Stwierdzono, iż rozmaite preparaty hormonalne skutecznie zmniejszają ilość testosteronu wolnego i całkowitego u kobiet. A to może mieć wpływ na trening siłowy (przyrosty siły, mocy i masy mięśni), gdyż kobieta wytwarza ledwie 0,25 mg testosteronu dziennie (dla porównania mężczyzna 7-8 mg).  

  1. Co było celem badania?
  2. Czy antykoncepcja powoduje różnice?
  3. Komentarz do badania 

Co było celem badania?

Naukowcy chcieli odpowiedzieć na pytanie, czy manipulowanie cyklem miesiączkowym poprzez korzystanie z pigułek hormonalnych ma wpływ na osiągi sportowe. Celem tego badania było zbadanie potencjalnych różnic w sile prostowników i zginaczy stawu kolanowego u zawodniczek piłki ręcznej z pierwszej ligi, w czasie, gdy stosowały i odstawiły doustne środki antykoncepcyjne.

Przeczytaj koniecznie: 

Szesnaście piłkarek ręcznych w wieku ok. 23 lat, masie ciała 67 kg i wzroście 168 cm uczestniczyło w testach wysiłkowych podczas stosowania etynyloestradiolu (etynyloestradiol jest syntetycznym estrogenem o 5–10 razy silniejszym działaniu od fizjologicznego estradiolu) lub w trakcie jego odstawienia.

antykoncepcja

Czy antykoncepcja powoduje różnice?

Nie wykazano istotnych różnic między stosowaniem etynyloestradiolu a siłą prostowników (przednia część uda) i zginaczy stawu kolanowego (tylna część uda). Jedyne co różniło grupy, to stężenie LH i FSH (które są silnie stłumione w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej).

Wyniki te potwierdzają pogląd, że siła prostowników i zginaczy kolana nie różni się u dobrze wyszkolonych zawodniczek, niezależnie czy sięgają po doustną antykoncepcję hormonalną, czy nie.

Naukowcy sugerują, że manipulowanie cyklem poprzez stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej w celu zwiększenia wyników sportowych nie wydaje się uzasadnione.

Komentarz do badania 

Większą skuteczność od doustnych preparatów hormonalnych posiada suplementacja kreatyną i beta-alaniną. Doraźnie można skorzystać również z kofeiny, która posiada dobrze udokumentowane działanie.

Referencje:

  • Astrid Reif i in. Strength Performance Across the Oral Contraceptive Cycle of Team Sport Athletes: A Cross-Sectional Study
  • https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphys.2021.658994/full
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)