SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

KATABOLIZM NOCNY

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 24876

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 15438
Katabolizm nocny - jak łagodzić

Jak wiadomo w czasie nocnej głodówki trwającej przeważnie 8-12 godzin w organizmie zachodzą, rozmaite procesy metaboliczne. Szczególnie dynamicznie przebiega proces międzynarządowej wymiany białek (aminokwasów). W okresie nocnym zwieksza się wyraźnie “wypływ" aminokwasów z tkanki mięśniowej, co z puktu widzenia osób uprawiających kulturystykę wydaje sie kłopotliwe. Proces ten jednak można zminimalizować....

Białka, jak wiadomo pełnią w organizmie rozmaite funkcje - m.in. enzymatyczne, regulatorowe, strukturalne, kurczliwe, hormonalne, itp. Ilość poszczególnych białek w organizmie jest dostosowywana do aktualnych potrzeb organizmu, co w dużej mierze uwarunkowane jest stylem życia. I tak np. w przypadku osób uprawiających kulturystykę, zwiększa sie odkładanie białek w mięśniach, u biegaczy nasila się proces tworzenia białek enzymatycznych odpowiedzialnych za procesy tlenowe, u osób pochłaniających duże ilości kalorii musi być sprawnie rozbudowany przewód pokarmowy , itp. Generalnie priorytety donośnie zapotrzebowania białkowego dla różnych struktur tkankowych w czasie całego życia nieustannie sie zmieniają. Kiedy w określonych tkankach białka są akurat mniej przydatne organizm rozkłada je i dostarcza do innych tkanek, tam gdzie akurat istnieje na nie wzmożone zapotrzebowanie. Na przykład ciężko chorująca osoba, unieruchomiona w łóżku nie potrzebuje utrzymywać tkanki mięśniowej (jest ona teraz do niczego nie przydatna). W tym przydatku bardziej istotne są sprawnie działajace jelita, gdzie wchłaniają sie składniki odżywcze potrzebne do regeneracji. Tkankę mięśniową opuszcza wiec glutamina która przedostaje się do komórek jelitowych dla których jest podstawowym paliwem energetycznym w stanach kryzysowych. Aspekt “przemieszczania się białek" można również zaobserwowac patrząc na budowę ciała niektórych sportowców, np. kolarzy. Łatwo zauważyć, ze nogi kolarza są mocno umięśnione ( gdyż to one wykonują główną pracę), natomiast górna połowa ciała jest niemal “całkowicie" pozbawiona tkanki mieśniowej (gdyż nie bierze ona większego udziału w wysiłku). Organizm wiec nawet wśród tych samych struktur tkankowych może robić pewne przemieszczenia w zakresie białek. Ten nieustannie dynamicznie zachodzący proces określa sie mianem turnover białka (obrót białka). Proces tworzenia białek - określa sie mianem anabolizmu, zaś proces rozkładu - katabolizmu.
W przypadku osób uprawiających kulturystykę dąży sie do zminimalizowania katabolizmu białek większosci mięśni szkieletowych. W tym celu oprócz podstawowych metod regeneracji, często wykorzystuje się również substancje o tzw. ukierunkowaniu antykatabolicznym. Jak wiadomo mamy do czynienia z dwoma zasadniczymi rodzajami katabolizmu: powysiłkowym oraz postabsorpcyjnym.
W tym tekście chciałbym przede wszystkim skupić na aspekcie dotyczącym katabolizmu postabsorpcyjnego (nocnego), gdyż ten temat jest rzadziej analizowany...

