BIOGENIX Bx - THE NEXT STEP IN SPORT NUTRITION
CUTTING EDGE SUPPLEMENTS
Gdzieś na przełomie lat 70-tych i 80-tych sformułowano zasady tzw. wspomagania wysiłku. Wspomaganie tym różni się od dopingu, że w przeciwieństwie do niego nie opiera się o leki, ale substancje rozpowszechnione w produktach konsumpcyjnych, a więc nie tylko rozwija zdolności wysiłkowe bez szkody dla zdrowia, lecz jeszcze przyczynia się do poprawy zdrowotności zawodnika. Z założenia, dozwolone, zdrowe wspomaganie ma być alternatywą dla zakazanego, zgubnego dopingu.
Jednak na samym początku, marna to była alternatywa. Wspomaganie zawodziło oczekiwania - nie dorównywało dopingowi skutecznością działania. Wtedy nie było jeszcze sprecyzowanych poglądów na temat priorytetów mechanizmów metabolicznych, rządzących rozwojem zdolności wysiłkowych, odpowiednio czułych metod analitycznych oraz technologii wytwarzania wielu kluczowych substancji.
Od pewnego czasu wiemy już z cała pewnością, że najważniejszym mechanizmem dla rozwoju zdolności wysiłkowych jest anabolizm białek. Za sprawą anabolizmu białek dochodzi do takich, adaptacyjnych zmian wysiłkowych, jak: przyrost masy białek kurczliwych, co odpowiada za rozwój masy, siły i szybkości oraz przyrost masy białek oddechowych, co odpowiada za rozwój wydolności tlenowej.
Oczywiście, anabolizm można stymulować, stosując pewne leki – hormony anaboliczne, ich analogi i pochodne – ale przecież to kłuci się z ideą wspomagania.
Ponieważ białka ustrojowe powstają z białek pokarmowych, przy współudziale węglowodanów, dlatego dawniej naiwnie sądzono, że spożywanie odpowiedniej ilości białek w odpowiedniej proporcji do węglowodanów będzie stanowiło skuteczną metodę stymulowania procesów anabolicznych. W ten sposób narodziły się odżywki sportowe – pierwsze preparaty wspomagające. Że nie były w stanie dorównać skutecznością dopingowi, to oczywiste.
Białko powstaje z aminokwasów, więc aminokwasy od pewnego momentu zaczęły skupiać uwagę badaczy. Szczególnie od chwili, gdy zaobserwowano, że podawanie aminokwasów skuteczniej przywraca sprawność rekonwalescentów, niż spożywanie całych białek. Obserwacje te szybko przeniesiono na poletko wspomagania. Tutaj – analogicznie – aminokwasy silniej stymulowały anabolizm, aniżeli białka pokarmowe. Jednakże, pomimo wielkich nadziei, aminokwasy przez długi czas nie były w stanie zrewolucjonizować wspomagania. Grzech pierworodny wspomagania aminokwasowego polegał na tym, jak znowu naiwnie sądzono, że aminokwasy przedostają się z tabletek do komórek mięśniowych i tutaj budują molekuły białek. Takie myślenie skupiło uwagę badaczy głównie, na 10-ciu aminokwasach, niezbędnych do budowania białek i zahamowało na pewien czas dalsze postępy wspomagania.
Impas przełamały dopiero postępy biochemii. Z nich to bowiem wynikało, że aminokwasy uważane za nie niezbędne do syntezy białek i nawet te, nie wchodzące w ogóle w skład molekuł białek mają daleko większe znaczenie dla procesów anabolicznych, aniżeli te, uznawane za niezbędne. Wtedy to dopiero pojawiły się prawdziwie skuteczne preparaty wspomagające -
kreatyna, glutamina i tauryna.
Nowoczesne techniki analityczne doprowadziły również do obalenia prawdy, uznawanej przez całe dziesięciolecia za fundamentalną, że białka zbudowane są jedynie z 22 aminokwasów. Po prostu, stare techniki analityczne pozwalały na zidentyfikowanie jedynie takiej ich liczby. Dzisiaj samych aminokwasów wchodzących w skład białek zidentyfikowano coś ok. 270. Dzisiaj wiemy już też, że wiele z tych nowoodkrytych ma ogromne znaczenie dla anabolizmu białek i rozwoju zdolności wysiłkowych – np. acetyloglutamina, ketoglutaran argininy i hydroksyizoleucyna. Wprawdzie badania wciąż trwają, jednak możemy mieć absolutną pewność, że jeszcze wiele substancji z tej puli okaże się przydatnych dla wspomagania.
W świetle współczesnej wiedzy nie daje się już też obronić naiwnego poglądu, iż spożyte aminokwasy z suplementów i białek trafiają wprost do komórek mięśniowych i bezpośrednio budują białka mięśniowe. Dotyczyć to może jedynie kilku ich procent. Większa część aminokwasów przemienia się najpierw w tzw. produkty pośrednie i wyspecjalizowane, a następnie odtwarza ponownie lub stymuluje anabolizm w formie wyspecjalizowanej.
Przykładem białek i aminokwasów posłużyliśmy się tylko jako ilustracją, obrazującą postępy biochemii. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że podobny postęp dokonał się też w badaniach nad węglowodanami, tłuszczami, witaminami i minerałami, czyli w zasadzie wszystkimi składnikami pokarmowymi.
Te wszystkie obserwacje zrodziły nowy nurt wspomagania, oparty o preparaty, zestawiające nie tylko białka i węglowodany, czy tradycyjne aminokwasy, ale aminokwasy nowoodkryte oraz ich produkty pośrednie i wyspecjalizowane.
Powstanie marki BIOGENIX jest efektem międzynarodowej współpracy renomowanych ośrodków badawczych, biotechnologicznych i wdrożeniowych. Marka ta została stworzona jako awangarda wspomagania. Ideą przewodnią marki jest błyskawiczne wdrażanie produktów, opartych o nowo odkrywane substancje pokarmowe, o całkowicie potwierdzonym bezpieczeństwie zdrowotnym oraz potwierdzonej skuteczności wspomagania zdrowia i adaptacji wysiłkowej. Ścisłe skojarzenie współpracy badawczej, technologicznej i wdrożeniowej pozwala zaoszczędzać czas potrzebny na kojarzenie takiej współpracy i dostarczać sportowcom środków wspomagających ich wysiłek, niemal że wprost z zaciszy laboratoriów naukowych. BIOGENIX realizuje zasadę: „od pomysłu do przemysłu”.
Wszystkie zaawansowane produkty serii BIOGENIX powstają w nowoczesnych laboratoriach firmy SPORTATUT/współwłaściciela marki/ i posiadają certyfikat HACCP co gwarantuje najwyższą jakość.
Do produkcji Bx wykorzystywane są wyłącznie surowce o najwyższych parametrach jakościowych !
Jeżeli jesteś sportowcem otwartym na nowe pomysły i chcesz dołączyć do awangardy wspomagania – ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS – wybierz BIOGENIX!!!.
sportatut