SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

wszystko o trądziku - przyczyny powstawania, zapobieganie, leczenie

temat działu:

Zdrowie i Uroda

Ilość wyświetleń tematu: 64608

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez Sachem z działu Odżywianie.
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 633 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 10208
Wstajesz rano, patrzysz w lustro i znów ogarnia cię złość...

Rozszerzone pory, błyszcząca cera, szpecące zaskórniki i ropne krostki...Odkąd zacząłeś się szprycować twoją twarz i plecy pokryły małe, ogniste wulkany. Próbujesz usprawiedliwiać swój los, obwiniać geny, proces dojrzewania, burze hormonów, ale jednocześnie domyślasz się, że prawda może być zupełnie inna. I rzeczywiście, nie mylisz się. Nieprzemyślane kuracje sterydowe wywołały u ciebie specyficzną odmianę trądziku określaną jako body building acne.

Trądzik już od dziesięcioleci zaliczany jest do najczęstszych chorób skóry. Według aktualnych sondaży, zmaga się z nim 95% chłopców i 80% dziewcząt w okresie dojrzewania. Co gorsza, problem ten zazwyczaj nie kończy się wraz z uzyskaniem pełnoletności. Prawie połowa kobiet między 25 a 44 rokiem życia męczy się z niedoskonałościami swojej cery, podobnie jak wielu mężczyzn. Ale dlaczego natura potrafi być tak okrutna, i to w najważniejszym dla nas momencie, kiedy najbardziej chcemy się podobać, zawierać przyjaźnie, flirtować, szukać pracy...?

Aby cera była piękna i gładka

Nasza skóra pozostaje tak długo młoda, świeża i jędrna, dopóki jest odpowiednio chroniona, nawilżana i natłuszczana. Eliksirem młodości jest dla niej specjalna wydzielina łojowa produkowana przez maleńkie zbiorniczki znajdujące się głęboko w skórze, tzw. gruczoły łojowe. Substancja ta zapewnia powłoce skórnej utrzymanie odpowiedniej elastyczności, zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody a także utrzymuje jej gładkość i jędrność. Gruczoły łojowe łączą się z powierzchnią skóry specjalnymi kanałami, za pomocą których transportują łój na zewnątrz. Jeżeli substancja natłuszczająca produkowana jest w ilościach odpowiadających wymaganiom skóry, wówczas nasza cera staje się gładka, napięta o naturalnym i zdrowym kolorze. Gdy jednak gruczoły pracują zbyt nadgorliwe, wówczas nadmierna ilość łoju zalewa naszą skórę oleista warstwą, czyniąc ją świecącą, tłustą o nieświeżym wyglądzie. Również zbyt mała ilość produkowanej substancji łojowej może odbijać się niekorzystnie na wyglądzie skóry, powodując jej przesuszenie i przyspieszone starzenie.

Gdy zaczynamy dojrzewać?

Praca gruczołów łojowych podlega ścisłej kontroli układu hormonalnego. Ponieważ wraz z wiekiem, zarówno ilość jak i aktywność hormonów zmienia się, maleńkie zbiorniczki w skórze nie zawsze pracują prawidłowo i stosownie do jej wymagań. U noworodków, gruczoły łojowe są niezwykle aktywne, dzięki czemu delikatna skóra dziecka jest skutecznie chroniona przed nieprzyjaznymi czynnikami. U starszych dzieci, wydzielanie łoju zmniejsza się, jednak ilość substancji natłuszczającej jest wystarczająca, aby utrzymać skórę w nienagannej kondycji. Ale chwilowa stagnacja gruczołów łojowych w wieku dziecięcym to tylko przysłowiowa "cisza przed burzą". Wraz z początkiem procesu dojrzewania płciowego, kiedy następuje gwałtowne przestrojenie hormonalne, maleńkie zbiorniczki produkujące łój są dosłownie rozsadzane nadmiarem tłustej substancji, która wydostając się na zewnątrz zaczyna pokrywać skórę oleistą powłoką, uprzykrzając dotkliwie życie wielu nastolatkom.

