SFD - po prostu najlepsze ceny! RABATY DO 90%
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Forum

TRT - porady

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 9584

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Szacuny 12164 Napisanych postów 162293 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1243426
Dla większości mężczyzn fizjologiczny, bezpieczny i komfortowy poziom estradiolu (E2) mieści się w przedziale:
20–35 pg/ml. Wynik 10 pg/ml to już granica niedoboru — szczególnie jeśli nie czujesz się jeszcze gorzej, to prawdopodobnie masz dużą tolerancję na niskie E2, ale to stan tymczasowy. Długotrwałe utrzymywanie się tak niskiego poziomu może osłabić kości, pogorszyć zdrowie naczyń rkionośnych i powodować problemy natury psychologicznej - poogorszenie smaopoczucia etc.

Mozna by sprobowac z dawka 1/4 tabsa co 3 dni, ale w mojej opini czasem trzeba zmienic anastrazol na exemestan, bo ciezko bedzie ci opanowac estrogeny przy tak silnym leku

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja dla zaawansowanych kontakt
https://www.instagram.com/tomq.bb/ 

...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 94 Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 1094
Dwa dni po strzale gdzie estro wtedy wywala to biorę po tabsie i jest elegancko,niestety gdy potem coś dodam jakieś pół tableteczki to robi się lipa w ten dzień,potem jest lepiej.Powiedz mi jak możesz czy mimo tego że ten anastrazol działa ok 50 h to czy po zaprzestaniu działania estro wraca do normalnosci w porównaniu do ilości testo czy nie bo raz 4 doby od tabletki miałem właśnie 10 estradiolu,no i zauważyłem że na początku nawet jak brałem 5 tabsow 5 dni pod rząd to nic się nie działo a teraz już po 2 tab a nas pół bolą stawy i psuje się samopoczucie
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 94 Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 1094
Przez problemy z dawką anastrazolu oraz zmiane samopoczucie na gorsze po 10 dniu z powodu spadku stężenia test (350 ng/dl po 13 dniach)planuje wrócić do dawkowania pół ampułki omnadrenu co 7 dni, kiedyś wyglądało to tak (dorzuciłem fote)
wtedy estro dokuczało do 3 dnia(76 ]g a testo ponad 800, a w 6 dzień testo wynosił 515 ng/dl chciałbym by był troszkę wyższy bo naturalnie miałem 500 i były problemy,czy dorzucenie tabletki po iniekcji (całej lub rozbitej na 3 dni oprócz obniżenia estro może Przez blokadę aromatyzacji/pobudzenie przysadki? doprowadzić ten testosteron w 6 dzień do chociażby 600 ng/dl,wtedy już przy 515 czułem się troszkę gorzej. W ogóle to to że mi lekarz przepisał omnadren to raczej mniejszość i większość wypisuje prolongatum czy omka to standard,myślę o pojechaniu do innego specjalisty ale nie przelewa mi się aktualnie i boję się że trafie znow na omnadreniarza





czy częstsze iniekcji z mniejszą ilością soku spowodują mniejszy spadek shbg i zarazem będzie mniej wolnego testosteronu?



Zmieniony przez - lildickwtf w dniu 2025-05-03 14:19:40
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 94 Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 1094
jade do innego lekarza za jakiś czas prosić o zmianę środka na prolongatum,ktoś napisze jakie badania warto mieć ze sobą?
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 94 Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 1094
Czy testosteron ponad skale(ponad 1500 ng/dl)przy dawkowaniu prolongatum ampułka (100mg) co 5 dni jest normalne?przeszedłem na enana z omnadrenu więc pewnie jeszcze on krąży we krwi (22 dni temu ostatni strzał 250) ale to pewnie jakieś 200 ng/dl, myślałem że dawkowanie 100 enana co 6 dni da maksymalnie górna granice
czy lekarz gdy w przyszłości zobaczy wyniki z suprafizjologicznym stężeniem będzie chciał ta dawkę zmniejszyć?szczerze mówiąc to wkoncu czuje się dobrze i z dnia na dzień znikła mi senność po posilkach
...
Napisał(a)
Ekspert
Szacuny 262 Napisanych postów 807 Wiek 51 lat Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 19941
A ile dni/godzin po iniekcji badałeś krew?
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 94 Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 1094
Siema,mam pytanie i nie chce zakładać nowego tematu,biję 100 mg enantatu w tygodniu,rozłożone na dwie iniekcje po 50 mg podskornie,bite jest co środę oraz sobotę,czyli iniekcja raz co 3 dni a raz co 4 dni,w który dzień lepiej zrobić badania,po 4 dniach w dzień iniekcji czy może po 3 dniach w dzień iniekcji oczywiście przed iniekcja?
czy powiniem bić strzała raz rano a raz.wieczorem czy to jeden ch i bić tylko co rano?


