SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Cholina

temat działu:

Encyklopedia Suplementów

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 11658

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Banan BOSS FORUM Administrator
Ekspert
Szacuny 11391 Napisanych postów 72666 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 958336
Cholina – nazywana również witamią Bt to związek, który pod względem chemicznym jest czwartorzędową solą amoniową. Występuje w pokarmach pochodzenia zwierzęcego (np. żółtku jaja wątróbka, chude mięso, drożdże), jak i roślinnego (np. soja, ziarno słonecznika i inne). Wchodzi w skład lecytyny – obecnej w każdej komórce ciała, budującej błony komórkowe oraz warunkującej prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego; a także sfingomieliny, która pełni rolę izolatora tkanki nerwowej.
Choliona stanowi prekursor acetylocholiny – substancji pełniącej rolę ważnego neuroprzekaźnika.
Organizm ludzki ma możliwość syntezy choliny – wykorzystując witaminę B12 oraz aminokwasy; często nie są to ilości wystarczające stąd też istotna jest podaż z dietą . Cholina wchodzi w skład lecytyny – obecnej w każdej komórce ciała, budującej błony komórkowe oraz warunkującej prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego; a także sfingomieliny, która pełni rolę izolatora tkanki nerwowej.
Cholina posiada właściwości lipotropowe, wpływa na tempo i przebieg procesów związanych z metabolizmem tłuszczy. Odpowiednia jej podaż ma korzystny wpływ na zdrowie układu nerwowego i krwionośnego oraz pracę wątroby. Przypuszcza się także, że cholina posiada właściwości antynowotworowe. W suplementacji sportowej cholina stosowana jest w programach kontroli masy ciała, jako substancja usprawniająca metabolizm lipidów, a także wykorzystuje się jej hepatoprotekcyjny potencjał i korzystny wpływ na proces zapamiętywania. Cholina wchodzi w skład środków odchudzających, wspomagających pracę wątroby (fosfolipidy sojowe), odżywek białkowych i węglowodanowo-białkowych i monopreparatów lecytyny.

Dawkowanie zalecane w suplementacji sportowej:
1 – 3g na dobę
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51559 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
biorę cholinę od dwóch tygodni raz dziennie w maksymalnej dawce jednak nie zauważyłem różnicy, jedyne co zauważyłem to to, że ma paskudny smak i zapach
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 46 Wiek 38 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 153
Jaką stosujesz cholinę tzn. jakiej firmy ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 1069 Wiek 50 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 25791
Witam!

Z uwagi na moje problemy z pamięcią i koncentracją, neurolog pzrepiasła mi gliatilin 400mg w składzie alfosceran choliny=związek choliny będący prekursorem fosfatydylocholiny i nośnikiem choliny w ośrodkowym układzie nerwowym. Lek jest drogi m-czna kuracja to 140 zł. Niestety to nie jest mój jedyny wydatek, stąd zaczełam szukać. Znalazłam info że cholina jest pochodną lecytny. Moje pytanie więc czy ja wogóle dobrze rozumuje że przyjmujac lecytynę czy cholinę, dostarczę to co należy, czy jednak tak łątwo nie ma



Zmieniony przez - czastka w dniu 2013-10-21 13:09:51

Zmieniony przez - czastka w dniu 2013-10-21 13:12:20

Zmieniony przez - czastka w dniu 2013-10-21 13:13:38
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Cholesterol

Następny temat

Chrom

WHEY premium