Atak androgenów

Pomimo że proces inicjacji trądziku jest ściśle powiązany ze zmianami w układzie wydzielania wewnętrznego, to jednak nie można powiedzieć, że uciążliwe zmiany skórne są schorzeniem hormonalnym. Bardzo często u osób dotkniętych trądzikiem nie stwierdza się żadnych zaburzeń w gospodarce hormonalnej, a niepokojące odczyny zapalne są jedynie wynikiem pewnej nadwrażliwości skóry na działanie męskich hormonów - androgenów.

W okresie dojrzewania płciowego, we krwi następuje wzrost poziomu wolnego testosteronu. Reakcja ta pociąga za sobą zwiększenie aktywności enzymu 5-alfa reduktazy, który powoduje przemianę testosteronu w jego silniejszą postać: dihydroksytestosteron (DHT). Hormon ten aż 10 krotnie silniej oddziałuje na tkanki docelowe niż testosteron. Jego działanie jest szczególnie widoczne w gruczole krokowym, mózgu, tkance tłuszczowej a także w skórze, gdzie silnie stymuluje pracę gruczołów łojowych. To właśnie podwyższona aktywność enzymu 5-alfa reduktazy i wzrost poziomu DHT przyczynia się do powstawania uciążliwych zmian skórnych.

Trądzik kulturystyczny

To bez wątpienia niekwestionowany lider na liście najpopularniejszych schorzeń posterydowych. Jeżeli większość młodzieży boryka się z trądzikiem na skutek naturalnego wzrostu poziomu androgenów we krwi, to trudno sobie wyobrazić, aby uciążliwe zmiany skórne ominęły dziewiętnastolatka który serwuje sobie astronomiczne dawki testosteronu lub jego pochodnych. W przypadku nadwrażliwości skóry na androgeny, co zdarza się praktycznie u każdego nastolatka oraz wielu osób po 20 roku życia, leki sterydowe mogą wywołać w obrębie gruczołów łojowych prawdziwy wstrząs i doprowadzić do rozwoju niezwykle ciężkiego w objawach i leczeniu tzw. trądziku toksycznego. Przy nadmiernym wzroście testosteronu we krwi, w organizmie nasila się proces produkcji DHT, który w sposób niezwykle agresywny pobudza skórne gruczoły do produkcji łoju. Jeżeli przewody odprowadzające nadmiar wydzieliny są odpowiednio szerokie, całość oleistej substancji wydostaje się na zewnątrz, przyczyniając się jedynie do powstania łojotoku - stanu, gdzie skóra staje tłusta i lśniąca. Jednak w przypadku "podrażnienia sterydowego" nie ma mowy, by wąziutkie kanaliki były wstanie odtransportować astronomiczną ilość łoju na powierzchnię. W efekcie wzrastającej niewydolności systemu kanalikowego, pod powierzchnią skóry tworzy się chaos i przesilenie, co zapoczątkowuje całą lawinę dodatkowych nieszczęść i kłopotów.

Problemy z transportem

Silnie pobudzone gruczoły łojowe wytwarzają tak ogromną ilość tłustej emulsji, że przewody odprowadzające nie nadążają z jej transportem na powierzchnie skóry. W efekcie, łój zaczyna wypychać gruczoły oraz zalegać w cienkich kanalikach wyprowadzających. Silnie zagęszczona substancja oleista sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych ( Propionibacterium acnes ), które produkują specjalne enzymy rozkładające łój skórny do wolnych kwasów tłuszczowych powodujących silny stan zapalny. Na podrażnionej i objętej zapaleniem skórze łojotokowej rozwijają się bakterie tlenowe, grzyby drożdżopodobne oraz roztocza.

Na ścianach wąziutkich kanalików wyprowadzających zaczynają się tworzyć drobne skaleczenia i ranki, które organizm próbuje naprawiać czopując je specjalnymi płytkami rogowymi. Z biegiem czasu pojawia się coraz więcej takich "opatrunków", które z jednej strony leczą, ale z drugiej systematycznie zawężają światło przepływu łoju prowadząc w efekcie do całkowitego zatkania przewodów odprowadzających. Rogowe zapory zbudowane są z keratyny, która w zetknięciu z powietrzem utlenia się, przyjmując czarny kolor. Na skórze powstają wówczas widoczne gołym okiem charakterystyczne ciemne punkciki, które potocznie nazywamy wągrami.

