SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czym uzupełniać niedobory witamin - art

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 26255

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 13700 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 60920
Czym uzupełniać niedobory witamin w diecie
autor: Elżbieta L. Anuszewska


W produktach codziennej diety zawarte są związki, które w znaczący sposób wpływają na zdrowie, przyczyniają się do długości i jakości naszego życia. Nazwane przez Funka witaminami (vitae amina - amina życia) do tej pory określane są tą nazwą. Dostarczane z pożywieniem w bardzo małych ilościach (mili- i mikrogramowych) pełnią istotną funkcję w reakcjach biochemicznych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju organizmu, chociaż nie są ani składnikami budulcowymi, ani energetycznymi. Stanowią istotną część katalizatorów organicznych, zwanych enzymami, które są odpowiedzialne za trawienie spożywanego pokarmu, przekształcanie go w energię i materiał budulcowy, przekazywanie impulsów nerwowych oraz kontrolę wszelkich czynności metabolicznych w całym organizmie.


Witaminy generalnie nie są syntetyzowane przez organizm człowieka i muszą być dostarczone z dietą. Teoretycznie dorosły osobnik, zdrowy, bez nałogów i prawidłowo odżywiony, nie wymaga dodatkowego podawania preparatów witaminowych. Jednakże nieodpowiednio zestawiona dieta, nadmierna obróbka termiczna pokarmów, stosowanie leków z grupy sulfonamidów i antybiotyków, doustnych środków antykoncepcyjnych, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu może prowadzić do stanów różnych awitaminoz. Również niektóre schorzenia, a zwłaszcza schorzenia przewodu pokarmowego oraz przebywanie w zanieczyszczonym środowisku może powodować niedobory witamin.

Badania prowadzone na różnych grupach ludności w Europie i Stanach Zjednoczonych (w Polsce przez Instytut Żywności i Żywienia) wykazały, że spożywamy za mało witamin w stosunku do zapotrzebowania naszych organizmów. Stwierdzono, że niedobory witamin z grupy B wynoszą ok. 25 proc., a witamin C i E ok. 40-50 proc. W skrajnych przypadkach wykazano, że stopień pokrycia zalecanego dziennego spożycia witaminy C wahał się niekiedy od kilkunastu do zaledwie 30 proc. Tak niska podaż witaminy C może zaburzyć prawidłowe przyswajanie żelaza, przemianę aminokwasów, tworzenie kolagenu i przebieg wielu innych procesów.

Porównując wyniki uzyskane we wczesnych latach 80. z wynikami z lat 90. stwierdzono, że spożycie witamin systematycznie się obniża.Kto jest najbardziej narażony na występowanie niedoborów witamin?


Najliczniejszą grupą okazała się grupa ludzi w podeszłym wieku. Stwierdzono u nich niedobory witamin z grupy B, witaminy C, D i żelaza. Związane jest to ze spożywaniem gotowanych, mało urozmaiconych posiłków oraz małej ilości surowych warzyw i owoców, zmniejszeniem efektywności procesów trawienia i absorbcji, problemami z uzębieniem i nadmiernym przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach, bez dostępu słońca.

Następna grupa ze znacznymi niedoborami witamin to kobiety. Od dziewcząt w okresie dojrzewania (niedobory witaminy B6 i żelaza), poprzez kobiety w ciąży i karmiące (niedobory kwasu foliowego, witamin B6, B12 i żelaza) do kobiet w okresie menopauzy (braki witamin A, D, B6 oraz wapnia i żelaza).

Osobną grupę osób narażonych na powstawanie niedoborów witamin stanowią ludzie prowadzący bardzo intensywny tryb życia, ludzie interesu i pracoholicy. Zjadane w pośpiechu posiłki na pewno nie dostarczą odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Stwierdzono również, że osoby znajdujące się w sytuacjach stresowych, zarówno w przypadku stresu psychicznego, jak i fizycznego, wykazują zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C, E i zespół witamin B. W takich przypadkach nawet odpowiednio zestawiona dieta nie pokryje powstających w organizmie braków i wtedy należy dodatkowo przyjmować preparaty wielowitaminowe.

Niepokojąco źle żywione są dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, u których stwierdza się anemię w bardzo wysokim odsetku (20 proc.). Przebadane diety dzieci w wieku 11-14 lat wykazały niedobór niemal wszystkich składników odżywczych z wyjątkiem tłuszczu, co jest alarmujące.

Objawy niedoboru witamin obserwuje się też u osób stosujących diety odchudzające i uprawiających intensywnie sport. U osób palących występuje mniejsza przyswajalność witaminy C niż u osób niepalących i aby utrzymać porównywalny poziom tej witaminy we krwi, palacze powinni dostawać jej dwa razy więcej. U osób nadużywających alkohol obserwuje się niedobory witamin z grupy B, witaminy C i cynku. Wiadomo również, że przebywanie w zanieczyszczonym środowisku zwiększa zapotrzebowanie na witaminę E, C i karotenoidy, które razem z innymi czynnikami stanowią przeciwutleniające systemy ochronne.

Każda witamina współpracuje w naszym organizmie z odpowiednim pierwiastkiem. Witamina A z cynkiem, witamina D z wapniem, witamina E z selenem, witamina C z żelazem, a grupa witamin B z magnezem. Stosując preparaty witaminowe w celu uzupełnienia codziennej diety, należy wybierać te, w których znajdują się dodatkowo związki mineralne.

Tak więc biorąc pod uwagę ogólnie niezadowalający stan zdrowia naszego społeczeństwa, jak i sposób odżywiania, należy szeroko propagować uzupełnienie codziennej diety preparatami witaminowymi z makro- i mikroelementami, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowo-wiosennym.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat do obrotu w Polsce wprowadzono szereg preparatów witaminowych stanowiących uzupełnienie codziennej diety, przeznaczonych dla różnych grup wiekowych i różnych płci. Preparaty zarejestrowane w latach 1990-1999 zestawiono w tabelach 1-7.

Jedynym preparatem wielowitaminowym zarejestrowanym w ostatnich latach, który może stanowić uzupełnienie codziennej diety jest Vibovit Bobas, produkcji Kutnowskich Zakładów Farmaceutycznych POLFA SA. W skład tego preparatu wchodzi dziesięć podstawowych witamin (A, D3, E, B1, B2, B6, B12, PP, C, kwas pantotenowy) w ilościach zgodnych z zalecanymi przez żywieniowców. Preparat jest słodzony glukozą i nie zawiera alergenów. Niedawno pojawił się na rynku preparat firmy Ferrosan, Multi-tabs ADC krople, przeznaczony dla niemowląt, ale o dość ubogim składzie, uzupełniający głównie witaminy wzrostowe.

W tabeli 1. zestawiono preparaty przeznaczone dla małych dzieci w wieku 1-3 lat i jak widać nie ma ich zbyt wiele. Są to głównie syropy i tabletki do ssania, z dodatkami smakowymi dla łatwiejszego podania ich małym dzieciom.
O wiele mniej jest preparatów zawierających komplet podstawowych i dodatkowych witamin (Vibovit Bobas, Pikovit syrop, Orange-vit). W preparatach Pikovit i Multi-Sanostol znajduje się dodatkowo wapń, będący istotnym składnikiem zębów i kości oraz wpływający na układ odpornościowy dzieci. Trzeba tu zaznaczyć, że preparat Multi-Sanostol zawiera stosunkowo dużo witaminy C, 100 mg na dawkę (10 ml). Cennym preparatem dla małych dzieci wydaje się być preparat Multi-tabs tabletki do ssania. Dostarcza on nie tylko podstawowych witamin, ale również siedmiu pierwiastków w postaci soli mineralnych, w tym żelaza, cynku, wapnia i jodu, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju młodych organizmów.

