SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

PEKIN 2008 - lekkoatletyka

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 22028

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Jamajczycy oburzeni podejrzeniami o doping

Nie mamy nic do ukrycia - podkreśla główny lekarz lekkoatletycznej ekipy Jamajki Herb Elliott odnosząc się do komentarzy o "podejrzanie" dobrej dyspozycji rekordzisty świata Usaina Bolta, który w sobotę uzyskał w olimpijskim finale czas 9,69 s.
"Mówię wszystkim, którzy mają jakieś podejrzenia: "przyjdźcie tu (na Jamajkę), poznajcie nasz program, przyjedźcie nas kontrolować, zobaczyć jak pracujemy" - powiedział zdenerwowany Elliott. - Przyjeżdżajcie kiedy chcecie, w dzień czy w nocy. Nie mamy nic do ukrycia. Mamy tradycje. Wszystko jest jawne. Bolt nie został przez nas przemieniony, my tylko pomogliśmy mu w rozwoju, szczególnie jeśli chodzi o biomechanikę".

Bolt, który w przyszły czwartek skończy 22 rok życia, jest pierwszym biegaczem z Jamajki, który został mistrzem olimpijskim w biegu na 100 metrów.
W ostatnich dwudziestu latach trzech rekordzistów świata na 100 metrów przyłapanych zostało na dopingu - pochodzący z Jamajki Kanadyjczyk Ben Johnson oraz Amerykanie Tim Montgomery i Justin Gatlin, mistrz olimpijski z Aten.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Protest w sprawie biegu na 100 m odrzucony

Protest ekipy USA dotyczący wyników biegu finałowego kobiet na dystansie 100 m został odrzucony.
Zdaniem Amerykanów reprezentantka Jamajki Shelly-Ann Fraser, która zdobyła złoty medal, popełniła falstart.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Trywiańska w półfinale

Aurelia Trywiańska z 15. wynikiem - 12,98 - awansowała do półfinałowych wyścigów na 100 metrów przez płotki.
Polka w swoim biegu eliminacyjnym zajęła 4. miejsce i do dalszej rywalizacji awansowała dzięki uzskanemu wynikowi. Z każdego z pięciu biegów do półfinałów awansowały po dwie najlepsze zawodniczki oraz sześć z najlepszymi czasami ze wszystkich biegów.

Najlepszy czas eliminacji uzyskały Hiszpanka Josephine Onyia i Susanna Kallur - 12,68.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Jędrusiński pobiegł jak Bolt

Marcin Jędrusiński z czasem 20,64 pewnie awansował do II rundy lekkoatletycznego biegu na 200 m.
Polak (rekord życiowy 20,31 s) w swoim biegu eliminacyjnym zajął drugie miejsce, a przed metą jeszcze zwolnił, gdyż miał pewną kwalifikację.

Jędrusiński przegrał tylko z mistrzem olimpijskim, Amerykaninem Shawnem Crawfordem (20,61 s). W innym biegu eliminacyjnym awans zapewnił sobie także mistrz olimpijski i rekordzista świata na 100 m, Usain Bolt. Jamajczyk uzyskał czas 20,64, a więc taki sam czas jak Jędrusiński. Obaj sklasyfikowani zostali na 17. pozycji w eliminacjach.

Najszybciej w I rundzie pobiegł reprezentant Zimbabwe, Brian Dzingai - 20,25 s.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Niesamowita "Caryca", dramat Chińczyka

Jelena Isinbajewa zdobyła złoty medal w skoku o tyczce, a wynikiem 5.05, pobiła o centymetr rekord świata ustanowiony 29 lipca na mityngu w Monako.
91 tysięcy kibiców oklaskiwało na stojąco wyczyn "Carycy tyczki", która z pobicia po raz 25. rekordu świata cieszyła z tak spontanicznie, jakby uczyniła to po raz pierwszy.

Rosjanki nie wybiło z rytmu przerwanie konkursu z powodu zachowaniem brazylijskiej tyczkarki Fabiany Murer, która skarżyła się sędziom, że ma trudności z wyborem tyczki, dyskutowała ze swym trenerem oraz sędziami i na około dziesięć minut zatrzymała konkurs. Lekkoatletyczną sensacją dnia był jednak nie występ fantastycznej Rosjanki, ale dramat dwóch faworytów w biegu na 110 ppł - Liu Xianga i Terrence'a Trammela. Chiński płotkarz, mistrz olimpijski z Aten w biegu na 110 m ppł, zrezygnował ze startu w biegu pierwszej rundy tej konkurencji. Xiangowi prawdopodobnie odnowiła się kontuzja ścięgna Achillesa. Trammel, wicemistrz olimpijski z Sydney i z Aten oraz wicemistrz świata z 2007 roku z Osaki, doznał kontuzji na pierwszym płotku w pierwszym wyścigu eliminacji.

