Pokrzywa indyjska (łac. coleus forskohlii) znana jest także pod nazwą forskolina. Suplementując 1g jej ekstraktu dziennie możesz stracić do 2,3 kg w ciągu 2 miesięcy i to bez zmniejszania ilości spożywanych kalorii. Do takich wniosków doszli japońscy naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań.

Badanie

Naukowcy zebrali 12 zdrowych ochotników powyżej 20-tego roku życia. Przez 8 tygodni przyjmowali oni 2 x dziennie po 500 mg 10% ekstraktu do posiłków.

Forskolina aktywuje enzym cyklazy adenylanowej, który powoduje wzrost liczby cząsteczek cAMP w komórkach, zwiększając tym wrażliwość komórek na sygnały hormonów. Cząsteczki te odgrywają ważną rolę w przekazywaniu hormonów pomiędzy receptorami a komórkami. Forskolina powoduje, że komórki tłuszczowe są bardziej wrażliwe na takie hormony, jak adrenalina i noradrenalina, a to sprzyja rozkładowi komórek tłuszczowych. 

Wyniki

Japończycy zauważyli, że pokrzywa indyjska poprawiła skład ciała u badanych osób. W ciągu 8 tygodni badani tracili średnio 2,3 kg, w tym 1,87 kg tłuszczu. To bardzo dobry wynik. Warto też zwrócić uwagę, że badani utracili niewiele tkanki mięśniowej. 

Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2186495013000059 

Wnioski

Badanie to sugeruje, że ekstrakt z pokrzywy indyjskiej ma potencjał, jako środek do leczenia otyłości. Warto wykonać w tym kierunku kolejne badania. 

Źródło: https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S2186495013000059