W czasie nocnej głodówki, tkankę mięśniowa zaczynają opuszczać niemal wszystkie aminokwasy. Najwięcej azotu organizm traci na skutek odpływania z mięśni alaniny i glutaminy (stanowią 30-40% całego wydostajacego się azotu aminowego). Glutamina zaczyna wędrować w obręb przewodu pokarmowego. Komórki jelitowe zabierają prawie 50% uwolnionej z mięśni glutaminy. Prawie połowa tej ilości jest spalana do dwutlenku węgla. Jak sie okazuje energia uwalniana podczas spalania glutaminy jest przede wszystkim wykorzystywana na potrzeby regeneracji komórek jelitowych. Około 30% szkieletów węglowych pochodzących z glutaminy ulega także zamianie w wątrobie na glukozę, natomiast ok. 4% na aminokwas alaninę. Z bilansu łatwo zauważyć, ze glutamina opuszczająca mięśnie jest przede wszystkim wykorzystywana na potrzeby energetyczne różnych tkanek (głównie jelit), natomiast w mniejszym stopniu na syntezę innych aminokwasów. Organizm traci więc w okresie snu ( i nie tylko) bardzo duże ilości glutaminy.
Ale jelita nie tylko pochłaniają glutaminę, ale także dają cos w zamian - uwalniają alaninę, która stanowi ok. 40% wszystkich aminokwasów opuszczających jelita.
Kolejnym narządem biorącym udział w wymianie aminokwasów są nerki. Te z kolei raczej bardziej konsumują niż oddają aminokwasy. Szczególnie wysokie zapotrzebowanie wykazują znów na glutaminę. Jednak ten aminokwas w nerkach, w przeciwieństwie do jelit jest mniej wykorzystywany jako energia, lecz przede wszystkim służy jako środek transportowy przewożący grupy aminowe, które następnie wydalane są z moczem w formie amoniaku. Nerki poza glutamina pobierają glicynę i prolinę, a w zamian uwalniają serynę i niewielkie ilości alaniny.
No i wreszcie mózg - jeden z bardziej aminożarłocznych organów w okresie snu. Tkanka mózgowa przede wszystkim bardzo silnie konsumuje aminokwasy rozgałęzione, 400% silniej niż mięśnie i wątroba . To właśnie mózg pochłania największe ilości aminokwasów rozgałęzionych uwalnianych przez mięśnie.

Patrząc na ten skrótowo zaprezentowany proces wymiany aminokwasów, łatwo zauważyć, że najintensywniej mięśnie w okresie snu zubażane są w glutaminę oraz BCAA, z tego tytułu ich egzogenne dawkowanie może w wyraźny sposób przyczynić się łagodzenia katabolizmu mięśniowego. Dynamikę procesu katabolizmu nocnego można łagodzić oczywiscie na wiele sposóbów. Jednym z rozwiązań może być podanie krótko przed snem odżywki wysokobiałkowej o wydłużonej kinetyce wchłaniania (BIOGENIX PROLONGATUM) - zawierającej w swym składzie dodatkowe ilości aminokwasów o działaniu antykatabolicznym, względnie podanie przed snem wybiórczych form aminokwasów i ich pochodnych biorących bezpośredni udział w łagodzeniu katabolizmu mięśniowego w okresie nocnym: (L-GLUTAMINE - 1g/10kg należnej masy ciała ; BCAA - 0,5g/10kg należnej masy ciała ; HMB - 1g)
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 160 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 6167
jak zwykle fajny artykul
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 719 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 9059
1/ Czy katabolizm nocny jest zasadniczo groźny tylko dla kulturystów (masa mięśniowa znacznie przekraczająca "normalne" potrzeby organizmu) czy również dla uprawiających inne (nie wymagające nadmiernej masy mięśniowej) sporty?
2/ Czy glutamina i BCAA nie działają zbyt szybko, aby powstrzymać katabolizm przez całą noc?

Bambo2

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 4202 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31689
Darku fajny art

bambo postaram Ci odpowiedziec na pytania :)

1 kazdy traci mase miesniową w nocy, nie tylko osoby uprawiające kulturystyke, kazdy czlowiek


