SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Sztuki walki a rozwój duchowy

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 14460

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 164 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 996
Pięknie, kurna, pięknie!
Kolejny raz zaczynam temat, tym razem był to " Sztuki walki a rozwój duchowy" a kończy się to rozpierduchą w stylu " Zabić Bushiego"
Może ja założę po prostu temat : " J***ć Bushiego"?
I wszystko będzie jasne i proste.

Przynajmniej na koniec arcysympatyczna rozmowa Bushiego i Gohana, zwłaszcza ostatni tekst Gohana do Bushiego.

Ale mam jedno pytanie do Gohana
Porównaj swoje wypowiedzi, z łaski swojej;

[[Jeśli zaś chciałbym się nauczyć bić, tak aby móc zastosować to w praktyce, to nie stawiałbym na całą tą pseudo - mistyczną otoczkę rodem z tetrzyku dla przedszkolaków spod szyldu "karate kid".]]

i

[[Idea i założenia są moim zdaniem w porządku, tylko że zazwyczaj w najmniejszym stopniu nie są realizowane - mało ludzi ma na tyle dużo woli i samozaparcia aby praktykować to w ten sposób, dla zdecydowanej większości kata to tylko ruchy których trzeba się nauczyć na egzamin, dla kolejnej - mniejszej grupy jest to metoda ćwiczenia koncentracji i tylko tyle. Nie występuję przeciw poważnemu podejściu do duchowości w karate czy innych stylach... CIACH]]

Cierpisz na rozdwojenie jażni?
Żart taki.

I pisałeś o egotyzmie. Tu cytuję:

...jednak przyznasz chyba, że zdecydowana większość (wszyscy z którymi miałem do czynienia) nauczycieli karate nie ma pojęcia...]

Zdecydowana większość nauczycieli karate czy zdecydowana większość Twoich nauczycieli karate?
Moi nauczyciele karate mają duże pojęcie o tych sprawach, choć nie każdemu o tym mówią.
Ale oni studiują karate od 34 lat
Pozdrawiam
Duduś1

_____________________________
Jesteś silny i zdrowy?
Podziel się tym z innymi:
http://www.bm-donor.wroc.pl/apel.html 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 164 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 996
Do Gochana:
Przepraszam za Gohana
Duduś

_____________________________
Jesteś silny i zdrowy?
Podziel się tym z innymi:
http://www.bm-donor.wroc.pl/apel.html 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 49 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 173
Witam ponownie wszystkich

Najpierw podzękowania dla Gochana za uznanie z jego strony. Wiele to dla mnie znaczy ponieważ nie czuję się taki osamotniony w swoich przekonaniach. Inna sprawa to, to że uważam iż posiadasz naprawdę dużą, wręcz ogromną wiedzę na temat duchowości i sądzę że wiele bym się mógł nauczyć od ciebie. Dzięki za słowa krytyki ponieważ coś przez nie zrozumiałem.

A tak nota bene, to jeśli rzeczywiście poruszasz się tak swobodnie i biegle (praktyka) w całym zakresie duchowości to jestem pełen podziwu. Na zakończenie przepraszam za chwile irytacji ale tak to jest jeśli się najpierw ocenia kogoś a później go się poznaje.



Prawdziwe karate zaczyna się tam gdzie jest jego koniec.

Prawdziwe karate zaczyna się tam gdzie jest jego koniec.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 23
Karate to nie filozofia. Ono powinno wyrażać się w osiąganiu prawdy. Kiedy osiągamy prawdę (stajemy się nią) to inni widzą jak ona funkcjonuje. Prawda funkcjonuje w sposób następujący: kiedy ktoś jest głodny dajemy mu jeść, kiedy ktoś jest spragniony dajemy mu pić, kiedy ktoś potrzebuje pomocy pomagamy mu, jesli ktoś zadaje cios bronimy się. Prawdziwa droga jest przed wszelkimi stylami. Karate może nam w pewnym momencie przeszkodzić jeśli się do niego przywiążemy. tylko czysta energia-prawda reaguje w sposób czysty i adekwatny do sytuacji. dlatego nasz trening powinien do tego dążyć. Nasza uwaga powinna być otwarta na 100%. Kiedy zadajemy cios musimy dac z siebie wszystko. Prawdziwe uderzenie zapomina o karate-ono jest wyzbyciem się wszystkiego, nawet siebie.

