Statystyczny Polak zjada w tłusty czwartek 3 pączki, dostarczając tym samym około 800-1200 kcal. Czy tyle wystarczy, aby przytyć?

 1. Ile kalorii ma pączek?
 2. Ile pączków trzeba zjeść, aby przytyć kilogram?
 3. Czy przytyjesz, zjadając 3 pączki?
 4. Jeść pączka czy nie jeść — oto jest pytanie
 5. Co siedzi w pączkach?
 6. Postaw na jakość!
 7. Pączki? Zrób to sam!

Ile kalorii ma pączek?

Ile kalorii ma 1 pączek? Niestety całkiem sporo. Jego kaloryczność zależy od wagi, dodatków, sposobu smażenia. Pączki z dużą ilością owoców, a małą ilością cukru, mają najmniej kalorii. A nadzienia z adwokatem, budyniem, czekoladą, mają ich najwięcej. Kaloryczność pączków zależy również od tego, czy są mocno lukrowane, czy tylko posypane cukrem pudrem. Te drugie są mniej kaloryczne. No i na koniec istotna kwestia — czyli w jaki sposób były smażone. Jeden pączek dostarcza od 250 do 450 kcal. Średnio pączek ma więc 350 kcal.

Ile pączków trzeba zjeść, aby przytyć kilogram?

pączki

Żeby przytyć 1 kilogram, trzeba przyswoić 7 tysięcy kcal dodatkowo poza podstawowym zapotrzebowaniem naszego organizmu. Jeśli przeliczymy to na pączki, okaże się, że to około 20 pączków! Zjedzenie takiej ilości pączków jednego dnia jest mało realne, aczkolwiek nie niemożliwe. Niemniej, mało kto z nas planuje pochłaniać dziś pączki w takich ilościach. Jeśli jednak rozłożymy te dodatkowe 7 tysięcy kcal na 2, 3, 4 dni — wtedy wizja zjedzenia 20 pączków i przytycia 1 kilograma jest już bardziej realna. 

Czy przytyjesz, zjadając 3 pączki?

I tu mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Tak się prawdopodobnie nie stanie. Zwłaszcza jeśli należysz do osób szczupłych, aktywnych fizycznie, a na co dzień odżywiasz się zdrowo. Oczywiście każdy z nas jest nieco inny, ma inne zapotrzebowanie kaloryczne, stosuje inną dietę, inaczej wydatkuje energię. Dlatego też reakcje naszych organizmów mogą być nieco inne. Są osoby, które po zjedzeniu dodatkowych kalorii rozłożą się na kanapie i zasną. W tym wypadku istnieje większa szansa na to, że dodatkowe kalorie zostaną odłożone w postaci tkanki tłuszczowej.

Z drugiej strony mamy jednak osoby, który po zjedzeniu dodatkowych kalorii, po pierwsze — będą się nieświadomie więcej ruszać, a tym samym wydatkować więcej energii — to raz, a dwa — dodatkowa podaż kalorii wpłynie na zwiększenie termogenezy organizmu, która również zwiększy ilość wydatkowanych kalorii.

Skoro nie można przytyć kilograma w jeden dzień, to dlaczego ważę więcej?

Załóżmy, że rano w tłusty czwartek ważysz 65 kg. W ciągu dnia zjadasz 3 pączki, dostarczając tym samym dodatkowo 800-1200 kcal. Nie zjadasz jednak normalnego śniadania, które zwykle dostarcza 600 kcal. Pozostałe posiłki zjadasz tak, jak zwykle.

Dostarczasz więc około 800 kcal więcej niż zazwyczaj. Nie ma więc realnej szansy na to, aby po tym jednym dniu przybył Ci 1 kilogram tkanki tłuszczowej. W piątek rano stajesz na wadze, a tam 66,5 kg. Jak to możliwe? Spokojnie. Dodatkowe kilogramy na wadze to nie tkanka tłuszczowa. Dużą częścią tych dodatkowych kilogramów jest woda zatrzymana w organizmie oraz zalegająca w jelitach treść pokarmowa.

pączki

Jeść pączka czy nie jeść — oto jest pytanie

Jeśli masz ochotę zjeść w tłusty czwartek pączka, to go po prostu zjedz. Jeśli masz ochotę na 2 lub 3, a ostatnio pączki jadłeś rok temu w tłusty czwartek, to je zjedz. Ciesz się ich smakiem, celebruj moment ich spożywania. Z drugiej strony, jeśli nie lubisz pączków i masz jeść „na siłę”, ponieważ tak nakazuje tradycja, to odpuść sobie.