Zaczopowane ujścia przewodów gruczołów łojowych są znakomitym miejscem dla rozwoju rozmaitych drobnoustrojów, które mieszając się z martwymi komórkami naskórka wywołują silny odczyn zapalny. Wraz z narastającym niedotlenieniem, nadmiernie rozmnożone i stłoczone bakterie próbują brutalnie przebić się przez skórę. Najpierw powstaje czerwone, dość bolesne uwypuklenie, które następnie zamieniane jest w czynny " wulkan" tryskający żółtawą wydzieliną ropy.

Najczęstszym miejscem występowania ognisk trądzikowych jest twarz, chociaż uciążliwe objawy mogą pojawiać się również na karku, klatce piersiowej, górnej części pleców i ramion. Przyjmowanie leków sterydowych, szczególnie u osób podatnych na zmiany skórne może zakończyć się bardzo ciężką i uciążliwą postacią trądziku, którego leczenie może trwać nawet kilkanaście lat. Ci, którzy zauważyli u siebie niepokojące wypryski w okresie stosowania dopingu, powinny natychmiast przerwać "kurację", gdyż jej kontynuacja może przysporzyć skórze niezwykle poważnych kłopotów.

Jak radzić sobie z trądzikiem?

Każde, nawet najmniejsze objawy skórne nie powinny być lekceważone. Zaniedbywany i niewłaściwie leczony trądzik może poważnie uprzykrzać życie, rodzić dodatkowe kompleksy i w przyszłości pozostawiać po sobie trwałe, szpecące blizny. Im szybciej zostaną podjęte odpowiednie kroki pielegnacyjno-lecznicze, tym skóra będzie łatwiej zmagać się z uciążliwymi zmianami chorobowymi. Nigdy nie należy podejmować prób leczenia trądziku "na własną rękę", gdyż najczęściej są to działania nie tylko nieskuteczne, ale także mogące powodować wiele niepotrzebnych komplikacji. W momencie systematycznego pojawiania się uciążliwych wyprysków skórnych, swój los powinniśmy powierzyć doświadczonemu dermatologowi, który odpowiednio ukierunkuje naszą terapię. Obecnie, medycyna dysponuje rozmaitymi środkami i metodami, pozwalającymi likwidować i łagodzić zarówno przyczyny jak i objawy choroby.

Pod okiem lekarza

U osób borykających się z cięższymi objawami trądziku, gdzie ropne zmiany chorobowe widoczne są nie tylko na twarzy, ale również plecach, barkach czy klatce piersiowej stosuje się leczenie ogólne. Najczęściej terapię rozpoczyna się od zastosowania odpowiednich antybiotyków, które skutecznie zwalczają bakterie odpowiedzialne za stany zapalne skóry. Najczęściej zapisywanym lekiem jest tetracyklina. Antybiotyk ten hamuje rozwój drobnoustrojów mających istotne znaczenie w powstawaniu trądziku oraz redukuje zawartość kwasów tłuszczowych powodujących stany zapalne. Leki z grupy tetracyklin, w celu pełnej skuteczności należy przyjmować kilka razy dziennie, co dla wielu osób może okazać się niewygodne. Jeżeli taki sposób dawkowania wydaje się kłopotliwy, warto poprosić lekarza o przepisanie innego preparatu z grupy tetracyklin, np. doxycykliny lub minocykliny, który przyjmuje się tylko raz dziennie.

Skuteczność antybiotykoterapii zależy przede wszystkim od rygorystycznego przestrzegania zaleceń lekarskich. Leki z grupy tetracyklin należy przyjmować przez okres co najmniej 6 miesięcy. Po upływie pół roku można już zauważyć pierwsze zadowalające efekty. Przerwanie leczenia, nieregularne przyjmowanie antybiotyku, lub nie przestrzeganie jego dawek, może prowadzić nie tylko do nawrotów choroby, ale także komplikować i utrudniać dalszy proces leczenia. Podczas przyjmowania leków z grupy tetracyklin należy pamiętać o kilku zasadach:

w okresie antybiotykoterapii należy unikać kontaktów ze światłem słonecznym , dlatego kurację najlepiej przeprowadzać w okresie późnej jesieni lub zimy
tetracykliny zaburzają działanie środków antykoncepcyjnych
między przyjmowaniem leku a spożyciem mleka i produktów mlecznych powinna być przynajmniej dwugodzinna przerwa. Tetracykliny mogą wchodzić w reakcje z wapniem z wytwarzaniem soli wapniowych. Wówczas zmniejsza się wchłanianie leku i nie wykazuje on działania terapeutycznego
Skutecznym antybiotykiem w leczeniu zmian trądzikowych jest również Erytromycyna, jednak organizm dość szybko uodparnia się na ten lek, więc rzadko stosowany jest on w pierwszym etapie leczenia.


