SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

MUTANT Creakong - Potrójna moc!

temat działu:

Oficjalne forum MUTANT - PVL

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4936

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 112 Wiek 32 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 3349


Wszyscy znamy już bardzo dobrze związek, a zarazem suplement diety zwany kreatyną. Jest jednym z najsilniejszych pod względem anabolicznym i zarazem ergogenicznych, dozwolonych środków suplementacyjnych na świecie. Można również rzec, że jest opcją wszechstronną i wielokierunkową względem działania, adekwatnie do celu treningowego. Mimo iż środek był wielokrotnie badany, to ciągle powstają coraz to lepsze suplementy i tym samym bardziej złożone składowo - testuje się różne surowce oraz dodatkowe składniki synergiczne, wzmacniające jej działanie, wchłanianie oraz skuteczność. Jedną z najciekawszych opcji wśród środków suplementacyjnych jest zastosowanie kilku form kreatyny oraz innych dodatków w celu stworzenia jednego, kompleksowego, niezwykle silnego anabolicznie środka - nazywamy je matrixami kreatynowymi.

Potrójna moc mieszanki kreatynowej
Jednym z najbardziej efektywnych suplementów kreatynowych jest matrix złożony z trzech różnych i zarazem wiodących jej form zastosowanych w produkcie Mutant Creakong. Dlaczego jest to skuteczne rozwiązanie? Otóż sama kreatyna znajduje się w 95% w mięśniach szkieletowych, mózgu, krwi czy innych tkankach - dostarczamy ją z pożywienia i również jesteśmy w stanie syntetyzować ją na drodze procesów biochemicznych z aminokwasów takich jak glicyna, metionina i arginina. Jest składnikiem poniekąd niezbędnym dla optymalnego funkcjonowania organizmu i mimo to jego zapotrzebowanie dla „zwykłego człowieka” jest oszacowane mniej więcej na 2g kreatyny dziennie. Badania, testy oraz statystyczne informacje, wielokrotnie udowadniały nam, iż jej większe spożycie przy jednoczesnym dopięciu planu dietetycznego, korzystaniu z optymalnego przyjęcia, oraz właściwym planie treningowym, może zaowocować niezwykłymi wynikami anabolicznymi. Średnio w warunkach ekstremalnego wysiłku fizycznego, gdy chcemy budować solidną masę mięśniową, stosuje się spożycie 10g kreatyny dziennie (czasami, w wyjątkowych przypadkach dochodzi nawet do 20g na dzień) z podziałem na dwie dawki.
Obalono już mity, że kreatyna jest insulinozależna, zaś potwierdzono jej zależność od sodu. Nie stosuje się zatem już do polepszenia transportu dodatkowej suplementacji na przykład dekstrozą, za to często korzysta się w tym czasie z przyjmowania tauryny. Ja jednak jestem za tym by zainwestować w dobry jakościowo produkt kreatynowy składający się z synergicznie działających i wzajemnie uzupełniających się składników zarówno keratynowych, jak i dodatkowych, wspomagających. W produkcie zastosowano:

Monohydrat kreatyny
Cytrynian kreatyny
Chelat Magnezowy kreatyny


Ważnym faktem jest, iż Mutant Creakong nie jest „naładowany” wypełniaczami jak czasami się niestety zdarza w innych produktach. Świetnie sprawdza się na tle wykorzystania w sportach wyczynowych, gdzie skupiamy się na budowaniu bazy siłowej, masy mięśniowej oraz szybkości i wydolności - wszędzie tam, gdzie wykorzystywany jest jeden z systemów energetycznych, czyli ten związany z relacją ATP-CP (adenozyno-tri-fosforan - fosfokreatyna). Istotną rzeczą jest fakt, że sprawdza się świetnie w roli jednego z najlepszych i najbardziej uznanych środków antykatabolicznych - jest w stanie regenerować energię w komórkach mięśniowych, co zapobiega efektowi katabolicznemu (faza niszcząca).
Przełomem do badań nad bardziej zaawansowanymi formami kreatyny oraz tym samym stworzeniu dużo efektywniejszych, przeznaczonych głównie dla bardziej zaawansowanych sportowców suplementów keratynowych, była poniekąd kwestia sporna dotycząca wykorzystania jej w tlenowych dyscyplinach wytrzymałościowych. Dlaczego? Otóż kreatyna podstawowo posiada zdolność do zatrzymywania wody w mięśniach, co może jednoznacznie wpłynąć na drastyczne zmniejszenie funkcji sprawnościowych naszego ciała względem sportów wytrzymałościowych i szybkościowych - pożądana jednak czasem w sportach sylwetkowych czy siłowych. Trzeba było jednak pomyśleć nad rozwiązaniem dla wszystkich - często nawet w kulturystyce nabieranie wody nie jest zjawiskiem cieszącym się sympatią.