Zmieniony przez - lildickwtf w dniu 2026-04-22 15:32:38
...
Napisał(a)
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Szacuny 12164 Napisanych postów 162293 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1243426
Rób krew w środę rano, przed iniekcją, po 4-dniowej przerwie od soboty. To jest Twoje realne dno cyklu. Sobota (3 dni od środy) pokaże Ci wartość sztucznie wyższą o kilkanaście procent i nie odzwierciedla faktycznej doliny. Pobranie rano (8:00-9:00) to też kwestia standaryzacji — testosteron ma rytm dobowy, rano jest fizjologicznie wyższy, więc laboratoria w Polsce kalibrują normy pod pobranie poranne. Na czczo, po nocy bez siłowni dzień wcześniej (ciężki trening zaniża wolny testosteron na 24-48 h).

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja dla zaawansowanych kontakt
https://www.instagram.com/tomq.bb/ 

...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 73 dni Przeczytanych tematów 50
Hej, Jestem na trt. Robione badania w 3 dniu od iniekcji 50mg prolongatum. Testosteron 26,8, a estradiol 73,44 pg/ml. Zbijać estradiol czy nie ruszać? Jestem nerwowy i w zasadzie to jedyny skutek który mam. Mam glandex i nie wiem czy brać przykładowo 1/4 tabletki (nie ukrywam że obawiam się zbicia za bardzo).
...
Napisał(a)
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Szacuny 12164 Napisanych postów 162293 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1243426
Cześć!
timing badania jest zły
Pomiar w 3. dniu od iniekcji 50 mg prolongatum to PEAK testosteronu (uwalnianie z estru jest największe w 2-4 dobie). To naturalnie podnosi też estradiol — bo enzym aromataza ma więcej substratu do konwersji. Standardowy pomiar dla TRT robi się dzień przed kolejną iniekcją, bo to ten wynik decyduje o stabilnym poziomie hormonów i ewentualnej interwencji. Twoje 73 pg/ml w peaku może oznaczać 35-45 pg/ml w trough — czyli wartość w górnej normie. Test 26.8 nmol/L (ok. 773 ng/dl) w peaku to też normalna sytuacja po świeżej dawce.

Zbyt mocne obniżenie estradiolu daje znacznie gorsze skutki niż lekko podwyższony E2: ból stawów, libido na zero, mgła mózgowa, depresja, pogorszenie lipidogramu, większe ryzyko sercowo-naczyniowe. Wszelka decyzja o dawce powinna wynikać z konsultacji z lekarzem prowadzącym, najlepiej endokrynologiem lub androlgiem znającym TRT.

Nerwowość przy 73 pg/ml w peaku to słaby argument za AI. Dużo częstsze przyczyny pobudzenia/niepokoju u mężczyzn na TRT:
-Kawa i przedtreningówki — kofeina + nawodnienie testosteronem = nadpobudliwość. Sprawdź dawkę kofeiny dziennie (cel <300 mg)
-Sen — TRT wymaga 7-9 h jakościowego snu, jego brak podnosi kortyzol, a kortyzol napędza nerwowość
-Magnez i witamina B6 — niedobory dają drażliwość; magnez bierzesz (super), B6 100 mg/dzień warto dorzucić
-Alkohol — nawet okazjonalny pogarsza nastrój przez 48 h
-Hematokryt — sprawdź w morfologii, bo wysoki HCT (>52%) potrafi dawać uczucie "ciśnienia" i niepokoju

Co konkretnie zrobić?
-Powtórz badanie w trough (dzień przed kolejną iniekcją) — to dopiero realna podstawa decyzji
-Pełny pakiet poza E2: testosteron całkowity + wolny + SHBG, hematokryt, hemoglobina, lipidogram, ALT, AST, ciśnienie tętnicze

Jeśli E2 w trough nadal >50 pg/ml + masz objawy (ginekomastia — bolesność/pączki pod brodawkami, retencja wody, obrzęki) wtedy konsultacja u lekarza prowadzącego TRT. Lekarz może rozważyć niskie dawkowanie AI lub modyfikację schematu iniekcji (np. częstsze dawki o mniejszej objętości — to często rozwiązuje problem aromatyzacji bez AI)

TRT to terapia długoterminowa, czasem na całe życie. Zanim lekarz dopasuje dawkowanie, czy samego testa, czy dodatkow musi mijnac nieco czasu. kombinowanie samemu bedzie wplywalo na wydluzenie sie okresu dopasowania leczenia.

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja dla zaawansowanych kontakt
https://www.instagram.com/tomq.bb/ 

Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady z zakresu treningu, dietetyki i suplementacji? Skorzystaj z porad naszych ekspertów!
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zmiany skórne - porady

Następny temat

Erekcja, libido - porady

electro
Polecane artykuły