Zmieniony przez - nowak69 w dniu 2008-04-17 08:36:20
...
Napisał(a)
Tyka, czy moglbys rzucic okiem na moj post i uraczyc mnie Twoim komentarzem?
https://www.sfd.pl/Nie_mieszcze_sie_w_swoich_strefach_pulsu-t426722.html
Dzieki z gory.
https://www.sfd.pl/Nie_mieszcze_sie_w_swoich_strefach_pulsu-t426722.html
Dzieki z gory.
...
Napisał(a)
Słuchajcie mam taki problem,moje tetno osiaga z reguly 196 w porywach do 199 podczas treningu biegowego na dlugie dystanse.W jaki sposob moge spowodowac aby spadlo mi do 180lub nizej.
Pozdrawiam:)
Pozdrawiam:)
...
Napisał(a)
Wysokie tętno jest często konsekwencją lekkiego niedociśnienia. Jeśli ma to związek z funkcjonowaniem tarczycy, może pomóc zestaw jak z d. kopenhaskiej - kelp+witE+miłorząb japoński
"Wszystko jedno gdzie się żyje,
Raz się chudnie, raz się tyje..."
...
Napisał(a)
Przy tych wyliczeniach zauważyłem wielokrotnie pojawiający się błąd. Nie wiem dlaczego przyjęto, że funt to 0,49kg. 1 funt = 0,453kg. W sumie nieznaczna różnica ale przy dzieleniu 90 kg przez wartość 0,49 wychodzi ~183 lbs, natomiast faktycznie jest to 198 lbs.
...
Napisał(a)
Zmieniony przez - Molu86 w dniu 2009-09-12 09:52:53
...:::Every Dream Has A Beginning:::...
...
Napisał(a)
Mam jedno małe pytanie, nigdy nie mierzyłem sobie ciśnienia, uprawiałem różne sporty. Jednym słowem miałem formę.
Wczoraj poszedłem pobiegać, po 20min biegu zmierzyłem ciśnienie na tętnicy szyjnej - wyszło mi 280, przy siedzeniu przy biurku mam 70~.
Moja waga 92kg, wiek 23 lata, czy takie ciśnienie jest w normie podczas biegu?
Wczoraj poszedłem pobiegać, po 20min biegu zmierzyłem ciśnienie na tętnicy szyjnej - wyszło mi 280, przy siedzeniu przy biurku mam 70~.
Moja waga 92kg, wiek 23 lata, czy takie ciśnienie jest w normie podczas biegu?
...
Napisał(a)
Mam taki problem,
znam swoje HRMAX (MHR) 196 oraz spoczynkowy puls uśredniony z 5 dni 52 (RHR).
Według metody Karvonena móje strefy wyglądają następująco:
A. Oblicz MHR
MHR = 196
B. Oblicz rezerwę tętna (HRR) odejmując tętno spoczynkowe (RHR = 85) od wyniku MHR z punktu A.
HRR = 196 - 52 = 144
C. Oblicz dolny poziom wysiłku (Lower Intensity Level - LIL) mnożąc żądaną intensywność (50%) przez rezerwę tętna (HRR) z punktu B.
LIL = 0.50 x 144 = 72
D. Dolna granica strefy (Training Heart Rate) jest sumą dolnego poziomu wysiłku i tętna spoczynkowego (LIL + RHR).
THR(dół 50%) = 72 + 52 = 124
E. Górny poziom wysiłku (Upper Intensity Level - UIL) - u nas 85% obliczamy tak jak w punkcie C.
UIL = 0.85 x 144 = 122,4
F. Górną granicę strefy obliczamy tak jak w punkcie D.
THR(góra 85%) = 122,4 + 52 = 174,4
Według metody Karvonena moje strefy pulsu wyglądają następująco (uwzględniając fakt, że znam moje HRMAX):
50% = 124 80% = (144 * 0,80) + 52 = 167,2
55% = (144 * 0,55) + 52 = 131,2 85% = (144 * 0,85) + 52 = 174,4
60% = (144 * 0,60) + 52 = 138,4 90% = (144 * 0,90) + 52 = 181,6
65% = (144 * 0,65) + 52 = 145,6 92% = (144 * 0,92) + 52 = 184,5
70% = (144 * 0,70) + 52 = 152,8 95% = (144 * 0,95) + 52 = 188,8
75% = (144 * 0,75) + 52 = 160 100% = (144 * 1) + 52 = 196
Teraz przykład w wypadku, gdy nieznałbym mojego tętna maksymalnego:
A. Oblicz MHR odejmując wiek (29) od 220 uderzeń serca na minutę.
MHR = 191
B. Oblicz rezerwę tętna (HRR) odejmując tętno spoczynkowe (RHR = 85) od wyniku MHR z punktu A.
HRR = 191 - 52 = 139
C. Oblicz dolny poziom wysiłku (Lower Intensity Level - LIL) mnożąc żądaną intensywność (50%) przez rezerwę tętna (HRR) z punktu B.
