Dość często słyszymy o poważnych kontuzjach sportowych, po których zawodowi sportowcy dość szybko wracają do zdrowia i pełnej aktywności. W treningach amatorskich tego typu magia jest rzadko kiedy spotykana, a po ciężkim urazie zawodnik wykluczony jest czasem na większość roku z aktywności, nie mówiąc już o pełnym, czynnym udziale w treningach.

Wg naukowców z Danii odpowiedź, dlaczego tak się dzieje jest prosta, a wszystko powiązane jest z wykorzystaniem terapii hormonem wzrostu.

Badanie

Duńczycy wykonali badanie z udziałem 10 zdrowych mężczyzn w wieku 30 lat, którym aplikowali hormon wzrostu przez okres 14 dni. Pierwszy tydzień polegał na zastosowaniu 33,3 mikrogramów na 1 kg masy ciała dziennie, drugi tydzień z kolei na podawaniu 50 mikrogramów dziennie na 1 kg masy ciała.

Przed i po aplikacji hormonu naukowcy wykonywali biopsję ścięgien w stawie kolanowym, jak i samego mięśnia czworogłowego. Badanie wykonywano zarówno w dni wolne od treningu, jak i 24 godziny po treningu siłowym, na którym uczestnicy wykonywali wyprosty nóg.

hgh

Wyniki

Badania Duńczyków wskazują, że aplikowanie hormonu wzrostu stymulowało produkcję kolagenu w stawie kolanowym. Co więcej, wykorzystanie hormonu wzrostu nie miało wpływu na białka odpowiedzialne za skurcz mięśni, jednak aplikacja również stymulowała produkcję kolagenu mięśniowego. Sam hormon nie miał wpływu na wzmocnienie mięśnia, jednak wpływał on na stworzenie warunków umożliwiających jego szybszą regenerację.

Wnioski

Istnieje wiele doniesień naukowych, które sugerują, że hormon wzrostu przyspiesza regenerację mięśni. Nie jest to zupełnie nowy pomysł, a tego typu praktyki znane są już od lat. Sportowcy uprawiający swoje dyscypliny zawodowo zazwyczaj dysponują zapleczem finansowym, jak i medycznym, które pozwala im na wykorzystanie wsparcia kuracjami tego typu, choć te praktyki nie zawsze są do końca legalne.

Wykorzystanie 14-dniowej kuracji hormonem wzrostu pozwoliło na zwiększenie syntezy kolagenu aż 6-krotnie, przy czym nie powodowało to żadnych skutków ubocznych. W przypadku znaczenia medycznego taki wzrost ma ogromne znaczenie w procesie tempa regeneracji tkanek.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19933753

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)