Opisane ćwiczenie jest nietypowe, stanowi połączenie wykroku z wymachem (swing). Z jednej strony tego rodzaju składanki mogą być ciekawym uzupełnieniem dla zwykłego treningu, z drugiej, nie powinny zastępować klasycznej pracy z ciężarami. Dlaczego? Bo mało kto jest w stanie użyć do tego rodzaju ewolucji ciężaru, który byłby wystarczający dla „czwórek” i pośladków. To samo dotyczy np. wykroków z uginaniem ramion czy marszu z podnoszeniem ciężaru nad głowę. Bardzo często tego rodzaju fajerwerki doskonale prezentują się w mediach społecznościowych, jednak w codziennym treningu ich użyteczność może być znikoma.

 1. Naprzemienny wykrok z klęku z uniesieniem ciężaru nad głowę - zaangażowane mięśnie
 2. Naprzemienny wykrok z klęku z uniesieniem ciężaru nad głowę - prawidłowe wykonanie
 3. Uwagi i sugestie

Naprzemienny wykrok z klęku z uniesieniem ciężaru nad głowę - zaangażowane mięśnie

 • Mięsień czworogłowy uda
 • Mięsień pośladkowy wielki i pozostałe mięśnie pośladków
 • Mięsień przywodziciel wielki
 • Mięsień płaszczkowaty
 • Mięśnie tylnej części uda (dwugłowy uda, półścięgnisty, półbłoniasty)
 • Mięśnie prostowniki grzbietu
 • Mięsień skośny brzucha
 • Mięsień czworoboczny lędźwi
 • Triceps, przedramię, zginacze i prostowniki nadgarstków, mięśnie naramienne i szereg innych grup pośrednio angażowanych w trakcie boju.

Naprzemienny wykrok z klęku z uniesieniem ciężaru nad głowę - prawidłowe wykonanie

naprzemienny wykrok z klęku z uniesieniem ciężaru

 1. Przyjmij pozycję klęku, kolana rozstawione lekko na zewnątrz, ciężar (np. talerz obciążenia) trzymany w dłoniach, dotyka ud. Ćwiczenie polega na wykonaniu 2 czynności równocześnie. Dla ułatwienia można je podzielić i wykonać osobno.
 2. Pierwsza to wykonanie kroku do przodu wybraną nogą. Uzyskujemy wykrok, noga wykroczna zgięta w kolanie, kolano nogi zakrocznej ma kontakt z podłożem. Po chwili izometrycznego napięcia wracamy do pozycji wyjściowej, cofając nogę.
 3. Drugie ćwiczenie to uniesienie ciężaru nad głowę, trzymając proste łokcie. Po opanowaniu łączysz opisane ćwiczenia. Wraz z wykrokiem, unosisz ciężar nad głowę. Wracasz do pozycji wyjściowej i ponawiasz ćwiczenie na drugą nogę.

Uwagi i sugestie

Początkowo lepiej podzielić ćwiczenie na fazy, dopiero po ich opanowaniu, łączymy je w całość.

Komentarze (0)