SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kawulski: Niech ludzie pamiętają, kto otwierał te drzwi

temat działu:

Scena MMA i K-1

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2930

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
w0jt Dana White
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 13762 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 93464
Ciekawy wywiad z Kawulskim, milego czytania

Sports.pl: Znasz innych promotorów, którzy mogą pochwalić się tym, że wygrali z numerem 1 w jednej z kategorii wagowych w swoim kraju?
Maciej Kawulski (współwłaściciel KSW): Nie znam drugiego takiego przypadku (śmiech). Próbuję sobie przypomnieć, ale chyba jestem jedyny. Nie traktuję tego jednak w kategoriach wielkiego wyczynu. Wydaję mi się, że w tamtych czasach byłem niezły, a istnieje taka możliwość, że Łukasz Leś jeszcze taki niezły nie był. Trzeba pamiętać, że to wszystko było ładnych kilka lat temu. Przez ten czas widziałem zawodników, którzy ze wszystkiego kończyli z zerem i takich, którzy z niczego weszli na szczyt. W związku z tym nie patrzę na to przez pryzmat zwycięstwa nad numerem jeden w Polsce, tylko cieszę się, że kilka lat temu biłem się z Łukaszem Lesiem i z nim zwyciężyłem. Gdybym jednak próbował siebie analizować przez pryzmat dzisiejszych rankingów, to byłoby niezdrowe.

Nie żałujesz, że skończyło się tylko na jednej zawodowej walce?
Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale miałem dość ciężki wypadek samochodowy, który uniemożliwił mi dalsze starty. Ochotę jednak miałem. W tej całej sytuacji śmieszne jest to, że kolejną walkę miałem mieć z Antkiem Chmielewskim, który dziś jest moim zawodnikiem. Wtedy byliśmy w jednej wadze. Do tej walki, na moje szczęście, nie doszło. Ogólnie nie żałuję, że tak się sprawy potoczyły. Pewnie gdybym wtedy nie związał się w innej roli z MMA, pewnie bym tęsknił. Jestem w tym na bieżąco, widzę co dzieje się w narożniku podczas walki, obserwuję kariery, a niektóre z nich tworzę. Poza tym, cały czas trenuję.


Walka z Lesiem zniknęła ostatnio z bilansu Łukasza na Sherdogu. Jak to z tym pojedynkiem było?

To są jakieś niefajne sytuacje. We mnie nie ma żadnych niezdrowych emocji. Gdybyś zadał to pytanie Łukaszowi Lesiowi, to zobaczyłbyś, że w nim jakaś żółć jest, a ja nawet nie chcę wnikać skąd ona się bierze. Wiem tylko, że walka zniknęła z Sherdoga po interwencji Łukasza Lesia, który twierdzi, że to nie była walka zawodowa. Jeżeli to nie była walka zawodowa, to 90% walk w tamtym czasie było pojedynkami amatorskimi. Bądźmy konsekwentni i wymażmy te walki z bilansów polskich zawodników. To była taka sama walka jak inne, które Łukasz ma na koncie. Na tej samej gali walczyło jeszcze kilkunastu innych zawodników, którzy mają te pojedynki wpisane do rekordów. Oczywiście, MMA w Polsce wyglądało wtedy inaczej niż dziś. Nie było KSW, nie było telewizji. Biliśmy się na jakiejś obskurnej gali w klatce, ale to nie moja wina, że tak wtedy wyglądało MMA w Polsce. Będę interweniował w tej sprawie, bo nie można zmieniać historii tylko dlatego, że komuś jest tak wygodniej. Pogodziłem się z faktem, że już nie jestem zawodnikiem, a on się musi pogodzić z faktem, że kiedyś przegrał z Maciejem Kawulskim.

Kiedyś walki w Polsce toczyły się właśnie w klatkach, tak jak dziś ma to miejsce w Stanach. Nie myślałeś, żeby jedną z dużych gal zrobić właśnie w klatce?
Ja nie mam nic do klatki i wiele razy już o tym mówiłem. Klatka jest świetna marketingowo, bo odróżnia MMA od innych sportów walki, ale jeśli chodzi o warunki do oglądania walki, to jest to żenada. Owszem, dobrze się ogląda takie walki, ale w telewizji. Byłem na UFC i nie widziałem żadnego fragmentu walki na żywo. Wszystko musiałem oglądać na telebimach. Klatka właściwie uniemożliwia oglądanie walki na dużych halach. Ring jest areną przystosowaną do większych obiektów. Idea KSW jest taka, że mniejsze gale z cyklu Fight Club robimy w klatkach, ale numerowane gale KSW na dużych halach z ringiem. Oczywiście klatka ma swoje atuty z punktu widzenia zawodnika, ale myślę, że po trzech dużych galach w klatce, ludzie przestali by na to chodzić. To nie Ameryka, gdzie chodzi się na wszystko, tylko Polska. Polski widz lubi być dobrze traktowany (śmiech)

Zostałeś w MMA w roli promotora i współwłaściciela KSW. Skąd wziął się pomysł na Konfrontację Sztuk Walki?
Wszystko zaczęło się od rozmowy z Martinem Lewandowskim, w trakcie której stwierdziliśmy, ze chcemy budować MMA w Polsce. Natomiast sama idea, żeby to robić pojawiła się dużo wcześniej. Długo zastanawialiśmy się jak to ugryźć, ale nie było tak, jak wiele osób dziś mówi, że nie wiedzieliśmy co to jest MMA. Prawdopodobnie wiedziałem czym jest MMA wcześniej niż oni się urodzili. Konfrontacja Sztuk Walki była produktem przejściowym, który miał zakorzenić ideę mieszanych sztuk walki. Zanim nazwaliśmy coś trzyliterowym skrótem, czyli KSW, chcieliśmy pokazać ludziom o co chodzi. Nawet nie wyobrażasz sobie jakim trudem było znalezienie zawodników na pierwszą galę. Nie było wtedy fighterów MMA w Polsce, a ci którzy byli w innych sportach walki nie chcieli walczyć w czymś, czego nie znali. Zebranie turniejowej ósemki graniczyło z cudem. Pamiętam jak jeździłem po klubach kickbokserskich i namawiałem zawodników. Na takim rynku, bez zawodników i bez wsparcia mediów ciężko było działać. Gdybyśmy nazwali to wtedy MMA i powiedzieli, że to nowa dyscyplina, myślę, że by nam się nie udało. Wpadliśmy na pomysł, by konfrontować zawodników z różnych dyscyplin. Czy wprowadziliśmy to na rynek dobrze, to już nie mnie oceniać. Mama uczyła mnie, żeby oceniać ludzi po efektach ich pracy i myślę, że mogę chodzić z podniesionym czołem. Mogę stanąć przed każdym organizatorem gal w Polsce, któremu się wydaje, że to była zła droga i niech on mi pokaże swoją. Ci, którzy teraz zaczynają muszą pamiętać, że jest im dużo łatwiej, bo MMA w Polsce jest popularne. Nie oczekujemy z Martinem słów wdzięczności, ale niech ludzie pamiętają, kto otwierał te drzwi.

Kiedy uwierzyłeś, że robiąc MMA możesz posadzić kilka milionów ludzi przed telewizorami i zapełnić każdą halę w Polsce?
To był cały proces. Ludzie na siłę szukają punktu zwrotnego. Pudzian, pojawienie się Mameda, pierwsza walka Salety i tak dalej. Wszystko to i jeszcze milion innych elementów. Od momentu, w którym dogadaliśmy się z telewizją, która chciała długofalowo wspierać rozwój MMA, każdego dnia wykonujemy kawał ciężkiej pracy i zbliżamy się do idealnego modelu, bo nadal to nie wygląda tak jak byśmy chcieli. Dla nas to ciągła, niekończąca się droga.

