SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak zapasy są postrzegane

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 5482

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 2372 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 8858
Jak zapasy są postrzegane przez osoby z zewnątrz? Jak zapasy widziane są okiem nie zapaśnika? W tym temacie zamieszczę notkę z blogu, którą dziś znalazłem a która odnosi się do dzisiejszej walki Juliana Kwita podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie oraz do przepisów i zapasów w ogóle. Mam nadzieję wywołać dyskusję na ten temat, oraz że również zamieścicie tu przykłady które znacie lub znajdziecie gdzieś w internecie. Oto co udało mi się wyłuskać:

Zapasy - te to dopiero są gópie
Szok.

Kibicem zapasów klasycznych i tych w stylu wolnym jestem oczywiście coczteroletnim i oglądam je tylko na olimpiadzie (więc de facto taki ze mnie kibic z koziej dupy trąbka), więc zaliczyłem niezłe zdziwko, gdy obserwowałem dzisiejszą walkę Juliana Kwita, który na szczęście trafił do słabszej grupy, ale i tak przegrzmocił z Białorusinem.

Coś tam słyszałem, ze były głosy, żeby zapasy w ogóle wywalić z programu IO (idiotyzm) i pewnie dlatego wprowadzono zmiany w tej dyscyplinie sportu, żeby była jeszcze bardziej widowiskowa i emocjonująca, ale moim nieuzbrojonym okiem widzę, że średnio to wyszło. Szczególnie, że te zmiany były pewnie dla takiego szarego jak ja oglądacza, który na zapasach się nie zna, a chciałby się nimi emocjonować. Niestety, ja się jedynie zastanawiałem, dlaczego to jest takie głupie i dlaczego nie dają zapaśnikom po prostu walczyć tylko co chwilę zdejmują ich z maty.

Pojedynek podzielony został na trzy dwuminutowe rundy. Najpierw zapaśnicy siłują się przez minutę w stójce, a gdy żaden z nich nie zdobędzie punktu (a co jeśli zdobędzie?) to przechodzą do parteru. Sędzia wyciąga z wora kolorową kulkę (a gdzie tu prawo i sprawiedliwość?) i ten zapaśnik, który ma gatki w jej kolorze atakuje, a drugi idzie do parteru. I tak pół minuty, po której (z grubsza) następuje zamiana ról. W efekcie wygląda to tak, że przez minutę się siłują, potem pół minuty się siłują i znów przez pół minuty się siłują, a między tym siłowaniem jest przerwa. Generalnie więc większość pojedynku zapaśniczego to przerwa. Ledwo zdążą się posiłować już sędzia zarządza przerwę.

Gra się do dwóch zwycięskich rund. Jeśli w trzeciej jest remis to zwycięża ten... kto ostatni zdobył punkt.

Coś mi umknęło czy to rzeczywiście jest takie głupie? Po co zmieniać coś, co jest dobre? Komu to przeszkadzało, że się siłowali przez AFAIR pięć minut i nikt im nic nie narzucał i wszystko wynikało z walki?

A może coś mi się porąbało i już od kilkunastu lat tak jest, a ja znów udowodniłem, że się nie znam?


Źródło: http://mundialowo.blox.pl/2008/08/Zapasy-te-to-dopiero-sa-gopie.html

Zmieniony przez - Siwy29 w dniu 2008-08-13 21:14:48

--
Spartan Kraków - Kuźnia ludzi ze stali

zapasy.krakow.pl

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1325 Wiek 50 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 7348
Jaśniejsze były na pewno stare przepisy. Więcej satysfakcji walczącym też być może sprawiały. Jednak pamiętam wiele turniejów w tym olimpijskich, gdzie na macie główną rolę grali sędziowie, bo jedynymi punktami były kary za pasywność.

Mogę przytoczyc opinię kilku sportowców niezwiazanych z SW, którzy strasznie narzekali na widowiskowość "starych" zapsów, a po zmianie przepisów byli zaskoczeni in plus.

My baby shot me down ...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 1731 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 8943
Niestety ma racje.
Przepisy wymyslaja lesne dziadki, co zapasy ogladaja rownie czesto co ja ;) CHlopaki nawet nie zdarza sie zmeczyc...