LIL = 0.50 x 139 = 69,5
D. Dolna granica strefy (Training Heart Rate) jest sumą dolnego poziomu wysiłku i tętna spoczynkowego (LIL + RHR).
THR(dół 50%) = 69,5 + 52 = 121,5
E. Górny poziom wysiłku (Upper Intensity Level - UIL) - u nas 85% obliczamy tak jak w punkcie C.
UIL = 0.85 x 139 = 118,1
F. Górną granicę strefy obliczamy tak jak w punkcie D.
THR(góra 85%) = 118,1 + 52 = 170,1
50% = 121,5 80% = (139 * 0,80) + 52 = 163,2
55% = (139 * 0,55) + 52 = 128,4 85% = (139 * 0,85) + 52 = 170,1
60% = (139 * 0,60) + 52 = 135,4 90% = (139 * 0,90) + 52 = 177,1
65% = (139 * 0,65) + 52 = 142,3 92% = (139 * 0,92) + 52 = 179,9
70% = (139 * 0,70) + 52 = 149,3 95% = (139 * 0,95) + 52 = 184
75% = (139 * 0,75) + 52 = 156,2 100% = (139 * 1) + 52 = 191
A teraz biorąc prostąmatematykę i gdy wiem, że mam tętno maxymalne 196:
50% = (196 * 0,5) = 98 80% = (196 * 0,8) = 156,8
55% = (196 * 0,55) = 107,8 85% = (196 * 0,85) = 166,6
60% = (196 * 0,6) = 117,6 90% = (196 * 0,9) = 176,4
65% = (196 * 0,65) = 127,4 92% = (196 * 0,92) = 180,32
70% = (196 * 0,7) = 137,2 95% = (196 * 0,95) = 186,2
75% = (196 * 0,75) = 147 100% = (196 * 1) = 196
Przedstawiłem tutaj 3 różne tabele.
W trzech wypadkach różnią się wartości tętna.
Czy ktoś mi może powiedzieć jaka wartość rzeczywista tętna np. dla 60% HRMAX jest tutaj wiarygodna?
1. Karvonena, w której znam swoje HRMAX – tętno 138,4
2. Karvonena, w której nie podaję mojej HRMAX – tętno 135,4
3. Żadna, HRMAX moje mnożę poprostu procentowo – tętno 117,6
Jak widać rozbieżności są duże, zwłaszcza w przypadku miedzy metodą Karvonena a zwykłym mnożeniem procentowym (takim jakie są też w pulsometrach).
Temat na forum tym był już posuszany ale nikt na niego nie odpowiedział.
Kopałem w googlu ale nic nei znalazłem
Dzięki wielkie za odpowiedź
znam swoje HRMAX (MHR) 196 oraz spoczynkowy puls uśredniony z 5 dni 52 (RHR).
Według metody Karvonena móje strefy wyglądają następująco:
A. Oblicz MHR
MHR = 196
B. Oblicz rezerwę tętna (HRR) odejmując tętno spoczynkowe (RHR = 85) od wyniku MHR z punktu A.
HRR = 196 - 52 = 144
C. Oblicz dolny poziom wysiłku (Lower Intensity Level - LIL) mnożąc żądaną intensywność (50%) przez rezerwę tętna (HRR) z punktu B.
LIL = 0.50 x 144 = 72
D. Dolna granica strefy (Training Heart Rate) jest sumą dolnego poziomu wysiłku i tętna spoczynkowego (LIL + RHR).
THR(dół 50%) = 72 + 52 = 124
E. Górny poziom wysiłku (Upper Intensity Level - UIL) - u nas 85% obliczamy tak jak w punkcie C.
UIL = 0.85 x 144 = 122,4
F. Górną granicę strefy obliczamy tak jak w punkcie D.
THR(góra 85%) = 122,4 + 52 = 174,4
Według metody Karvonena moje strefy pulsu wyglądają następująco (uwzględniając fakt, że znam moje HRMAX):
50% = 124 80% = (144 * 0,80) + 52 = 167,2
55% = (144 * 0,55) + 52 = 131,2 85% = (144 * 0,85) + 52 = 174,4
60% = (144 * 0,60) + 52 = 138,4 90% = (144 * 0,90) + 52 = 181,6
65% = (144 * 0,65) + 52 = 145,6 92% = (144 * 0,92) + 52 = 184,5
70% = (144 * 0,70) + 52 = 152,8 95% = (144 * 0,95) + 52 = 188,8
75% = (144 * 0,75) + 52 = 160 100% = (144 * 1) + 52 = 196
Teraz przykład w wypadku, gdy nieznałbym mojego tętna maksymalnego:
A. Oblicz MHR odejmując wiek (29) od 220 uderzeń serca na minutę.
MHR = 191
B. Oblicz rezerwę tętna (HRR) odejmując tętno spoczynkowe (RHR = 85) od wyniku MHR z punktu A.
HRR = 191 - 52 = 139
C. Oblicz dolny poziom wysiłku (Lower Intensity Level - LIL) mnożąc żądaną intensywność (50%) przez rezerwę tętna (HRR) z punktu B.