W tabeli 2. zebrano preparaty przeznaczone dla dzieci starszych w wieku 4-10 lat i tak jak dla małych dzieci są to głównie syropy i tabletki do ssania. Preparaty uzupełniające niedobory podstawowych witamin to Alvityl, Minivita, Witaminy dla dzieci, Vibovit Junior, Trollvita i Kinder Bioplus Activ. Cennym preparatem na rynku jest Vibovit Junior. Dostępny jest on w trzech formach, w zależności od preferencji dziecka, mianowicie: w formie proszku niemusującego (saszetki), tabletek do ssania oraz nowej postaci tabletek musujących. Vibovit Junior jest o tyle wyjątkowy, że jako jedyny ma akceptację Instytutu Matki i Dziecka. Podobne preparaty zawierające oprócz podstawowych witamin dodatkowo wapń, to Panvitan Baby i Junior, Plusssz Junior i Kinder-Punkt. Ostatnie cztery preparaty w tabeli 2. to wieloskładnikowe tabletki do ssania z witaminami i solami mineralnymi, bardzo cenne w uzupełnianiu codziennej diety. Zwracam uwagę na tabletki Centrum Junior + Extra C zawierające aż 300 mg witaminy C, nie należy więc zwiększać dawki dziennej ponad 1 tabletkę. Dla dzieci w tej grupie wiekowej można również stosować preparaty wymienione w tabeli 1., ale w trochę wyższych dawkach.

Preparaty wymienione w tabeli 3. przeznaczone są dla młodzieży i osób dorosłych. Pierwsze trzy w tabeli zapobiegają tylko niedoborom podstawowych witamin w organizmie. Te preparaty to Dolovit, Witaminy A, E+B kompleks i Alvityl w drażetkach, oraz Additiva multiwitamina - tabletki musujące. Preparaty o szerszej zawartości, z witaminami i solami mineralnymi, znajdujemy w pozycjach 4-12. Preparat Oligovit z pozycji 11, jako jedyny z zarejestrowanych zawiera w swoim składzie fluor. Chciałabym zwrócić uwagę na pięć ostatnich pozycji tabeli 3. Preparaty Centrum, Vitrum, Vigosal i Vigor mają ten sam skład ilościowy i jakościowy. Są to preparaty trzydziestoskładnikowe, w ich skład wchodzi 13 witamin i 17 soli mineralnych, nawet z solami cyny, niklu i wanadu. Mają tą samą, dobrą jakość. Generalnie różnią się tylko ceną, czasem dwukrotnie. Warto zatem nie sugerować się reklamą, a wybrać to co tańsze, a równie dobrej jakości. Ostatni preparat w tabeli 3., Vita Day zawiera te same składniki co cztery poprzednie, ale dodatkowo jeszcze bor, który zapobiega ucieczce wapnia z organizmu. Preparaty dla osób w podeszłym wieku zestawiono w tabeli 4. Preparaty te nie tylko wspomagają w dietach niskokalorycznych, rekonwalescencji, ale także poprawiają ogólną kondycję organizmu osób starszych. Preparaty te zawierają podstawowe witaminy i sole mineralne w dawkach dostosowanych do dziennego zapotrzebowania, jak również wyciąg z korzenia żeń-szenia, czynnik odnowy komórek - winian dwumetyloaminoetanolu (DMAE), ekstrakty z głogu i ziela serdecznika, poprawiające sprawność fizyczną i psychiczną.

Pomimo stwierdzenia dużych niedoborów witamin oraz makro- i mikroelementów u kobiet w ciąży i karmiących, na naszym rynku witaminowym znajdują się tylko trzy preparaty specjalnie dla nich skomponowane (tab. 5.). Są to preparaty Materna, Prenatal i Vitrum Prenatal, zawierające witaminy i sole mineralne. Uwzględniono w nich zwiększone zapotrzebowanie kobiet w tym okresie na witaminy, a zwłaszcza na witaminę C (100 mg), witaminę B12 (12 mg), kwas foliowy (1000 mg) oraz na żelazo (60 mg) i wapń (250 mg).

Jest tylko jeden polski preparat, Vitaral - tabletki powlekane, który można polecić kobietom w ciąży i karmiącym, ze względu na obecność niezbędnego dla nich kwasu foliowego.

Odrębną i dość liczną grupę preparatów witaminowych stanowią preparaty przeznaczone dla osób, które mają kłopoty z paznokciami i włosami. Charakterystyczna dla tych kompozycji jest obecność w składzie wyciągów z drożdży, aminokwasów siarkowych (metionina, cystyna, cysteina), krzemionki lub wyciągów ze skrzypu polnego. Preparaty te zestawiono w tabeli 6.

