SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Powrót na siłownię po rwie kulszowej

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 362

Formularz - Proszę o pomoc

Płeć

M

Wiek

30

Waga

90

Wzrost

187

Cel treningowy

Pozbycie się sylwetki skinnyfat

Staż treningowy na siłowni

1 miesiac

Uprawiane inne sporty

Brak

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki)

Silownia

Dieta

Się ułoży

Przeciwwskazania medyczne (wady postawy, choroby, kontuzje)

Rwa kulszowa

Zażywane suplementy

Białko

Ostatnio przerabiany plan

Fbw

Wyniki w podstawowych ćwiczeniach [kg] (przysiad, klasyczny martwy ciąg, wyciskanie na ławce leżąc)

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 155 dni Na forum 155 dni Przeczytanych tematów 9
Witam! Jestem początkujący i ćwiczyłem wcześniej przez 1 miesiąc, ale dostałem ostrego ataku rwy kulszowej. Nie wiem dokładnie dlaczego, ale dzień przed tym atakiem robiłem wyciskanie zolnierskie oraz przysiady ze sztanga na plecach i chyba podczas tego cwiczenia cos za bardzo się pochyliłem do przodu bo technikę mam słaba. Atak trwał 3 tyg i już mnie nic nie bólu wiec chciałbym wrócić na siłownię. Myślę że ułożę sobie plan tak żeby obciążać pleców i będzie git? (Plecy będę robił na maszynachjak np ściąganie drążka lub podciąganie a nogi np wypychanie suwnicy) co Wy na to? Miał juz ktos może taka sytuację?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6515 Napisanych postów 62311 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777736

Opis Twój wskazuje, że źle się zabrałeś za trening i po prostu zgubiła Cię trochę pewność siebie.

Kwestia podstawowa to czy faktycznie jest to rwa kulszowa czy po prostu przesadziłeś z obciążeniem i coś sobie nadwyrężyłeś. Nie napisałeś czy byłeś na jakimś badaniu u lekarza czy ból tak po prostu minął.

Jeśli plecy bolały Cię po wykonaniu wyciskania nad głowę i przysiadach to bardzo możliwe, że tak jak piszesz technika jest marna. Brak odpowiedniego zakresu ruchu w ohp najczęściej prowadzi do przeprostu w odcinku lędźwiowym co mocno go nadwyręża, a jak jeszcze dołożyłeś kiepski przysiad to kontuzja gotowa.

Jeśli nadwyrężyłeś i ból całkowicie ustąpił to możesz powoli wracać do treningu siłowego, ale bardzo ostrożnie i baczną uwagę zwracać na technikę ćwiczeń jeśli tam będą błędy sytuacja szybko się powtórzy, a każda kolejna taka sytuacja sprawi, że w końcu pojawi się poważniejsza kontuzja.
A jak przepuklina się pojawi w kręgosłupie to już niestety jest kontuzja na zawsze, która przy nieumiejętnym treningu będzie wracać.

Jak się pojawi ból to znaczy, że coś się tam stało i trzeba u lekarza skonsultować co się stało.

Polecamy również: Ból w dole pleców, przyczyny i leczenie bólu w odcinku lędzwiowym



Zmieniony przez - rion10 w dniu 2023-12-04 16:50:02
1

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 124 Napisanych postów 334 Wiek 26 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 10710
Jeśli to faktycznie była rwa kulszowa, to polecam zrobić rentgen wraz z rezonansem, żeby zobaczyć czy jest jakas przepuklina/wypuklina. Następnie zadbałbym na pierwszym planie w mocne obudowanie kregosłupa mięsniami głębokimi. Nie ma co unikać wielostawów, trzeba tylko podejść z głową i techniką. Sam jestem po rwie, wypadnięciu dysku i cisnę dalej z przysiadami, ciągami itd. Odpukać rok czasu minął i zero nawrotów.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 155 dni Na forum 155 dni Przeczytanych tematów 9
Bol całkowicie nie ustąpił. Trochę jeszcze boli przy schylaniu wiec może faktycznie musze iść z tym do lekarza. Miałem to 3 lata temu i wtedy samo przeszlo wiec myślę że teraz też przejdzie pomału. Mięśnie głębokie czyli robić deskę? Co jeszcze ćwiczyć żeby to nie wróciło?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 17707 Napisanych postów 132168 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460711
nie mozesz omijać wolnych ciężarów bo przyzwyczaisz ciało do maszyn wyciagów pójdziesz na wolne cieżary i znowu Cię dopadnie, nie mówię że masz dziwgać klamoty tylko powoli wzmacniać miesnia i przygotować na przeciążenia.
1

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 124 Napisanych postów 334 Wiek 26 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 10710
Roadtokaloryfer
Bol całkowicie nie ustąpił. Trochę jeszcze boli przy schylaniu wiec może faktycznie musze iść z tym do lekarza. Miałem to 3 lata temu i wtedy samo przeszlo wiec myślę że teraz też przejdzie pomału. Mięśnie głębokie czyli robić deskę? Co jeszcze ćwiczyć żeby to nie wróciło?


- planki, spacer farmera, przysiady na bosu, pallof press, ćwiczenia z piłką - rzuty itd, deadbug
i ja osobiście wrzuciłem jeszcze basen - pływanie ;)
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6515 Napisanych postów 62311 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777736
Roadtokaloryfer
Bol całkowicie nie ustąpił. Trochę jeszcze boli przy schylaniu wiec może faktycznie musze iść z tym do lekarza. Miałem to 3 lata temu i wtedy samo przeszlo wiec myślę że teraz też przejdzie pomału. Mięśnie głębokie czyli robić deskę? Co jeszcze ćwiczyć żeby to nie wróciło?


Bo niestety u większości osób wygląda to tak, że jak ból łapie to jest panika i uważanie na wszystko, ale jak on ustępuje to już później nie zwracamy na nic uwagi. a jeśli już raz pojawia się ból to znaczy, że trzeba uważać szczególnie na to i pilnować techniki wykonania ćwiczeń.

Ale jeśli u Ciebie ból nadal występuje to warto by było się skonsultować z lekarzem bo to już dość długo się utrzymuje ten ból więc warto sprawdzić czy tam się coś złego nie wydarzyło. Jak lekarz pozwoli trenować to technika ćwiczeń, wzmocnienie mięśni głębokich.
1

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6271 Napisanych postów 76034 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754872
Tego typu aktywność fizyczna, w sytuacji, gdy w rzeczywistości nie wiesz co się dzieje z plecami o ich okolicą, a w dodatku technicznie (jak sam napisałeś) nie wygląda to najlepiej, może przynieść więcej problemów, niż pozytywów.

Przede wszystkim sugeruję wykonać odpowiednie badania. Najlepiej RTG kręgosłupa, a jeżeli Ciebie stać, to również rezonans magnetyczny. Wtedy wszystko będzie jasne. Następnie wybrać się z tym do fizjoterapeuty, który to przeanalizuje, zobaczy wady postawy Twojej sylwetki i zaleci odpowiednie ćwiczenia specjalistyczne. Po jego opinii i pracy nad problemem, można będzie myśleć nad typowym treningiem oporowym.

Moderator działu Odżywianie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening Upper Lower - ocena

Następny temat

Wada postawy - porady

WHEY premium