cześć mam 25 lat, 70 kg, 178 cm wzrostu/ Obliczyłem swoje zapotrzebowanie kcal, dodałem nadwyżkę, ale coś mi się tu nie zgadza;):
I. BMR
(9,99x70)+(6,25x178)-(4,92x25)+5=1693,8kcal
II. TEA
3x 60min x 9kcal+(3x(7%z 1693,8kcal))=1975,71 kcal
III. 1976kcal:7= 282kcal TEA
IV. BMR+TGA
1694+282=1976kcal
V. doliczyć NEAT
1976+800= 2776kcal
VI doliczyć TEF
2776+277,6=3053,6 kcal
VII nadwyżka 20% z 3054kcal= 611kcal
3054+611=3665kcal
procentowy udział kalorii w składnikach odżywczych:
50% ww = 1832,5 kcal
30% b = 1099,5 kcal
20% t = 733 kcal
łącznie 3665kcal
i teraz zgodnie z faktem że powinno się dostarczać na kg masy ciała 5g/kg węgli, 2,0g/kg białka, oraz 0,5g/kg tłuszczów przy założeniu że 1g białka to 4kcal, 1 g ww to 4 kcal i 1 g tłuszczu to 9 kcal wychodzi że na kg masy ciała powinienem dostarczyć 32,5 kcal. Czyli na całość ważącą 70 kg powinno to być 2275kcal.
Tu jest właśnie problem bo ze wzoru wyżej wyszło dużo więcej kcal bo 3665kcal. Trzymając się 5g/kg ww,2g/kg b, 0,5g/kg t powinienem zjadać 350 g ww, 140 g białka i 35 g tłuszczu. Ale to da tylko 2275 kcal. Jeśli natomiast będę chciał dostarczać 3665kcal to muszę jeść 458g ww, 274 g białka i 81 g tłuszczu.
Nie wiem skąd te rozbieżności i mam problem przez to z ułożeniem diety. Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam
I. BMR
(9,99x70)+(6,25x178)-(4,92x25)+5=1693,8kcal
II. TEA
3x 60min x 9kcal+(3x(7%z 1693,8kcal))=1975,71 kcal
III. 1976kcal:7= 282kcal TEA
IV. BMR+TGA
1694+282=1976kcal
V. doliczyć NEAT
1976+800= 2776kcal
VI doliczyć TEF
2776+277,6=3053,6 kcal
VII nadwyżka 20% z 3054kcal= 611kcal
3054+611=3665kcal
procentowy udział kalorii w składnikach odżywczych:
50% ww = 1832,5 kcal
30% b = 1099,5 kcal
20% t = 733 kcal
łącznie 3665kcal
i teraz zgodnie z faktem że powinno się dostarczać na kg masy ciała 5g/kg węgli, 2,0g/kg białka, oraz 0,5g/kg tłuszczów przy założeniu że 1g białka to 4kcal, 1 g ww to 4 kcal i 1 g tłuszczu to 9 kcal wychodzi że na kg masy ciała powinienem dostarczyć 32,5 kcal. Czyli na całość ważącą 70 kg powinno to być 2275kcal.
Tu jest właśnie problem bo ze wzoru wyżej wyszło dużo więcej kcal bo 3665kcal. Trzymając się 5g/kg ww,2g/kg b, 0,5g/kg t powinienem zjadać 350 g ww, 140 g białka i 35 g tłuszczu. Ale to da tylko 2275 kcal. Jeśli natomiast będę chciał dostarczać 3665kcal to muszę jeść 458g ww, 274 g białka i 81 g tłuszczu.
Nie wiem skąd te rozbieżności i mam problem przez to z ułożeniem diety. Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam