SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Obalamy mity dietetyczne

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4246

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 1167 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 18140
Węglowodany

Mit: Powinno unikać się węglowodanów, zwłaszcza jeśli chcemy schudnąć.

Żadne źródło energii nie jest złe, o ile nie jest dostarczane w nadmiarze. Właściwe węglowodany (ze zbóż, owoców i warzyw) są niezwykle ważne dla naszego ciała i umysłu i powinny stanowić 60-70% dziennego spożycia kalorii. Węglowodany to najwydajniejsze paliwo dla naszego organizmu, a przy tym dostarczają innych cennych składników, takich jak np. błonnik. Tylko węglowodany z rafinowanego cukru powinny być ograniczane.

Mit: Niskowęglowodanowa dieta jest zalecana przy odchudzaniu, bo zmusza organizm do spalania tłuszczu.

Równowaga organizmu pozbawionego węglowodanów ulega zakłóceniu. Kompletne rozłożenie tłuszczu zachodzi w obecności węglowodanów, a jeśli ich brak, dochodzi do zwiększonej produkcji tzw. ciał ketonowych, co w efekcie prowadzi do mdłości, zmęczenia, apatii a nawet możliwości uszkodzenia mózgu. Poza tym, z braku węglowodanów, organizm zaczyna pobierać energię z trzeciego źródła czyli białka. Białko wykorzystane jako paliwo energetyczne nie może stanowić źródła wzrostu komórek. W efekcie przy diecie niskowęglowodanowej do spadku wagi ciała dochodzi nie kosztem spalania tłuszczu, ale mięśni i wody. A przecież nie o to nam chodzi.

Białko

Mit: Białko jest najważniejszym źródłem energii przy uprawianiu sportu.

Organizm ma duże zapotrzebowanie na energie. Białko wykorzystywane jest jako źródło energii jedynie wówczas, gdy zaopatrzenie w tłuszcze i węglowodany jest za małe.

Mit: Białka nigdy za dużo.

Spożycie białka w ilości większej niż dzienne zapotrzebowanie zakłóca metabolizm organizmu. Widocznym efektem nadmiaru białka jest powiększona wątroba i nerki.

Mit: Zapotrzebowania na białko u sportowców i osób spędzających dużo czasu na siłowni nie może być zaspokojone normalną dietą.

Ćwiczący intensywnie, kobiety w ciąży i nastolatki mają rzeczywiście większe zapotrzebowanie na białko, ale to zapotrzebowanie może z łatwością być pokryte właściwym dobraniem składników pożywienia. Żaden uznany naukowiec nie dostarczył dowodu na to, że suplementy białka mogą w tych przypadkach być konieczne czy zalecane.

Tłuszcze

Mit: Wszystkie tłuszcze należy ograniczyć.

Faktem jest, że generalnie jemy za dużo tłuszczów, ale prawdą też jest, że przynajmniej 20% zapotrzebowania na kalorie powinno być pokryte tłuszczami. Niektóre rodzaje tłuszczów, zwłaszcza kwasy jednonienasycone i niektóre wielonienasycone są konieczne do właściwego funkcjonowania organizmu.

Poza dostarczaniem energii, kwasy tłuszczowe są ważnym budulcem komórek. Pomagają w transporcie składników odżywczych rozpuszczalnych w tłuszczach (witaminy A, D, E i K), podtrzymują temperaturę ciała a poza tym dodają aromatu pożywieniu i zaspokajają głód.

Mit: Cholesterol z pożywienia jest głównym sprawcą ataków serca, udarów mózgu i innych zaburzeń układu krwionośnego.

Cholesterol jest jednym z czynników prowadzących do tych zaburzeń. Ponieważ poziom cholesterolu we krwi zależy od ilości spożywanych kwasów nasyconych, zmniejszyć trzeba przede wszystkim spożycie produktów bogatych w te tłuszcze.

A poza tym cholesterol cholesteroli nierówny. Istnieją jego trzy rodzaje, z czego jeden (frakcja HDL) jest korzystny i przeciwdziała odkładaniu się płytek miażdżycowych w arteriach.

Błonnik

Mit: Jedynym sposobem dostarczenia wystarczających ilości błonnika jest jedzenie otrąb jako suplementu diety.

Właściwie zbilansowana dieta, z wystarczającą ilością warzyw, owoców i pieczywa pełnoziarnistego dostarczy wystarczającą ilość wartościowego błonnika.
Płyny

Mit: Zapotrzebowanie na płyny można zaspokoić pijąc je w dowolnej formie: kawa, herbata, lemoniada itd.

Jedynie czysta woda nie zawiera kofeiny, sztucznych barwników, konserwantów i rafinowanego cukru. Nic się nie stanie jeśli od czasu do czasu pić będziesz te napoje zamiast wody, ale oczywiście woda to podstawa.

Mit: Zimne napoje są niebezpieczne jeśli ćwiczysz w wysokiej temperaturze.

Wprost przeciwnie. Zimne napoje przyswajane są znacznie szybciej niż ciepłe i tym samym bardziej zmniejszają ryzyko zaburzeń z powodu odwodnienia.
Witaminy i minerały

Mit: Nie można dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i minerałów przy normalnej diecie.

Przy zróżnicowanej diecie z inteligentnym doborem składników i metod ich przygotowania dostarcza się wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jedynie czasami kobiety mogą mieć potrzebę dostarczania dodatkowych porcji wapnia i żelaza. Poza tym kobiety w ciąży i karmiące powinny skonsultować swojego lekarza i ewentualnie przyjmować zalecane suplementy.

Mit: Warzywa i owoce rosnące w ubogiej glebie same będą pozbawione ważnych składników odżywczych.

Wprost przeciwnie, warzywa i owoce rosnące w gorszych warunkach są bogatsze w przeciwutleniacze.

Odchudzanie

Mit: "Jedzenie mniejszych ilości posiłków pomoże mi zrzucić wagę".

Wprost przeciwnie. Badania wykazały, ze częste ale małe posiłki pomagają w utrzymaniu prawidłowej wagi.

Mit: Trzeba liczyć kalorie, żeby utrzymać wagę.

Wartość kaloryczna pożywienia, tak jak twoja aktywność zmienia się zbyt często, by liczenie kalorii uznać za efektywną metodę walki z nadwagą. Najważniejsze w utrzymaniu wagi jest zbilansowana dieta składająca się z wyselekcjonowanych i różnorodnych produktów oraz aktywność fizyczna.

Mit: Od podjadania między posiłkami tyje się.

Dobra wiadomość dla podjadaczy. Inteligentny wybór przekąski stłumi głód, dostarczy odżywczych wartości i sprawi, że utrzymanie reżimu diety będzie łatwiejsze. Owoce i warzywa jako przekąski są najlepszym wyborem.

Mit: Orzechy i suszone owoce są doskonałymi zdrowymi przekąskami dla dbających o swoją wagę.

Orzechy i suszone owoce są wprawdzie bogate w błonnik, ale mają także mnóstwo kalorii. Odparowanie wody z owoców w trakcie suszenia sprawia, że są one wysoko skoncentrowanym źródłem cukru. Orzechy z kolei to bogate źródło tłuszczu. Ponieważ podjadanie zarówno orzechów jak i suszonych owoców wciąga, osoby mające problemy z wagą powinny unikać takich przekąsek.

Mit: „Odziedziczyłam skłonność do tycia".

Są ludzie, którzy mają problem z metabolizmem, jednak w większości przypadków nadwaga wynika ze złych nawyków żywieniowych i braku ruchu. A nawet jeśli w twoich genach jest wolniejsza przemiana materii, można to skompensować nowymi nawykami żywieniowymi.

Mit: Ćwiczenia nie spalają wystarczającej ilości kalorii.

Zagorzali przeciwnicy ruchu twierdzą, że nie ma on sensu, bo potrzeba np. 12 godzin marszu aby spalić pół kg tłuszczu. Jednak ćwiczenia, nawet niezbyt długie i intensywne są bardzo ważne. Regularne ćwiczenia przyspieszają przemianę materii zarówno w krótkim okresie czasu (godziny po ćwiczeniu) jak i na dłuższą metę przez stałą zmianę tempa metabolizmu. W efekcie coraz więcej kalorii jest spalanych, nawet wtedy, gdy akurat odpoczywasz.

Mit: Można odchudzić poszczególne partie ciała przez odpowiednie ćwiczenia.

Podczas gdy mięśnie poszczególnych części ciała (np. brzucha czy ud) mogą zmniejszać się lub zwiększać w miarę jak ćwiczysz, tłuszcz nie ulegnie spaleniu akurat w tych wybranych miejscach. Organizm spala tłuszcz z genetycznie zaprogramowanych miejsc, a nie z tych, które akurat ćwiczysz.

Warzywa

Mit: Świeże warzywa są zawsze zdrowsze niż mrożone.

Niekoniecznie. Zdrowsze są, o ile szybko trafią na nasz stół. Czasami jednak odbywają długą drogę od producenta do konsumenta i aby dotarły do niego w odpowiedniej formie traktuje się je chemikaliami zapobiegającymi psuciu. W takich przypadkach lepiej wybrać mrożonki, które zazwyczaj mrożone są natychmiast po zbiorze.

Mit: Surowe warzywa (surówki) są zawsze lepsze od gotowanych.

Jest to prawdziwe jeśli przed przyrządzeniem warzyw moczysz je długo w wodzie lub gotujesz je za długo. Jednak zdrowe gotowanie (na parze) sprawia, że warzywa są łatwiejsze do strawienia, nie tracąc wartości odżywczych.
Umysł

Mit: Grubi ludzie są szczęśliwsi.

To zgrabni ludzie są szczęśliwsi. Wiele osób z nadwagą czuje się odrzuconych i zakłopotanych swoją wagą. Wiele osób z niedowagą również martwi się swoim wyglądem. Ludzie, którzy akceptują swoje niedoskonałości, ale zmieniają się i stopniowo poprawiają swój wygląd, są najszczęśliwsi.

Mit: Grubi ludzie są neurotyczni.

Neurozy nie są związane z tuszą, ale osoby neurotyczne z nadwagą mają skłonność do nadmiernego jedzenia, które stanowi swego rodzaju kompensatę depresji i niepokoju. Osoby szczupłe kompensują stany depresyjne relaksem i dodatkowymi ćwiczeniami.

Mit: „Nie mogę zapanować nad moimi nawykami żywieniowymi."

Możesz! Masz kontrolę zarówno nad jedzeniem, jak i spaniem, paleniem papierosów, obgryzaniem paznokci, myciem zębów czy aktywnością fizyczną. Zachowanie jest przecież wyuczone, nieprawdaż?

Źródło: Internet

Ciężki trening w drodze do chwały świat jest zbyt duży żeby myć małym !

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
przyda się,sog
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 214 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4304
"Mit: Powinno unikać się węglowodanów, zwłaszcza jeśli chcemy schudnąć"
Odp: Pewnie ze powinno sie zmniejszyc i to znacznie spozycie wegli dieta ketogeniczna to poki co ogromny hit a juz Arni dawno dawno temu ja stosowal

Mit: Niskowęglowodanowa dieta jest zalecana przy odchudzaniu, bo zmusza organizm do spalania tłuszczu.
Odp: I w swoim micie masz prawde znowu mozna Cie odeslac do studiowania diety Arniego i wszystkiego co jest zwiazane z dieta ketogeniczna.

Mit: Białko jest najważniejszym źródłem energii przy uprawianiu sportu.
Odp: Jesli ktos kiedykolwiek brał bialko za zrodlo energi i polegal na nim w pierwszej kolejnosci to ja w ogole gratuluje, po to mamy wegle i tluszcze by czerpac z nich potrzebna nam energie bialko jest i niech zostanie budulcem.