Jedzenie pączków odradzałabym również osobom zero-jedynkowym, czyli takim, dla których zjedzenie 1 pączka w tłusty czwartek będzie wiązało się z rozpoczęciem „cugu” jedzenia słodyczy przez kolejny tydzień. Jeden pączek nikomu nie zaszkodzi, jeśli jednak uruchomi lawinę i powrót do złych nawyków trwających kilka dni lub kilka tygodni, to wyrządzi nam niemałą szkodę.

Co siedzi w pączkach?

Pomijając kwestie kalorii i tego, czy od pączków w tłusty czwartek przytyjemy, należy przyjrzeć się temu, z czego składają się pączki. Na wstępie warto zaznaczyć, że pączek pączkowi nierówny. Tradycyjny pączek składa się z białej mąki, cukru, żółtek, drożdży i odrobiny mleka. Nadziewany jest dobrej jakości powidłami i smaży się go na smalcu.

pączki

Niestety poszukiwania takiego pączka w sklepach do łatwych z pewnością nie należą. Taki klasyczny pączek z dżemem ma około 13 g tłuszczu, 50 g węglowodanów i 6 g białka. Tego rodzaju pączki dostaniemy w dobrych cukierniach z wieloletnią tradycją i z pewnością nie będą kosztowały 50 gr czy 1 zł.

Jeśli chodzi o pączki sprzedawane w większych sklepach, sprawa wygląda znacznie gorzej. Wypieki takie naszpikowane są chemicznymi dodatkami, a długość ich składu może przerazić. Tego typu słodkości lepiej się wystrzegać.

Co zawierają takie pączki? Mąkę pszenną, cukier, serwatkę z mleka w proszku, mąkę sojową, sól, białko jaja w proszku, żółtko jaja w proszku, emulgatory: E471, E472; lecytynę rzepakową, substancję przeciwzbrylającą: węglan wapnia; gluten pszenny, substancję zagęszczającą: gumą guar; środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy; regulator kwasowości: dwuoctan sodu; enzymy: ksylanaza, amylaza, fosfolipaza; barwnik: E101.

Nie pozostaje nic innego, jak życzyć… smacznego.

Postaw na jakość!

W tłusty czwartek powinniśmy wydać więcej na dobrego pączka i zjeść ze smakiem 1 lub 2, zamiast wydawać mniej i zjadać więcej sztuk słabej jakości pączków. Jakość jest istotna, a cena często, choć nie zawsze, jest wyznacznikiem naszych zakupów.

Pączki? Zrób to sam!

Jeśli masz ochotę i 30 minut wolnego czasu, możesz przygotować własne, twarogowe, pieczone pączki, po których zjedzeniu nie musisz mieć żadnych wyrzutów sumienia. Co najważniejsze, wiesz dokładnie, co się w nich znajduje.

Polecamy również: Mini pączki czekoladowo-kawowe

Pączki twarogowe

Na 6 porcji:

 • ser twarogowy półtłusty – 250 g
 • mąka owsiana/ mąka orkiszowa – 100 g
 • dżem owocowy – 60 g
 • jajko kurze 
 • syrop klonowy – 50 g
 • proszek do pieczenia – 3 g
 • czas przygotowania: 30 minut.

Przepis:

Blendujemy twaróg, jajko i syrop klonowy na jednolitą masę. Dodajemy mąkę oraz proszek do pieczenia. Ciasto dzielimy na 6 porcji i dodajemy do środka dżemu. Pieczemy 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

Smacznego!

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (5)
BIGGATOR

Super artykuł, po przeczytaniu zjadłem pierwszego, zostały jeszcze dwa ;)

3
Bull

idź na całość

1
Pondro02

A ja wbrew pozorom przeszedłem dziś na redukcję xD

1
rabbit35

Dożywotnia beka z masturbacji pączkami. Wiara ma podejscie jakby ich nie bylo nigdzie przez caly rok tylko dzis. A salcesony żrące codziennie pączka dziś zjedzą 5 bo "święto" wiec nie można mniej lub wcale go umrze

3
Anonim

Przepis fajny, ale paczkami tego wypieku bym nie nazwał. Napewno bardzo dobre zastępstwo.

0