SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Niebieskie paski w BJJ i ich umiejętności

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 11936

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 507 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 6482
Zauważyłem, że wielu trenerów w polskich szkołach BJJ legitymuje się niebieskimi paskami. Jak to jest? Jakie są umiejętności takich osób kwalifikujące ich do nauczania innych? Nie przeczę, że ktoś może być dobrym metodykiem mając niebieski pas, ale chyba nie posiada wówczas wystarczająco bogatej gamy technik w swoim arsenale aby ich móc skutecznie nauczać?

Nie chciałbym, aby doszło w Polsce do sytuacji podobnej, jak ma miejsce w świadku Krav Maga, gdzie jedna organizacja - dążąc do de facto monopolizacji rynku - "naprodukowała" pseudo-instruktorów, którzy obecnie kształcą pseudo-kraverów psując opinię całej KM, skądinąd całkiem przyzwoitej w kwestii rozumienia combatu IMO.

Co o tym myślicie? Może się mylę, proszę w takim wypadku o wyprowadzenie z błędu. Dzięki.

Look into my eyes, you will see who I am
My name is Lucifer, please take my hand

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Kenjiro Bushido24.pl
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 707 Wiek 50 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 8070
Ja także jestem z tego samego obozu co Paweł - Draculino Team Poland, tyle że mój klub jest w Gdyni. Także posiadam niebieski pasek (od ponad roku). Oczywiście, że wyższy pas to wyższe umiejetności a jeśli za tym idą także wyższe umiejętności przekazywania wiedzy innym, to już wogóle jest wypas :)
BJJ w Polsce jest młodym sportem i zaczyna tak jak i inne sztuki walki w Polsce - instruktorami są zazwyczaj niższe stopnie. Na całe szczęsćie dla środowiska BJJ, wiekszość z instruktorów BJJ, to ludzie z bogatym doświadczeniem w innych SW, z których w większości przypadków wynieśli także doświadczenie metodyczne.
Myślę, że najwiekszym osiągnięciem takiego "niebieskiego instruktora" jest doprowadzenie do zera do niebieskiego pasa swoich uczniów - samemu cały czas będąc "niebieskim"... Dokonało tego już wielu instruktorów, m.in. Paweł. Mam nadzieję, że i ja również dołączę do tego grona, co okaże się przy najbliższej wizycie Draculino.
Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 765 Wiek 43 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3916
Wally sam o tym kiedys myslalem,jak to z ta Polska i niebieskimi nauczycielami jest:). W bjj wyglada to mniej wiecej tak, uwaza sie,ze dobry(!!!)niebieski pas zna niewiele mniej technik niz czarny,chodzi po prostu o umiejetnosc ich stosowania. Sadze, iz bycie niebieskim paskiem bjj jest dosc specyficzne, jest to okres w ktorym nie jestes juz poczatkujacym,znasz wiele technik i jestes niebezpieczny dla rywala w stosowaniu tych podstawowych,upraszczajac naprawde dobrze wyciagasz balache.Masz tez pewnie juz swoja jedna badz dwie techniki zaawansowane(swoje specjalnosci). Prawdziwy profesjonalizm wg mnie zaczyna sie od purpury, tak naprawde dostanie purpury oznacza,ze jestes "gosc". O ile nie jest az tak trudno skonczyc niebieski pasek bedac bialym, o tyle duzo ciezej jest skonczyc purpure,powiecie ze to oczywiste/?Moze i tak,ale zapewniam Was,ze predziej purpura skonczy czrny pas, niz dobry bialy purpure.
Teraz nawazujac do trenerow-no coz, wg mnie niebieski pas ma male szanse by byc dobrym nauczycielem bjj, nie mowie dobrym fajterem.Jesli sie rozejrzysz po Polsce to zobaczysz,iz niebieskie paski bjj, ktore sa instruktorami sa najczesciej czarnymi paskami w innych sportach-i pewnie dzieki temu moga byc trenerami bjj. Niestety w Polsce poziom i powszechnoisc bjj jako sportu masowego(nie mowie o zawodnikach,ale o przecietnym Karolu, ktory traktuje to jako cos tylko wiecej niz zabawe)jest dosc niski, stad tez w niektorych mniejszych miejscowosciach,a takze w osrodkach wiekszych w ktorych nie ma mocnej orgaznicji bjj nauczycielami sa niebieskie paski.