W Pekinie porażkę poniosła amerykańska szkoła boksu. Po poniedziałkowych walkach zaledwie jeden amerykański bokser - Deontay Wilder (91 kg) - zdobędzie medal. Do strefy medalowej nie zakwalifikował się ubiegłoroczny mistrz świata Demetrius Andrade (USA), który przegrał z Jungjoo Kimem (Korea Płd.) 9:11. Amerykanie są rekordzistami pod względem liczby złotych "krążków" na olimpiadzie w boksie - 48, a w żadnych igrzyskach nie zdobywali mniej niż dwa medale. Powody do radości mają natomiast kibice boksu z Mauritiusa - 20-letni Bruno Julie, wygrywając ćwierćfinałową walkę wagi koguciej (54 kg), zapewnił wyspiarskiemu państwu, pierwszy w historii sportu tego kraju medal olimpijski, przynajmniej brązowy.

Ekipa Wielkiej Brytanii - Ed Clancy, Paul Manning, Geraint Thomas i Bradley Wiggins - w finałowym wyścigu drużynowym na 4 km podczas zawodów olimpijskich w Pekinie czasem 3.53,314 poprawili własny rekord świata. Brytyjczycy zdobyli złoty medal olimpijski.

Stephanie Brown Trafton z USA wygrała konkurs rzutu dyskiem (64,74 m), przerywając wieloletnią hegemonię Europejek w tej konkurencji. Jak na miotaczkę jest bardzo wysoka - 193 cm.

Birmin Kipruto podtrzymał znakomitą passę biegaczy kenijskich zdobywając w poniedziałek tytuł mistrza olimpijskiego igrzysk w Pekinie w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. To siódmy z rzędu triumf Kenijczyków na tym dystansie w historii IO. Ostatnim biegaczem spoza Kenii, który wygrał na tym dystansie na IO był w Moskwie Bronisław Malinowski. Kenijczyków w Moskwie jednak nie było, bo zbojkotowali igrzyska.

Amerykanin Angelo Taylor, zwycięzca biegu na 400 m ppł w Pekinie przeżywa drugą młodość. Taylor 10 lat temu przebiegł 400 m ppł najszybciej w historii w kategorii 19-latków - 47,90. Zdobył złoto w Sydney, ale po igrzyskach 2004 r. w Atenach (gdzie był półfinalistą na 400 m ppł) wydawało się, że jego kariera zbliża się do końca. Lekarze poradzili mu, by wziął roczny rozbrat ze sportem, z powodu pęknięć przeciążeniowych goleni.

W 2006 do problemów ze zdrowiem dołączyły kłopoty z prawem - skazano go na trzy lata dozoru policyjnego za udział w wykroczeniu przeciwko dwóm nieletnim dziewczętom. W 2007 roku lekkoatleta wznowił treningi pracując jednocześnie jako elektryk w Atlancie. Powrót na bieżnię był udany - Taylor wywalczył brązowy medal w biegu na 400 m i w sztafecie 4 x 400 w mistrzostwach świata w Osace w 2007 roku, a ze złota w Pekinie cieszył się jak dziecko.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Złota medalistka wykluczona z igrzysk za doping

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wykluczył formalnie z igrzysk grecką płotkarkę Fani Halkię za doping i zażądał od greckich władz wdrożenia śledztwa wobec jej trenera w sprawie ewentualnego przestępstwa kryminalnego.
Halkia, mistrzyni olimpijska z Aten (2004) w biegu na 400 m ppł, miała pozytywny wynik testu antydopingowego, podczas którego wykryto w jej organizmie steryd o nazwie methyltrienolon. Badanie przeprowadzono 10. sierpnia w Japonii, gdzie lekkoatleci greccy przebywali na obozie klimatycznym.

Poinformowana o wyniku próbki B Halkia została w niedzielę wykluczona z igrzysk i odleciała do Grecji.

MKOl, który utworzył komisję dyscyplinarną do zbadania przypadku Halkii, oznajmił, że została ona wykluczona z udziału w igrzyskach, a jej akredytacja unieważniona. MKOl poprosił Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) o podjęcie dalszych sankcji wobec płotkarki. Według przepisów grozi jej dwuletnie zawieszenie za "przewinienie sterydowe". Dodatkowo MKOl poinformował, że poinformuje o sprawie greckie władze i poprosi je o śledztwo przeciwko Jeorjosowi Panagiotopulosowi, ze względu na przypuszczalne naruszenia greckiego prawa. Jednocześnie MKOl zastrzegł sobie prawo własnych sankcji wobec szkoleniowca.