Jaki jest w takim razie ideał, do którego dążycie?
Gdybym miał jasno sprecyzowany cel, to pewnie nigdy bym tego nie osiągnął. Chcemy, żeby nasz produkt wciąż rozwijał się w takim tempie jak obecnie. Nie chodzi nawet o ciągłe bicie rekordów oglądalności, ale o wzbudzenie trwałego zainteresowania. Mecz piłki nożnej jest raz lepszy raz gorszy, ale stadiony piłkarskie wciąż się zapełniają. Jeżeli uda się nam sprawić, żeby MMA raz oglądało sześć milionów ludzi, a innym razem dwa miliony, to będzie dobrze. To będzie oznaczało, że jest stała grupa fanów, która chce oglądać tę dyscyplinę. To jest mój główny cel, ale nie jedyny i nie ostateczny. Jeśli jadę w nocy samochodem z Warszawy do Krakowa, to po wyjeździe ze stolicy jeszcze nie wiem jak jest w Krakowie. Widzę przed sobą tylko kilkadziesiąt metrów oświetlonej drogi i wiem, że jeśli jest czysta, to mogę jechać. Dopiero jak je przejadę, będę widział kolejne kilkadziesiąt metrów. Skłamałbym mówiąc, że już teraz widzę ostateczny cel. Każdy nasz pomysł staramy się realizować jak najlepiej. Jeśli robimy galę, to ustalamy najlepszy fightcard na jaki nas stać i dorabiamy do tego jak najlepszą oprawę. Przychodzi dzień gali, jesteśmy z siebie zadowoleni, ale następnego dnia wstajemy i myślimy już o kolejnej edycji, oświetlając sobie kolejny kawałek drogi.

Dojedziecie do celu?

Liczę, że KSW się powiedzie, bo to oznaczałoby, że całej dyscyplinie się udało. Nie wiem jak wyglądałoby polskie MMA, gdyby pozycję lidera nagle przejęła inna organizacja, bo nie znam intencji tych ludzi. Znam za to swoje. Oprócz tego, że to moja praca, na której chcę zarobić, to przede wszystkim kocham MMA i chcę żeby było wielkie.

Masz jeszcze w sobie na tyle zajawki, żeby zarwać noc na galę z USA albo poświęcić siedem godzin na oglądanie Dynamite?
Zarywam noce z różnych powodów, ale głównie ze względu na produkcję własnych gal. Nie muszę niczego oglądać na żywo. Nic mi się nie stanie jeśli tę samą galę obejrzę kilka godzin później, a mam ten komfort, że jest to kwestia trzech godzin. Mam wspaniałych researcherów, którzy mi wszystko przygotowują. Każdą z tych ważniejszych gal oglądam i analizuję nie tylko pod kątem walk, ale także organizacyjnie i wyciągam wnioski. Kiedyś rzeczywiście wstawałem po nocach i oglądałem namiętnie, ale dziś już nie mam na to siły.

Zdarza ci się patrzeć w lustro z myślą, że jesteś jedną z osób rozdających karty w polskim MMA?
Nie. W momencie gdybym tak na siebie spojrzał, nic bym już więcej nie osiągnął. Zawsze miałem taki charakter, żeby iść do przodu, być coraz lepszym. Najpierw byłem najlepszy w swojej sekcji karate, potem jednym z najlepszych w swojej grupie trenującej parter. Potem okazało się, że z kimś tam wygrałem w klatce, ale zawsze czułem niedosyt. Ten naturalny pęd do przodu pozwala mi się rozwijać. Mam poczucie, że robię coś dobrego i jednocześnie czuję, że muszę to robić jeszcze lepiej. Wolę, gdy otaczają mnie ludzie, którzy razem ze mną myślą o tym co można zrobić lepiej, niż jak mnie klepią po plecach. To tylko uśpiłoby moją czujność. Cały czas mam wrażenie, że MMA w Polsce to gigant na cienkich nóżkach. Jesteśmy bardzo silni, niedawno dostaliśmy wyniki badań dla sportu w telewizji i w jednej z grup docelowych przegraliśmy tylko z piłką, a w drugiej tylko ze skokami. To oznacza, że w jednym zestawieniu wygraliśmy z piłką nożną, a w drugiej ze skokami. Mogłoby się wydawać, że dla tak młodej dyscypliny to sukces, ale myślę, że to wszystko jest łatwiej zaprzepaścić niż zbudować. To mnie motywuje do dalszej pracy. Musimy budować fundamenty wokół tego co już mamy. Interesuję się tym, że powstają szkoły, pojawiają się trenerzy i coraz więcej osób, które chcą trenować, bo to przyszłość naszego MMA. Z czego mam się teraz cieszyć? Z tego, że ktoś mnie rozpozna na ulicy i powie, że robimy fajne gale? Interesuje mnie coś więcej.

