SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

"Cykliczność w żywieniu"

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 2194

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 156 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 24876
Witam! Zbliża się rok 2006, wielu ludzi robi postanowienia noworoczne, min. zrobienia wreszcie życiowej formy Parę nowych informacji na pewno nie zaszkodzi, a kto wie - może nawet pomoże ;) Artykuł pochodzi z KiF SdW nr 5(32) z maja 2004 i jest autorstwa Andrzeja Michalaka. A więc jedziemy:

CYKLICZNOŚĆ W ŻYWIENIU

Prawie każdy średniozaawansowany kulturysta wie, że trzeba jeść 5-6 posiłków dziennie, najlepiej wysokobiałkowych i niskotłuszczowych, o odpowiedniej ilości węglowodanów i odpowiedniej kaloryczności. To są podstawy. Dobre podstawy. Ale nauka poszła jeszcze dalej. Prowadząc dalsze badania nad kulturystycznym treningiem i dietą, naukowcy proponują nam obecnie coś więcej - proponują periodyzację diety.

Periodyzacja sprawdziła się już w treningu. (...) Mamy więc cykle budowania masy mięśniowej, cykle rozwoju siły i cykle przedstartowe. Eksperci doszli jednak do wniosku, że w każdym z tych cykli powinno się stosować nieco inne, dopasowane do danego cyklu odżywianie. A co możemy zmieniać w diecie? W tym przypadku zmianie podlegałyby takie parametry jak zawartość makroskładników i mikroskładników w pożywieniu, kaloryczność posiłków oraz suplementacja.

Aby lepiej zrozumieć mechanizm komponowania diety dla powyższych cykli treningowych, warto przypomnieć, z jakich źródeł energii korzysta organizm w czasie ćwiczeń i w jakiej sekwencji. Wiadomo, że do skurczu mięśniowego potrzebna jest energia w postaci ATP (kwasu adenozynotrójfosforowego). W zależności od intensywności i czasu trwania pracy mięśniowej, ATP będzie wytwarzane z różnych reakcji biochemicznych (...). Załóżmy, że zaczęliśmy wykonywać jakieś ćwiczenie lub intensywną pracę fizyczną. Wtedy, przez pierwsze 10-30 sec tej pracy organizm będzie czerpał energię do jej wykonywania z najszybciej dostępnego źródła, jakim są zapasy ATP oraz PC (fosforokreatyny) w komórkach mięśniowych. Jeśli wysiłek będzie się przedłużał, to organizm wyczerpie zapasy ATP oraz PC i przestawi się na inne źródło energii, jakim jest glikogen mięśniowy. Wtedy ATP będzie wytwarzane na drodze reakcji zwanej glikolizą, ale produktem ubocznym jest tutaj niezbyt chciany kwas mlekowy. Ten proces dominuje między 30 sec a 3 minutami trwania wysiłku. Po tym czasie zapasy glikogenu zaczną maleć i organizm jeszcze raz zmieni źródło energii, przestawiając się na procesy utleniania kwasów tłuszczowych. Przyjrzyjmy się teraz, jak te różne fazy generowania energii przez organizm można dopasować do cykli treningowych.

Walczmy z alkoholizmem - pijmy więcej, żeby inni mieli mniej %)

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 8751 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42589
zdziwiło mnie troszke te "niskotłuszczowych" ja w diecie mam prawie tyle samo g tłuszczy na kgmc co białka.

pzdr.

a ten co mi zmienił podpis na jestem lamerem sam jest lamerem i niech sie wali na ryj.

pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 156 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 24876
CYKL NA SIŁE

Cykl na siłę wymaga ogromnej intensywności treningów, gdyz dochodzi się do obciążeń sięgających 90-95% maksymalnego pojedynczego powtórzenia, angażując prawie każde włókno mięśniowe. Zakres powtórzeń w seriach waha się od3 do 8. Ponieważ serie są krótsze, wykonuje się od 6-8 serii każdego ćwiczenia, ale przerwy odpoczynkowe wydłuża się do 2-3 minut. Trening siłowy można uzupełniać treningiem aerobowym (3 razy w tyg.), ale raczej krótszymi sesjami (20-30 minut) z wtrąceniem 2-3 kilkuminutowych przyspieszeń tempa. Osoby o szybkim metabolizmie często w ogóle rezygnują w tej fazie z treningu aerobowego.

Zapotrzebowanie na makroskładniki odżywcze jest zwiększone. Zawartość białka powinna oscylować wokół 30%, a węglowodanów – wokół 50%. W tym cyklu nie zwracamy specjalnie bacznej uwagi na to, co jemy, a więc spożycie tłuszczu może wzrosnąć do około 20%. Ogólne spożycie kalorii powinno być podwyższone o 300-400 kcal (w zależności od wagi ciała) powyżej naszego dziennego zapotrzebowania (takiego, na którym nasza waga utrzymuje się na stałym poziomie).

