SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

technika przysiadu

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 6970

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816


http://ironaddicts.com/Video/315warmupsquat.avi

na tym filmiku gościu, kiedy jest już na dole, troszeczkę odgina się w części lędźwiowej (nie wiem jak wam to wytłumaczyć, lepiej obejrzyjcie). Mam właśnie taki dylemat, bo tak o wiele łatwiej jest robić przysiady, mniej dbając o mocno zlordozowane plecy, niż z wysiłkiem prostować się, kiedy ciężko to zrobić w głębokim przysiadzie.
czy tak można zrobić? czy jednak powinno się robić tak jak na tej fotce: (nie wiem gdzie ona się wkleiła :-/ )
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 1621 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 17763
Kolano w zadnym wypadku nie moze przekroczyc linii jaka otrzyma sie pociagnawszy linke od palcow stop pionowo do gory. Talinia to swietosc. Jej przekraczanie moze odbic sie bardzo niekorzystnie na stanie naszych stawow kolanowych.

Nie ma ludzi nieomylnych...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 1169 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 6480
Jesli cwiczysz za duzym ciezarem... to nie ma mozliwosci, zebys sie nie zgial w czesci ledzwiowej bo polecisz razem, ze sztanga... W zasadzie jestem zwolenikiem cwiczenia wiekszym ciezarez (z tym... ze trzeba liczyc sie z mozliwoscia kontuzji... ), przysiady to trening na nogi, dlatego sposob podnoszenia nie ma takiego znaczenia (tak czy tak musisz wstac)...

... znowu polubiłem żelastwo.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 1621 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 17763
Sprawa wyglada tak- facet na filmie, jak i osoba na zdjeciu sa zbyt mocno pochylone do przodu. Z tym, ze facet dodatkowo zgina kregoslup ledzwiowy co moze skonczyc sie grozna kontuzja.
Ja widze takie rozwiazanie: jesli elastycznosc stawow skokowych nie pozwala zachowac Ci prawidlowo rownowagi przy jednoczesnej prawidlowej technice (bo to czesty problem) to mozesz uzywac podkladki pod piety przez jakis czas.
Mozesz takze nie schodzic zbyt nisko (uda ponizej pozycji rownoleglej do podlogi). Zejscie ponizej tego poziomu nie dosc, ze obciaza dodatkowo stawy kolanowe to jeszcze zmusza do wygiecia plecow w luk, co jest niebezpieczne.

Jesli problem Ciebie nie dotyczy i zastanawiasz sie z czysto hipotetycznego punktu to po prostu zmus sie do prawidlowej techniki i nie kombinuj z wyginaniem plecow. Lekka lordoza musi byc utrzymywana caly czas, gdyz takie zachowanie naturalnej krzywizny kregoslupa pozwala takze na najbardziej efektywna jego prace podporowa. Jesli zrobisz "koci grzbiet" pojawia sie bardzo niebezpieczne naprezenia. I nawet jesli od razu nie poczujesz bolu, to to moze sie nakladac i kiedys doprowadzic do powaznych komplikacji.
Wybor pozostawiam Tobie- moje sugestie znasz.

Nie ma ludzi nieomylnych...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
u mnie to tak, że nie wiedziałem czy starać się utrzymać takie wygięcie kręgosłupa jak ma ten ze zdjęcia, czy po prostu robić tak jak mi łatwiej, czyli jak ten na filmie.
więc polecacie zachować ten zlordozowany kręgosłup?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 1621 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 17763
Nie znam osoby, ktora mowilaby inaczej. No ale zawsze pojawiaja sie szalency proponujacy dziwne metody...

Nie ma ludzi nieomylnych...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1322 Wiek 44 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 9156
No bardzo ciekawy poscik, bo akurat mnie tez dotyczy, zaczalem robic ostatnio przysiady i robie je do samego konca (glebiej sie juz nie da), staram sie prosto robic ale roznie z tym bywa. Jak ogladnalem ten filmik to jakbym widzial siebie, no ale po kolei.
Jak robie przysiad z malymi ciezarami to wszystko ladnie kontroluje i trzymam pion, problem sie zaczyna dopiero jak zejde na sam dol, tam po prostu nawet bez sztangi nie jestem w stanie miec prostej sylwetki, przechylam sie do przodu. Jak robie wiekszymi ciezarami (takimi ktorymi jestem w stanie 10 przysiadow zrobic) to zaczyna sie juz w polowie seri oszukiwanie, polega ono wlasnie na tym co ten gosc robi, po pierwsze jakas czesc ciezaru przenosi sie na plecy, przez takie pochylenie do przodu (wlasciwie na prostowniki), a po drugie w dolnej fazie to jest takie wygiecie kregoslupa, ktore mysle, ze moze doprowadzic do czegos zlego.
Jak z tymi przysiadami powinno sie robic, zdaje mi sie, iz nie nalezy schodzic do samego konca, ale chyba glebiej niz ten gosc na filmiku?
Gallu mysalem o tych podkladkach, ale troche sie ich obawiam ze wzgledu na calkowite uzaleznienie sie od nich, co doprowadzi do tego, ze nigdy nie bede robil normalnych przysiadow bez podkladek, czy moj tok rozumowania jest sluszny? (traktuje to jako analogie z hakami i martwym ciagiem, na silowni kumple radzili mi abym uzywal hakow jak nie moge utrzymac ciezaru, wtedy ich nie posluchalem i cwiczylem chwyt i jestem z tego zadowolony podczas gdy oni bez hakow nie sa w stanie robic MC na duzych ciezarach i jak ich nie ma to po prostu nie robia MC).
Plytkiego schodzenia tez sie boje, jest to duze ulatwienie, z ktorego korzysta wielu moich kumpli, a ktore doprowadzilo do tego, ze pelne przysiady sa dla nich wielkim problemem.
W ogole ostatnio ogladalem Dominatora i widzac w nim pionowa sylwetke Pudziana nawet w przysiadzie przy okolo 300 kg, zadumalem sie i uznalem, ze o ile na poczatku przy malych ciezarach zla technika na kregoslup nie wplunie, o tyle ze zla technika z czasem napewno dojdzie do kontuzji (a kregoslup to nie zarty).
A inna hipoteza: moze takie przechylanie sie do przodu to slabe miesnie brzucha, ktore nie pelnia funkcji stabilizacji?