Skąd czerpiesz do tego motywację?
Po prostu kocham to robić. Nigdy nie czułem się zmęczony KSW. Wstaję i zaczynam myśleć o robieniu gali. Cały czas ktoś dzwoni, pisze maile, kontaktują się ze mną zawodnicy i ja to lubię. Kładę się spać z myślą, że jutro rano muszę pracować dalej. Ten stały postęp mnie nakręca.

Może się wydawać, że masz pracę jak marzenie. Miesiące przerwy miedzy galami, a kasa płynie. Jak to jest w rzeczywistości?
Przede wszystkim to codzienne funkcjonowanie w ramach firmy, która nazywa się Federacja KSW. Gala to jest tylko część, bo te duże rzeczywiście są raz na kilka miesięcy. Codzienne funkcjonowanie naszej firmy to praca 24 godziny na dobę dla dziesiątek ludzi, grafików, webmasterów i tak dalej. Oczywiście przy gali natężenie pracy jest znacznie większe, ale pomiędzy galami nie wylegujemy się na plażach. Przy założeniu, że znaczną część pracy wykonasz już wcześniej, organizacja gali pochłania i tak trzy miesiące. Można sobie policzyć, że jeśli są cztery gale rocznie, a każda pochłania trzy miesiące, to ile czasu zostaje? Teraz po raz pierwszy w historii robimy dwie gale w krótkim odstępie czasu. W styczniu w Ełku jest KSW Extra, a dwa miesiące później w Warszawie KSW 15. Tak naprawdę robię dwie gale na raz. Obecnie montujemy trailer do KSW 15, a nagle dostaję maila w sprawie KSW Extra i odpowiadam, łapiąc się po jakimś czasie, że chodzi o inną galę. To jest nieustanna praca, a nic nie robimy na pół gwizdka. Jeśli ktoś mi mówi, że jest w stanie zrobić galę w dwa tygodnie, to ja mu mówię, że dwa tygodnie to ja montuję trailer. Nie produkuję, lecz tylko montuję, produkcja trwa o wiele dłużej. 10 dni roboczych po 10 godzin dziennie. Jeżeli ktoś twierdzi, że jest w stanie w tym czasie zrobić całą galę, to moim zdaniem musi to być słaby produkt. Dla przykładu już zaczynamy szykować się do gali, która pod koniec roku odbędzie się być może w Trójmieście, prawdopodobnie z Mariuszem Pudzianowskim. Na kilka miesięcy przed galą robimy pierwsze kroki, żeby w momencie gdy pada komenda start mieć podstawę przed trzema miesiącami ciężkiej pracy. To jest standard, bo przecież nad wielkimi festiwalami pracuje się cały rok. Ludzie nie potrafią zrozumieć, że miesiącami ciężko pracujemy, żeby dać im kilka godzin rozrywki, a potem czytam w internecie, że walki takie sobie, a światło beznadziejne. Pokażcie mi lepsze gale w tym kraju, a ja wtedy chętnie kupię na nie bilet.

Zdarzyło ci się odrzucić jakiegoś zawodnika z prywatnych pobudek?
Stwierdzić, że on nie zawalczy na KSW, bo go nie lubisz, mimo że marketingowo, by się to opłacało?
Nie. Jesteśmy instytucją i nie możemy sobie pozwolić na tego typu prywatę. Mogę kogoś nie lubić, ale to nie ma znaczenia. Inaczej jest w przypadku osób, które nie okazują nam szacunku i publicznie krytykują nas jako firmę. Jeśli ktoś pluję na te trzy litery, na których markę pracuje wiele osób, to nie widzę powodu, żeby te trzy litery mu później pomagały. Jeżeli Brad Pitt publicznie wyzna, że nie lubi coca-coli, bo woli pepsi, to nie wyobrażam sobie, żeby coca-cola płaciła mu za reklamowanie swoich produktów. Tak samo jest z nami. Jeśli ktoś twierdzi, że KSW to obciach, bo jesteśmy zbyt medialni i komercyjni, nie widzę powodu, by dawać mu walkę na naszej gali. To, że ktoś mnie prywatnie nie lubi, nie znaczy, że nie może dla nas walczyć. Jest wielu zawodników, którzy mnie nie lubią, bo nie jestem zbyt poprawny politycznie, ale są też tacy, którzy mnie lubią. Natomiast mam wrażenie, że wszyscy mnie szanują jako organizatora, bo nigdy nikogo nie wystawiłem do wiatru. Nikt nie może mi powiedzieć, że zniszczyłem mu życie czy karierę. Jesteśmy już na tym etapie, że mamy zawodników, którzy dopiero zaczynają, takich w kwiecie wieku i takich, którzy już kończą. Z każdym jestem się w stanie dogadać. Ci najstarsi mówią, że przeżyli z nami fajne lata i zrobili fajne rzeczy, z tymi u szczytu kariery rozmawiamy o tym co dalej, a ci najmłodsi pokładają w nas pewne nadzieje i nie chcemy ich zawieść.

Nie da się ukryć, że nie jesteś typem dyplomaty. Zdarzyło się kiedyś, że żałowałeś, że nie ugryzłeś się w język?

Nie. Dyplomatą nie jestem, ale jestem świadomym siebie człowiekiem i wiem co mówię. Nie będę kłamał, że nigdy niczego nie palnąłem, bo dużo mówię i zdarza się powiedzieć za dużo. To, że powiem coś czego nie musiałem powiedzieć, nie oznacza, że tak nie myślę. Czasem tylko mam malutkie pretensje do siebie, że mogłem się z ujawnieniem jakiejś informacji wstrzymać. Jednak trzeba mieć do tego trochę dystansu. Nie jestem politykiem, nie pełnię funkcji publicznej. Zajmuję się rozrywką i mówię głośno to, co myślę. Poza tym nie przypominam sobie momentu, żebym przesadził.

Jako współwłaściciel KSW mógłbyś jednak być bardziej dyplomatyczny i zastanowić się, że to co mówisz w danej chwili, może zaszkodzić wam za rok czy dwa.

Przede wszystkim jestem fanem MMA, a przy okazji współwłaścicielem KSW. Wypowiadam się jako koleś, który ogląda gale na świecie, interesuje się tym co się dzieje w Polsce i jara się walkami jak każdy kibic na trybunach. Jeśli w trakcie KSW siedzę w reżyserce, to przy każdej walce podskakuję na stołku. Kręci mnie to i chcę to komentować. Jestem czynnym obserwatorem rynku i wypowiadam się jako ja, jako Maciek Kawulski. Zaznaczam nawet w wywiadach, że nie mówię jako KSW. Jako federacja wypowiadamy się publikując oświadczenia na naszej stronie. W dniu gali pracuje dla nas 300 osób, na stałe około 20. To jest praca iluś ludzi, a nie tylko moja i Martina. Nie wypowiadam się za wszystkich, tylko za siebie. Przy tym nie jestem jakimś maniakalnym krytykantem, tylko jeśli się wypowiadam, to mam argumenty i jestem konstruktywny. Jeśli coś mi się nie podoba, to mówię o tym głośno. Niektórzy twierdzą, że nie chcę rozwoju MMA w Polsce, bo boję się konkurencji. Tak nie jest. Na przykład nie podoba mi się, że gówniarze robią galę i nie wiedzą nawet, że trzeba zorganizować na nią karetkę. Mówię o tym głośno, bo wiem, że jeśli na gali w Ruchodupiu Dolnym nie będzie karetki, a komuś stanie się krzywda, to może dojść do tragedii. Interesuje mnie to, bo jeśli tak się stanie, to ja stracę pracę i on straci pracę. Nie będzie co robić, bo rynek się zawali. To jest nasze wspólne dobro i wspólnie musimy o nie dbać. Jeśli komuś nie podoba się moja krytyka, niech podważy moje argumenty, a nie pisze anonimowo, że Kawulski się boi o swoje pieniądze. Nie znajdzie się nikt, kto powie, że nie mam racji, tylko rzuca się kamieniami na ślepo. Mogę usiąść z wszystkimi napinaczami na raz i wymienić z nimi argumenty. Wiem jak to wszystko działa od środka, znam ten mechanizm, więc nie boję się debaty na temat MMA.

