Szacuny
3032
Napisanych postów
51847
Wiek
35 lat
Na forum
19 lat
Przeczytanych tematów
350793
Kopiowanie podwójnej helisy DNA jest procesem złożonym. Proces dzieli się na fazy inicjalizacji, elongacji (wydłużania) i terminacji. W kolistych cząsteczkach DNA replikacja rozpoczyna się w miejscu inicjacji, o długości ok. 200-300 par nukleotydów. Miejsce to oznacza się skrótem ori od ang. origin. W liniowych chromosomach aktywnych przebiegać może wiele (tysiące) jednoczesnych procesów replikacji. Aby replikacja przebiegła prawidłowo, podczas rozdzielenia obu nici nie może dojść do zaburzenia ich struktury podstawowej (I-rzędowej). Muszą także zostać spełnione następujące warunki:
matryca DNA musi zostać dokładnie odczytana,
dostępna musi być odpowiednia ilość wolnych nukleotydów,
podczas procesu musi zostać zachowana komplementarność nici.
Na koniec musi dojść do terminacji replikacji, ewentualnego uzupełnienia braków na końcu nowo powstałego łańcucha i połączenia nowego łańcucha z łańcuchem macierzystym w helisę. U bakterii zakończenie replikacji następuje niemal automatycznie (po skopiowaniu całego kolistego DNA, który jest pojedynczym replikonem). U eukariotów miejsc replikacji (replikonów) jest wiele. Terminacja replikacji następuje w momencie ukończenia procesów przebiegających jednocześnie w różnych miejscach replikujących się cząsteczek DNA. Do terminacji dochodzi, gdy widełki replikacyjne replikonu natkną się na specjalną sekwencję terminacyjną. Proces replikacji niekolistych (eukariotycznych) cząsteczek DNA wiąże się z problemem wolnych zakończeń powstających cząsteczek DNA. Zakończenia te, zwane telomerami składają się z krótkich wielokrotnie powtórzonych sekwencji. Replikazy wydłużają jedynie istniejące już nici, nie są natomiast w stanie zsyntetyzować końcowych odcinków telomerów. W rezultacie odcinki te narażone są na regularne skracanie. Skracaniu temu zapobiega obecność telomerazy, która przeprowadza odwrotną transkrypcję tych odcinków, posługując się jako "matrycą" nie DNA, ale RNA, będącym częścią składową tego enzymu. Zapobiega to usunięciu znaczących fragmentów DNA.
Grupa białek rozwijających widełki replikacyjne to prymosomy
pzdr/
Zmieniony przez - Koniu151 w dniu 2011-02-10 20:36:40
TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE. KONTAKT: [email protected]
Szacuny
0
Napisanych postów
260
Na forum
14 lat
Przeczytanych tematów
1302
ODNOSNIE KONKURSU FITMAX
EJ EJ EJ BYLEM PIERWSZA OSOBA, KTORA NAPISALA POSTA O 17.00, PO MNIE BYL DOMER.
TERAZ WCHODZE I GO NIE MA (jeszcze 15 minut temu byl). PROSZE O POSZUKANIE W JAKIS REJESTRACH CZY CO I PONOWIENIE TEGO POSTA, BO BYLEM ZWYCIEZCA I TO ZWYKLE OSZUSTWO!
Zmieniony przez - markosiks w dniu 2011-02-10 21:35:55
Szacuny
0
Napisanych postów
260
Na forum
14 lat
Przeczytanych tematów
1302
COS NIE ZA BARDZO CHYBA DOBRZE MOWISZ, BO DOMERA POST TEZ ZOSTAL SKASOWANY.
POSTY NIE ZOSTALY SKASOWANE TYLKO W TEMACIE KONKURSU FITMAXA, W DZIALE OLIMPU MOJE POSTY TEZ ZNIKNELY!