SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[ART] Im więcej tym lepiej - WITAMINA D

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 9563

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 55 Napisanych postów 13783 Wiek 30 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 111973
Przetłumaczony artykuł: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/01/01/experts-starting-to-agree-more-vitamin-d-is-better.aspx

"Więcej witaminy D to znaczy lepiej.
Najnowsze badania wskazują, że co najmniej 2000IU witaminy D, która jest obecnie uważana za najwyższą bezpieczną dawką, jest potrzebna aby zapewnić odpowiedni poziom witaminy D we krwi Afro-amerykańskich kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Wynik trzyletniego badania klinicznego, kontrolowanego placebo, w którym wzięło udział ponad 200 kobiet, pokazał, że istnieje pilna potrzeba ponownego przeanalizowania obecnych, zalecanych ilości dziennego spożycia witaminy.

Witamina D3 wytwarzana jest w naszej skórze podczas kontaktu z promieniami słonecznymi, czyli słońce stanowi naturalne źródło owej witaminy. Trzeba jednak stwierdzić, iż im ciemniejszy jest nasz pigment skóry, tym jesteśmy bardziej odporni na promieniowanie UVB, a co za tym idzie, osoby o ciemnej karnacji są narażone na niedobór witaminy D, gdyż nie syntezują jej w swojej skórze.
Dlatego idealna dawka witaminy D dla osób narażonych na niedobór owej witaminy wynosi aż 4000IU dziennie.

DR. MERCOLA Komentuje:
Witamina D, znana również jako „słoneczna witamina”, różni się od pozostałych witamin, gdyż wpływa na całe nasze ciało. Receptory, które odpowiadają na witaminę D występują prawie w każdej komórce, od mózgu po kości.

Utrzymując optymalny dla twojego organizmu poziom witaminy D w organizmie możesz zapobiec aż 16 różnych typów raka, w tym raka trzustki, płuc, piersi, jajników, prostaty oraz okrężnicy.

Rzeczywiście, obiekt badający Moores Cancer Center w University of California, San Diego, dowiódł, że aż 600 tysięcy przypadków zachorowań na raka piersi i raka okrężnicy można by zapobiec każdego roku, jeśli tylko poziom witaminy D3 zostanie wzniesiony wśród ludzi na całym świecie!

Badacze również zaobserwowali, że w ciągu roku można by zapobiec chorobom, z którymi boryka się blisko 1 miliona osób na całym świecie, dzięki zwiększeniu poziomu witaminy D3 w organizmie!

Inne badania natomiast udowodniły, że można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka nawet więcej niż o połowę, zwyczajnie uzupełniać poziom witaminy D przez ekspozycję słoneczną!

Dodatkowo, optymalny poziom witaminy D mają również pozytywny wpływ na poniższe przypadłości:
-choroby serca
-cukrzyca
- zapalenie jelita
-reumatoidalne zapalenie stawów
-stwardnienie rozsiane i osteoporoza

Jaka jest optymalna dawka witaminy D?
Pierwszym krokiem, aby tego się dowiedzieć jest wykonanie badania, w którym lekarz sprawdzi zawartość 25-hydroxyvitamin D (25(OH)D) w surowicy krwi, aby zdefiniować stężenie witaminy D w organizmie. Poziom nie powinien nigdy schodzić poniżej 32ng/ml, a poniżej 20ng/ml stanowi już stan poważnego deficytu, co może zwiększyć ryzyko zachorowań na raka piersi i raka prostaty, a także na choroby immunologiczne, jak stwardnienie rozsiane czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Późną zimą w Stanach Zjednoczonych, poziom 25-hydroxyvitamin D powszechnie waha się pomiędzy 15 do 18 ng/ml, więc deficyt tej witaminy dotyczy bardzo dużej części populacji USA.
Optymalny poziom witaminy D powinien mieścić się pomiędzy 45-52 ng/ml (115-128 nmol/l), ale badacze zalecają utrzymywanie wyższego poziomu, który jest niezbędny w zwalczania chorób nowotworowych.
Afroamerykanie, porównując do osób o jasnej karnacji, są bardziej narażeni na niedobór witaminy D, produkują znacznie mniej witaminy D3 przez ekspozycję słoneczną, więc przez cały rok ich poziom witaminy w organizmie jest niski.
Faktycznie, porównując aż 42% Afroamerykańskich do tylko 4% białych kobiet w okresie rozrodczym , to w ciągu lata, poziom 25(OH)D we krwi ciemnoskórych kobiet jest mniejszy niż 25 ng/ml (62.5 nmol/L ).

