Wielu osobą towarzyszą mniej przyjemne objawy po zjedzeniu określonych pokarmów. Może to być nietolerancja pokarmowa, która stanowi wśród naszego społeczeństwa coraz częstszy problem. Najczęstszymi winowajcami są laktoza, gluten i białka występujące w produktach mlecznych. Te nietolerancje, w przeciwieństwie do alergii, nie powodują reakcji zagrażających życiu, ale mogą powodować inne objawy. Czytaj dalej, żeby się dowiedzieć, jakie objawy mogą wskazywać, że masz nietolerancję pokarmową.

  1. Co powoduje nietolerancję pokarmową?
  2. Czym nietolerancje pokarmowe różnią się od alergii pokarmowych?
  3. Po czym poznać, że cierpisz na nietolerancję pokarmową?
  4. Co zrobić, jeśli podejrzewasz nietolerancję pokarmową?
  5. Podsumowanie

Co powoduje nietolerancję pokarmową?

W większości przypadków przyczyną jest brak specyficznych enzymów potrzebnych do rozkładu żywności. Na przykład nietolerancja laktozy wynika z niskiego poziomu laktazy, która utrudnia trawienie laktozy i jest jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych u dorosłych.

Czym nietolerancje pokarmowe różnią się od alergii pokarmowych?

Nie myl nietolerancji pokarmowych z alergią pokarmową. Nietolerancja pokarmowa, w odróżnieniu od alergii, nie wpływa na układ odpornościowy. Alergie pokarmowe mogą zagrażać życiu, ponieważ wywołują nadmierną reakcję immunologiczną na określone pokarmy, co prowadzi do potencjalnie niebezpiecznego stanu zapalnego. Natomiast nietolerancje pokarmowe, choć nie zagrażają życiu, powodują nieprzyjemne, zwykle zaburzenia trawienne i mogą być dość uciążliwe.

Po czym poznać, że cierpisz na nietolerancję pokarmową?

Nietolerancję pokarmową powinien zdiagnozować specjalista, ale doświadczanie niektórych objawów może Cię nieco nakierować.

Gazy i wzdęcia

gazy i wzdęcia

Oddawanie gazów każdego dnia jest zjawiskiem całkiem normalnym. Przeciętny dorosły oddaje gazy od 13 do 21 razy dziennie. W przypadku nietolerancji pokarmowych zarówno gazy, jak i wzdęcia są znacznie intensywniejsze. Nietolerowanie danego pokarmu oznacza, że nasz organizm nie radzi sobie z jego rozłożeniem. Zalega on dłużej w przewodzie pokarmowym, bakterie żywią się składnikami, których nie można było rozłożyć i wytwarzają gazy. Oczywiście objawy mogą mieć różną intensywność. U niektórych osób będzie to lekki dyskomfort, u innych ciężkie wzdęcia.

Polecamy również: Kiedy stosować enzymy trawienne? Po co enzymy w odżywce białkowej?

Biegunka

Niezdolność do rozkładu niektórych składników żywności, takich jak laktoza, może powodować luźne stolce lub biegunkę. Nasilenie luźnych stolców zależy od ilości spożywanego pokarmu i niedoboru enzymów rozkładających stolec. Jednak, jeśli zdarza się regularnie, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ biegunka może sygnalizować też inne schorzenia. Jeśli Cię dopadnie, to nie zapomnij zadbać o dobre nawodnienie i uzupełniać elektrolity.

biegunka

Problemy skórne

Choroby skóry, takie jak egzema i trądzik, mogą być wywołane lub zaostrzone przez nietolerancję pokarmową. Jeśli masz swędzącą skórę lub wysypkę, skonsultuj się z lekarzem i prowadź dziennik żywności, aby zidentyfikować czynniki wyzwalające. Pokrzywka i obrzęk nie są częste w przypadku nietolerancji pokarmowych, ale mogą wystąpić w przypadku alergii pokarmowej. Jednak nietolerancja pokarmowa może pogorszyć istniejące wcześniej choroby skóry, takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i trądzik.

Przeczytaj koniecznie: Cynk na problemy skórne, trądzik i nie tylko

Mgła mózgowa

U niektórych osób z nietolerancją pokarmową pojawia się mgła mózgowa, w przypadku której można doświadczyć zmniejszonej jasności umysłu, problemów z pamięcią, koncentracją i uczucia roztargnienia. Nie jest do końca jasne, w jakim stopniu i w jaki sposób to zjawisko ma związek z nietolerancją pokarmową, z pewnością musisz mieć na uwadze, że mgła mózgowa może mieć inną przyczynę, co należy zweryfikować.

Polecamy również: Maślan sodu w trosce o Twoje jelita

Bóle głowy

Chociaż nie zostało to ostatecznie udowodnione, dowody sugerują, że nietolerancje pokarmowe, zwłaszcza u osób, które już cierpią na migreny, mogą powodować bóle głowy. Potencjalnymi winowajcami są produkty takie jak nabiał, pszenica i niektóre zboża, podobnie jak dodatki do żywności przetworzonej. Bóle głowy mogą jednak wystąpić także z innych powodów i nie wolno ich ignorować. Szczególnie jeśli występują często lub się nasilają.

bóle głowy

Co zrobić, jeśli podejrzewasz nietolerancję pokarmową?

Jeśli podejrzewasz nietolerancję pokarmową, to oprócz kontaktu z lekarzem powinieneś zacząć prowadzić dziennik żywności i objawów, aby się dowiedzieć co dokładnie i w jaki sposób na Ciebie wpływa. W określeniu nietolerancji może także pomóc dieta eliminacyjna, ale warto ją zrobić pod okiem specjalisty, który powie, które produkty na ten czas ograniczyć i co oraz w jakich odstępach dodawać do posiłków, żeby odkryć wyzwalacze nietolerancji pokarmowej.

Podsumowanie

Nietolerancje pokarmowe to złożony problem, ale też dość męczący. Objawy są dość nieprzyjemne, ale z drugiej strony nie wskazują jednoznacznie przyczyny, ponieważ mogą być związane z zupełnie innymi problemami. Np. wzdęcia czy biegunka nie zawsze są oznaką nietolerancji pokarmowych. Mogą wynikać z lekkiego zatrucia, zjedzenia zbyt dużej ilości produktu wzdymającego, z picia zbyt małej ilości wody i wiele innych. Dlatego istotna jest obserwacja. Możesz wówczas wychwycić częstotliwość tych dolegliwości, a nawet dowiedzieć się, które produkty spożywcze je wywołują. Jeśli doświadczasz ich często, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Źródła:

Food Intolerances - PubMed (nih.gov)

Can Food Allergies Cause Headaches? | National Headache Institute

The 8 Most Common Food Intolerances (healthline.com)

Food Allergy and Intolerance: A Narrative Review on Nutritional Concerns - PubMed (nih.gov)

Diet and dermatitis: food triggers - PubMed (nih.gov)

Food Intolerance: Symptoms, Causes and Treatment Options (clevelandclinic.org)

Food Allergies and Intolerances: A Clinical Approach to the Diagnosis and Management of Adverse Reactions to Food - ScienceDirect

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)