Czytasz czasem w internecie komentarze na swój temat?
Zdarza się, ale nie tak jak kiedyś, bo nie mam aż tyle czasu. Czasem wejdę i zobaczę jakie są tendencje w komentarzach. Nie przejmuję się nimi zbytnio, bo rozumiem na czym polega internetowy hejting. Zdaję sobie sprawę, że KSW jest na świeczniku, a zawsze najbardziej krytykowani są ci, którzy są na szczycie. Podchodzę do tego bardziej badawczo, sprawdzam jak ludzie reagują na różne inicjatywy. Każdego dnia zadaję sobie pytanie jak ludzie na coś zareagują, dlatego, że cały czas coś robię. Jeśli robię trailer, zastanawiam się jak zareagują widzowie Polsatu, jeśli robię głupiego videobloga, myślę o reakcji fanów MMA. Natomiast moja rada dla ludzi, którzy bawią się w komentowanie jest taka: najpierw coś zróbcie, sprawdźcie czy zainteresuje się tym ktoś więcej niż sześciu waszych kumpli, a później poddajcie to ocenie. Myślę, że po zderzeniu z internetowym hejtingiem, każda z tych osób zmieniłaby swoje podejście do anonimowej krytyki w internecie. Jestem już na innym poziomie, by się przejmować anonimowymi komentarzami. Martwi mnie tylko, że ludzie w Polsce nie potrafią się cieszyć tym co mają. Mamy w Polsce najlepszą federację w Europie, która robi show na światowym poziomie i ludzie na świecie, łącznie z Japończykami, potrafią to docenić, a Polacy nie. Po co to krytykować? Jesteś fanem MMA, to ciesz się, że możesz w swoim kraju oglądać dobre walki za 35 złotych idąc na halę. Nie musisz płacić 35$ za pay-per-view, czy męczyć się w nocy przy tnącej się transmisji. Krytyka jest bardzo potrzebna, jeśli jest konstruktywna. Niestety, najczęściej jest ona nieobiektywna. Jeśli ktoś chwali inne gale w Polsce, a krytykuje KSW, to popełnia błąd logiczny. W każdym aspekcie jesteśmy na czele i choć brzmi to nieskromnie prawda jest taka, że jesteśmy na pozycji lidera. Jeśli ktoś pisze, że KSW jest złe, a za chwile rozpływa się nad jakąś galą w dyskotece, musi wziąć pod uwagę, że porównuje rzeczy z różnych półek. Można powiedzieć, że nowy fiat punto jest fajny, a nowy mercedes klasy S jest beznadziejny, ale wypadałoby zaznaczyć, że punto jest fajne jak na fiata, a S klasa słaba jak na mercedesa, bo to są samochody z dwóch różnych kategorii, których nie ma co porównywać.

Lubisz być określany jako „polski Dana White"?
Słyszałem to kilka razy (śmiech). Znajomi czasem jak dzwonią z życzeniami z jakiejś okazji, ostatnio tak było przy okazji świąt, tak do mnie w żartach mówią. Nie ma jednak co porównywać. Ani ja nie jestem Dana White, ani nie próbuję nim być. Jeżeli podrabiamy jakieś schematy, to robimy to świadomie i tego nie ukrywamy. Robiąc show wzorujemy się na Pride, a robiąc marketing wzorujemy się na UFC. Widzimy, że coś działa w Stanach i chcemy to przenieść na nasz rynek. Nie jest jednak tak, że chcę być jak Dana White czy Don King. Jestem Maćkiem Kawulskim, robię MMA w Polsce i chciałbym, żeby moje sukcesy były takie jak ich. Jeśli kopiuję, to powielam schematy biznesowe, ale nie kopiuję go jako osoby.