2 Glutamina i BCAA podane w formie suplementu wchlaniają sie bardzo szybko( okolo 20 minut), dloozszy czas wchlaniania mają natomiast podane w formie odzywki, muszą byc strawione i dopiero wtedy są wchlaniane, dlatego polecane jest bialko wolnostrawne(ja polecam albumine jaja kurzego).
Z drugiej strony jezeli dostarczymy odrazu w formie suplementu BCAA i glutamine, to i tak muszą gdzies trafic, tez beda hamowac katabolizm ale gorzej od odzywki bialkowej :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 15438
W kulturystyce dąży się do osiagniecia jak największej masy mięśniowej, totez wykorzystuje się wszelkie możliwe techniki pozwalajace utrzymać jej wysoki poziom. Tutaj wiec substancje antykataboliczne odgrywają szczególna rolę. W przypadku innych dyscyplin sportowych, stosowanie antykatabolików ma również sens, chociaż nie wymaga to juz stosowania tak wysublimowanych metod ochrony. W przypadku dyscyplin sportowych, gdzie sprawnosć wysiłkowa nie jest uzalezniona od masy mięśniowej, wystarczy stosowanie kompletnych aminokwasów (tutaj polecane AMINO 2300lub WHEY AMINO) względnie odżywek białkowych wzbogaconych w substancje antykataboliczne. W przypadku dyscyplin (szczególnie wytrzymałosciowych) nalezy największą uwage skupiać na procesach hamowania katabolizmu powysiłkowego. Należy jednak pamietac, ze długotrwała praca mięśniowa (np. podczas biegów długodystansowych lub kolarstwa) przedłuża katabolizm powysiłkowy dosć znacznie w czasie i jego skutki moga jeszcze dosć mocno zaznaczać się w godzinach nocnych. Stąd, osobiscie jestem zwolennikiem stosowania antykatabolików przed snem również u zawodników dyscyplin wytrzymałosciowych ( jednak tylko w dni treningowe ). W innych dyscyplinach ( gdzie nie mamy do czynienia z długotrwałą pracą mięśniową, lub potrzebą zwiększania masy mięśniowej w celu poprawy zdolnosci wysiłkowych) stosowanie wyspecjalizowanych form suplementacji antykatabolicznej nie jest konieczne.
Podawanie glutaminy i BCAA oczywiscie nie zapewni zahamowania katabolizmu nocnego przez cały okres trwania snu, ale pozowli ten proces zminimalizować w najbardziej istotnej fazie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 719 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 9059
I mam jeszcze pytanie o BCAA przed i podczas wysiłku. Jeżeli aktywność (wspinanie) ma trwać 2-3 godz. to z pewnością wystarczy BCAA przed. Ale jeżeli byłoby to znacznie dłużej (nawet do 8-10 godz.) to czy wskazane byłoby przyjęcie tego suplementu w trakcie?

Bambo2

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 15438
oczywiscie BCAA moze zostać podane w czasie trwania długotrwałego wysiłku (mniej wiecej co 3 godziny). Tutaj jednak najwazniejszą rolę odegrają węglowdany z olejem MCT. Proporcje zastosowania tych suplementów muszą byc przetestowane isndywidualnie. Ostatnio wspólnie z jednym z kolarzy staraliśmy sie dobrać najbardziej korzystne proporcje tego napoju. Najefektywniejszym roztworem okazało sie połączenie (CARB BX 40-50g oraz MCT 20g w litrze wody). Sprawdziło się idealnie. (napój był dawkowany w ilosci ok. 1L/godzinę). Roztwór ten sprawdził sie także doskonale u niego na zawodach we Włoszech w terenie górzystym. Również postanowiliśmy pozostać z takimi proporcjami na najbliższe niedzielne mistrzostwa Polski na dystansie 240km. Zobaczymy jak zostanie ten długi etap zniesiony.
Oprócz tego w przygotowania do długotrwałego wysiłku proponuje dostarczyc ok. 1g aminokwasów BCAA/10 kg należnej masy ciała, 1,5g l-karnitine (musi byc przyjmowana przez 4 tygodnie) oraz 15g lecytyny.
Moze za bardzo skupiłem sie w tej wypowiedzi na kolarstwie, ale zarówno w kolarstwie jak i wspinaczce górskiej nalezy kłasć nacisk na rozwój podobnych cech sprawności wysiłkowej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 1492 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9859
świetny artykooł ! sog leci ! Pozdrawiam !

...>>>>>>>>> ..The Olny Dead Have Been The End Of War..<<<<<<<<<...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 15438
dzięki
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10875 Napisanych postów 49740 Wiek 27 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 57816
rowniez przylaczam sie do gratulacji :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 4429 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 32976
spox art :)
sog juz nie wejdzie
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta dla początkującego ektomorfika

Następny temat

Długi plan suplementacyjny

sosy