jeśli chcesz schudnąć, to warto się ważyć codziennie. Jedno z nich, całoroczne, pokazało, że osoby, które ważyły się każdego dnia, traciły na wadze, bo miały większą motywację do trzymania się założeń diety i aktywności.

Osobiście uważam, że codzienne ważenie się w przypadku osoby, która chce schudnąć jedynie kilka kilogramów, nie ma sensu. Dlaczego? W przypadku osób z niewielką nadwagą spadki będą małe i cały proces będzie nieco dłuższy niż u osób z otyłością. Małe spadki mogą taką osobę demotywować i obniżać jej poczucie własnej wartości. Ważenie się każdego dnia może mieć sens u kogoś z otyłością i bardzo niską motywacją do utrzymania diety. Jeszcze lepiej, jeśli ta osoba ma opiekę lekarza czy dietetyka, któremu może „chwalić się” swoimi wynikami. W takiej sytuacji tego typu rutyna może prowadzić do utrwalenia nowych nawyków i pomoże wytrzymać w założeniach.

Co tydzień

Wskakiwanie na wagę co tydzień to skuteczna taktyka pozwalająca zachować świadomość swojej wagi, zwłaszcza jeśli osiągasz pożądaną wagę i masz nadzieję, że ją utrzymasz. Badania wykazały, że może to być szczególnie pomocne, jeśli niedawno osiągnąłeś wagę docelową. Staraj się zawsze ważyć w tych samych warunkach i o tej samej porze, aby mieć wiarygodne wyniki.

Polecamy również: Waga stoi w miejscu, zastój w odchudzaniu? Co robić?

Co miesiąc

Wchodzenie na wagę raz w miesiącu nie jest zbyt przydatne, jeśli próbujesz schudnąć. Jednak to lepsze niż nic. Może to powodować spadek poziomu świadomości, zwłaszcza jeśli polegasz na innych czynnikach, aby ocenić swoje zdrowie.

Nigdy

Nie chcesz w ogóle wchodzić na wagę? To też jest w porządku. Jako że jest to jeden z czynników kontrolujących stan zdrowia, warto raz na jakiś czas sprawdzić, czy utrzymujemy prawidłową masę ciała.

Jeśli nadal jesteś na nie, wówczas możesz spróbować innych metod, które dadzą Ci pogląd, czy wszystko jest w porządku z Twoją masą ciała, np. wykonywanie pomiarów swojego ciała.

Kto nie powinien się ważyć?

Dla niektórych zbyt częste ważenie się może wpłynąć na zdrowie psychiczne lub wywołać, albo zaostrzyć zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się, depresja.

Czy częste ważenie się jest groźne?

Największe zagrożenia wynikające ze zbyt częstego ważenia się obejmują:

 • rzucanie się jak „szczerbaty na suchary” na diety głodówkowe, bo waga była zbyt wysoka i wywołała poczucie winy
 • poszukiwanie diety cud, która szybko zmniejszy masę ciała
 • pojawienie się niepokoju lub depresji.

Kiedy należy się ważyć?

Żeby mieć wiarygodne wyniki do porównań, należy się ważyć zawsze o tej samej porze dnia, Najlepiej rano, na czczo, czyli wtedy, kiedy na masę ciała nie będzie miała wpływu zawartość żołądka czy ćwiczenia.

kobieta na wadze

Wahania wagi

Im częściej się ważysz, tym częściej możesz zauważać mniejsze lub większe wahania wagi. Nie wszystkie z nich wynikają z tego, że jesz za dużo lub za mało.

Co jeszcze wpływa na wahania wagi:

 • miesiączka
 • odwodnienie
 • spożycie alkoholu
 • gromadzenie nadmiaru wody w organizmie
 • spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości soli
 • spożycie kofeiny
 • to co jadłeś dzień wcześniej
 • dieta wysokowęglowodanowa
 • objadanie się w weekendy.

Polecamy również: Antykoncepcja hormonalna - wyniki sportowe, waga i zdrowie

 

Podsumowanie

Liczba na wadze to po prostu… liczba, taką, którą warto zmienić zdrową utratą wagi, jeśli chcesz. Nie ocenia ona jednak Twojej wartości jako istoty ludzkiej - pamiętaj o tym! Obserwowanie tej liczby może być pomocne w śledzeniu celów związanych z odchudzaniem, ale zbyt regularne wchodzenie na wagę nie jest dobre dla nikogo z nas.

Ostatecznie możesz użyć wagi jako narzędzia do kontrolowania ogólnego stanu zdrowia, ale porozmawiaj z lekarzem o swoich celach zdrowotnych i potrzebach. Zdrowe życie obejmuje zrównoważony proces, który nie niszczy Twojego szczęścia.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)