Wpisywałeś kiedyś swoje nazwisko w wyszukiwarkę internetową?
Sam z siebie nie, ale ktoś mi kiedyś pokazał i jest tego całkiem sporo. Kawał historii, ale do czego zmierzasz?

Do tego, że większość pozycji nie dotyczy MMA...

... tylko Edyty Herbuś. Co ja mogę z tym zrobić? Wszystko co robię, dotyczy MMA. Tym będę mógł się pochwalić dzieciom, o tym mogę rozmawiać ze znajomymi. Natomiast fakt, że kiedyś byłem z kobietą, która była popularna, a jakaś internetowa maszynka tak to zlicza, że jest to wyżej niż MMA, to nie jest powód, żeby cierpieć. Tak jak nie cierpię z powodu, że Łukasz Leś nie może przeboleć porażki z Kawulskim. Nie mam przed czym uciekać i nie wstydzę się tego. To były piękne czasy ze wspaniałą kobietą, z którą dziś już nie jestem. Nadal zajmuję się MMA, ale pewnie jeszcze przez parę lat najpierw będzie wyskakiwała Edyta.

Zdarza się, że ktoś w bezpośrednim kontakcie kojarzy cię jako tego od Herbuś?
Są takie środowiska, które tak mnie postrzegają. Są nawet tacy dziennikarze. Kiedyś w trakcie jednego z wywiadów dziennikarz odebrał telefon i mówi - Nie teraz, robię wywiad z Kawulskim [...] No, tym od Herbuś. Pewni ludzie tak mnie wciąż kojarzą. Nie mam z tym problemu, bo niby czemu miałbym mieć? Byłem z kobietą, która podoba się 90% facetów. Wstydziłbyś się tego? Nie było w tym związku żadnej patologii i skandali. Po prostu byłem z dziewczyną, która jest popularna. Przy czym jej popularność nie była dla mnie magnesem w tym związku. Znam ją 15 lat, znałem ją zanim stała się sławna, a akurat stwierdziliśmy, że damy sobie szansę w momencie, gdy była już rozpoznawalna. Nie żałuję tego. Komuś się to może podobać, a komuś nie, ale mam to w dupie.

by sports.pl

Business as usual

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1176 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 11448
Najbardziej irytuje mnie uparte twierdzenie, że KSW jest największą, najlepszą ligą MMA w europie. Zaraz wpadną na pomysł, że drugą na świecie, bo walki Pudziana ogądało sześć milionów naszych rodaków. Rozumiem nasz tradycyjny punkt widzenia, jako pempka świata ale czy pan K. nie słyszał o ruskim M-1 ? A to nie jedyna tamtejsza organiracja. A może Rosja to już azja, wyspy brytyjekie to też nie europa ? Holenderski Showtime organizuje w tym roku 50 galę, są bardziej skupieni na K-1 ale na każdej gali są też walki MMA.
Co do pracy po dziesięć godzin dziennie, to nie wyobrażam sobie gościa który poświęca czemuś 2-3 odziny dziennie i mówi, że ta praca to jego pasja ;) Jeżeli ma czas montować 3 minutowy trailer dwa tygodnie, zamiast zlecić to zawodowcowi; albo lecieć z Mamedem do Japonii, to niech nie opowiada, że cały czas poświęca na organizację kolejnej gali KSW.
Aby nie wyjść na bezmyślnego hejtera, napiszę, że cenię pana K. i pana L. za rozwój KSW i show medialny, ale ostatnie imprezy coraz mniej mi się podobają. A ponieważ przyniosły (prawdopodobnie) gigantyczne zyski, obawiam się, że pójdą dalej tą drogą i zarżną świetną ideę jaką było KSW.
Nie rozumiem też dlaczego mam sam organizować gale MMA, aby dostąpić zaszczytu polemizowania na ten temat w sieci.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 725 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 14919
No rzeczywiście ciekawe, dużo rzeczy się można dowiedzieć, dzięki za wrzucenie. Gościu ma konkretne poglądy i cel, wygląda na to, że dobrze się zna na tym co robi, powiem szczerze, że ten wywiad przybliżył mi jego sylwetkę, bo tak to czytałem tylko jakieś wyrywkowe, zdawkowe wywiady/komentarze z jego udziałem.
Właściwie to nie wiedziałem, że on kiedyś startował w MMA, obiło mi się kiedys o uszy że trenował jakąś SW, ale nie znałem szczegółów. Ma ktos jakieś info, co trenował (wiem, że karate), gdzie, jakiś parter?

