Legenda kulturystyki Dorian Yates wciąż pokazuje, że wiek to tylko liczba. 62-latek w czasie kiedy startował w zawodach był znany z tego, że nie rzucał się w oczy, ale zaciekle trenował za kulisami. Udało mu się zdobyć w sumie sześć tytułów Mr. Olympia. Będąc na emeryturze, Yates nadal inspiruje swoich fanów formą na wysokim poziomie. Jakiś czas temu pochwalił się, że jego wiek biologiczny wynosi między 30 a 39 lat, zatem zdrowie jest jednym z priorytetów byłego kulturysty.

Chociaż ciężkie treningi były kiedyś integralną częścią programu ćwiczeń nóg Yatesa, twierdzi, że obecnie preferuje wyprosty nóg w pozycji siedzącej, uginanie nóg w pozycji leżącej i przysiady z ciężarem własnego ciała. Jeździ także na rowerze, wykonując intensywne ćwiczenia cardio. 

„Minęły czasy wyciskania na nogi 680 kg i sześciu talerzy na stronę podczas przysiadów na maszynie Smitha, ale wiele mięśni i definicja pozostały.

Tak naprawdę wykonuję tylko wyprosty nóg w pozycji siedzącej oraz uginanie nóg zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej, a także przysiady z ciężarem własnego ciała, więc nie wyciskam nóg ani nie robię ciężkich przysiadów. Jeżdżę też na rowerze i ćwiczę interwały”.

Dorian Yates ujawnił, że od kilkudziesięciu lat nie ćwiczy łydek, choć utrzymuje ich rozmiar dzięki częstemu chodzeniu. 

„A jeśli chodzi o moje łydki, nie robiłam ich od lat! Utrzymuję je teraz głównie chodząc. Oczywiście, obecnie mam dobrą dietę z dużą ilością białka i niezbyt dużą ilością węglowodanów. Pamiętam, jak powiedział kiedyś Mike Mentzer: Jaki jest sekret sukcesu w kulturystyce? Wybierz właściwych rodziców!” 

Yates wspomniał też, że trenuje górną część ciała raz w tygodniu i dolną część ciała raz w tygodniu przez 30-45 minut. 

„Raz w tygodniu dolna część ciała, raz w tygodniu górna część ciała przez pół godziny do 45 minut. Dużo jeżdżę na rowerze, więc to utrzymuje mnie w formie". 

Jako jeden z najlepszych zawodników na scenie Olympii Yates jest szanowany za swoją niesamowitą sylwetkę i zaangażowanie w treningi. Nawet w wieku 62 lat nie wydaje się zwalniać tempa. Jego fantastyczna forma na emeryturze jest inspiracją dla sportowców, którzy chętnie korzystają z jego wskazówek.

Komentarze (2)
rarytas1

Ma się dobrze w przeciwieństwie do np Colemana, Flexa. 62 lata to ładny wiek i oby tak dalej, jeśli dożyje do 70 tki po 20 latach ostrego koksowania udowodni, że te sterydy niekoniecznie skracają życie

0
modlic

Jednego złapią drugiego nie. Arni jest kolejnym przykładem, sly również.

0