SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

System progresji

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 764

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 96 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1675
Witam. Dwa lata temu, kiedy zacząłem trenować na siłowni, polecono mi system progresji o stałych obciążeniach. Wykonywałem na wielostawowywych ćwiczeniach trzy serie po 5 powtórzeń ze stałym obciążeniem, na kolejnym treningu trzy serie po 6 powtórzeń , na kolejnym trzy serie po 7 powtórzeń i kiedy zrobiłem 8 powtórzeń dokładałem ciężar i zaczynałem znów od 6 powtórzeń. Na izolacji od 8-12 w dwóch, później już w trzech seriach. Kiedy zatrzymywałem się np. przy 11 powtórzeniach na kolejnym treningu w dalszym ciągu robiłem 11 powtórzeń aż zrobiłem trzy serie, przechodziłem do 12, kiedy wykonałem 12 zmieniałem ciężar i znów startowałem od 8. Później próbowałem innych systemów progresji, jednak nie zbyt mi odpowiadały. Wróciłem do tego systemu progresji i w dalszym ciągu się rozwijam. Za wyjątkiem redukcji, gdzie na początku progresowałem, później już tylko starałem się utrzymać ciężar. Obecnie natrafiłem na osobę, która uważa, że źle zrozumiałem ten rodzaj progresji i należy wykonywać 8-12 i mimo, że nie jestem w trzech seriach w stanie wykonać 11 powtórzeń tak jak podałem wyżej, przejść do 12, wykonać do upadku serie (na wielostawach odpuszczam przed upadkiem mięśniowym), a następnie wrócić do 8 nie dodając ciężaru, aż uda mi się tydzień po tygodniu wykonać 8, 9,10,11,12 i dopiero wtedy mogę dodać ciężar, podobnie na wielostawach. Bardzo was proszę o opinie i wyjaśnienie tego systemu progresji
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6515 Napisanych postów 62311 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777735

To musimy tutaj wyjaśnić pewne rzeczy.

Można taką formę periodyzacji podciągnąć pod falową periodyzację przy czym w założeniu periodyzacja falowa w podstawowej wersji zakłada zmianę zakresów powtórzeń w zależności od treningu. Ale tych sposobów jest bardzo wiele dokładania tego obciążenia i zmiany parametrów.

Musisz pamiętać, że nie progresujemy cały czas jednakowo. Więc jeśli w jednym tygodniu wykonasz na przykładowym ohp z 50kg.

1 trening - 10 powt 50kg, 9 powt 50kg, 8 powt 50kg
2 trening - 10 powt 50kg, 10 powt 50kg, 9 powt 50kg
3 trening - 10 powt 50kg, 10 powt 50kg, 10 powt 50kg/
4 trening dokładasz ciężar i lecisz od nowa

Ale jeśli w pewnym momencie przez 2 tygodnie powtórzysz ciężar to nic się nie dzieje trzeba spróbować w kolejnym tygodniu bo akurat w tym tygodniu dołożysz.
Poza tym to wolny sposób progresji i raczej dedykowany zaawansowanym niż początkującym, którzy walczą o każde powtórzenie na pewnych ciężarach.
Po drugie jak sprawa się tyczy ćwiczeń izolowanych to bym się tym też nie przejmował za bardzo jeśli progres idzie w podstawowych.

Pamiętaj jak w przypadku treningu w wyciskaniu leżąc dołożysz ciężar, a w wykonanym po nim francuskim wyciskaniu powtórzysz ciężar to w tym tricepsie też pośrednio progresujesz. Bo triceps w wyciskaniu leżąc wykonał większą pracę.

Więc ja bym pilnował głównie progresji w ćwiczeniach podstawowych, a w ćwiczeniach izolowanych w miarę możliwości. I unikałbym upadków mięśniowych.

Polecamy również: Czy progresja w treningu siłowym jest niezbędna? Czym jest periodyzacja?





Zmieniony przez - rion10 w dniu 2021-01-25 17:24:46
1

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6515 Napisanych postów 62311 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777735
Czekaj nie rozumiem tej drugiej wersji, jak nie jesteś w stanie wykonać 3 serii po 11 powtórzeń w serii to jak masz wykonać 3 serie po 12 powtórzeń? Jeszcze dochodząc do upadku mięśniowego?

Jak dla mnie taki sposób progresji jest bardzo wolny ale wykonałbym go właśnie w taki sposób jak przedstawiłeś czyli z tygodnia na tydzień dokładasz powtórzenia, a jak dojdziesz do górnej liczby zakresu schodzisz w dół i dokładasz obciążenie.

Ale jak mi dokładniej wyjaśnisz ten drugi zapis to możemy podyskutować.
1

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 96 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1675
przykładowo OHP 50 kg wykonuje na 6 powtórzeń, w kolejnym tygodniu na 7 powtórzeń,lecz jestem w stanie wykonać tylko 7 powtórzeń w 1 serii i drugiej, w trzeciej robię 6. W kolejnym tygodniu wykonuje w pierwszej 8 powtórzeń lecz już mam problemy, więc w kolejnej serii 7, w kolejnej 6. Z racji, że w trzecim tygodniu nie udało mi się wykonać 8 powtórzeń. Zostawiam ten sam ciężar. Zaczynam od 6. Kolejny tydzień 7. W kolejnym 8 w trzech seriach, więc mogę już dołożyć ciężar. Za mną ten system nie przemawia, lecz chciałbym was dopytać. Jaki system progresji polecasz? Narazie mam doświadczenie tylko w tym rodzaju progresji, a także w RPT. Choć może rzeczywiście jest wolny. Bywało tak, że dodawałem ciężaru przykładowo na izolacji. Robiłem 8 powtórzeń, 9 powtórzeń, później był problem więc np. zostawałem na 10 powtórzeń dwa tygodnie, dwa tygodnie na 11, bo miałem problem, lecz ostatecznie zawsze udawało się dojść do 12. I przyprogresowac ciężar. Pisze o izolacjach bo na wielostawach progresuje
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 96 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1675
Jeśli czytałem o tego rodzaju progresji to zazwyczaj było przedstawione 8,9,10,11,12 i dokładamy ciężar, jednak nigdzie nie znalazłem informacji co w przypadku, jeśli nie wykonamy 12 i zostaniemy drugi tydzień na 12 powtórzeniach. Tak więc stwierdziłem, że zostaje przy tej samej liczbie powtórzeń, aż w danym ćwiczeniu wykonam zakładaną liczbę i dołożę ciężar. Zawsze mnie to nurtowało, czy to jest właściwa metoda i wykonuje to poprawnie. Oczywiście czytałem o tym aby zmienić liczbę powtórzeń itd. Jednak, chciałbym z ciekawości dowiedzieć się czy wykonywanie np. dwóch tygodni z rzędu przy stagnacji jest również właściwe. Głównie przy izolacjach, bo tak jak wspominałem przy wielostawach nie miałem takiej sytuacji. Z tym, że z czasem zacząłem dokładać już coraz mniej.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening

Następny temat

Alternatywa rękawiczek - nie chodzi o grip

WHEY premium