Białko jest podstawowym budulcem organizmu. Potrzebne jest do regeneracji oraz regulacji procesów życiowych. Spożywanie odpowiedniej ilości białka może przyczynić się, w zależności od celów, do lepszego wyglądu naszej sylwetki. Każdy sportowiec wie, że nie zbuduje masy mięśniowej, jeśli nie dostarczy organizmowi niezbędnych aminokwasów. 

  1. Czym jest odżywka białkowa?
  2. Jak pić odżywkę? Do czego mogę ją dodać?

Białko w proszku stanowi idealny sposób na zaspokojenie tej potrzeby, chociaż wciąż jest przedmiotem wielu dyskusji. Nie jest łatwo dostarczyć odpowiednią ilość białka z pożywieniem, zwłaszcza jeśli Twój cel to spożywanie powyżej 100 g dziennie. Podpowiadam, gdzie można je „przemycić”.

Czym jest odżywka białkowa?

Nadal wiele osób myśli, że spożywając odżywki białkowe, nagle i niespodziewanie urosną nam mięśnie niczym Hulkowi. Z tego też powodu nadal niektóre kobiety obawiają się je spożywać. Oczywiście jest to nieprawda. Klasyczna odżywka białkowa powstaje z mleka. W procesie jej tworzenia oddziela się białko serwatkowe od kazeiny, usuwa się zbędne tłuszcze i cukry. Finalnie powstaje wysoko skoncentrowany gotowy produkt. Popularne są również odżywki białkowe produkowane z jaj i wielu roślin.

Polecamy również: Czy pijąc białko serwatkowe można schudnąć?

Jak pić odżywkę? Do czego mogę ją dodać?

Pamiętam czasy, kiedy odżywki białkowe były mdłe, nijakie i z trudem można było je przełknąć. Na szczęście teraz na rynku dostępnych jest wiele pysznych, różnorodnych smaków i każdy znajdzie coś dla siebie. Najprościej jest wymieszać miarkę produktu z wodą, mlekiem lub napojem roślinnym. Codzienne picie tej samej odżywki może jednak stać się monotonne. Na szczęście jest to tak świetny produkt, że możesz wykorzystać go w kuchni na wiele sposobów. Dodanie odżywki białkowej pozwoli Ci stworzyć jeszcze bardziej pożywny i smaczny posiłek. Daj się ponieść fantazji!

Owsianka

Owsianka to posiłek często spożywany na śniadanie. Płatki owsiane to głównie węglowodany zawierające dużo błonnika, które dadzą Ci uczucie sytości i dostarczą energii o poranku. Dodanie miarki białka w proszku do płatków owsianych po gotowaniu zwiększy zawartość aminokwasów i sprawi, że Twój posiłek będzie nie tylko zdrowszy, ale też smaczniejszy. Uzupełnij go o zdrowe tłuszcze, takie jak np. garść orzechów i masz pełnowartościowy, pożywny posiłek.

Polecamy również: Odżywki białkowe ranking - najlepsza odżywka białkowa

Naleśniki

Kto z nas nie kocha naleśników? Banalnie proste i szybkie w wykonaniu mogą stać się bardziej pożywne dzięki dodaniu do ciasta odżywki białkowej. Jeśli preferujesz naleśniki wytrawne, dodaj odżywkę o smaku naturalnym. Jeśli wolisz na słodko, dodaj miarkę proszku o smaku czekoladowym, orzechowym, owocowym lub takim, jaki po prostu lubisz. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję naleśnika, dolej trochę więcej mleka lub wody.

Gofry

Gofry to kolejny pomysł na pyszne śniadanie. Tak jak w przypadku naleśników, możesz śmiało dodać miarkę ulubionej odżywki białkowej do ciasta, z którego przyrządzisz gofry. Chcesz, żeby były czekoladowe, orzechowe, a może o smaku toffi? Nie ma problemu. Odżywka białkowa nada Twoim gofrom ulubiony smak i doda trochę słodkości.

Domowe batony proteinowe

Batony proteinowe to świetny pomysł na przekąskę, zwłaszcza kiedy jesteś w podróży. Możesz łatwo przyrządzić kilka zdrowych, niedrogich batonów proteinowych, wykorzystując tylko kilka składników. Zmiksuj 40 g płatków owsianych, dodaj 150 g orzechów, 180 g daktyli pokrojonych na kawałki lub ulubionych bakalii, 80 g masła orzechowego, 15 g syropu z agawy lub erytrytolu oraz 40 g odżywki białkowej. Na desce wygładź powierzchnię powstałej masy, odstaw do lodówki na minimum 3 godziny, a następnie pokrój na batoniki.

Lody

kobieta jedząca lody

Lody kojarzą nam się z latem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przyrządzić pyszne białkowe lody również teraz. Wymieszaj jogurt typu skyr z masłem orzechowym, zmiksowanym bananem i porcją odżywki białkowej. Włóż do zamrażarki na kilka godzin, a potem ciesz się wspaniałym, zdrowym i smacznym deserem.

Ciasteczka

Białkowe ciastka, na przykład owsiane, to smaczna przekąska, która zapewni Ci zastrzyk białka i błonnika bez cukru i innych zbędnych dodatków. Są dość łatwe do przyrządzenia. Po prostu dodaj miarkę białka w proszku do jednego z dostępnych w sieci przepisów na ciastka i zmniejsz ilość mąki.

Muffinki

Babeczki to częsty i popularny deser, którego wykonanie jest banalnie proste. Dodaj porcję odżywki białkowej do składników i zredukuj ilość mąki lub kakao. Zamiast bomby węglowodanowej uzyskasz pyszną białkową przekąskę lub deser. Z porcji wychodzi zazwyczaj 12 sztuk, więc zostanie coś na kolejne dni.

Kulki mocy

Kulki proteinowe to bardzo popularna przekąska. Jeśli chcesz samodzielnie je wykonać, to nic trudnego. Po raz kolejny stworzenie własnej, znacznie zdrowszej i tańszej wersji, jest całkiem łatwe. Kluczem do udanej receptury na kulki jest dobre spoiwo, którym mogą być daktyle. Do posiekanych suszonych daktyli dodaj nasiona chia, zmielone orzechy i oczywiście ulubiony smak odżywki białkowej. Uformuj kulki i odstaw na 3 godziny do lodówki.

Białkowy sos

Czy próbowaliście kiedyś wymieszać porcję odżywki białkowej z małą (ok. 50 ml) ilością wody? Jeśli nie to koniecznie spróbujcie. Powstanie wówczas pyszny i gęsty sos, który można wykorzystać jako polewę do omletów, placków, lodów albo naleśników.

Sprawdź koniecznie: Najlepsze białka w 2023 roku. Które odżywki białkowe warto kupić?

Koktajl

koktajl odżywka białkowa

Niby oczywiste, a jednak wiele osób nie wie, że odżywkę białkową można dodać do koktajli owocowych. Nada ona słodkości, wzmocni smak i sprawi, że będzie to istna bomba witaminowo-białkowa. Polecam szczególnie smak truskawka-poziomka. Z pewnością nie jest to komplet zastosowań odżywki białkowej. Jeśli macie w swoim arsenale inne pomysły na wykorzystanie odżywki białkowej to podzielcie się nimi w komentarzach.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)