Halkia jest czwartą z uczestników igrzysk w Pekinie, u których stwierdzono pozytywny wynik testu antydopingowego. Strzelec z Korei Południowej Kim Jong Su został pozbawiony srebrnego i brązowego medalu po pozytywnym wyniku testu (betablokery). Hiszpanka Maria Isabel Moreno (kolarstwo) została wykluczona z igrzysk także po pozytywnym wyniku testu przed zawodami olimpijskimi (EPO). Wietnamska gimnastyczka Thi Ngan Thuong Do została przyłapana na stosowaniu zabronionych diuretyków.

Halkia była mało znaną lekkoatletką, zanim wygrała finał biegu na 400 m ppł w Atenach (2004) i kiedy w półfinale ustanowiła rekord olimpijski - 52,77 s.

Znalazła się wśród 15. greckich sportowców, którzy mieli pozytywne wyniki testów antydopingowych, stwierdzających stosowanie methyltrienolonu. Na tej niechlubnej liście znajduje się 11. sztangistów, pływak Jannis Drymonakos, 400-metrowiec Dimitris Regas i sprinter Tasos Gousis, który został odesłany do domu na kilka dni przed igrzyskami w Pekinie.

MKOl zaplanował w Pekinie 4 500 testów antydopingowych. W Atenach było ich 3 600.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Lekkoatletyka: Jesień powalczy o medal

Anna Jesień, brązowa medalistka mistrzostw świata, awansowała do finału biegu na 400 metrów przez płotki podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie.
Polka w swoim półfinale zajęła 3. miejsce z wynikiem 54,36. Wygrała ten bieg Amerykanka Sheena Tosta - 54,07 i ona była najszybszą zawodniczką półfinałów. Jesień miała czwarty czas półfinałów.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Plawgo bez medalu

Marek Plawgo, brązowy medalista mistrzostw świata, zajął 6. miejsce w biegu na 400 metrów przez płotki podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie.
Polak uzyskał w finałowym biegu najlepszy czas w tym sezonie - 48,52.

Zwyciężył Amerykanin Angelo Taylor w znakomitym czasie 47,25. Na kolejnych dwóch miejscach na podium uplasowali się także Amerykanie. Srebrny medal przypadł Kerronowi Clementowi - 47,98, a brązowy Bershawnowi Jacksonowi - 48,06

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Niespodziewany medal Polaka, obiecująca forma kajakarzy

Piotr Małachowski (Śląsk Wrocław) jest kolejnym polskim sportowcem, który stanął na olimpijskim podium w Pekinie. We wtorek posyłając dysk na odległość 67,82 m zdobył srebrny medal. Pierwszy dla Polski w historii w tej konkurencji.
25-letni Małachowski, na co dzień członek Grupy Sportowej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, który w tym roku dwukrotnie poprawiał rekord Polski, prowadził od pierwszej do czwartej kolejki. Wtedy metr dalej od niego rzucił Estończyk Gerd Kanter i zapewnił sobie tytuł mistrza olimpijskiego. Brązowego medalistą Litwina Virgiliusa Aleknę Polak wyprzedził o trzy centymetry.

To ósmy medal w Pekinie, a 259. polskich sportowców w historii letnich igrzysk olimpijskich. Na ten dorobek składają się 62 medale złote, 78 srebrnych i 119 brązowych. Przedstawiciele "królowej sportu" 52 razy stanęli na podium.

Z lekkoatletów dobrze spisali się również Artur Noga, który awansował do półfinału rywalizacji płotkarzy na 110 m, poprawiając czasem 13,36 rekord życiowy oraz Barbara Madejczyk, która z szóstym wynikiem awansowała do olimpijskiego finału rzutu oszczepem. Już w pierwszej próbie przekroczyła wyznaczone minimum (61,50 m), uzyskując swój najlepszy w tym sezonie rezultat 62,81 m. Odpadła Urszula Piwnicka, podobnie jak Marta Jeschke w eliminacjach biegu na 200 m.

Oprócz Małachowskiego, medal mógł sobie zapewnić we wtorek również bokser Łukasz Maszczyk. W ćwierćfinale olimpijskiej rywalizacji w kategorii 48 kg zmierzył się z Irlandczykiem Paddym Barnesem i będąc wyraźnie słabszym od rywala przegrał 5:11. Zwycięstwo i awans do półfinału gwarantowałoby olimpijskie podium.

We wtorek dwie polskie osady uzyskały awans do finału, a cztery kolejne do półfinału zawodów kajakarskich.