LIL = 0.50 x 139 = 69,5
D. Dolna granica strefy (Training Heart Rate) jest sumą dolnego poziomu wysiłku i tętna spoczynkowego (LIL + RHR).
THR(dół 50%) = 69,5 + 52 = 121,5
E. Górny poziom wysiłku (Upper Intensity Level - UIL) - u nas 85% obliczamy tak jak w punkcie C.
UIL = 0.85 x 139 = 118,1
F. Górną granicę strefy obliczamy tak jak w punkcie D.
THR(góra 85%) = 118,1 + 52 = 170,1
50% = 121,5 80% = (139 * 0,80) + 52 = 163,2
55% = (139 * 0,55) + 52 = 128,4 85% = (139 * 0,85) + 52 = 170,1
60% = (139 * 0,60) + 52 = 135,4 90% = (139 * 0,90) + 52 = 177,1
65% = (139 * 0,65) + 52 = 142,3 92% = (139 * 0,92) + 52 = 179,9
70% = (139 * 0,70) + 52 = 149,3 95% = (139 * 0,95) + 52 = 184
75% = (139 * 0,75) + 52 = 156,2 100% = (139 * 1) + 52 = 191
A teraz biorąc prostąmatematykę i gdy wiem, że mam tętno maxymalne 196:
50% = (196 * 0,5) = 98 80% = (196 * 0,8) = 156,8
55% = (196 * 0,55) = 107,8 85% = (196 * 0,85) = 166,6
60% = (196 * 0,6) = 117,6 90% = (196 * 0,9) = 176,4
65% = (196 * 0,65) = 127,4 92% = (196 * 0,92) = 180,32
70% = (196 * 0,7) = 137,2 95% = (196 * 0,95) = 186,2
75% = (196 * 0,75) = 147 100% = (196 * 1) = 196
Przedstawiłem tutaj 3 różne tabele.
W trzech wypadkach różnią się wartości tętna.
Czy ktoś mi może powiedzieć jaka wartość rzeczywista tętna np. dla 60% HRMAX jest tutaj wiarygodna?
1. Karvonena, w której znam swoje HRMAX – tętno 138,4
2. Karvonena, w której nie podaję mojej HRMAX – tętno 135,4
3. Żadna, HRMAX moje mnożę poprostu procentowo – tętno 117,6
Jak widać rozbieżności są duże, zwłaszcza w przypadku miedzy metodą Karvonena a zwykłym mnożeniem procentowym (takim jakie są też w pulsometrach).
Temat na forum tym był już posuszany ale nikt na niego nie odpowiedział.
Kopałem w googlu ale nic nei znalazłem
Dzięki wielkie za odpowiedź
...
Napisał(a)
Temat stary ale ludzie czytają czasem i powinno się to przez tyle lat poprawić.
Oryginalnie post zawiera: "Mężczyźni HRmax = 210 - 1/2 wieku - 1% masy ciała w funtach + 4"
A to kompletna nieprawda, ma to być 5% masy ciała w funtach.
// źródło 1
210 minus 50% of your age minus 5% of your body weight (pounds) + 4 if male and 0 if female = Estimated Maximum heart rate.
// źródło 2
210 minus (half your age) minus (.05 x your weight in pounds) [ +4 if male ]
// źródło 3
[210] minus [1⁄2 your age] minus [5 percent of your body weight] plus [4 (males)] or [0 (females)]
Oryginalnie post zawiera: "Mężczyźni HRmax = 210 - 1/2 wieku - 1% masy ciała w funtach + 4"
A to kompletna nieprawda, ma to być 5% masy ciała w funtach.
// źródło 1
210 minus 50% of your age minus 5% of your body weight (pounds) + 4 if male and 0 if female = Estimated Maximum heart rate.
// źródło 2
210 minus (half your age) minus (.05 x your weight in pounds) [ +4 if male ]
// źródło 3
[210] minus [1⁄2 your age] minus [5 percent of your body weight] plus [4 (males)] or [0 (females)]
Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady z zakresu treningu, dietetyki i suplementacji? Skorzystaj z porad naszych ekspertów!