Antybiotykoterapię najczęściej łączy się z lekami o działaniu złuszczającym. Powszechnie stosowanym preparatem w tej grupie jest maść Benzacne zawierająca nadtlenek benzolilu. Substancja ta poza działaniem złuszczającym posiada także właściwości bakteriobójcze. Uwalniany z nadtlenku benzoilu tlen, hamuje rozwój bakterii obecnych w zamkniętych i otwartych zaskórnikach. Maść Benzacne można kupić w aptece bez recepty. Stosować należy ją dwa razy dziennie. Po dokładnym umyciu twarzy należy nałożyć punktowo na zmienione miejsca chorobowe niewielka ilość kremu, unikając jednak okolicy ust i oczu. Przez pierwszy tydzień należy stosować maść o stężeniu 5% a następnie preparat 10%, obserwując jednak czy nie dochodzi do nadmiernego złuszczenia i zaczerwienienia skóry. Maść Benzacne można stosować bez konsultacji lekarskiej. Jest to preparat o wiele skuteczniejszy niż wszelkie środki przeciwtrądzikowe z napisem "krem leczniczy". W aptekach można kupić również wiele kosmetyków wykazujących działanie przeciwtrądzikowe, jak: Clerasil, Oxy, Clean and Clear czy Retin A. W wielu przypadkach właściwa pielęgnacja skóry połączona z użyciem odpowiednich kosmetyków wspomagających leczenie zmian chorobowych, przynosi zadowalające rezultaty i nie wymaga wizyty u dermatologa. W przypadku jednak, kiedy nasze kosmetyczne zabiegi nie przynoszą rezultatów, powinniśmy w miarę szybko odwiedzić gabinet lekarski. Oprócz wspomnianych wczesniej antybiotyków istnieje jeszcze wiele innych leków, które skutecznie likwidują i łagodzą uciążliwe zmiany chorobowe. Uważa się, ze co 4 osoba dotkniętą trądzikiem wymaga specjalistycznej opieki lekarskiej. Głównym celem leczenia jest zapobieganie tworzeniu się blizn, dlatego odpowiednie kroki należy podjąć już we wczesnym okresie choroby kiedy pojawiają się pierwsze zaskórniki i grudki.

W przypadku, kiedy zmiany trądzikowe powstały bądź się nasiliły w okresie stosowania leków sterydowych, o fakcie tym należy bezzwłocznie powiadomić lekarza prowadzącego terapię. Jest to bardzo istotne dla ustalenia i wyboru odpowiednich metod leczenia.

Czy ćwiczenia siłowe nasilają trądzik?

Przyglądając się młodym osobom uprawiającym kulturystykę, nie sposób nie zauważyć, iż większość z nich zmaga się z dość poważnymi problemami trądzikowymi. Wielu entuzjastów ćwiczeń siłowych swój los zawdzięcza nierozwadze i niewiedzy. Sięganie po omnadren, testosteron czy metanabol w obliczu zwiększonej wrażliwości organizmu na androgeny, musi dla ogólnej kondycji skóry zakończyć się fatalnie. Ale zmiany chorobowe nie odstraszają większości koksiarzy. Za cenę "wielkiej posterydowej masy" wielu z nich jest w stanie pokryć skórę swojej twarzy czy pleców bolesnymi owrzodzeniami, byle tylko wskazówka łazienkowej wagi drgnęła kilka kresek w prawo. Tak zdesperowanym ludziom pozostaje jedynie życzyć rozumu, bowiem podejmowanie jakichkolwiek działań leczniczo-pielegnacyjnych w takich przypadkach absolutnie mija się z celem.

