Martwy ciąg jednonóż jest ćwiczeniem uzupełniającym, które często bywa traktowane jako pierwszoplanowe w treningu pośladków i tylnej części uda. Jest to błąd. Opisany wariant może posłużyć jako rozgrzewkowy, jako część treningu obwodowego, stacyjnego, szczególnie w terenie, gdy nie mamy do dyspozycji dobrze wyposażonej siłowni.

  1. O czym warto wiedzieć?
  2. Martwy ciąg jednonóż z uniesieniem kolana- zaangażowane mięśnie
  3. Martwy ciąg jednonóż z uniesieniem kolana - prawidłowe wykonanie
  4. Uwagi i sugestie

O czym warto wiedzieć?

Martwy ciąg jednonóż z uniesieniem kolana może być dobrą rozgrzewką przed martwym ciągiem: klasycznym, sumo, rumuńskim, skłonem dzień dobry, przysiadami, wykrokami, unoszeniem tułowia na ławce rzymskiej lub treningiem kopnięć (szczególnie bocznych i uderzeń kolanami; kopnięcia okrężne wymagają dodatkowej uwagi i wykorzystania rotacji „szarpnięcia” w stawach skokowym, kolanowym i biodrowym).

Jest to ćwiczenie, które obejmuje zgięcie i wyprost stawu biodrowego, więc doskonale komponuje się z treningiem przedniej części uda, tylnej części uda, pośladków i grzbietu.

Martwy ciąg jednonóż z uniesieniem kolana- zaangażowane mięśnie

Zgięcie stawu biodrowego:

  • Mięsień biodrowo-lędźwiowy
  • Mięsień napinacz powięzi szerokiej
  • Mięsień prosty uda
  • Mięsień krawiecki
  • Grupa przywodzicieli (mięsień przywodziciel długi, mięsień przywodziciel) krótki
  • Mięsień grzebieniowy

Wyprost stawu biodrowego:

  • Mięsień pośladkowy wielki
  • Mięśnie tylnej części uda (dwugłowy uda – głowa długa; półścięgnisty, półbłoniasty)
  • Mięsień przywodziciel wielki (część kulszowa)

Dodatkowo:

  • Mięsień czworogłowy uda
  • Mięśnie prostowniki grzbietu
  • Stabilizacja: kaptury (mięsień czworoboczny), mięsień równoległoboczny, mięsień najszerszy grzbietu, mięsień dźwigacz łopatki, mięśnie proste i skośne brzucha, mięsień pośladkowy średni i mały, mięsień czworoboczny lędźwi.

Martwy ciąg jednonóż z uniesieniem kolana - prawidłowe wykonanie

martwy ciąg jednonóż

  1. Stań ze złączonymi stopami. Wybierz, którą nogą chcesz pracować. Na animacji jest to prawa kończyna.
  2. Unieś prawą nogę, kierując kolano w górę (zegnij staw biodrowy), następnie wykonaj wyprost stawu biodrowego, kierując nogę w tył.
  3. Podczas ruchu nogi w tył prawa ręka jest opuszczana w kierunku podłoża, stanowi przeciwwagę i pozwala stabilizować sylwetkę.
  4. Po wykonaniu określonej liczby powtórzeń zmień nogę na lewą. Wykonanie jest takie samo (unosisz kolano lewej nogi w górę), jedyna różnica to podczas ruchu nogi w tył, lewa ręka jest opuszczana w kierunku podłoża.

Uwagi i sugestie

Wspomniane ćwiczenie wymaga, aby mieć bardzo dobrą równowagę, stabilizować ciało. Dlatego sprawdza się nie tylko jako element rozgrzewki, ale także ćwiczenie ogólnorozwojowe.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)