Mój styl to moja pasja

Mój styl to moja pasja

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 164 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 996
"Karate to nie filozofia. Ono powinno wyrażać się w osiąganiu prawdy. Kiedy osiągamy prawdę (stajemy się nią) to inni widzą jak ona funkcjonuje"

A czy ktoś tu mówił że ZEN to filozofia?
Zen to ani religia, ani filozofia. To sposób patrzenia na świat
Duduś1

_____________________________
Jesteś silny i zdrowy?
Podziel się tym z innymi:
http://www.bm-donor.wroc.pl/apel.html 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Gochan ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 143 Napisanych postów 4627 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 30336
Nie cierpię na rozdwojenie jaźni, te dwa cytaty się nie wykluczają, ponieważ założenia mogą być dobre, natomiast realizacja nie. I nie będzie dobrej realizacji, ponieważ ludzie zajmujący się karate zazwyczaj mają bardzo małe pojęcie nawet o prawdziwych założeniach, albo też jakieś tam mają ale całość przerabiają właśnie na wspomniany teatrzyk dla małych dzieci. Takie sa realia.

Pozdrawiam
Darth Gochan
Kuba rozpruwacz działu doping
Cichy i dyskretny seryjny zabójca działu MMA

"Czyń Swoją Wolę niech będzie całym prawem"
Aleister Crowley

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 49 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 173
Witam

Gochan ja podchodzę skrajnie optymistycznie a ty skrajnie pesymistycznie. Może gdzieś kiedyś spotkamy się w połowie drogi?

OloKK, pytasz mnie czy doświadczyłem odmiennych stanów świadomości i czy ja zauważyłem to u mojego instruktora podczas wykonywania kata. Nie wiem czy rozumiesz, o co mnie pytasz. Te "inne stany świadomości" są to odczucia czysto wewnętrzne oraz tak subiektywne, iż nie powiem tobie, co czuł mój trener. A ty, jeśli nawet nie wiem jak bardzo byś wpatrywał się w kata wykonywane przez kogoś, to nie zobaczysz nic więcej oprócz kata, pomimo iż osoba wykonująca osiągnie pewien specyficzny stan. Ja go nie osiągnąłem, lecz odczuwałem pewną rzecz, która jest jakby wstępem do dalszej drogi. Nie powiem ci, co to jest, ponieważ musisz osiągnąć to samemu (oczywiście z odpowiednim nastawieniem;)). A jeśli chodzi o kata, w którym można to osiągnąć? Domyślnie wszystkie, lecz najprościej (przynajmniej moim zdaniem) jest to możliwe w Hangetsu. Zauważ jak pracują tam biodra, jaki jest oddech, jakie ruchy, pozycja ciała, to nie przypadek. Przede wszystkim zwróć uwagę na sam początek kata. Jest to kata doenergetyzowujące cały organizm. To pomaga osiągnąć coś więcej. Ale droga daleka a bez zrozumienia oraz odpowiedniego nastawienia nic nie da się osiągnąć.


Prawdziwe karate zaczyna się tam gdzie jest jego koniec.

Prawdziwe karate zaczyna się tam gdzie jest jego koniec.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 34575 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 195972
Myślisz, że przez te wszystkie lata od momentu kiedy szamani wymyślali te kata do czasu aż Ci pokazał je Twój trener nic się nie zmieniło i nadal ma swoje magiczne własciwości?
Idąc dalej myślisz, że przez moonwalk można dosięgnąć takiego błogiego stanu jak przy kata?

____________________________________________
Żenujący i żałosny OloKK, burak od "Tradycyjnych"...
"Należy być silnym jak lew, a zarazem szlachetnym jak kwiat. Poprzez trening można dotrzeć do bram niebios."- Sosai Masutatsu Oyama
"...W regulaminie SFD jest napisane, że kto jedzie na moderatorów ten ma prze**BANe..."

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 164 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 996
Do Bushiego:
Cześć! Co to za jakiś dziwny dzień, że nikt jeszcze nie o........ł Cię za coś???
Chore to jakieś...

Do Gochana:
"I nie będzie dobrej realizacji, ponieważ ludzie zajmujący się karate zazwyczaj mają bardzo małe pojęcie nawet o prawdziwych założeniach"

>> znowu generalizujesz,

"albo też jakieś tam mają ale całość przerabiają właśnie na wspomniany teatrzyk dla małych dzieci. Takie sa realia."

I tu się zgadzam. Trafnie ująłeś to w zdaniu, że uczniowie udają mistrzów czy coś w tym stylu. U nas ten stopień mistrzowki jest fetyszyzowany. wszyscy zapominają, że szodan to dopiero początek drogi. To tak jak w innych rzemioasłach wyzwolenie się " na mistrza".
Najpierw jest uczeń, potem czeladnik, w końcu zdobywa papiery mistrzowskie.
Ale to nie znaczy wcale, że ludzie przyjdą kupować pączki do jego " cukierni"
Shodan oznacza dopiero opanowanie umiejętności w stopniu podstawowym. I tylko tyle. I to, że można trenować samodzielnie.
I ci ludzie, będący na początku drogi, często obarczeni błędami równie młodych wiekiem i stażem instruktorów- zaczynają NAUCZAĆ, robiąc papiery instruktorskie. I tu tkwi błąd.
Ale to jest po prostu KOMERCJA.
Dlatego ja zawsze powtarzam zainteresowanym sztukami walki:
" Nie szukaj stylu.Szukaj TRENERA."