Ale sterydy to nie jedyna rzecz jaka nasila rozwój zmian trądzikowych u osób uprawiających kulturystykę. Bardzo często, wiele młodych ludzi nigdy nie próbowało dopingowej drogi na skróty, a mimo to na ich skórze wyraźnie nasiliły się zmiany chorobowe w okresie uprawiania ćwiczeń. Czyżby istniała jaka zależność miedzy aktywnością fizyczną a powstawaniem trądziku? Niestety tak, i problem ten szczególnie dotyczy ćwiczeń siłowych. W okresie intensywnego wysiłku fizycznego w naszym organizmie wzmagana się aktywność układu hormonalnego, co pociąga za sobą wzrost wydzielania testosteronu. Jak już wiemy, wysoki poziom tego hormonu we krwi sprzyja inicjacji i nasilaniu zmian trądzikowych. Jednocześnie, dochodzi do zwiększonego wydzielania potu i łoju, co jeszcze bardziej potęguje zmiany chorobowe. Czy w takim razie, osoby ze skłonnością do trądziku powinny zrezygnować z uprawiania ćwiczeń siłowych? W większości przypadków nie ma takiej konieczności, pod warunkiem jednak, że po zakończeniu wysiłku jak i w czasie całego dnia, skórę poddaje się odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym.

Mycie twarzy


Podstawowym i najważniejszym zabiegiem pozwalającym utrzymać skórę w czystości jest mycie twarzy. Do oczyszczania cery nie należy używać zwykłych mydeł, ale specjalnych preparatów myjących. Skóra ze skłonnościami do wyprysków jest niezwykle wrażliwa i podatna na podrażnienia. Zwykłe środki myjące zawierają w swoim składzie substancje zapachowe i nie zawsze charakteryzują się odpowiednim pH, w konsekwencji czego mogą nasilać objawy chorobowe. Najlepiej w tym celu używać specjalnych żeli do cery trądzikowej, lub w przypadku skóry nad wyraz wrażliwej, preparatów myjących w postaci emulsji. Środki te charakteryzują się nie tylko odpowiednim odczynem pH (miedzy 5,5 a 6,5), ale także zawierają substancje czynne o działaniu złuszczającym i dezynfekującym. Dzięki specjalnym właściwościom, preparaty te bardzo gruntownie oczyszczają skórę twarzy i jednocześnie działają łagodząco. Skutecznym i sprawdzonym środkiem do pielęgnacji cery trądzikowej jest np. żel do mycia twarzy Nutrogena Deep Clean, który nie tylko gruntownie zmywa wszelkie zanieczyszczenia, ale także, dzięki specjalnym składnikom usuwa martwy naskórek czyniąc cerę bardziej gładką i miękką.

Dbając o swoje ciało należy pamiętać, iż na zmiany trądzikowe podatna jest nie tylko skóra twarzy, ale także okolice pleców, barków czy klatki piersiowej. Z tego tytułu, po zakończonym treningu powinniśmy jak najszybciej wziąść prysznic i dokładnie wyszorować całe ciało przy pomocy żelu o odpowiednim odczynie pH. Serię takich kosmetyków produkuje miedzy innymi firma Johnson&Johnson.

W trosce o wygląd naszej skóry, nie powinniśmy jednak stosować zbyt częstych zabiegów myjących, gdyż zbytnia nadgorliwość w tej kwestii może przynieść skutki odwrotne. Kilkukrotne zmywanie twarzy w ciągu dnia może wywołać odruchy obronne skóry oraz spowodować nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Dlatego też, twarz powinniśmy myć nie częściej niż 2-3 razy dziennie (nie licząc oczywiście zmywania twarzy po zakończonym wysiłku fizycznym), natomiast wszelkie nadwyżki substancji łojowej należy usuwać w ciągu dnia za pomocą specjalnych bibułek matujących (firmy je produkujące to: Clean&Clear oraz Dermika) , które można nabyć praktycznie we wszystkich sklepach drogeryjnych.

