Pokrzywa indyjska (łac. coleus forskohlii) znana jest także pod nazwą forskolina. Suplementując 1g jej ekstraktu dziennie możesz stracić do 2,3 kg w ciągu 2 miesięcy i to bez zmniejszania ilości spożywanych kalorii. Do takich wniosków doszli japońscy naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań.

Badanie

Naukowcy zebrali 12 zdrowych ochotników powyżej 20-tego roku życia. Przez 8 tygodni przyjmowali oni 2 x dziennie po 500 mg 10% ekstraktu do posiłków.

Forskolina aktywuje enzym cyklazy adenylanowej, który powoduje wzrost liczby cząsteczek cAMP w komórkach, zwiększając tym wrażliwość komórek na sygnały hormonów. Cząsteczki te odgrywają ważną rolę w przekazywaniu hormonów pomiędzy receptorami a komórkami. Forskolina powoduje, że komórki tłuszczowe są bardziej wrażliwe na takie hormony, jak adrenalina i noradrenalina, a to sprzyja rozkładowi komórek tłuszczowych.

Wyniki

Japończycy zauważyli, że pokrzywa indyjska poprawiła skład ciała u badanych osób. W ciągu 8 tygodni badani tracili średnio 2,3 kg, w tym 1,87 kg tłuszczu. To bardzo dobry wynik. Warto też zwrócić uwagę, że badani utracili niewiele tkanki mięśniowej.

Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2186495013000059

Wnioski

Badanie to sugeruje, że ekstrakt z pokrzywy indyjskiej ma potencjał, jako środek do leczenia otyłości. Warto wykonać w tym kierunku kolejne badania.

Źródło: https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S2186495013000059

Komentarze (3)
RPS1990

W artykule jest informacja, że badani spożywali 2x dziennie po 500 mg 10% ekstraktu do posiłków.

Natomiast reklamowany przez was produkt pod koniec tego artykułu, czyli AllNutrition Coleus Forskohlii zawiera w jednej kapsułce 200 mg ekstraktu w tym samej forskoliny 20 mg.
Wygląda więc na to, że w ofercie sprzedaży tego suplementu jest 5-cio krotnie zaniżone dawkowanie, albo w artykule jest zawyżone.

Ogólnie artykuł bardzo wartościowy.

0
Bull

No, ale przecież do badań mogli podać dawkę i większą i równie dobrze mniejszą. Możesz brać 5 caps jeśli chcesz, jednak krajowe ograniczenia na produktach są takie a nie inne ( co do zalecanego dawkowania) Wiesz doskonale, że w wielu przypadkach trzeba naklejać na etykiety produktów z usa nowe, polskie wytyczne co do dawkowania.

1
RPS1990

Dzięki za wyjaśnienie!

0