Chelat magnezowy kreatyny
Zgodnie z badaniami, jedną z najskuteczniejszych form kreatyny jest chelat magnezowy - oczywiście daje również lepsze efekty niż na przykład monowodzian z chelatem magnezowym. Taka forma przeprowadziła rewolucję na rynku suplementacji i można rzec, iż taką kreatynę znajdziemy właśnie w topowych jakościowo produktach (najczęściej matrix’ach keratynowych wraz z innymi jej formami dla synergizmu pod kątem działania, wchłanialności oraz funkcji anaboliczno-antykatabolicznych). Dlaczego z magnezem? Weźmy pod lupę sam wkład tego pierwiastka dla organizmu i mięśni oraz jego relacje właśnie z kreatyną… Zacznijmy zatem od początku. Cała magia kreatyny polega na relacji z substancją pełniącą rolę pośrednika i zarazem składnika wręcz nieodzownego do progresywnego wzrostu mięśni na skutek suplementacji formami kreatyny - chodzi rzecz jasna o adenozyno-tri-fosforan, czyli popularne ATP. Związek ten warunkuje reakcje anaboliczne białek mięśniowych oraz pełni w nich funkcję przewodzącą i szalenie istotną - cały cykl reakcji związany jest ze wzrostem poziomu aktywności substancji energetycznych właśnie w komórkach mięśniowych. Na tej zasadzie także działa kreatyna i jej skuteczność jest warunkowana owym cyklem ATP. Dlaczego panuje tu tak ścisły związek? Otóż cząsteczki ATP powstają głównie na skutek spalania wysokoenergetycznych substancji, będących składnikami pokarmowymi, w mitochondriach (tłuszcze, cukrowce) - wtedy zostają zmagazynowane pozostając tym samym w formie stosunkowo mało aktywnej. Dlaczego? Nie mogąc się wydostać i ulec samodzielnej aktywacji, potrzebują do tego innego związku pełniącego rolę transportera, czyli właśnie na przykład kreatyny świetnie sprawdzającej się na tym tle. Cząsteczka kreatyny pobiera z energetycznych pieców (mitochondriów) zmagazynowaną aktywną cząsteczkę ATP, po czym wędrując w postaci fosfokreatynowej dostają się do włókienek mięśniowych - tam z kolei ulegają one rozłączeniu, zaś cząsteczka aktywnego ATP przyłącza się do ADP (adenozyno-di-fosforan), przez co w końcu następuję efekt aktywnej cząsteczki ATP energetycznego mającego czynny wpływ na rozwój tkanki mięśniowej. Cały cykl i wszystkie te mechanizmy reakcji transportowej oraz ponownego rozłączenia przebiegają dzięki udziałowi atomów magnezu. Udowodniono, że ilość aktywnych jonów magnezowych warunkuje tempo wytwarzania ATP - rolę tego związku oraz relacje z kreatyną macie opisaną powyżej. Sam adenozyno-tri-fosforan w dużej mierze składa się z jonów magnezowych!
Zazwyczaj cząsteczki kreatyny i jony magnezu musiały wyszukiwać się wzajemnie - dopiero wtedy mogły się w aktywnej formie połączyć zwiększając efektywność anaboliczną suplementu keratynowego. Dzięki połączeniu molekuł w jedną, zawsze możemy liczyć na ową efektywność działania względem rozwoju naszych mięśni.

Cytrynian kreatyny
Na pewno jest to forma mniej popularna i tym samym rzadziej stosowana niż jabłczan czy monowodzian. Tri Creatine Citrate jest połączeniem jednej cząsteczki kreatyny i trzech kwasu cytrynowego. Można spojrzeć na postać wizualną obu form i porównać chociażby cytrynian do monowodzianu - powiem więc, że pierwsza forma charakteryzuje się znacznie lepszą rozpuszczalnością w płynach. Bardzo często stosuje się tę postać do celów treningowych związanych z budowaniem siły i wytrzymałości mięśniowej - poniekąd jest to związane ze zdolnością tak zwanej zjonizowanej formy kwasu cytrynowego do uzupełniania potencjału kreatyny na drodze przemian energetycznych w środowisku ustrojowym. Można go oczywiście spotkać w postaci monosuplementu, aczkolwiek częściej stosowany jest jaku uzupełnienie i część składowa stacków/matrix’ów kreatynowych.

Mutant Creakong - potrójna moc!
Z powyższych właściwości form kreatyny można śmiało wywnioskować, iż w produkcie wiodącą rolę pełni chelat magnezowy kreatyny, który jest najskuteczniejszą i najbardziej efektywną formą. Nie można jednak powiedzieć, iż pozostałe składniki są nieistotne - pełnią rolę synergentów wspomagając wzajemnie swoją moc, skuteczność, biodostępność oraz możliwości wchłaniania i transportu cząsteczek energetycznych. Sama obecność magnezu połączonego z cząsteczką kreatyny zwiększa szanse anabolicznych przemian wpływających szalenie pozytywnie na rozwój muskulatury. Wchłanianie jest zróżnicowane, wykorzystanie molekuł keratynowych jest pełne, zintensyfikowaniu ulegają energetyczne procesy oraz usprawnia się cykl ATP mający na celu zaktywizowanie nośnika energetycznego. Jak widać produkt ten dzięki zastosowaniu trzech tak różnych, aczkolwiek uzupełniających się w działaniu form kreatynowych jest idealnym rozwiązaniem dla zawodników wszelkich dyscyplin sportowych - i nie tylko zawodników. Sprawdźcie sami!

Autor: Janusz Ziółkowski

Team MUTANT Polska

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Ranking TOP10 spalaczy tłuszczu

Chcesz wspomóc walkę z niechcianym tłuszczem? Zastanawiasz się jaki produkt wybrać?

Zobacz ranking
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Przykładowe plany treningowe

Następny temat

BCAA - Ponad innymi suplami!

Whey vit