Z góry dzięki
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 4301 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 35241
To ten od Herbus ma KSW ale jaja

nie ma ch..a na Mariole,na pierwszej fotce za ch..a nie ma 43 w lapie,wyglada na niej jak zwykly gimnazjalista z gimbusa.-


Powiem tylko tyle że gdyby trzoda chlewna miała taką genetyke jak ty to bym został jej chodowcą.
-


a tak poza tym to dzisiaj chleje oj masakra bedzie juz czuje ze bede zygac i bedzie mi nieraz niedobrze

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 1576 Wiek 29 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 9713
Fajny wywiad. Kawulski dobrze gada, podoba mi się jego podejście do hejterów.
A poza tym to tak jak TSEL można się wiele dowiedzieć o nim, ale że był z tą jakąś Edytą to nie wiedziałem Za mało siedze przed TV i na pudelkach :P W ogóle to nie bardzo wiem kto to jest ta Herbuś. Gościu jest spoko, dobrze gada i ma na prawde trafne porównania i to co najważniejsze robi coś dla MMA.

"I can't allow myself to be ordinary!"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2988 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 27831
zabawny typek....
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Marian.B. ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 580 Napisanych postów 8840 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 54407
Ma dobrze poukładane w głowie i jest facetem na poziomie, czego niektórzy jak widać nie rozumieją. Życzę mu jak najlepiej!

Sogów nie odbijam, jak podobała Ci się moja wypowiedź, to wejdź na www.pajacyk.pl !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1663 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 14465
Tylko on mówi, że jak ogląda się walkę w klatce to z perspektywy widza siedzącego na hali kiepsko widać. A ja na necie czytałem zupełnie inne opinie. Podobno nie przeszkadza ta klatka bardzo.
Druga sprawa. Jemu zorganizowanie gali zajmuje 3 miechy i pracuje po 10h dziennie. Wyobraźcie sobie w takim razie ile musi ludzi zatrudniać Dana w UFC i ile musi tyrać

"Odwaga to przeciwstawianie się bojaźni, przezwyciężanie strachu, a nie brak lęku"
M.Twain

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1719 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 8752
Tak ma dobrze poukładane w głowie np wtedy gdy chwalił sie że robi lepszą robotę niż Dana White Nie lubię go, Mamedowi przystopowali karierę, jak Drwal powiedział prawde to mało co sie nie zesrali we 2 przed kamerą razem z lewandowskim...że już nawet tam i przekletwa szły a cały czas powtarzał że nie jest obrażony

Zmieniony przez - M.Manhoef w dniu 2011-01-22 10:37:29

No mercy for Nobody

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 3376 Wiek 109 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 51101
Wiele gal KSW było naprawdę ciekawych. Niestety Kawulski z tym drugim poczuli, że sporo wiekszą kasę mogą zarobić na Polskim WWE czyt. dziwni zawodnicy, przed galą dużo agresji w mediach, cyrk na ringu. No i zeszmacili renomę jaką KSW zaczęło sobie wyrabiać. Z kolejnych rozpisek wynika, że chcą przywrócić poziom, ale już pewnie takiej oglądalności mieć nie będą.
Aha i też go jakoś nie lubię.

Never Too Late
"Nie w szczepionkę k***O!!!"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 2607 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 17835
A co on właściwie takiego strasznie kontrowersyjnego powiedział? O Drwalu? A co miał promotor powiedzieć niby? Albo ci hejterzy, wcale ich tak dużo nie ma

Kontrowersyjny to jest Sonnen
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 9094 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 37391
Kawulski co chwilę ostatnio mówi o jakichś hejterach, chyba ostatnio zbyt często słucha polskiego HH
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

reportaże o mma

Następny temat

Co tam u Lee Muraya?

WHEY premium