Przeprowadzone badania epidemiologiczne przez Ernest Orlando Lawrence Berkeley National Laboratory w Kaliforni wskazują, że biegacze, którzy przebiegają większe dystanse, jak i biegają szybciej, mają mniejsze szanse na raka prostaty.

Badanie

W latach 1992-1993 badacze przeanalizowali wyniki badań ponad 30 tysięcy biegaczy, którzy nie posiadali problemów z gruczołem krokowym. Następnie naukowcy przyjrzeli się w latach 1999-2002 badaniom osób biegających, które wykazywały problemy z prostatą, a było ich około 2000. Poszukiwali oni związku pomiędzy powiększeniem prostaty a czasami zdobytymi na różnych imprezach, w których uczestniczyli, jak i ilością wybieganych kilometrów.

bieganie

Wyniki

Uzyskane dane wykazały, że mężczyźni biegający szybciej, niż 4,5 m na sekundę posiadali o 32% mniejsze szanse na powiększenie prostaty, niż Panowie biegający poniżej 3 m na sekundę. Co więcej, wyniki wskazują, że ryzyko zachorowania na prostatę zwiększa się, gdy posiadamy większy procent tkanki tłuszczowej w ciele. Dodatkowo mężczyźni trenujący dłużej, posiadali o 33% mniejsze szanse na rozwój choroby.

Wnioski

Badanie wskazuje, że wysiłek fizyczny jest istotnym czynnikiem prewencyjnym w zapobieganiu choroby nowotworowej prostaty. Aktywność na poziomie 30 minut dziennie jest już wystarczająca, aby skutecznie obniżyć szanse na powiększenie gruczołu krokowego. Co więcej, wysoka intensywność wysiłku również będzie predysponować do tego, aby organizm był chroniony przed rozwojem nowotworu.

Źródła: Med Sci Sports Exerc. 2008 Październik; 40 (10): 1733-9.

Komentarze (0)