Mit: Białka nigdy za dużo.
Odp: Raczej ciezko jest zjesc bialka wiecej niz ogranizm moze przerobic u aktywnego czlowieka

Mit: Zapotrzebowania na białko u sportowców i osób spędzających dużo czasu na siłowni nie może być zaspokojone normalną dietą.
"że suplementy białka mogą w tych przypadkach być konieczne czy zalecane."
Suple to najlatwniejszy sposob dostarczenia brakow a uwierz mi ze u sportowcow ciezko jest by niemieli niedoborow

Mit: Cholesterol z pożywienia jest głównym sprawcą ataków serca, udarów mózgu i innych zaburzeń układu krwionośnego.
Odp: jest LDL HDL i 3 to jaki??

Mit:Nie można dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i minerałów przy normalnej diecie.
Odp: Pewnie ze nie mozna spozywajac duzo warzyw i owocow dodajesz sobie spora ilosc pestycydow a nie witamin.

Mit: Od podjadania między posiłkami tyje się.
Dobra wiadomość dla podjadaczy. Inteligentny wybór przekąski stłumi głód, dostarczy odżywczych wartości i sprawi, że utrzymanie reżimu diety będzie łatwiejsze. Owoce i warzywa jako przekąski są najlepszym wyborem.

Nie wiem kto Cie tego nauczył ale nigdzie nie proponuja takich pomysłow jak tu podales. Bede sie rozpisywal na temat glodu jakosciowego a glodu ilosciowego. Po krotce powiem tyle, podjadanie nie przynosi zadnych dobrych korzysci, wypij szklanke wody a nie podjadaj.

Mit: Świeże warzywa są zawsze zdrowsze niż mrożone.
Koniecznie mrozonki jak i wszystko co jest konserwowane niezaleznie w jaki sposob jest zawsze gorsze od swiezego lub w miare swiezego. Jak ty widziales mrozenie przy zbiorze to ja jestem pelen podziwu:D

TO tylko kilka z moich racji, nie polecam wiedzy internetowej, czytajac to i owo zalecam patrzec na to z przymrozeniem oka.

Daleko od bezczynnosci!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 1777 Wiek 31 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 29465
jak Arveg
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 214 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4304
Co jak??

Daleko od bezczynnosci!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 3035 Napisanych postów 51766 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 349858
niektóre te mity o kant dupy rozbić.
nie czytałem całości,
potem pomyślimy czy zostaje.


pzdr/

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 1264 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16210
Mit: Białko jest najważniejszym źródłem energii przy uprawianiu sportu.
Odp: Jesli ktos kiedykolwiek brał bialko za zrodlo energi i polegal na nim w pierwszej kolejnosci to ja w ogole gratuluje, po to mamy wegle i tluszcze by czerpac z nich potrzebna nam energie bialko jest i niech zostanie budulcem.

Przy diecie ketogenicznej tłuszcze i białka są właśnie brane pod uwage jako źródło energii


Mit: Białka nigdy za dużo.
Odp: Raczej ciezko jest zjesc bialka wiecej niz ogranizm moze przerobic u aktywnego czlowieka


A właśnie że można co za problem stanowi np. jedzenie 3g/kg to jest już sporo i zazwyczaj za dużo (uważane jest za graniczną wartość)

ktoś inny może nas uczyć i wskazywać nam drogę ale pracę musimy wykonać sami

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 3035 Napisanych postów 51766 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 349858
nie widziałem ostatnich opracowań,
ale niwix pisał, że obecnie u sportowców WHO rekomenduje ponad 3g/kg.

pomijając już, że na saa 3g nie jest jakąś potężną dawką.

pzdr/

Zmieniony przez - Koniu151 w dniu 2009-04-25 22:47:16

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 1264 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16210
Mit: Białko jest najważniejszym źródłem energii przy uprawianiu sportu.
Odp: Jesli ktos kiedykolwiek brał bialko za zrodlo energi i polegal na nim w pierwszej kolejnosci to ja w ogole gratuluje, po to mamy wegle i tluszcze by czerpac z nich potrzebna nam energie bialko jest i niech zostanie budulcem.