I z innej beczki. Gochan, skoro Hatha i Radża Joga nie są Ci obce, co sądzisz o mojej wklejce na temat oddychania.
Poważnie pytam. Jak zwał tak zwał. Dla Ciebie będzie to oddychanie pranajamiczne, dla tych od Kung Fu i Tai Chi też inna nazwa. Więc co o tym sądzisz.
Tylko bez rozdwojenia jażni

I do wszystkich:
Gdzie, kurza broszka, napisane jest że Bushi trenuje Karate Tradycyjne???
On nic o tym nie pisal. Chyba że się mylę. Widziałem tylko jego wypowiedź o tym, iż trenuje Shotokan...
A tu wszyscy: " Ty i to Twoje "KT"; "w Twoim KT";" myślisz, że jesteś lepszy, bo trenujesz KT";

Duduś1

P.S:
Ja trenuję KT

_____________________________
Jesteś silny i zdrowy?
Podziel się tym z innymi:
http://www.bm-donor.wroc.pl/apel.html 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 49 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 173
Witam

OloKK
Odpowiadając na twoje pytanie, powiem, że lata biegną, rzeczywistość dookoła nas zmienia się z roku na rok, lecz forma kata pozostała taka sama. To ludzie się zmieniają i wypaczają kiedyś szczytne idee. Może to nawet nie jest wypaczanie. W tym momencie zgodzę się z Gochanem, który pisał, iż ludzie nieświadomie zmieniają coś jednocześnie będąc przekonani o swojej racji i obranym celu. Tylko, że to już nie jest to ten sam cel i ta sama racja, co powiedzmy 500 lat temu.

Miałem takie szczęście, że trafiłem na człowieka, który stara się kultywować pewne rzeczy i przekazywać nam idee dawno zapomniane oraz pokazywać to co ukryte m.in. w Kata. Nasz klub całkowicie odciął się od sportu (zawody) i praktykujemy karate tylko pod kątem rzeczywistego wykorzystania SW w realnej sytuacji. Walki, (kumite, z nastawieniem na Ippon, bo to jest idea karate) są prawie zawsze wykonywane na full, pełen kontakt i dynamika. Tak, więc nie jest to sztuka dla sztuki jak pisałeś wcześniej przy którejś z okazji. Oprócz tego dużo medytujemy oraz jak wspomniałem ćwiczymy kata pod bardzo wieloma kątami. Pewnie wiesz, że każdemu z Kata Heian przyporządkowany jest jakiś jeden z 4 żywiołów plus "pustka" dla Godan. Wykonujemy, np. kata tak, aby można było dostrzec konkretny element w danym Kata. Jest to niesamowicie trudne, ale gdy uda ci się wprowadzić w stan danego żywiołu jest to niesamowite uczucie. Wtedy nawet wizualnie(!) widać różnice (to nie tyczy się "odmiennych stanów świadomości" - asekuruję się ponieważ też mogę byćposądzony o rozdwojenie osobowości;)). Czy umiałbyś wyrazić za pomocą Kata (ruchu) gniew, radość, współczucie, energię, siłę, nie zmieniając jednocześnie formy ani dynamiki samego kata (nie chodzi mi tu o wyraz twarzy, mimikę itp.; kata pozostaje takie samo a jednak jest inne). My to wszystko robimy a dokładnie staramy się robić. Zgodzę się ponownie, z Gochanem że do tematu duchowości trzeba podchodzić ostrożnie, lecz to nie zaprzecza istnieniu tego elementu w SW.

Wiesz, co OlloKK. I tak jestem zadowolony, ponieważ gdy pierwszy raz wspomniałem o duchowości SW wyśmiałeś mnie a teraz dyskutujesz. Jednak coś w tym jest. Nie sądzisz?


Prawdziwe karate zaczyna się tam gdzie jest jego koniec.


Zmieniony przez - bushi25 w dniu 2003-12-07 17:07:27

Zmieniony przez - bushi25 w dniu 2003-12-07 17:28:33

Prawdziwe karate zaczyna się tam gdzie jest jego koniec.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Co z zawodami BJJ w Poznaniu????

Następny temat

Polska Federacja Karate

WHEY premium