Najlepiej spisała się kobieca dwójka Aneta Konieczna (Posnania Poznań) i Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz). Polki w wyścigu na 500 m uplasowały się na drugiej pozycji w swojej serii eliminacyjnej. Do sobotniego finału zakwalifikowali się także kanadyjkarze Daniel Jędraszko (Posnania Poznań) i Roman Rynkiewicz (AZS AWF Gorzów Wlkp.) w konkurencji C-2 na 500 m.

Na miarę możliwości spisał się sztangista Grzegorz Kleszcz, który został sklasyfikowany na siódmej pozycji w kategorii +105 kg. W dwuboju uzyskał wynik 419 kg, jednak do zwycięzcy stracił aż 42 kg.

Ze zmiennym szczęściem walczyli tenisiści stołowi. Lucjan Błaszczyk pokonał w pierwszej rundzie Suraju Sakę (Kongo) 4:0 (11:9, 11:3, 13:11, 11:2), a Xu Jie przegrała z Xian Yi Fang (Francja) 3:4 (6:11, 4:11, 11:6, 9:11, 11:8, 11:8, 7:11). W drugiej rundzie Polak zmierzy się z Czechem Petrem Korbelem.

Pogoda po raz kolejny przeszkadzała żeglarzom i na olimpijskim akwenie w Qingdao nie udało się rozegrać wszystkich zaplanowanych wyścigów. Przerwano m.in. wyścig w klasie Star z udziałem Mateusza Kusznierewicza i Dominika Życkiego. Polacy plasują się po siedmiu wyścigach na czwartej pozycji.

Do finałowego wyścigu w klasie RS:X zakwalifikowała się Zofia Klepacka, która jest siódma, ale z powodu 17. lokaty we wtorek straciła jakiekolwiek szanse na włączenie się do walki o medale. W finale zabraknie innego "deskarza" Przemysława Miarczyńskiego, który po dziesięciu wyścigach eliminacyjnych jest 16.

We wtorek zakończyła się rywalizacja w klasie Laser Radial. Katarzyna Szotyńska zajęła szóste miejsce w finałowym wyścigu, a w całych regatach została sklasyfikowana na dziewiątej pozycji.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Polski biegacz: spełniło się moje marzenie

Artur Noga (Warszawianka) po zdobyciu w 2006 roku w Pekinie tytułu mistrza świata juniorów w biegu na 110 m przez płotki marzył, aby tu wrócić. I wrócił. We wtorek, z rekordem życiowym 13,36, czwartym wynikiem ćwierćfinałów, awansował do środowego półfinału.
W swojej serii przegrał tylko z rekordzistą świata (12,87 w czerwcu w Ostrawie), Kubańczykiem Dayronem Roblesem (13,19).

- Jestem dumny, że mogłem biec z taką gwiazdą jaką jest Robles. I wcale się nie stresowałem, a w ogóle fantastyczna atmosfera na stadionie bardzo mi sprzyja. Ten wrzask tysięcy widzów pobudził mnie wczoraj w eliminacjach i dziś w ćwierćfinale - powiedział urodzony 2 maja 1988 roku w Raciborzu Artur Noga, którego trenerem jest wychowawca plejady czołowych w kraju, i nie tylko, płotkarzy Andrzej Radiuk.

Jednak dzień zaczął się niezbyt dobrze dla 20-letniego zawodnika. - Od rana czułem się przymulony i w zasadzie tak zostało do startu. Przyznam, że go przespałem, dopiero obudziła mnie wrzawa. Początek był bez "jaj", potem było trochę lepiej i chyba niezła końcówka. Pierwszy raz biegałem o tak późnej porze, o dwudziestej pierwszej. Mój organizm nie jest do tego przyzwyczajony. Szykuje się do snu, a tu dostaję polecenie: biegamy!

Dwa lata temu, jako 18-latek, słuchał pan tu Mazurka Dąbrowskiego. Myślał pan wówczas o powrocie?

- Tak - od razu odpowiedział Noga, ale po cichu, nikomu o tym nie mówiłem, tylko robiłem swoje. Trener uważał, że te igrzyska są jeszcze nie dla mnie, że jestem za młody. Jednak jak uzyskałem minimum olimpijskie uznał, że daru jaki otrzymałem odrzucać nie należy. I nawet przyjechał tu ze mną.

Co się zmieniło w Pekinie w ciągu tych dwóch lat?

-Wszystko, tylko klimat jest ten sam - ocenił mistrz Europy juniorów 2007.- Tu, gdzie były slumsy, są piękne obiekty, szerokie ulice. I wszystko wokół nich jest cudowne, nowoczesne, pachnie farbą, ale za kotarą pozostała bieda, i slumsy również - podsumował.

moderator sprinterek

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

jak większość tematów: co wybrać?

Następny temat

Bolą mnie plecy podczas biegania

WHEY premium