Opisane ćwiczenie jest wariantem pełnozakresowego „scyzoryka”, z jednej strony jest prostsze, ponieważ zakres ruchu jest tu ograniczony, jednak z drugiej trudność znacząco podwyższa trzymanie w dłoniach ciężaru. Nie należy myśleć, iż tego rodzaju ćwiczenia ułatwiają pozbywanie się tkanki tłuszczowej z tułowia, jest to silnie zakorzeniony mit. 

  1. Trening brzucha a redukcja tłuszczu
  2. Naprzemienne skłony tułowia z hantlem - zaangażowane mięśnie
  3. Naprzemienne skłony tułowia z hantlem - prawidłowe wykonanie
  4. Uwagi i sugestie

Trening brzucha a redukcja tłuszczu

Redukcja zależy od utrzymywania deficytu energetycznego, a nie od treningu. Ten ostatni odgrywa rolę pomocniczą. Wiele osób zdaje się wierzyć, iż ćwiczenia brzucha wpływają na miejscową redukcję tłuszczu. W rzeczywistości nie jest możliwe tylko miejscowe pozbywanie się podskórnej i wisceralnej tkanki tłuszczowej, chyba że ktoś skorzysta z pomocy chirurga lub innego specjalisty i użyje rozmaitych inwazyjnych, ryzykownych metod (np. odsysania).

Trening brzucha jest bardzo skuteczny, jeśli ktoś jednocześnie wdroży dietę redukcyjną, aktywność pozatreningową: spacery, jazdę na rowerze, chodzenie po schodach i najlepiej osobno trening aerobowy, interwałowy, siłowy.

W takim ujęciu nie traktujemy spaceru, wchodzenia po schodach czy jazdy na rowerze jako treningu aerobowego, ale jako aktywność dodatkową, wywołującą określoną reakcję ze strony ustroju, termogenezę (wydatek energetyczny). Z czasem wytrenowane mięśnie brzucha pokażą się światu, w momencie, gdy pozbędziemy się zalegającego pod skórą „balastu”.

Naprzemienne skłony tułowia z hantlem - zaangażowane mięśnie

  • Mięsień prosty i skośny brzucha
  • Mięsień biodrowo-lędźwiowy
  • Mięsień prosty uda
  • Mięsień napinacz powięzi szerokiej
  • Grupa przywodzicieli
  • Szereg innych mięśni stabilizujących i wspomagających

Naprzemienne skłony tułowia z hantlem - prawidłowe wykonanie

naprzemienne skłony tułowia z hantlem

  1. Leżymy na podłożu, jeśli trzeba, pod ciało można podłożyć odpowiednią, miękką matę, materac itd. Ciężar jest trzymany oburącz, za głową, łokcie są zgięte. Nogi są lekko ugięte w kolanach, stopy spoczywają na podłożu.
  2. Wykonujemy krótkie, kontrolowane spięcia, kierując ciężar w kierunku wybranego kolana. Faza ekscentryczna ruchu jest powolna, kontrolowana.
  3. Praca jest naprzemienna, to znaczy najpierw przyciągamy ciężar do kolana prawej nogi, a lewa spoczywa na podłożu. Później zmieniamy strony, czyli przyciągamy ciężar do kolana lewej nogi, a prawa spoczywa na podłożu.

Uwagi i sugestie

Objętość w treningu brzucha nie musi być duża, wystarczą 2-3 serie, które kończą się kilka powtórzeń od granicy załamania. Użyty ciężar powinien pozwolić na wykonanie przynajmniej 10 powtórzeń w serii, optymalny zakres to 15-20 powtórzeń. Tego rodzaju praca nie powoduje miejscowej redukcji tłuszczu, jest to silnie zakorzeniony mit.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)