saajonarahmokremajtk - czytałeś to badanie, m.in. w jaki sposób podawano TT i na kim było przpeorwadzane? Generalnie szczury i króliki stanowiąwdziećzny obiekt badań tego typu, gdyż dośc dobrze reagują na wiele roślinnych substancji. Co Ciekawe, w przypadku wspomniango tribulusa, a także wieli unnych "ziołowych boosterów testosteronu" wyniki badania wykonane na modelu zwierzęcym są optymistyczne, ale gdy próbuje się uzyskać podobny efekt w badaniach na ludziach - efektów brak. Jest to wymowane i warto mieć to na uwadze
Nie czytałem do końca(ciezko jest otatnio), i racja że różne specyfiki mogą inaczej odziałowywać na różne gatunki istot(czy nawet inne osobniki z tego samego gatunku). No w tym badaniu ''Effects of Tribulus terrestris on endocrine sensitive organs in male and female Wistar rats. '' nie stwierdzono jakis roznich w hormonach, ale zauwaz ze w tym badaniu podawali chyba czystego tribulusa(nie ekstrakt) i jeszcze nie wiadomo jak go podawali tym szczurkom, w tym badaniu co ja podałem podawali go doustnie i to był ekstrakt a zreszta to badanie '' Fitochemikalia i przełom w stosowaniu tradycyjnych ziół w leczeniu zaburzeń funkcji seksualnych'' mowi: Nie kazdy TT jest rowny kazdemu, i to nie pierwszy raz spotykam sie z takim twierdzeniem. I tutaj se poczytać :
http://luskiewnik.strefa.pl/fitosterole/sterole/pages/p7.htm
''Enzymy symbiotycznej mikroflory jelitowej aktywnie przekształcają saponiny w związki pregnanowe (C-21) i androstanowe (C-19), będące substratami do syntezy testosteronu, androsteronu i progesteronu.
Dostarczanie tego typu prekursorów androgenów przy równocześnie znormalizowanej mikroflorze jelitowej może zwiększyć ilość produkowanego testosteronu nawet o 4 mg w ciągu doby.''
to czyli jakby podawac
saponiny steroidowe bezposrednio do krwi to by z tego nie bylo zadnego efekty bo to bakterie w jelitach prerabiaja nam te saponiny do odpowiednich hormonów. I tez z tego wynika ze jak dany osobnik bedzie mial zaburzona mikroflore jelitową to faktycznie mogą nie działać saponiny steroidowe.
I looknijcie na to badanko
http://www.andromedical.com/pdf/en/protodioscin.pdf to badanie zostalo przeprowadzone na mężczyznach i protodioscyna zwiekszyla znaczoco poziom DHEA.