Propagowanie zdrowego stylu życia, wertowanie kolorowych czasopism z idealnym ciałem, przeglądanie fotografii w internecie powodują coraz większe chęci do zmiany swojej sylwetki, co wiąże się z częstym występowaniem braku akceptacji własnego ciała. Wpływa to negatywnie na sferę psychiczną, jak i fizyczną. Pojawiające się głodówki, przejadanie się, zaburzenia łaknienia, to tylko namiastka negatywnych skutków...

  1. W poszukiwaniu ideału
  2. Nie musimy być tacy sami 
  3. Skoncentruj się na swoim pozytywach

W poszukiwaniu ideału

W dzisiejszych czasach kobiety (ale i nie tylko) podążają do idealnego wyglądu. Mam być doskonała i perfekcyjna w każdej kreacji, bez wyjątków. Trenerzy personalni oraz dietetycy sporo czasu muszą przeznaczyć na to, by wytłumaczyć swoim podopiecznym, że idealne ciało "nie istnieje", a Instagram jest mocno przeretuszowany.

sportowa, kobieta sylwetka

Każdy etap ma swoje plusy i minusy. Mimo tego, że w dalszym ciągu chcemy mieć inne kształty albo inną wagę, należy racjonalnie podchodzić do rzeczywistości. Tylko zdrowe podejście do całego sportowego stylu życia pozwoli nam czerpać radość z dnia codziennego. Nie oszukujmy się. Dopóki nie będzie harmonii i zdrowego podejścia do nas samych, to, czy zgubimy 2,5, czy nawet 20 kg nie przyczyni się do akceptacji samego siebie.

Analizując, sferę psychiczną jest o wiele trudniej opanować niż fizyczną, dlatego każdą zmianę, którą chcemy rozpocząć, powinniśmy zacząć od siebie. Początkowo należy zaakceptować własne ja, a następnie rozpocząć kroki, by je idealizować. A teraz kilka porad, które choć trochę pomogą Ci zmienić podejście do Twojego ciała, nabrać szacunku, zwiększyć pewność siebie, co przełoży się na wystąpienie samoakceptacji.

Nie musimy być tacy sami 

Każdy z nas jest inny. Porównywanie się do innych, dążenie do sylwetki naszego idola na nic się zdadzą. Musimy zdawać sobie sprawę, że każde ciało przechodzi zmiany na swój sposób, inaczej reaguje na dane bodźce treningowe, jak i zmiany dietetyczne. Świetnie się tutaj sprawdzą nasze własne fotografie i zestawienie ich w kolaż zdjęciowy, pokazujący progres naszej sylwetki.

Skoncentruj się na swoim pozytywach

Pozwól, że od dziś nie będziesz analizować tego, czego nie potrafisz i czego nie jesteś w stanie wykonać. Od dzisiaj spójrz na wszystko od strony tego, co już potrafisz i co osiągnąłeś, a następnie wymagaj od siebie levelu wyżej. Postaraj się codziennie myśleć o swoich pozytywnych cechach. Znajdź je w sobie nawet wtedy, kiedy masz zły dzień albo uważasz, że ich nie posiadasz.

Poznaj swoje atuty. Przeanalizuj swoją budowę ciała, słabe i mocne partie, a następnie odpowiedz sobie, co możesz zmienić, bo jest to np. efekt zaniedbania, a co jest nie do zmodernizowania, jak np. szerokie biodra. Zaakceptuj w sobie jak najwięcej.

Nie wybieraj aktywności oraz ćwiczeń, które nie dają Ci przyjemności. Wybieraj te, na które masz ochotę i te, po których widzisz najlepsze efekty. Każdy krok do zmiany Twojego wyglądu powinien być przemyślany i odpowiednio do Ciebie dobrany.

Pamiętaj, że ciało masz tylko jedno i im więcej będziesz od niego wymagać oraz z nim eksperymentować, tym gorzej może to znosić. Ciało to nasz przyjaciel, a nie wróg, niewłaściwe podejście do niego wyłącznie prowadzi do nienawiści swojego ciała i złego samopoczucia.

Autorka tekstu

Komentarze (0)