RDA jest za niski aby osiągnąć optymalny poziom witaminy D w organizmie.

To najnowsze badanie, opublikowane w grudniowym wydaniu American Journal of Clinical Nutrition wskazuje na to, że Afroamerykanie po prostu nie mogą osiągnąć optymalnego poziomu witaminy D ustalonej wg. RDA (Recommended Daily Allowance).
W 1997 roku, Panel on Calcium and Related Nutrients uznał 2000IU za maksymalną dawkę, a zalecał tylko 400-600IU dziennie.
Jednak, najnowsze wyniki badań sugerują zupełnie inną dzienną dawkę, która wynosi 2,800IU dla Afroamerykanów, których poziom 25 (OH)D to co najmniej 45 nmol/L oraz 4,000IU, jeżeli jest poniżej 45 nmol/L.

Ważne jest aby zmierzyć poziom witaminy D we krwi, a następnie ustalić odpowiednią dla siebie dawkę, aby utrzymywać prawidłowe stężenie 25(OH)D.
Przyjmując suplementy diety, łatwo jest o przedawkowanie witaminy D, dlatego ważne jest aby kontrolować poziom, nie dotyczy to jednak czerpania witaminy ze słońca.

Jakie jest najlepsze źródło witaminy D?

Ekspozycja słoneczna (bez filtrów słonecznych) przez około 10-15 minut dziennie, z przynajmniej 40% ciała wystawionego na słońce. Mieszkając w miejscu mniej nasłonecznionym można skorzystać z suplementacji. W czasie zimy ciężko o dostęp do słońca, dlatego też można skorzystać z bezpiecznych lamp opalających, aby wspomóc produkcję naszej własnej witaminy D.
Kiedy zdecydujesz się na suplement z witaminą D powinna to być naturalna witamina D3, którą również znajdziesz w produktach takich jak jajka, organiczne mięso, zwierzęcy tłuszcz, tran z dorsza i ryb. Nie stosuj syntetycznej i gorszej jakościowo wit.D2. "


Wniosek:

Dzięki temu artykułowi można się dowiedzieć jakie duże znaczenie ma witamina D w zapobieganiu chorób nowotworowych czy immunologicznych. Nie dość, że jest dostępna praktycznie za darmo, to może mieć niesamowity wpływ na nasze zdrowie.

Co prawda, badania zostały przeprowadzone na Afroamerykanach, którym ciężej jest otrzymać pożądane stężenie witaminy we krwi, można jednak wysunąć pewne wnioski dotyczące nas Polaków. Jesteśmy w większości jasnoskórzy, mamy również dostęp do słońca w okresach letnich, więc mamy dostęp do naturalnej witaminy D3. W okresach zimowych musimy zadbać o uzupełnianie jej poprzez spożywanie produktów zawierających wit.D oraz można wspomóc się suplementami, ale pamiętając o umiarze. Powinniśmy zwracać uwagę na to co spożywamy, chociażby spożywać jaja, mięso, ryby od zaufanego hodowcy i mieć pewność, że produkty są pełnowartościowe. Również duże znaczenie mają tłuszcze zwierzęce, TAK, te które są wytykane przez poniektórych za niezdrowe, co jest absurdem. Nacisk na produkty od zaufanych sprzedawców czy swoje własne nie jest bezpodstawny, bo tak naprawdę nie to co jemy, ale co jest w tym co jemy ma znaczenie jeśli chodzi o nasze zdrowie.

Jak wiadomo witamina D ma bardzo wiele funkcji w organizmie, jednak ten artykuł ujawnił jedną z najmniej znanych, a jakże cennych cech. I pomyśleć, że zadbanie o to aby dostarczyć wystarczającą dzienną dawkę witaminy D może nas uchronić od chorób nowotworowych czy immunologicznych, co za tym idzie, może polepszyć nam życie.

Jest to moje pierwsze tłumaczenie, dlatego przepraszam za błędy i proszę o poprawienie.
Mile widziane komentarze uzupełniające dany temat.

