Były kanadyjski sędzia zawodów kulturystycznych Kirk Goodkey, został aresztowany za produkowanie i sprzedaż nielegalnych środków dopingujących. Goodkey sędziował w federacji ABBA. ABBA należy do Canadian Bodybuilding Federation (CBBF) i Międzynarodowej Federacji Kulturystyki (IFBB). Oskarżony przyznał się do produkcji sterydów anabolicznych i “prania pieniędzy”. Został skazany na dwa lata więzienia i grzywnę w wysokości 75 000 USD. Portal evolutionofbodybuilding pisze, że Goodkey został uznany za jednego z największych dealerów sterydów w historii kanadyjskich organów ścigania od 2014 roku.

Prowadził „wysoce zaawansowaną podziemną produkcję i dystrybucję sterydów” w garażu i piwnicy swojego domu w Edmonton i była to siedziba podziemnych laboratoriów znanych jako USP Labs i Ikonic Pharma.

Służby skonfiskowały ponad 360 000 tabletek, 10 000 fiolek i ponad trzydzieści rodzajów chemikaliów o łącznej wartości około 9,3 miliona dolarów. 21 czerwca podczas ogłoszenia wyroku, Goodkey przeprosił sąd za swoje działania. Powiedział, że chce skorzystać z resocjalizacji podczas odbywania kary. Goodkey miał silne powiązania z lokalną społecznością kulturystów w Albercie i wykorzystał swoją pozycję sędziego głównego w celu promowania sprzedaży sterydów USP Labs i Ikonic Pharma.

Prezydent IFBB, dr Rafael Santonja, nie popiera oczywiście stosowania dopingu, a tym bardziej produkcji i sprzedaży prowadzonej przez kogokolwiek związanego z IFBB. Portal Evolutionofbodybuilding.net skontaktował się z dr Rafaelem Santonją, w sprawie tego incydentu, który skomentował to tak:

„Stanowisko IFBB w zakresie dopingu jest bardzo surowe. Jeśli sportowiec lub urzędnik narusza przepisy antydopingowe, zostaną podjęte działania dyscyplinarne. Ponieważ Stowarzyszenie Kulturystyki Alberty (ABBA) jest powiązane z Kanadyjskim Stowarzyszeniem Kulturystycznym (CBBA), możecie być pewni, że sprawa pana Goodkey zostanie przeanalizowana i natychmiast zostaną wdrożone procedury zawieszenia nawet dożywotnio.” 

Sprawę skomentował również wiceprezes Canadian Bodybuilding Federation (CBBF) - Joe Spinello, który powiedział: „ W naszej organizacji nie ma miejsca dla takich osób, a ja w pełni zgadzam się z prezydentem IFBB, dr Rafaelem Santonją”.