Pure Guinness

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 10498 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 47531
Nie jestem ekspertem od zapasów, ale to:

Sędzia wyciąga z wora kolorową kulkę (a gdzie tu prawo i sprawiedliwość?) i ten zapaśnik, który ma gatki w jej kolorze atakuje, a drugi idzie do parteru. I tak pół minuty, po której (z grubsza) następuje zamiana ról.

...wg mnie faktycznie jest trochę "gópie" chyba.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 2860 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 41203
Rafał_B zgadzam się.Właściwie to na IO wyeliminowałbym Zapasy i wprowadził Shotwersilng

Zmieniony przez - kondek w dniu 2008-08-13 22:33:06
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 275 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1166
ja tez sie wlasciwie nie znam na zapasach, ale jestem swiecie przekonany, ze trza przywrocic proste i skuteczne zasady starozytne, bo tak to pelno bedzie takich glosow. sa propozycje reform (np. ta Karelina) ale to najwyzej cwierc srodki. mi osobiscie znaczna czesc walk widzi sie "dreptaja, dreptaja, dreptaja i nie wiadomo czemu ktorys wygral"...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 10498 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 47531
Dokładnie j.w. - jak najbardziej jestem za tym aby oddać "władzę" samym zapaśnikom - mistrzom. Tak to już jest, że na stołkach związków sportowych siedzą najmniej odpowiednie osoby

Nie wycinałbym zapasów z grafika IO, byłbym właśnie za zmianą zasad na "Karelinowskie": https://www.sfd.pl/pomysły_Karelina_dot._zmiany_przepisów-t416888.html 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 2372 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 8858
Trochę off: tak, wyrzućmy zapasy z IO a niech chłopaki grają w najlepsze w badmintona

Przepisy trzeba zmienić, ale o tym już jest inny temat. Natomiast co do samej walki, to mimo wszystko dla mnie była bardzo emocjonująca, tyle że ja wiedziałem co się działo na macie.

--
Spartan Kraków - Kuźnia ludzi ze stali

zapasy.krakow.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 2860 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 41203
Siwy29 chodziło mi o zapasy w obecnej wersji.Jeśli zreformowana wersja będzie "ciekawsza" to czemu nie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Saida MMA Coach
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 28242 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 125433
Jesli faktycznie wygląda to tak,jak opisuje ten "ktoś",to nie wygląda to za dobrze.
Osobiście byłabym zwolenniczką zrobienia ciągłego czasu walki, kiedy to akcje parterowe wynikałyby z toku walki,a nie byłyby wymuszane

Ale że na zapasach się nie znam,to tak wyrażam tylko swoje zdanie laika

Feel the pain and do it anyway...

Obecny dziennik: http://www.sfd.pl/[Stara_Gwardia]_Saida_2014-t993979.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 19 Wiek 41 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2766
witam. od samego poczatku IO staram sie propagowac wsrod znajomych zainteresowanie tak judo jak i zapasami. juz pomijam fakt mizernych osiagniec naszych olimpijczykow co w znacznym stopniu zniecheca do entuzjastycznego kibicowania. wiekszosc jednak zwracala uwage ze "jest to nudny sport". bywalo ze mowili iz "jest to sport dla homo". zadziwiajace jest to podejscie zwlaszcza ze mamy przepiekna tradycie tak w jednej jak i w drugiej dyscyplinie. gdzies chyba zaprzepaszczono te wspaniale karty historii (w duzej mierze to pewnie wina zwiazkow) co spowodowalo ze, omawiane w temacie zapasy, staly sie sportem niszowym (by nie powiedziec egzotycznym) i malo zrozumialym dla widza. a szkoda. wielka szkoda...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 169 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 8656
Nie wyobrażam sobie igrzysk bez zapasów (za to denerwuje mnie obecność takiego taekwon-do ale to z innej beczki ). Świetny sport, piękna tradycja (jak pisał kolega wyżej) ale te zasady faktycznie do bani Wiele zależy od szczęścia (śmieszne losowanie kulek), a zawodnicy na dobrą sprawę nie mają okazji się wykazać umiejętnościami (ciągłe przerywanie walki). Lipa straszna

...

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Sydney 2000 :-)

Następny temat

muay thai czy kickboxing

WHEY premium