Zrzucenie nadmiarowych kilogramów jest zdrowe dla organizmu. Nie zawsze jednak utrata masy ciała ma same zalety. Kiedy się odchudzamy, to myślimy zazwyczaj o poprawie sylwetki, mniejszych rozmiarach i lepszym samopoczuciu. Mało kto wówczas się zastanawia nad swoimi kośćmi, które przy nieprawidłowo przeprowadzonej redukcji tracą na gęstości. W rzeczywistości jedna na dwie kobiety i jeden na czterech mężczyzn ma zbyt niską gęstość kości, która zwiększa ryzyko złamań.  

Wpływ utraty wagi na gęstość kości

Naukowcy z Washington University w St. Louis przyjrzeli się wpływowi utraty wagi, z ćwiczeniami fizycznymi i bez na gęstość kości. Podzielili 36 mężczyzn i kobiet w średnim wieku z nadwagą na trzy grupy. Aby schudnąć, jedna grupa zmniejszyła spożycie kalorii o 20% i nie ćwiczyła. Druga grupa straciła na wadze, spalając o 20% więcej kalorii poprzez ćwiczenia. Trzecia grupa niczego nie zmieniała w swoim życiu. Dobrą wiadomością jest to, że zarówno grupa, która była na diecie, jak i grupa, która ćwiczyła, straciły na wadze. Zła wiadomość jest taka, że grupa stosująca dietę redukcyjną straciła też masę kostną, a ćwicząca nie. To na co wskazuje niniejsze badanie, to, że sposób, w jaki chudniesz, ma znaczenie.

odchudzanie kobieta na siłowni

Dlaczego dieta bez ćwiczeń zwiększa utratę gęstości kości?

Utrata tkanki tłuszczowej może prowadzić do zmniejszenia poziomu estrogenu. Hormon ten odgrywa istotną rolę W stymulowaniu wzrostu kości, a także jej przebudowie. Tkanka kostna jest nieustannie rozkładana i zastępowana nową kością. Komórki, zwane osteoklastami, rozkładają starą tkankę kostną, a osteoblasty ją odbudowują. W dobrych warunkach komórki te ze sobą współpracują, jednak niedobór estrogenu może zaburzyć tę równowagę, przyczyniając się do rozpadu kości.

Czy można uniknąć problemów ze zmniejszającą się gęstością kości podczas zrzucania kilogramów?

Tak. Ćwiczenia zapobiegają utracie masy kostnej w wyniku utraty wagi. Na szczególną uwagę zasługują treningi o wysokiej intensywności, zawierające ćwiczenia o wysokim impakcie (takie, w których obie stopy odrywają się jednocześnie od podłoża - bieganie, podskoki). Pomagają zachować gęstość kości poprzez wywieranie na nie nacisku i zmuszanie ich do przystosowania się do tego stresu. Mniej doceniany jest w tej kwestii trening oporowy, który przecież stymuluje wzrost kości, zwłaszcza kiedy mowa jest o dość dużym oporze - 60% (i więcej) maksymalnego obciążenia na jedno powtórzenie. Kiedy próbujesz schudnąć, przyjrzyj się swojej diecie i upewnij się, że zawiera ona wystarczającą ilość białka. W jednym z badań zdrowi ludzie w średnim wieku stosowali redukcyjną dietę wysokowęglowodanową lub wysokobiałkową. Uczestnicy spożywali również owoce i warzywa w ramach tej diety. Co cztery miesiące przez rok naukowcy mierzyli ich gęstość kości. W grupie węglowodanowej zarejestrowano spadek gęstości kości, a w grupie wysokobiałkowej pozostała ona stabilna.

Kiedyś uważano, że diety bogatsze w białko mogą zwiększać utratę masy kostnej po tym, jak stwierdzono, że osoby na diecie wysokobiałkowej mają więcej wapnia w moczu. Wydaje się, że wyższy poziom wapnia w moczu odzwierciedla lepsze wchłanianie wapnia niż demineralizację kości, a skrajności dotyczyły diet, które opierały się na samych białkach w bardzo dużej ilości. Jeśli dieta jest w miarę zrównoważona, ale ma nieco więcej białka, to w połączeniu z odpowiednią ilością wapnia będzie pomagać w utrzymaniu dobrej kondycji kości. Warto też suplementować witaminę D. Najlepszym jej źródłem jest ekspozycja na światło słoneczne, ale można ją uzupełnić także, jedząc jaja, tłuste ryby lub stosować dobrej jakości suplement.

ALLNUTRITION Calcium D3 + K2

Podsumowanie

Kiedy tracisz dużo kilogramów, może jednocześnie spadać gęstość Twoich kości. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość białka, wapnia oraz witaminy d w swojej diecie, a także dodaj do swojego planu trening o wysokiej intensywności lub oporowy.

Komentarze (1)
Dagmara2323

Bardzo pomocne info. Dzięki!

0