Lista produktów zawierająca witaminę D:
http://nutritiondata.self.com/foods-000102000000000000000.html
Inne artykuły dotyczące uzdrawianych właściwości witaminy D:
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2004/03/31/cancer-sunlight.aspx
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2007/08/24/lack-of-sunshine-causes-600-000-cancers-a-year.aspx
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2006/06/27/seven-diseases-cured-by-one-amazing-wonder-drug.aspx

Artykuł pochodzi ze strony : http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/01/01/experts-starting-to-agree-more-vitamin-d-is-better.aspx


Kopiowanie części lub całości artykułu bez zgody administracji forum jest zabronione!

Zmieniony przez - 4nn w dniu 2013-04-05 14:54:55
1

what doesn't kill you makes you stronger.
▪█─────█▪

PODSUMOWANIE PRZEMIANA SYLWETKI 2013
http://www.sfd.pl/PODSUMOWANIE_PRZEMIANY_/_UNKNOVVN-t953320.html

PRZEMIANA SYLWETKI 2013
http://www.sfd.pl/Konkurs/UNKNOVVN-t933010.html

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 136 Wiek 28 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 3588
Fajny art
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10867 Napisanych postów 49617 Wiek 27 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 57816
Ciekawy artykuł, polecam zapoznać się z publikacją:
Michael F Holick and Tai C Chen. (2008). Vitamin D deficiency: a worldwide problem with health consequences. Am J Clin Nutr April 2008 vol. 87 no. 4 1080S-1086S.
Do której odnosiłem się w swoim krótkim artykule na temat wit. D:
http://www.sfd.pl/Witamina_D-t812700.html

Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2012-09-22 13:47:34
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 638 Wiek 9 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 8377
Polecam zapoznac się także z tym, co na ten temat mówi Charles Poliquin

http://www.charlespoliquin.com/ArticlesMultimedia/Articles/Article/230/Vitamin_D3_BestSupplementEver.aspx

http://www.charlespoliquin.com/ArticlesMultimedia/Articles/Article/162/How_I_Replenish_My_D3_Levels.aspx

- mogę przetłumaczyć art, jeśli będzie zapotrzebowanie. Generalnie Polik optuje za znacznie wyższymi dawkami. Motywuje to faktem, że rzadko kiedy osiąga się optymalne stężenie przy suplementacji dawką nawet kilkukrotnie wyższą niż RDA.

Z mojego doświadczenia: Mieszkam w Norwegii, deficyty mamy tutaj spore, rok temu Wodyn, który mnie wtedy prowadził, zalecił mi kilkutygodniową kurację witaminą D3, dawki były astronomiczne, ale efekty odczuwalne niemal natychmiastowo, tym bardziej, że cierpiałam wtedy na depresję sezonową. W tym roku powtarzałam ładowanie i w sierpniu będę badać krew pod tym kątem, podzielę się wynikami i wtedy podam wysokość dawki, jaką stosuję.

O witaminie D3 pisze także LukaszK na Get Primal.

Zmieniony przez - bubumysz w dniu 2013-07-29 09:25:09
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 638 Wiek 9 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 8377
może to kogoś zaciekawi a także uspokoi / rozmawiałam ostatnio na temat witaminy D3 z moja pania endokrynolog/ginekolog i jak najbardziej potwierdzila wysokie dawki wit. D3 jako wskazane przy chorobach autoimmunizacyjnych. Wazne info dla Hashimotek, jak sądzę:)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 129 Wiek 34 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 7149
Witam,

chcę dołączyć do suplementacji witaminę D (aktualnie mam jedno pudełko witaminum A 2000 + D3 400), niestety mam kamicę nerkową a w ulotce jest napisane, że nie należy stosować preparatu przy kamicy nerkowej (moje kamienie są szczawianowe, pojawia się około jeden raz na dwa lata).
Czy rzeczywiście nie mogę się suplementować witaminą D?

Sama wyznaczasz swoje granice

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10867 Napisanych postów 49617 Wiek 27 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 57816
A lekarza pytałaś?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

odzywki

Następny temat

Redukcja, prośba o pomoc w ułożeniu diety i ćwiczeń.

nutlove nowy