Doradca dzialu grappling i C/S.

...nie powiedziales w ryj to nie powiedziales nic...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
roy harris (?) kiedyś powiedział, że niebieski pas, różni się od czarnego tylko timeing'iem


Zmieniony przez - einherjar w dniu 2006-09-01 17:21:50
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 898 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 24602
Pasami to sie dzieci w przedszkolu jaraja.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 507 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 6482
Thamuz_: być może, ale jednak pas jest wyznacznikiem pewnego poziomu osiągniętego przez adepta danej SW. Akurat w BJJ brak chęci progresu w kolorach pasków można uznać za pewien rodzaj oszustwa, bo jakiś biały pasek po 10 latach treningów będzie miał umiejętności - powiedzmy - "brązu", a w walkach będzie nadal wystawiany w dywizjach białych pasów. Tak wię swoje wątpliwości wyraziłem już na wstępie: nie chodzi mi o sam fakt prowadzenia treningów przez niebieskie pasy bo nie mam nic przeciwko temu, moje obiekcje tyczą się jedynie umiejętności takich ludzi.

einherjar: czytałem ten artykuł, ale czy to nie RH też wprowadził jako pierwszy zdawanie na paski łamiąc tradycję BJJ? (mogę się mylić w tej kwestii) W ogóle ta jago dysertacja trochę dziwna była jak na mój gust...

Look into my eyes, you will see who I am
My name is Lucifer, please take my hand

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 122 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1606
Pasami to sie dzieci w przedszkolu jaraja.


tak pisza nieudacznicy ktorym sie nie udaje nabrac umiejetnosci zeby z tego cbialego paska wyjsc w koncu
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 898 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 24602
Buahaha treningi swojej SW skonczylem z brazowym pasem. U mnie na podworku straszylo sie bratem z wojska albo wujkiem z czarnym pasem
A o trenerze swiadcza glownie wyniki jego podopiecznych, a nie stopien.

Zmieniony przez - Thamuz_ w dniu 2006-09-01 21:56:55
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 507 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 6482
A u mnie straszyli "a znasz wally'ego?"

Look into my eyes, you will see who I am
My name is Lucifer, please take my hand

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 706 Napisanych postów 4378 Wiek 48 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 75792
W naszym kraju jest 1 czarny pas, kilka brązowych, trochę purpur - to kto ma tego bjj uczyć jak nie niebiescy?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 507 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 6482
cynik75: chodzi mi właśnie o to, czy przypadkiem poziom uczenia nie będzie za niski przez to. Tak jak w przytoczonej przeze mnie KM: też można by się było tłumaczyć, że nie mamy wystarczająco dużo osób trenujących KM przez dłuższy okres czasu, więc kto ma nauczać jak nie osobnicy po jakichś seminariach i przeszkoleniach? Kończy się to, jak wiadomo, utratą jakości szkolenia i degeneracją stylu.

Look into my eyes, you will see who I am
My name is Lucifer, please take my hand

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1023 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 10256
nie bedzie niski(poziom uczenia)...poczytajcie w necie o paskach

osobiscie wyczytałem , że kolorowe paski znaja te SAME techniki przeciez bjj to bjj i nie mozna zakazac niebieskim paskom jakis technik !!!

(myslac ze jedni znaja jedne i drudzy drugie techniki, to jakie techniki musialby znac helio gracie - czerwony pasek? techniki z kosmosu?)

roznia sie tylko ich wykonywaniem, timing i w ogole obycie na macie

ktos napisal , ze latwo skonczyc niebieski pas...u mnie w klubie to niewykonalne, niebieski to dla mnie juz bardzo wysoki stopien!

Zmieniony przez - bosy0 w dniu 2006-09-02 10:32:18
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Karate

Następny temat

Kyokushin w Nowym Sączu?

WHEY premium