Astutus

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 181 Wiek 39 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 4148
Astus wpełni utożsamiam się z tym co napisałeś. W moim przypadku coś takiego jak technika nie istnieje. Robiłem na wzmocnienie nóg hack-przysiady i jeśli nadal nie będe potrafił robić prawidłowo przysiadów ze sztangą chyba do nich wrócę :(

Nie potrafie utrzymać prosto pleców. Zapewne z tego powodu, że są za słabe i z czasm się to poprawi. Drugi mój problem to robienie przysiadu na palcach. Jak tylko próbuje trzymać pięty na podłodze kompletnie trace równowage i gleba
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1322 Wiek 44 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 9156
No ja akurat plecy mam mocne (chyba moja najmocniejsza partia) i to przechylanie znacznie mi ulatwia przysiady, raczej upatruje sie slabosci postawy w brzuchu (ktroego w ogole nie cwicze hehe).
Z tymi palcami i rownowaga to jest pierwsz etap rozpoczyniania przygody z przysiadami, akurat to mam juz za soba, musisz znalezc dobra postawe, na palce sie przechodzi najczesciej z powodu malego rozstawu nog, jak rozkrok robilem wiekszy ten problem zniknal.
Ten topic to dobrze jakby ktos z dzialu trojboju oblookal, moze by nam dali jakies cenne rady.

Astutus

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 1621 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 17763
Wiec tak: podkladki sa dobre, ale NA JAKIS CZAS. Jesli brakuje Ci elastycznosci w stawach skokowych to je stosujesz. Ale pracujesz nad elastycznoscia jednoczesnie. Wiec po jakims czasie wyrzucisz.
Co do robienia zbyt plytkich przysiadow- zalezy co masz na mysli- jesli lekko przekraczasz udami linie rownolegla do podlogi (schodzisz odrobine ponizej) to spokojnie mozesz wstawac. Nie jestes zawodnikiem trojboju jak podejrzewam i nie wynik a zdrowie jest najwazniejsze. A bardzo niskie schodzenie naprawde moze byc ryzykowne.
Co do miesni brzucha- musza byc mocne aby stabilizowac sylwetke, to pewne. Jest to wymog konieczny do wielu cwiczen- w zasadzie wiekszosci. Podobnie zreszta z wlasciwa miesniowka grzbietu.
Ja jestem zdania, ze warto zjechac z ciezarem i popracowac nad technika. Tym bardziej, ze uwazam iz nogi potrzebuja wiekszej ilosci powtorzen z tej racji, ze uzywane sa praktycznie bez przerwy. W zwiazku z tym musza byc zaszokowane zarowno ciezarem jak i iloscia powtorzen. Proponuje pocwiczyc z wieksza iloscia, dopracowac technike, a to pozwoli potem dolozyc ciezaru i zrobic baaaaardzo pobudzajacy trening nog. No i apeluje za roznorodnoscia. Ja wiem, ze przysiad ze sztanga to najwazniejsze cwiczenie- ale jest mase wersji przysiadow. Nie mozna ograniczac sie do jednej.

Nie ma ludzi nieomylnych...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816


jak tom platz miał tu niby proste plecy? może specjalnie nie pokazali go z profilu? ma ktoś jego zdjęcie w takiej głębokości z profilu? :P

według mnie te zginanie kręgosłupa na dole przysiadu bardziej jest z powodu anatomii? po prostu może taka jest miednica. dla przykładu spróbujcie wyprostować plecy w skłonie? przysiad jest trochę płycej niż skłon, ale im głębiej tym trudniej jest się wyprostować odpowiedno, więc o to samo chodzi.
dobrze rozumuję? :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1322 Wiek 44 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 9156
No i chyba dlatego sie nie schodzi tak na maxa do konca.

Astutus

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

brzuch

Następny temat

jaki trening?

WHEY premium