Bardzo istotna jest również umiejętność mycia twarzy. Skórę najpierw powinniśmy zwilżyć ciepłą wodą a następnie opuszkami palców nanieść niewielką ilość żelu i delikatnie masować od dołu ku górze. Spłukując twarz pamiętajmy, aby woda nie była zbyt gorąca, gdyż może powodować podrażnienia i prowadzić do nadmiernego wysuszania skóry. Osoby, które po umyciu mają uczucie spieczenia i ściągania twarzy, powinny zamiast zwykłej wody z kranu używać wody przegotowanej lub mineralnej. Po zabiegu myjącym, można jeszcze gruntowniej oczyścić cerę, przecierając skórę twarzy bawełnianym wacikiem nasączonym specjalnym tonikiem do cery trądzikowej. Płyn tonizujący nie powinien zawierać w swoim składzie alkoholu, gdyż roztwory spirytusowe są niezwykle agresywne dla skóry trądzikowej powodując jej nadmierne podrażnienie i przesuszenie. Z tego też tytułu osoby ze skłonnościami do trądziku nie powinny stosować płynów oraz wód kolońskich po goleniu, ale specjalne balsamy bezalkoholowe dla cery wrażliwej, np. reklamowany ostatnio balsam Nivea Sensitive. Wszelkie podrażnienia skórne powstałe w wyniku golenia można delikatnie posmarować kremem - Metronidazolem.

Stosowanie kosmetyków

Do niedawna, osobom ze skłonnościami do występowania trądziku odradzano używania wszelkich kremów czy kosmetyków maskujących skórne wypryski. Obecnie wiadomo, że cera nawet silnie łojotokowa wymaga właściwego odżywiania, dlatego stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych również i w tych przypadkach wydaje się wskazane. Oczywiście, pewne nieprzemyślane posunięcia, jak podbieranie kremów mamie i nakładanie sobie ich na twarz oczywiście nie wnosi nic dobrego, a wręcz przeciwnie, może nawet zaostrzyć objawy chorobowe. Musimy pamiętać, że skóra łojotokowa wymaga stosowania ściśle określonych preparatów. Używanie np. zbyt tłustych kremów może dodatkowo zatykać pory i utrudniać odprowadzanie gromadzącego się łoju. Cera ze skłonnościami do trądziku nie wymaga natłuszczania, lecz odpowiedniego nawilżania, szczególnie gdy po umyciu twarzy, pojawia się uczucie silnego ściągania skóry. Obecnie rynek kosmetyczny oferuje bardzo szeroka gamę kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej. Firmy zajmujące się produkcją takich preparatów to miedzy innymi:

ERIS - seria "poniżej 20" - przeznaczona dla osób w okresie dojrzewania
ERIS - seria "Pharmaceris N" - przeznaczona dla osób po 20 roku życia. Seria ta jednocześnie zapobiega pękaniu naczynek
DERMIKA - seria "T" oraz seria "Anti-Sebum" - bardzo dobre kosmetyki, ale niestety dość drogie
AA - seria "Young" - przeznaczona szczególnie do skóry bardzo wrażliwej
ZIAJA - seria "TinTin" - jedne z najtańszych i całkiem dobrych preparatów na rynku
W celach pielęgnacyjno-odżywczych warto stosować także specjalne maseczki, na które nie koniecznie musimy wydawać pieniądze. Specjalne papki jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie przy użyciu prostych artykułów spożywczych, np.


Maseczka drożdżowa - 1 łyżkę zwykłych drożdży spożywczych rozkruszamy i mieszamy z 2 łyżkami letniego mleka. Następnie kleistą papkę nakładamy na twarz i czekamy aż zastygnie. Potem dokładnie zmywamy twarz ciepłą wodą
Maseczka owsiana - 2 łyżki płatków owsianych mieszamy z 4 łyżkami rozgrzanego mleka i następnie nakładamy na twarz. Kompres należy zmyć po upływie ok. 20 min.

Jak maskować niedoskonałości cery?


Największy pech związany z trądzikiem polega na tym, że przytrafia się on w najlepszym okresie życia, kiedy zaczynamy chodzić się na pierwsze randki, załatwiać sprawy wymagające pewności siebie, marzyć o zawodowych sukcesach. Umawiając się na spotkanie z nową dziewczyną, jesteśmy pewni, że nasz wygląd będzie poddawany surowej ocenie. I jak tu się czuć swobodnie, nie wykazywać zdenerwowania i skrępowania kiedy wypryski i przebarwienia skórne przesłaniają wszystkie inne atuty wyglądu. Nic dziwnego , iż wiele młodych chłopaków mających problem z samoakceptacją próbuje podnosić atrybuty swojej atrakcyjności poprzez uciekanie w patologiczną kulturystykę. Posiadanie ogromnej masy pozwala poczuć przewagę wobec dyskotekowych przystojniaków. Są przekonani, iż posiadając wynaturzone kształty, ogoloną głowę oraz tępy i agresywny wzrok, są wstanie zwrócić na siebie uwagę i zyskać akceptacje płci przeciwnej. I czasami rzeczywiście im to wychodzi. Niekiedy, znajdując wokół się podchmielone i równie zakompleksione nastolatki, są w stanie całkiem nieźle podkręcić poczucie własnej wartości.