Jeśli chodzi o suplementację, to w tym cyklu warto korzystać z kreatyny, L-glutaminy, HMB, odżywek wysokobiałkowych i aminokwasów. Szczególnie przydatne mogą być aminokwasy rozgałęzione BCAA, stosowane przed treningiem jako środek energetyczny (...) Jak zawsze, warto brać dobry preparat witaminowo-mineralny i coś dla regeneracji stawów (preparaty zawierające chondroitynę z glukozaminą). Produkty białkowe dostarczą aminokwasów do rozrostu mięśni i ich regeneracji potreningowej, kreatyna pozwoli na uzupełnienie zasobów ATP, a HMB i L-glutamina będą działały antykatabolicznie. *[ze swojej strony poleciłbym jeszcze carbo po treningu a nawet w jego trakcie]

Walczmy z alkoholizmem - pijmy więcej, żeby inni mieli mniej %)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 156 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 24876
CYKL NA MASĘ

W tym cyklu intensywność treningu nieco spada, gdyż ćwiczymy z obciążeniami 70-85% max pojedynczego powtórzenia. Zakres powtórzeń w seriach wzrasta do 8-12, a liczba serii maleje do 3-5 w ćwiczeniu. Wykonujemy jednak więcej ćwiczeń na poszczególne grupy mięśniowe, przez co objętość pracy treningowej wzrasta. Skracamy przerwy wypoczynkowe między seriami do 1-2 minut (...). Trening aerobowy nieco wydłużamy, tak aby pojedyncza sesja trwała 30-40 minut, zachowując 3 sesje w tygodniu. Osoby o szybkim metabolizmie, mające problemy ze zwiększaniem masy mięśniowej, mogą nadal nie wykonywać treningu aerobowego w tej fazie.

Jest to cykl stawiający największe wymagania odnośnie diety. Co prawda spożycie białka można obniżyć do 25%, ale za to węglowodany należy zwiększyć do 60%. Zapotrzebowanie na nie wzrasta ze względu na skrócenie przerw między seriami, powodujące szybsze zużywanie glikogenu mięśniowego. Tłuszcz w diecie redukujemy do 15% Dieta powinna być wysokokaloryczna, tak aby przewyższała o 400-500 kcal nasze dzienne zapotrzebowanie.

Suplementacja podobna jak w poprzednim cyklu. Teraz bardzo wygodne mogą okazać się odżywki węglowodanowo-białkowe, które zawierają zwykle też kompleks witaminowo-mineralny. (..) Nadal warto korzystać z kreatyny (pamiętając o cykliczności jej podawania lub kreatyny z rybozą, L-glutaminy, BCAA i HMB lub preparatów zawierających ich połączenia. Można dodać argininę z ornityną (jako stymulant wydzielania GH).

Walczmy z alkoholizmem - pijmy więcej, żeby inni mieli mniej %)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 156 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 24876
CYKL NA DEFINICJĘ

(...) Ćwiczymy z jeszcze większą intensywnością, stosując obciązenia na poziomie 50-70% max pojedynczego powtórzenia. Zakres powtórzeń w niektórych seriach może wzrosnąć nawet do 20 i zwykle nie schodzimy poniżej 12 . Wykonujemy 3-4 serie poszczególnych ćwiczeń, których może być nawet 4 na jedną grupę mięśniową. Przerwy pomiędzy seriami skracamy do 30-45 sekund. Można nawet stosować trening objętościowy (...). Znacznie wzrasta też zakres treningu aerobowego. Wykonujemy go 5-6 razy w tygodniu, po 60 minut, z kilkuminutowymi przyspieszeniami w obszarze pracy aerobowej. Można robić nawet dwie sesje dziennie.

Podstawowymi cechami diety w tym cyklu jest zredukowanie spożycia węglowodanów i tłuszczy. Szczególnie należy unikać ww prostych, ograniczając je tylko do posiłku potreningowego, mającego na celu odbudowanie zapasów glikogenu. Ogólną ilość ww w diecie zmniejszamy do 45%, a tłuszczów - do 10%. Z tego bilansu wynika zwiększone spożycie białka, nawet do 45%, co ma na celu utrzymanie poprzednio nabytej masy mięśniowej. Ogólna kaloryczność spada o 300-400 kcal poniżej naszego zapotrzebowania, co wymusza – przy niedostatecznej podaży ww – spalenie tkanki tłuszczowej na energię.

W suplementacji tez poważne zmiany. Najczęściej odstawia się kreatynę, ale to głównie wskazówka dla osób trenujących wyczynowo [ ]. Ważne stają się odżywki wysokobiałkowe i niskotłuszczowe (jak proteiny serwatkowe i aminokwasy), pomagające pokryć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Warto skorzystać też z L-karnityny i jakiegoś fat-burnera w celu intensyfikacji spalania tkanki tłuszczowej. Pomocne mogą okazać się odżywki zastępujące posiłki (meal replacement) oraz batony niskotłuszczowe i niskowęglowodanowe.

Walczmy z alkoholizmem - pijmy więcej, żeby inni mieli mniej %)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 156 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 24876
I to by było na tyle. Artykul troche skróciłem, nie mniej zawiera wszystkie najważniejsze informacje. Miłej lektury.

Walczmy z alkoholizmem - pijmy więcej, żeby inni mieli mniej %)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 130 Napisanych postów 8967 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 48014
skad takie info? imo przestarzale i niezgodne z obecnie panujacymi pogladami
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 689 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 9896
tak k3ho, pewnie masz na myśli robienie deinicji (trening).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 255 Napisanych postów 13305 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 45257
"najlepiej wysokobiałkowych i niskotłuszczowych"

to też nie jest prawdą

Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 156 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 24876
Jak napisalem na poczatku KiF Sport dla wszystkich 5/2004.

Walczmy z alkoholizmem - pijmy więcej, żeby inni mieli mniej %)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 156 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 24876
Co do posiłków niskotłuszczowych, nie chodzi tu o wyeliminowanie tłuszczu ale jego ograniczenie. Zdaje sobie sprawe, ze tluszcz jest niezbedny chociazby do syntezy testosteronu, ale większe ilosci szczegolnie tłuszczy nasyconych to tez nie najlepszy pomysl.

Walczmy z alkoholizmem - pijmy więcej, żeby inni mieli mniej %)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 130 Napisanych postów 8967 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 48014
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Obróbka cieplna for experts^^

Następny temat

Mam 15 lat i szukam pomocy

forma lato