Poza preparatami wielowitaminowymi, w uzupełnieniu codziennej diety, na szczególną uwagę zasługują trany, które po latach nieobecności znowu powracają na rynek farmaceutyczny. Producenci, chcąc pozbyć się przykrego smaku i zapachu tego produktu, oferują nam różne wersje smakowe lub po prostu zamykają tran w kapsułkach. Trany są nie tylko bogatym i naturalnym źródłem witamin A i D3, które wpływają na właściwy rozwój układu kostnego, odpornościowego, naczyniowego oraz na skórę i wzrok, ale również są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W tabeli 7. zestawiono preparaty zawierające olej z wątroby dorsza (tran).

Doradca w dziale ,,Piłka nożna''

Nagrody w Typerze sfd.pl funduje Sklep Kibica http://www.ISS-sport.pl

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 2566 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 10268
Ja osobiście sądzę, że najlepsze są, były i będą warzywa i owoce a nie żadna chemia. No chyba, że na starość jak zapotrzebowanie rośnie. SOG za art.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 1268 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 11409
mozesz wrzucic foto tej tabeli?

ZAKŁADY BUKMACHERSKIE
Zgarnij BONUS 40zł
www.bwin.com/?pid=1209&pt=2&language=9&mc=MGM-IY/cnHGpn65IIrXLuJlJw=== 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 2860 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 41203
Mazuro13 był kiedys art że nie da się samymi warzywami i owocami uzupełnić nedoboru witamin..to było chyba "skazani na suplementacje" SOG za art...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 1869 Wiek 37 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 6274
nie przeczytałem jeszcze ale odpowiem na pytanie będące w temacie postu
Więc oto odpowiedz:

WARZYWAMI I OWOCAMI.

dziekuje za oklaski:)

pzdr:)

Praktyk nie teoretyk, f***'ty nie bzdety

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 13700 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 60920
Czym uzupełniać niedobory witamin w dieciehttp://www.termedia.pl/showpdf.php?article_id=1730&filename=Czym.pdf&priority=1

pelny plik *.pdf do pobrania ze wszystkimi tabelami etc.

Doradca w dziale ,,Piłka nożna''

Nagrody w Typerze sfd.pl funduje Sklep Kibica http://www.ISS-sport.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 1869 Wiek 37 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 6274
aj...w pracy jestem wiec kliknac nie moge...a kusi) Mam nadzieje ze tam jest napisane jakie warzywo i owoc dostarcza ile czego choc jest tojuz w dziennku posiłkow to na pewno sie przyda...
czy to jakies leki uzupełniajace niedobór?

Praktyk nie teoretyk, f***'ty nie bzdety

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 2643 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 24308
tam jest napisane ile i czego dostarcza chemia

Wojownicza dusza, więc po swoje ruszaj
na ławę nie zejdę nawet gdy dostanę karę, rezerwowy ze mnie żaden, ja rasowym napastnikiem !! Czuję w sobie straszną parę, widzisz mnie na piedestale? I słusznie się chwalę, cudze znam lecz swoje walę.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 1268 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 11409
fajne
sog

ZAKŁADY BUKMACHERSKIE
Zgarnij BONUS 40zł
www.bwin.com/?pid=1209&pt=2&language=9&mc=MGM-IY/cnHGpn65IIrXLuJlJw=== 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 13700 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 60920
dzieki,

jeszcze jakby ktos nie wiedzial, po co te witaminy

niedobory witamin - objawy
http://www.drnatura.pl/niedobory_witamin-objawy.htm

Zmieniony przez - erminho w dniu 2007-03-25 13:09:38

Doradca w dziale ,,Piłka nożna''

Nagrody w Typerze sfd.pl funduje Sklep Kibica http://www.ISS-sport.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 50 Napisanych postów 10140 Wiek 33 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 38697
Ja korzystam z dziennika posiłków tam już Dark zadbał o to, więc problemów nie ma żadnych
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Ocena Diety

Następny temat

pytanie o weglowodanyw diecie

Obnizka