SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

BCAA - Ponad innymi suplami!

temat działu:

Oficjalne forum MUTANT - PVL

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4338

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 112 Wiek 32 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 3349


Często pisane już były artykuły na temat BCAA, jednakże zawsze można przyjrzeć się danej grupie produktów pod różnymi kątami - każde spojrzenie na suplement daje nam nową wiedzę, co równa się nowym możliwościom i lepszemu rozwinięciu muskulatury. BCAA - związki aminokwasowe o charakterze niezbędnym będące zarazem nieodzownym elementem suplementacji sportowców każdej dyscypliny - weźmy je naprawdę pod lupę!

Istota BCAA i ich metabolizm
Aminokwasy rozgałęzione, czyli leucynę, izoleucynę oraz walinę, które wchodzą w skład suplementów typu Branched Chained Amino Acids, traktujemy głównie jako składniki pokarmowe typu egzogennego - są to związki niezbędne dla naszego organizmu dla optymalnego funkcjonowania życiowego, których nie jesteśmy w stanie samodzielnie syntetyzować, zatem muszą być dostarczane z zewnątrz przy pomocy pokarmów lub suplementów. Każdy z trzech wymienionych aminokwasów posiada cechę oraz funkcję wspólną, jednakże wyróżnić można także pozytywy unikalne pochodzące z każdego z nich osobno - dzięki temu właśnie w preparatach kompleksowych synergizują swoje działanie, wzajemnie się uzupełniając w swojej roli, a dodatkowo potęgując swoje znaczenie i działanie w zakresie wytyczonych przez nas celów treningowych: budowanie masy mięśniowej, redukcję tkanki tłuszczowej, budowanie bazy siłowej, poprawa wydolności i wytrzymałości treningowej, rekompozycja. Tego typu aminokwasy różnią się od innych przede wszystkim budową chemiczną - posiadają dwie aktywne grupy nazywane funkcyjnymi (grupy aminowe) oraz grupę karboksylową COOH o charakterze kwasowym.
Metabolizm organizmu oraz metabolizm związków można podzielić na dwie bazowe części, czyli katabolizm i anabolizm - dzięki przemianom metabolicznym aminokwasów rozgałęzionych, na podstawie ich mechanizmu funkcjonowania, można ukazać ich pozytywną rolę w procesach anabolicznych w stosunku do tkanki mięśniowej oraz przeciwdziałających katabolicznym reakcjom (funkcja antykataboliczna). Mogą brać także udział w mechanizmie energetycznym, co szczególnie przydaje się podczas trwania ekstremalnego wysiłku fizycznego, jakim jest trening na siłowni. Procesy metabolizacyjne aminokwasów rozgałęzionych odbywają się głównie w narządzie wątrobowym, a dodatkowo w nerkach, sercu, tkance tłuszczowej oraz tkance mięśniowej - odbywa się tam degradacja tychże składników oraz przemiany służące wykorzystaniu do określonych celów, co do których organizm wykazuje zapotrzebowanie. Specyficzną reakcję metaboliczną wykazują leucyna i izoleucyna, gdyż odbywa się poza wątrobą - do takich przemian niezbędny jest specyficzny czynnik aminotransferazy oraz udział koenzymów wykazujących działanie aktywne. Izoleucyna charakteryzuje się udziałem podwójnym, gdyż zaliczymy ją do składników przemian zarówno sacharydowych, jak i lipidowych - walina zaś bierze udział wyłącznie w reakcjach przemian cukrowców, natomiast leucyna (charakter ketogenny) trafia na drogę przemian lipidowych.

Stan wyjątkowy! Energia
Aminokwasy rozgałęzione mogą być źródłem energii w szczególnych stanach zapotrzebowania na tego typu składniki - mowa rzecz jasna o budowaniu na przykład wytrzymałości mięśniowej, gdy zapasy energetyczne ulegają wyczerpaniu na drodze długotrwałego treningu. W celu zrozumienia tego zjawiska, ponownie należałoby zasięgnąć informacji z zakresu budowy chemicznej poszczególnych aminokwasów. BCAA posiadają specyficzne dla siebie grupy metylowe będące połączeniem atomów węgla i wodoru, co składa się na swoisty tak zwany szkielet węglowy. Naturalnym następstwem mechanizmu obiegu aminokwasów jest rozprowadzenie ich i dostarczenie do mięśni szkieletowych, w których wymienione wcześniej szkielety węglowe ulegają procesom spalania - wtedy właśnie te części stanowią poniekąd substancje energetyczne dla naszych mięśni. Coraz dłuższy trening charakteryzujący się wysoką intensywnością doprowadza również do zmniejszenia zasobów aminokwasów rozgałęzionych oraz magazynu energetycznego i innych substancji, gdyż ich wykorzystanie w miarę czasu wzrasta - logicznym jest zatem korzystanie z suplementów BCAA w czasie trwania sesji treningowej.

Moc anaboliczna i ochrona mięśni
Procesy anaboliczne i kataboliczne, nazywane popularnie budującymi i niszczącymi, przeplatają się ze sobą i wzajemnie na siebie oddziałują - są nieodzowne, ich aktywność jest zależna od siebie i jeden proces nie może mieć miejsca bez drugiego. Funkcja anaboliczna jaką pełnią aminokwasy rozgałęzione jest poniekąd antykataboliczna, gdyż przeciwdziała nadmiernym procesom destrukcyjnym na obszarze tkanki mięśniowej - natomiast ochraniając mięśnie jesteśmy w stanie zintensyfikować działanie anabolizmu. Wszystko się ze sobą łączy.
Główną rolą BCAA jest ich aktywny i bezpośredni udział w syntezie białek mięśniowych. Niezwykle istotną dla włókien mięśniowych i ich rozwoju rolę pełni leucyna, która wchodzi w reakcje z enzymem zwanym kinazą mTOR (kinaza białkowa treoninowo-serynowa). Kinaza ta pełni funkcję transmitera międzykomórkowego w szlaku insulinowym, który wpływa na nasze mięśnie w sposób silnie anaboliczny - wykazuje również działanie sensora poziomu energetycznej cząsteczki zwanej adenozyno-tri-fosforanem (ATP). Zwiększenie poziomu leucyny wraz z innymi synergizującymi aktywnymi składnikami kompleksu BCAA owocują wzrostem aktywności kinazy mTOR, co daje nam możliwość lepszego i sprawniejszego wiązania innych aminokwasów do postaci długich łańcuchów cząsteczek białkowych - wszystko dzieje się na drodze usprawnionych procesów translacyjnych w tym zakresie. W stosunku do naszych mięśni, rozgałęzione aminokwasy są także optymalizatorem bilansu azotowego, a dodatkowo stymulują wydzielanie silnie anabolicznych hormonów takich jak:

Insulina
Somatotropina (GH - hormon wzrostu)
Hormony tarczycy

W wyniku wysiłku fizycznego dochodzi do rozpadu białek mięśniowych oraz uszkodzeń włókien mięśniowych, co jest de facto procesem naturalnym, jednakże bez odpowiedniej profilaktyki zjawisko destrukcyjne będzie miało zwiększone pole manerwu, co mimo naturalności nie jest korzystne względem rozwoju muskulatury. Aminokwasy są składnikami budulcowymi mięśni, do których sprowadzane są cząsteczki proteinowe - dostarczając budulca mamy możliwość zahamować nadmierny rozpad włókien mięśniowych oraz zapoczątkować tak zwaną fazę anaboliczną. Poza tym jako cząsteczki mniejsze strukturalnie od protein, aminokwasy zostają szybciej wchłonięte i dostarczone do ośrodków zapotrzebowania w stanie wysiłku fizycznego - nie muszą być rozbijane do mniejszych cząsteczkowo postaci, a dopiero później degradowane. Nie bez znaczenia jest połączenie aminokwasów BCAA w postać suplementu spełniającego rolę kompleksu aminokwasów rozgałęzionych. W przypadku drastycznie wzrastającego poziomu najbardziej anabolicznego z całej trójki, czyli leucyny w okresie około treningowym oraz podczas treningu może dojść do zachwiania równowagi, co może wiązać się z obniżeniem zarówno ilości, jak i samej wchłanialności pozostałych, czyli izoleucyny i waliny.

Podsumowanie - Mutant BCAA 9.7!
Ze względu na wymienione wyżej zależności, należy przyjąć pewne proporcje stosowania, którymi należy się kierować podczas wyboru suplementu. Produkt Mutant BCAA 9.7 występuje w proporcjach najbardziej optymalnych - cała trójka aktywnych anabolicznie i antykatabolicznie aminokwasów rozgałęzionych występuje tutaj w biodostępnym i korzystnym dla całego organizmu oraz mięśni stosunku 2:1:1 (leucyna : walina : izoleucyna). Świetnie sprawdza się w warunkach około treningowych dzięki wzbogaceniu produktu w elektrolity, których poziom de facto spada w wyniku ekstremalnego wysiłku fizycznego - im dłuższy i bardziej męczący trening, tym większe zapotrzebowanie i zużycia substancji mineralnych. Warto wspomnieć, iż w celu zwiększenia efektywności procesów syntezy białek, wzbogacono produkt o pierwiastek magnezowy w najbardziej korzystnej biologicznie formie występowania w suplemencie. Nie bez znaczenia są tutaj walory sensoryczne oraz sama rozpuszczalność - Mutant BCAA 9.7 zawiera 9,7g mieszanki BCAA w jednej, skoncentrowanej porcji, a dodatkowo zmikronizowana forma zapewnia doskonałą rozpuszczalność. Byliście także bardzo często odstraszani i źle nastawieni do suplementów BCAA przez niezbyt przyjemne wrażenia smakowe - w tym przypadku zadbano o walory sensoryczne i dopracowano formułę także pod tym kątem (dostępne niebanalne smaki: Green Apple, Watermelon, Blue Raspberry).

Autor: Janusz Ziółkowski

Team MUTANT Polska

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

MUTANT Creakong - Potrójna moc!

Następny temat

Odpowiednia dieta a rodzinne obiady

Fruzelina