Ale niestety, nie wszyscy zamierzają w taki sposób łagodzić dyskomfort związany ze swoim wyglądem. Osoby pragnące poczuć się pewniej, mogą liczyć na wsparcie przemysłu kosmetycznego, który oferuje wiele preparatów maskujących szpecące wypryski. To nie prawda, ze specjalne fluidy poprawiające wygląd cery trądzikowej przeznaczone są jedynie dla dziewczyn. Stosowanie kolorowych, maskujących podkładów przez mężczyzn nie należy traktować jako kroku ku zniewieścieniu, ale jako coś, co pomaga poczuć się pewniej i jednocześnie skutecznie wspomaga leczenie. Podkłady te nie zawierają tłuszczu, wzbogacane są substancjami antybakteryjnymi, regulują pracę gruczołów łojowych oraz absorbują nadmiar tłuszczu, nadając skórze matowy i świeży wygląd. Tak więc nowoczesne fluidy do cery trądzikowej to nie tylko kosmetyki upiększające, ale w pewien sposób skuteczne preparaty lecznicze. Antybakteryjne podkłady oferuje między innymi: firma SORAYA, ERIS, RIMMEL

W celu miejscowego maskowania wyprysków warto z kolei stosować specjalnie opracowane korektory antybakteryjne, które również wykazują pewne właściwości lecznicze. Produkowany przez firmę SORAYA sztyft, zawiera tlenek cynku oraz triclosan - związek działający ściągajaco i wysuszajaco. Równie godny polecenia jest korektor antybakteryjny firmy VIPERA składający się z dwóch kolorów - część zielona leczy stany zapalne skóry, natomiast beżowa tuszuje przebarwienia.

Wizyta u kosmetyczki

Poprawę wyglądu skóry można także uzyskać dzięki odpowiednim zabiegom stosowanym z gabinetach kosmetycznych. Współczesna kosmetologia ma do zaoferowania szeroki wachlarz usług, dzięki którym następuje wyraźne złagodzenie stanów zapalnych, zmniejszenie wykwitów skórnych oraz reakcji powodujących nadmierne przetłuszczanie się cery. Po serii prawidłowo przeprowadzonych zabiegów, można uzyskać wyraźną poprawę wyglądu skóry, polepszyć jej ukrwienie i stan odżywienia. Najlepiej korzystać z takich gabinetów, które na odzień współpracują z lekarzem dermatologiem, gdyż w niektórych przypadkach istnieją przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegów kosmetycznych.

Prawda i mity o trądziku

Trądzik jest typową chorobą skóry, której objawy mogą nasilać się pod wpływem różnorodnych czynników. Chociaż na przestrzeni dziesięcioleci wytypowano ich bardzo wiele, to jednak przypuszczalna szkodliwość większości z nich nie uzyskała potwierdzenia w badaniach naukowych.

Poniżej przedstawiono niektóre prawdziwe oraz fałszywe poglądy na temat przyczyn i przebiegu trądziku:

Trądzikiem można się zakazić od innej osoby - FAŁSZ - bakterie jakie biorą udział w powstawaniu trądziku obecne są na skórze każdego człowieka. Tylko w pewnych sytuacjach mogą się one stać groźne, ale tylko w stosunku do gospodarza.
Trądzik może wynikać z brudu - FAŁSZ - prawidłowe bądź nieprawidłowe mycie skóry nie ma nic wspólnego z powstawaniem trądziku. Jedynie źle przeprowadzane zabiegi myjące mogą nasilać już powstałe zmiany trądzikowe. Poglądy takie mogą niesłusznie krzywdzić większość osób
Stres pogarsza trądzik - PRAWDA - nadmierna aktywność współczulnego układu nerwowego może zaostrzać objawy choroby
Trądzik może mieć podłoże genetyczne - PRAWDA - predyspozycje do rozwoju tej choroby mogą być przekazywane w genach
Opalanie oraz korzystanie z solarium pomaga leczyć trądzik - PRAWDA - Promienie UV wpływają korzystnie na zmiany trądzikowe. Należy jednak pamiętać, że podczas stosowania niektórych leków bądź maści, korzystanie z kąpieli słonecznych może doprowadzić do poparzeń skóry. Dlatego zanim zdecydujemy się na opalanie skonsultujmy to z lekarzem prowadzącym.
Zbyt częste uprawianie seksu i masturbacja pogarszają przebieg trądziku - FAŁSZ - trądzik nie ma nic wspólnego z aktywnością seksualną
Alkohol nasila trądzik - PRAWDA - u większości osób alkohol powoduje zaostrzenie objawów chorobowych
Trądzik mija z wiekiem - PRAWDA - u 70% pacjentów, trądzik po kilku latach mija samoistnie, ale przebieg tej choroby można znacznie skrócić odpowiednim leczeniem
Czekolada, słodycze oraz tłuste jedzenie mogą zaostrzać zmiany skórne - FAŁSZ - nie ma na to jednoznacznych dowodów
Wyciskanie wykwitów skórnych grozi rozprzestrzenianiem się trądziku - PRAWDA - wyciskanie krostek, grudek czy ropnych wykwitów może powodować rozsiewanie bakterii po całej twarzy. Jednoczesnie zabiegi takie mogą prowadzić do powstawania trwałych blizn.
autor:
Dariusz Szukała
Promotor zdrowia, specjalista ds. żywienia
1

-
najważniejsze w życiu jest mieć cel i do niego dążyć.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 108 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 476
tak, w tym mądrym artykule napisali że wyciskanie pryszczy może mieć skutki podwajające stan chorobowy. tylko ciekawe jak w inny sposób mamy się pozbyć tych białych ropniaków, jakoś bieganie z takim czymś na twarzy nie za bardzo mi pasuje - wole powyciskac i miec czerwone syfy, niz biegac z bialym gownem na twarzy ; o
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 162 Napisanych postów 12853 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 43234
o musze jutro przeczytac na dzis koncze , sog w kredyce

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Charon ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 5388 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 111118
Następnym razem jeżeli będziesz coś wklejał to oprócz autora zamieść źródło

http://www.apz.pl/czytelnia.php?kat=4&art=27 

Beatus, qui prodest, quibus potest

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 633 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 10208
chyba ten artkuł jest w wielu lokalizacjach w necie - ja znalazłem go na bodyzon.pl..
na sfd też się przyda bo wiele osób nie szuka gdzie indziej..

-
najważniejsze w życiu jest mieć cel i do niego dążyć.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Charon ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 5388 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 111118
Chodziło mi tylko o podawanie źródła Co do ograniczania się wielu osób tylko do forum masz rację, jednak temat bardziej nadaje się do działu ZDROWIE

Beatus, qui prodest, quibus potest

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2107 Napisanych postów 49893 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 492546
jutro napewno przeczytam bo temat niestety tyczy sie mnie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 172 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 5585
Dziwne, tradzik jest zalezny od ukladu hormonalnego, a nie jest zalezny od aktywnosci seksualnej ?? Przecierz poziom testosteronu ulego wahaniu po wytrysku ( w przypadku mezczyzny )
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 354
DOBRY artykool Sog hihih napewno sie przyda wiecej takich!!!!!!!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 260 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3672
"Trądzik mija z wiekiem - PRAWDA - u 70% pacjentów, trądzik po kilku latach mija samoistnie, ale przebieg tej choroby można znacznie skrócić odpowiednim leczeniem "

tam*****a ja chce skrocic ale z roku na rok jest coraz gorzej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 326 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 4822
Pytanie z innej beczki do BPL-G
.
Widze u Ciebie podpis ,,teraz najwazniejsze pytanie czy trzeba sie odblokowac po takim cyklu animal stak 2 + animal m stak?"

Nie chce zakładać nowego postu dlatego pytam czy te dwa produkty dają jakieś efekty?

Pozdrawiam
Dino04
,,Nie jesteś tu sam - jak żołnierz na obcym froncie"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2107 Napisanych postów 49893 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 492546
jaki cel
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

czy moge robic brzuszki juz??

Następny temat

Czosnek i ból brzucha.

nutloveb