Przy diecie ketogenicznej tłuszcze i białka są właśnie brane pod uwage jako źródło energii


Mit: Białka nigdy za dużo.
Odp: Raczej ciezko jest zjesc bialka wiecej niz ogranizm moze przerobic u aktywnego czlowieka


A właśnie że można co za problem stanowi np. jedzenie 3g/kg to jest już sporo i zazwyczaj za dużo (uważane jest za graniczną wartość)


Mit: Zapotrzebowania na białko u sportowców i osób spędzających dużo czasu na siłowni nie może być zaspokojone normalną dietą.
"że suplementy białka mogą w tych przypadkach być konieczne czy zalecane."
Suple to najlatwniejszy sposob dostarczenia brakow a uwierz mi ze u sportowcow ciezko jest by niemieli niedoborow


Tu nie chodziło o to że więksozść ma braki a raczej o to że przy dobrej diecie możesz tylko nią uzupełnić te braki


Mit: Cholesterol z pożywienia jest głównym sprawcą ataków serca, udarów mózgu i innych zaburzeń układu krwionośnego.
Odp: jest LDL HDL i 3 to jaki??

chodziło o nienasycone tłuszcze tak trudno się domyśleś


Mit:Nie można dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i minerałów przy normalnej diecie.
Odp: Pewnie ze nie mozna spozywajac duzo warzyw i owocow dodajesz sobie spora ilosc pestycydow a nie witamin.

Przy stosowaniu tabsów też pożerasz całą masę chemikaliów


Sory za dubla ale tam nie wszystko napisałam

Zmieniony przez - iza121 w dniu 2009-04-25 22:48:57

ktoś inny może nas uczyć i wskazywać nam drogę ale pracę musimy wykonać sami

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 214 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4304
Osobie iza121 podziekujemy za takie madrosci:D Pojecia o sportowcach to ty nie masz a juz o ich jedzeniu tym bardziej takze nie zasmiecaj jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia. 3g/kg obecnie norma sie stalo u sportowcow, nie powiesz mi ze jest to latwe do spozycia. Co do tluszczy wedlug Twojej teori jest LDL czyli "zły" HDL "dobry" i nienasycony:D Wracajac do diety ketogenicznej zrodlem energi ma byc tluszcz "talerzowy" i tluszcz z tkanki a nie tluszcz talerzowy i bialko talerzowe:)

Daleko od bezczynnosci!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 1264 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16210
Arweg piszesz takie głupoty że aż szkoda odpisywać :-/ Jeśli 3g/kg jest standardem dla standardowego "sportowca" ćwiczącego po godzince no dwie trzy, cztery razy w tygoniu to ja ide do zakonu Nie mówie tu o sportowcach po kroju np. olimpijczyków i innych którzy nie robią nic innego jak ćwiczą. I nie mów że 3g/kg jest trudne do spożycia, bo sama oscyluje koło tego i jest to raczej powiadomy wybór pożywienia.

Nie według mnie dalej istnieje hdl i ldl ale w artykule chodziło po prostu o pozyskiwanie z nienasyconych tłuszczów które są głównym (głównym żródłem LDL) czynnikiem doprowadzającym do odkładania się blaszek miażdzycowych. Jak dalej tego nie rozumniesz to inteligencji pozazdrościć

Co do diety kegogenicznej głownym źródlem mają być tłuszce i białka, także te tłuszcze które nie pochodzą z tkanki podskórnej a pożywienia. Nie ma diety która sprawiłabym że pozyskujemy energię tylkoi wyłącznie z zmagazynowanego tłuszczu

Dalej możesz się już nie kompromitować Arveg, zresztą widać że jesteś fanatykiem tych wszystkich diet atkinsa itp



Zmieniony przez - iza121 w dniu 2009-04-25 23:53:29

ktoś inny może nas uczyć i wskazywać nam drogę ale pracę musimy wykonać sami

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

różnica miedzy olejem kujawskim a oliwa ??

Następny temat

Co jeść po treningu?

WHEY premium